Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Dobrodružná dovolenka: stanovanie na Slovensku

Cestovanie miluje snáď každý. Objavovanie nových miest, zbieranie nezabudnuteľných zážitkov, ale aj vracanie sa na obľúbené miesta. To je dovolenka. Jednou z možností, ako môžete stráviť voľný čas, je stanovanie na Slovensku. Spať pod hviezdami a opiecť si nejakú dobrotu na ohni, je skrátka životný štýl dobrodruhov. Ak sa nebojíte divočiny, máme pre vás skvelé tipy na výlet, ktoré naplnia vaše očakávania. Poďte s nami spoznať originálny druh dovolenky, akým je práve stanovanie na Slovensku! Budete nadšení, pretože dovolenka pod stanom zažíva svoj veľký hviezdny návrat.

Stanovanie na Slovensku: vracia sa znova do módy?

Poznali ho naši rodičia, poznáme ho aj my, aj nasledujúca generácia. Asi každý raz v živote zažil noc pod stanom. Stanovanie na Slovensku sa vracia naspäť do módy a prichádzajú mu na chuť stále ďalšie a ďalšie dobrodružné povahy. Obzvlášť obľúbená je dovolenka s deťmi pod stanom, ale aj vo dvojici to má svoje neopakovateľné čaro. Aby ste si ju užili naplno, máme pre vás užitočné rady a nápady, overené životom.

Len si predstavte, že sa nachádzate hlboko v lese, spíte buď pod stanom alebo v korunách stromov a ste úplne odrezaní od digitálnej komunikácie s vonkajším svetom. V tomto dovolenkovom sne si to môžete užiť naozaj vo veľkom štýle. Byť v súlade s prírodou je momentálne aktuálnym eko trendom, ktorý rozhodne stojí za zváženie. 

Stanovanie na Slovensku: výhody a nevýhody

Ubytovanie býva jedna z troch najdrahších položiek pri cestovaní, aj preto stojí za to zamyslieť sa, ako znížiť výdavky po všetkých stránkach. Jedným z výborných spôsobov je stanovanie na Slovensku, alebo pokojne aj v zahraničí. Šetríte teda peňažné prostriedky, ktoré sú hlavou výhodou stanovania. Taktiež sa môžete presúvať z miesta na miesto, keď sa vám jedno miesto zunuje. Z dovolenky sa môže stať zaujímavé dobrodružstvo na cestách.

Mnoho ľudí uvažuje, že by vyrazili na cesty so stanom, no nevedia si predstaviť, kde by ho mohli postaviť. Bežne majú obavy ohľadom bezpečnosti, alebo aj pohodlia, hygieny a iných otázok. Nie je to také zložité, ak si vopred spravíte prieskum, do akej oblasti sa chystáte a aké máte možnosti. Nevýhodou je, že v prípade horšieho počasia je väčšie riziko, že budete v nepohodlí. Stan sa s hotelovou izbou nedá porovnať, zážitky na celý život však určite áno.

Ak však hľadáte kompromis medzi luxusom a pobytom v prírode, vyskúšajte glamping. Je to luxusnejšia forma stanovačky v príjemnom prostredí a bohatými možnosťami športového či kultúrneho vyžitia. Takýchto miest máme na Slovensku niekoľko a všetky stoja za to. Stačí len šikovný zoznam vecí, čo nezabudnúť na dovolenku a dobrodružstvo môže začať!

Miesta na Slovensku kde vám bude stačiť len stan

Stanovanie na Slovensku sa vracia do módy z mnohých dôvodov. Je populárne, pomerne lacné a vhodné pre rodiny s deťmi, psami, páry alebo partie priateľov. Na Slovensku je množstvo neobjavených prírodných krás, kde sa dá stan ľahko rozložiť a prenocovať. Spať môžete len tak v prírode alebo v kempingoch. 

Stanovanie na Slovensku: ktoré pravidlá treba dodržiavať?

Ak stanujete v kempingu, pravidlá treba dodržiavať. Ide najmä o dodržiavanie večierky, starostlivosti o odpadky, hygienické pravidlá v spoločných kúpeľniach, ale aj miesto, kde smiete rozložiť oheň. Takisto treba dodržiavať pokyny, kde môžete stan rozložiť. V opačnom prípade vám hrozia pokuty za porušenie pravidiel a dovolenka na Slovensku by sa vám mohla neplánovane predražiť. 

Tipy na zaujímavé kempy na Slovensku

Kde sa oplatí zložiť stan a stráviť nejaký ten čas? Máme pre vás tipy na výlet na Slovensku, na ktorý určite dlho nezabudnete. 

  • Kemp v Starej Lesnej sa nachádza len 3 kilometre od Tatranskej Lomnice a 6 kilometrov od Starého Smokovca. Je situovaný východne od Lomnického štítu, kde zažijete pravú tatranskú atmosféra. Tento kemp je výborným východiskovým bodom pre kratšie aj dlhšie túry po Vysokých Tatrách, ak patrí turistika na Slovensku medzi vaše koníčky. V kempe je zadarmo k dispozícii Wi-Fi pripojenie a neďaleko zopár obchodov.
  • Oravský kemp Tilia Gäceľ je vzdialený len 1,5 kilometra od centra mesta Dolný Kubín. Nádherný výhľad na pohorie Veľký Choč, krásna lokalita, výborné služby a kvalitná vybavenosť kempu dodajú vašej dovolenke pokoj a pohodlie. Keďže kemp leží blízko pri rieke Orava, potešia sa najmä tí, čo milujú splavy, kanoistiku a člnkovanie. Dovolenka na Slovensku pri vode vás rozhodne nesklame.
  • Ďalšie zaujímavé miesto na stanovanie na Slovensku sa nachádza 4 kilometre od obce Pribylina, kde sú samé skalnaté vrchy, ostré bralá, husté lesy, vodopády alebo plesá, či hlboké doliny. Čakajú na vás cyklotrasy na Slovensku a turistika po Kôprovej a Tichej doline.
  • Menší, no veľmi sympatický kemp pre rodiny s deťmi pri penzióne Štefánik, má nádherný výhľad na panorámu Súľovských Skál. Nachádza sa v ich tesnej blízkosti. Je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku, ale aj pre nadšencov lezenia. Súčasťou kempu je aj penzión so základným výberom jedál. 
  • Liptov patrí medzi najlepšie turistické destinácia v našej krajine a na kempe Mara Kemping – Liptovský Trnovec to platí dvojnásobne. Nekonečné kúpanie a výlety po regióne sa vám postarajú o tú pravú dovolenkovú atmosféru.

Kam s karavanom?

Okrem stanovania sú momentálne v kurze aj obytné vozy, kempery a karavany. Tie si môžete prenajať a urobiť s autom okružnú jazdu Slovenskom. Pre tých odvážnejších dávame do pozornosti aj dovolenku v zahraničí. Tu však treba vedieť vopred, kam s karavanom na Slovensku môžete a kam už nie. Za nedovolené odparkovanie sú najmä v zahraničí prísne sankcie. Na Slovensku môžete ísť s karavanom takmer všade tam, kde so stanom.

Dovolenka s deťmi

Na stanovačke sa vaše deti rozhodne nebudú nudiť. Takisto nehrozí, že budú už na druhý deň otrávené. Zrejme budú od rána do večera niečo objavovať. Stanovanie na Slovensku prospeje aj ich zdraviu, keďže sú od rána do večera na čerstvom vzduchu. V neposlednom rade sa nemusíte báť, že niečo v kempingu zničia, ako sa to môže stať v hotelovej izbe. Veľkým benefitom je, že deti si prirodzene vytvoria vzťah k prírode a naučia sa orientovať aj v drsnejších podmienkach.

Bez ohľadu na to, či je vaša cesta s deťmi prvá alebo cestujete pravidelne, dovolenkovať môžete aj zahraničí. Dovolenka s deťmi bude však vždy výzvou. Začína to tým, čo zbaliť, až po formu dopravy a ubytovanie. Dáme vám malý tip. Skôr ako vyrazíte na cestu, napíšte zoznam všetkého, čo by sa mohlo pokaziť, od zrušenia a meškania letu, až po výmenu ubytovania či stratu dokladov. Na všetky kritické situácie sa treba pripraviť. Spravte si scenáre, ako by ste situácie vyriešili a pripravte si záložné plány.

Cestovanie a stanovanie na Slovensku patrí medzi najväčšie zážitky. Máme krásnu prírodu, dobré služby a prijateľné ceny. Ak sa rozhodujete, ako budete tráviť vašu letnú dovolenku, pripíšte si stanovanie na váš zoznam možných alternatív.

Klubová stránka Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!