Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Coworking

Nikdy vás nelákala práca v bežnej kancelárii a vždy ste túžili po určitej slobode? Ak ste freelancer alebo človek, ktorý nemá pevné miesto na vykonávanie svojho povolania, určite viete, že domáca kancelária je po dlhom čase tak trochu nuda. Rovnaké prostredie môže ovplyvňovať nielen váš výkon, ale takisto kreativitu, originalitu a celkovo výsledky v práci. Riešením tohto problému je coworking, ktorý už dávno nie je niečím novým ani u nás. Zistite pomocou Westwing ako takéto miesto funguje, čo to vlastne je a aké výhody má.

Čo je to coworking?

Práca z domu sa za posledné roky stala fenoménom, po ktorom túži veľké množstvo ľudí. Niet sa však ani čomu čudovať. Home office pomáha šetriť čas, ktorý by ste inak strácali kvôli cestovaniu, a poskytuje akýsi dobrý pocit, že robíte z domáceho prostredia. Ak ste však freelancer alebo podnikateľ, ktorý robí z domu dlhé mesiace alebo roky, s veľkou pravdepodobnosťou vás domáca pracovňa už omrzela. Keď nechcete vidieť stále tie isté štyri steny, alebo ste človek, ktorý potrebuje okolo seba ďalších ľudí, vyskúšajte coworking.

Coworking označuje štýl práce, v rámci ktorého ľudia na jednom mieste vykonávajú na sebe nezávislé aktivity. Títo ľudia nepracujú na rovnakých úlohách a dokonca, nemusia pracovať ani v tej istej firme alebo spoločnosti. Miesto, kde sa nachádzajú, sa označuje aj ako coworking space, a nájdete v ňom pohodlné stoly, stoličky, pripojenie k elektrickej energii, silné pripojenie k internetu a niekedy aj bar s občerstvením.

Ako funguje coworking?

Každý coworking funguje trochu inak, no väčšina si zakladá na prenájme konkrétneho miesta pri stole alebo zasadačky na určitý čas. Miesto si prenajmete prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky coworkingového miesta a následne ho môžete počas hodín, ktoré ste si vybrali, využívať. Coworkingové priestory bývajú otvorené, tzv. open space, a pri stole sedíte vedľa ďalších ľudí. Niekedy sa však stretnete aj s menšími kanceláriami len pre zopár osôb.

Coworking obľubujú okrem freelancerov aj IT špecialisti, účtovníci, tlmočníci, právnici či startupisti. Výhodou veľkých coworkingov je to, že disponujú aj zasadačkami, kde môžete pozvať svojich klientov a predniesť im svoje návrhy alebo odprezentovať nápady a nové myšlienky. Coworking je tak skvelý nielen pre tých, ktorí chcú zmeniť prostredie, ale aj pre tých, ktorí nemajú čas na zariadenie kancelárie vo svojom dome či byte a chcú hotové riešenie.

Coworking: výhody a nevýhody

Ešte predtým, ako sa pre coworking rozhodnete, by ste mali zvážiť výhody aj nevýhody, ktoré sa s nim spájajú. Westwing ich pre vás všetky spísal:

Výhody coworkingu

  • môžete skvelo ušetriť – zariadenie interiéru, presnejšie domácej pracovne alebo kancelárie, je náročné ako po časovej, tak aj po finančnej stránke. Coworking je lacnejší a viete si ho prenajať už od jedného dňa, napríklad len vtedy, keď sa potrebujete stretnúť s klientom.
  • zmeníte pracovné prostredie – sedieť každý deň za tým istým stolom a v tej istej kancelárií vás po čase prestane baviť. A to aj vtedy, keď ste si vybrali zaujímavý štýl bývania, či doplnky, ktoré dokážu zmeniť celú atmosféru v miestnosti. Coworking vás teda vytrhne z bežných dní, počas ktorých už môžete strácať kreativitu a nápady na nové projekty.
  • môžete rozšítiť svoju sieť kontaktov – keďže coworking nevyužívate len vy, ale aj ďalší ľudia, získate šancu stretnúť niekoho zaujímavého a rozšíriť si tak sieť svojich kontaktov.
  • získate priestor aj na spoločenské vyžitie – coworking nie je len o práci, ale aj voľnom čase, relaxe a oddychu medzi jednotlivými úlohami a projektmi. Vo väčšine coworkingových priestorov nájdete chillout zónu s komfortnými kreslami a barom s občerstvením.

Nevýhody cowokringu

  • nezískate dostatok súkromia – keďže je coworking pracovný priestor, ktorý zdieľate s niekým iným, nečakajte, že pri stole budete mať dostatok súkromia. A síce vás ostatní nebudú pozorovať, prítomnosť cudzích ľudí vám môže prekážať.
  • ostatní vás môžu vyrušovať – patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú pri práci ticho? Coworking v tom prípade nemusí byť tou najlepšou voľbou. Každý človek má určité návyky. Niektorí rozprávajú nahlas, iní si zas niečo pospevujú alebo sa neustále rozprávajú s ľuďmi v ich blízkosti. Pomôcť vám môžu slúchadlá, no ak túžite po úplnom tichu a pokoji, domáca kancelária je lepšou voľbou.
  • nemusíte sa cítiť bezpečne – keď nevyužívate svoje vlastné pripojenie na internet, v coworkingu hrozí riziko úniku dát a citlivých informácií. Buďte obozretní a verejné Wi-Fi pripojenie radšej nepoužívajte.

Coworking: ako vyzerá také pracovisko?

Ak si predstavujete coworking len ako jednu stoličku a prázdny písací stôl, ste na omyle. Pre coworkingy je dnes hlavnou témou nielen komfort pri stole a ergonómia, ale takisto oddych a relax medzi prácou. Čo všetko vám tento priestor dokáže poskytnúť? 

Miesto na prácu

V časti na prácu nájdete veľký stôl s ergonomickými stoličkami, zástrčku na pripojenie svojho počítača a niekedy aj odkladací priestor na kabelku. V niektorých prípadoch disponujú písacie stoly možnosťou nastavenia výšky, vďaka čomu si ich viete upraviť presne podľa svojich potrieb. Miesto na prácu je zvyčajne otvorené a nechýbajú mu veľké okná, cez ktoré prechádzajú lúče slnka. Pre lepšiu atmosféru nájdete v coworkingu aj dekorácie, ktoré zaistia dobrú náladu a to, že získate pekné virtuálne pozadie pri online konferenciách.

Tip: Ak milujete slnko a chcete čo najviac svetla, rezervujte si písací stôl pod oknom alebo v jeho tesnej blízkosti.

Miesto na oddych

V coworkingových priestoroch nájdete aj miesto na oddych, kde dokážete nabrať nové sily a všetku energiu. Spoločnosti prevádzkujúce coworkingy vybavujú chillout zóny veľkými barmi, komfortnými sedačkami a kreslami, zábavnými hrami (napríklad pingpong) a modernými doplnkami. Keď je coworking vo vyšších poschodiach, disponuje aj veľkou terasou so záhradným sedením a celozelenými rastlinami. Priestor na oddych je takisto výborný na networking, čiže zoznamovanie sa s novými ľuďmi.

Networking – ako nadviazať nové kontakty v coworkingovom priestore?

V coworkingu môžete stretnúť zaujímavých ľudí, ktorí vám dokážu otvoriť dvere k novým príležitosťami. Takéto nadväzovanie kontaktov sa nazýva networking a jeho výsledkom je spolupráca vo viacerých úrovniach a na mnohých projektoch. Nadväzovanie nových pracovných vzťahov nie je ťažké a najlepšie vám pôjde v chillout zóne, kde nikoho nevyrušujete pri práci. Sadnite si ku skupine ľudí a začnite sa s nimi zhovárať o tom, na čom robíte alebo kam sa chcete posunúť. Pýtajte sa ich, čo ich zaujíma a či by ste si náhodou v nejakom smere nevedeli pomôcť.

Tip: Viete aké dôležité sú rastliny do kancelárie? Čistia vzduch a prinášajú pokoj a útulnosť. Preto sa nezabudnite inšpirovať našimi tipmi na kvety do kancelárie.

Možnosti coworkingu na Slovensku

Trend coworkingu sa pred niekoľkými rokmi začal rozširovať aj na Slovensku, vďaka čomu dnes môžete využívať hneď niekoľko coworkingových priestorov. Keďže v súčasnosti pracujú ľudia z domu čoraz častejšie, je veľká pravdepodobnosť, že coworking bude len prekvitať.

Koľko stojí prenájom písacieho stola?

Písací stôl si v coworkingu môžete prenajať viacerými spôsobmi:

  • poplatok za jeden deň – skvelé pre tých, ktorí chcú stôl v coworkingovom priestore využívať len občas. Cena je od 15 € a viac.
  • poplatok za mesiac – riešenie pre tých, ktorí chcú v coworkingu pracovať pravidelne, najlepšie každý deň. Cena je od 140 € vyššie.

Ceny za prenájom písacieho stola sa odlišujú od mesta a od toho, či si chcete prenajať iba stôl, alebo potrebujete menšiu kanceláriu. 

V akých slovenských mestách sú coworkingové priestory?

Coworkingové priestory nájdete v takmer každom meste na Slovensku, pričom najviac ich je v Bratislave. V hlavnom meste si môžete vyberať podľa cien, dostupnosti alebo toho, ako sa vám páči samotný interiér. K ďalším mestám patrí Nitra, Banská Bystrica, Košice, Prešov aj Žilina.

Vyberte si jeden coworking aj vy a zmeňte prostredie, vďaka čomu získate nielen nové nápady, ale takisto lepší pocit z práce. Zoberte pracovný kalendár 2022 na stiahnutie a naplánujte si svoju prácu na novom mieste.

Bezplatná registrácia na Westwing: získajte praktické nápady a tipy nielen pre svoju prácu, ale aj pre svoj domov!