Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Strešná terasa v byte: inšpirácií ako si ju zariadiť

Strešná terasa pod otvorenou oblohou je ako dar. Kto ju má, môže byť neskutočne šťastný. Ak máte strešnú terasu, v našej zemepisnej šírke na nej môžete žiť až polovicu roka. Grilovanie, opaľovanie či leňošenie pri knihe – to všetko sú príjemné voľnočasové aktivity, ktoré vám strešná terasa dokáže ponúknuť. Ako by mala vyzerať a čo by na nej nemalo chýbať? Záleží len na vás, na aký účel ju budete využívať. Jedno však vieme isto – zaručene ju budete milovať. Inšpirujte sa našimi skvelými nápadmi!

Strešná terasa: Ako ju správne zariadiť

Všetko závisí od toho, aké sú vaše želania a aký máte obľúbený štýl. Radi vám pomôžeme urobiť z vašej terasy ideálne miesto pre život vonku. Sme tu preto, aby sme vám poskytli dostatok tipov a nápadov na vybavenie a zariadenie strešnej terasy.

To, čo robí strešnú terasu skutočne špeciálnou, je ako sa rozhodnete pre jej vybavenie. Samozrejmosťou je sedenie, či už ide o stôl alebo ratanové ležadlá či stoličky.  V rušných mestských častiach je dokonca výhodou malá strecha alebo terasa. Môžete si tam vytvoriť milú záhradu. Môžete tam len tak sedieť a užívať si voľné chvíle. Doprajte si aj vy veľkolepé plány o vašej vysnívanej strešnej terase. Poďme ich odkryť! Pomôžeme vám vytvoriť dokonalý vonkajší strešný priestor, ktorý si môžete vychutnať polovicu z roka.

Hľadáte inšpiráciu na vašu terasu a balkón? Zaregistrujte sa na Westwing a získajte nielen užitočné inšpirácie na balkón, ale aj super ponuky, ktorým neodoláte!

Dokonalá strešná terasa: 5 krokov

Či už už máte strešnú terasu alebo ju zatiaľ len plánujete, mali by ste dobre zvážiť celý priestor, ktorý vám terasa ponúka. Dá sa využiť dômyselne tak, že zabezpečí naplnenie všetkých vašich očakávaní a potrieb. Existuje veľa faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy ešte pred začatím celého projektu strešnej terasy. 

Pravá atmosféra na strešnej terase

Vytvorte dokonalú večernú atmosféru. Predĺžte si váš deň pomocou inštalácie vonkajšieho osvetlenia alebo jednoduchým zavesením niekoľkých reťazových kaviarenských svetiel. Takto osvetlená mestská strešná terasa využije kombináciu svetiel na dome na jemné zosvetlenie a k tomu drobné bodové svetlá pod na osvetlenie miest na sedenie.

Otvorte priestor dokorán

Ak máte malú strechu, nechajte ju otvorenú, bude vyzerať väčšia. Zvážte napríklad priehľadné sklo namiesto pevnej steny alebo plotu. Ak máte zábradlie, môžete vytvoriť živý plot. Ak vám však záleží na súkromí a chceli by ste sa vyhnúť zvedavým pohľadom susedov, môžete si na terasu umiestniť paravan alebo vysokú zeleň. Inštaláciou rámov vám môže vzniknúť aj zaujímavý zasklený balkón.

Záhrada na strešnej terase

Ak máte veľkú strechu alebo z nej nemáte príliš lákavý výhľad, môžete premeniť vašu terasu na skutočnú záhradu. Doprajte terase vegetáciu, aby ste maximalizovali zeleň a oddelili sa aspoň pocitovo od ruchu mesta.

Pestovanie úžitkových aj okrasných rastlín je dobrá kombinácia, ak chcete docieliť nenáročnú údržbu. Inak sú vaše možnosti neobmedzené, pestujte kríky aj iné rastliny. Vo vyvýšených záhonoch môžete dokonca pestovať aj malé stromy.

Vertikálne riešenia

Pokiaľ ste vyčerpali horizontálne kapacity, pretože rozloha vašej terasy nie je príliš štedrá, zaujímavou alternatívou je vertikálna záhrada. Zvislé, čiže vertikálne panely môžete vysadiť jahodami, bazalkou, levanduľou, rozmarínom a muškátmi. Využite zvislý priestor, aby ste svojej strešnej terase pridali viac priestoru, zaveste kvetináče na steny, použite zábradlie a pestujte veľa plazivých porastov.

Dokonalé zatienenie terasy

Mestské terasy majú často náročnú expozíciu svetla, kde sú rastliny buď v hlbokom tieni kvôli okolitým budovám, alebo ich zalieva prudké slnko. Závesná tieniaca plachta, ktorá umožňuje prenikanie svetla, čiastočne zakryje strešnú záhradu. Vytvára konzistentnejšie prostredie pre rastliny a pohodlnejšie zatienené miesto na stretnutia s ľuďmi.

Strešná terasa: Poradíme vám, aký štýl zvoliť

Strešné terasy sú populárne najmä v oblastiach s veľkým počtom bytových domov, pretože priestor je prémiový a záhrady bývajú v meste buď malé, tmavé alebo oboje. Cieľom strešnej terasy je maximalizácia vonkajšieho životného priestoru a zároveň dokonalý pôžitok, ktorý rešpektuje váš životný štýl, ale aj dizajnérsky štýl bývania. Pri výbere štýlu máte hneď niekoľko skvelých možností. 

Jedným z dôvodov pre zariadenie strešnej terasy je jej štýlový dizajn. Môže to byť všestranný vynikajúci vizuálny doplnok vášho bytu, ktorý zaujme sofistikovanosťou a minimalizmom. Okrem toho strešná terasa výrazne zvyšuje hodnotu vašej nehnuteľnoti.

Ako v Paríži

S vašou strechou môžete zaobchádzať ako s vonkajšou obývacou izbou. Štýlová vnútorná aj vonkajšia strešná terasa môže mať všetky dekorácie a pohodlie obývacej izby, ako je útulný nábytok, umenie na stenách a pôsobivé osvetlenie terasy. Pokiaľ ide o vašu terasu, skúste si priestor najprv prezrieť, akoby to bola izba vo vnútri, a predstavte si, ako by ste ju zariadili. 

Všadeprítomná zeleň

Vytvorte si zelenú oázu. Aby sa vaša terasa cítila viac ako odľahlé záhradné útočisko a menej ako bujná záhrada, investujte do plotov a kvetináčov. Pestujte vinič a kríky, ktoré blokujú výhľad na susedné budovy. Na terase použite drevený mriežkový plot na podporu listovej clony jasmínu alebo iných popínavých rastlín. Dobre poslúži aj brečtan.

Strešná terasa: Na čo nesmiete zabudnúť pri dekorovaní

Plochá strecha sa dá premeniť na terasu alebo záhradu, na ktorej sa môžu konať nezabudnuteľné večierky s vašimi blízkymi. Strešné terasy dávajú skutočne jedinečný pocit, vďaka ktorému sa hostia a príbuzní budú k vám radi vracať, aby si mohli vychutnať pokojné prostredie a nezameniteľnú atmosféru. Dobrý pocit podporí nielen jedinečný priestor terasy, ale aj jej dekorácie.

Textilné doplnky na terasu

Ak chcete, aby vaša strešná terasa akejkoľvek veľkosti bola atraktívnejšia, umiestnite na ňu pestrofarebné vankúše, odolné voči poveternostným vplyvom. Takisto môžete položiť na zem vonkajšie koberce, čím zjemníte charakter podlahy.

Osvetlenie 

Počas príjemných teplých večerov je dôležité, aby bola vaša strešná terasa dobre osvetlená. Najmä v blízkosti schodiska alebo dverí je vhodné a aj estetické vytvoriť viac svetlých bodov. Osvetlenie terasy za súmraku spôsobí, že bude vyzerať ešte väčšie.

Dekoračné predmety

Aj keď nie všetky dekorácie majú vonku zmysel, investícia do pohodlného vonkajšieho nábytku a detailov, ako je napríklad vonkajší koberec, črepníkové rastliny, drevená zostava alebo slnečník, urobia tento priestor ešte príťažlivejším.

Kontaktný bod 

Jeden konkrétny bod priťahuje oči. Ústredným prvkom, ktorý priťahuje pozornosť, môže byť čokoľvek. Vodný prvok, vysoký strom, nádherné usporiadanie rastlín alebo socha dodajú vašej terase osobitný štýl.

Strešná terasa a farby

Vždy zvoľte jednu farbu ako ústrednú a jednu alebo dve ďalšie farby, ktoré ju budú nasledovať. Aplikujte iba pár odtieňov na steny, podlahu, zábradlie, nábytok alebo kvetináče. To spôsobí, že vaša terasa bude pôsobiť jednotne a usporiadane.

Najlepšie funguje jedna farba kombinovaná s neutrálnou farbou. Neutrálne farby ako biela, šedá, béžová, indigo zdôrazňujú krásu rastlín. Či už je vaším hlavným cieľom vytvorenie miesta pre vonkajšiu zábavu alebo pokojné súkromné miesto, navrhnite si strešnú terasu tak, aby podporovala vaše zmysly.

Balkón a terasa je miestom oddychu a pokoja, inšpirujte sa aj dalšími článkami a načerpajte nielen inšpirácie na balkón, ale aj tipy do záhrady:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!