Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
torta pre bábätko na krstiny

Krstiny sú v živote človeka veľmi dôležitou udalosťou, ktorá sa zvyčajne odohráva niekoľko týždňov po narodení. A síce si ju dieťa nepamätá, vy, ako rodičia, a ostatní hostia, si ju zapamätáte navždy. Práve preto by ste ju mali brať vážne a správne sa na ňu pripraviť. Ako by mala táto oslava vyzerať a čo všetko na ňu budete potrebovať? Nechajte sa inšpirovať našimi radami a praktickými tipmi.

Krstiny a tradície na Slovensku

Na Slovensku máme hneď niekoľko tradícií a zvykov spojených s krstinami. K tým hlavným sa radí výber krstných rodičov, ktorí by mali byť, hneď po rodičoch, najbližšími osobami vášho dieťaťa. V minulosti, keď ženy rodili deti doma, bola krstná mama spravidla pri ich pôrode. Niektorí túto prax využívajú doteraz a krstné mamy sú pri rodičkách v nemocniciach. Hlavnou úlohou krstných bolo hlavne to, aby budúcu matku upokojili a priniesli jej dobré jedlo. Najčastejšie to bola hovädzia zapražená polievka, biela káva a koláč, keď išlo o bohatú rodinu, rodičky dostali aj mäso. Krstná mama bývala v dome najdlhšie a starala sa o celú domácnosť. Varila pre matku, novorodeniatko aj pre ďalších členov rodiny – pre deti a otca. Pri varení pomáhala v prvých dňoch aj babica, aby bolo o nového člena rodiny dobre postarané. 

Krst a zápis sa konali do dvoch týždňov od narodenia dieťaťa, preto bolo dôležité konať rýchlo, aby sa všetko stihlo. Muž šiel takmer hneď po pôrode za ďalšími členmi rodiny, ktorým odkázal, aby sa pripravili na oslavu. Krstná mama sa postarala o občerstvenie a nápojmi, spravidla alkoholom, sa pripíjalo na zdravie. Pri krste malo dieťa na sebe plienky a košieľočku, niekedy sa balilo aj do mäkkého vankúša. Vankúšu sa preložili ľavé a pravé rohy a celok sa stiahol stužkou, aby sa neotváral. Krstní rodičia dávali dieťaťu peniaze, aby nebolo chudobné, a kúsok chleba, aby nikdy netrpelo hladom. Pred odchodom z domu mali ešte jednu úlohu, a to povedať vetu: “Berieme pohana, prinesieme kresťana”. Viaceré tradície sa udržali dodnes a ľudia na ne nedajú dopustiť.

Rady a nápady, ako zorganizovať krstiny

Organizovanie krstín je veľmi podobné, ako organizovanie narodeninovej oslavy, s tým rozdielom, že oslavujete nového člena rodiny. To, akých pravidiel sa treba držať a ako postupovať, sa odvíja hlavne od množstva hostí a toho, ako si celé posedenie predstavujete. Westwing si pre vás prichystal praktický checklist, vďaka ktorému zistíte, čo pripraviť na oslavu a ako postupovať.

Hosťom dajte vedieť dopredu

Ľudia si potrebujú na krstiny spraviť voľno, aby sa mohli dostaviť, preto im dajte vedieť minimálne dva týždne dopredu. Pozvánky na oslavu by mali byť v štýlovom papierovom prevedení, ktoré pošlete poštou alebo ho podáte osobne. Na pozvánke nesmie chýbať meno pozvaného, dátum, čas a miesto.

Vyberte krstných rodičov

Niekedy je doslova jasné, kto bude krstným rodičom, inokedy je výber náročný, pretože v okolí máte veľa blízkych a dobrých priateľov. Keď ich však vyberiete, nezabudnite im dať dopredu vedieť, aby sa na celý proces vedeli pripraviť a dieťaťu kúpili správny darček. Krstných rodičov môžete vybrať ešte predtým, ako sa vaša ratolesť narodí, aby mali viac ako len dva či tri týždne na hľadanie toho najlepšieho daru.

Zaobstarajte si jedlo a nápoje

Po krste v kostole sa presuniete späť domov alebo do reštaurácie, kde nového člena rodiny oslávite a pripijete si na jeho zdravie. Keď je oslava vo vašom byte alebo dome, variť môžete vy. Ak na to nemáte čas, objednajte si donášku, prípadne využite služby cateringovej spoločnosti. Okrem jedla nezabúdajte na vhodne zvolené nápoje, alkoholické aj nealkoholické, aby si na svoje prišiel každý hosť.

Vyberte správne dekorácie

Výzdoba domácnosti na krstiny je kľúčová, dokáže navodiť správnu atmosféru a dobrú náladu. Dekorácie do bytu nemusia byť vo veľkom množstve, stačí len zopár štýlových kúskov v peknom minimalistickom dizajne. Dbajte na to, aby medzi sebou príliš nekontrastovali a navzájom sa dopĺňali.

Slávnostné menu na oslavu: keď krstiny budete organizovať doma

Základom krstín je dobré menu na oslavu poskladané z chutných pokrmov. To, čo budete variť alebo objednávať, závisí hlavne na vás a vašich hosťoch. Snažte sa vyberať jedlá, ktoré ľudia poznajú a majú radi. Môžete zostať pri slovenskej kuchyni a podávať niečo tradičné, alebo sa pozrite do ponuky talianskej, anglickej, americkej či nemeckej kuchyne. Navzájom ich kombinujte a vytvorte to najlepšie slávnostné menu.

Prvý chod predstavuje predjedlo, ktoré môžete, no nemusíte podávať. Je to na vás. Predjedlo nesmie byť príliš sýte, aby si človek nechal miesto na polievku a hlavný chod. Na krstiny je najlepší vývar, prípadne zeleninová polievka. V rámci hlavného jedla by ste mali voliť mäso s prílohou, prípadne vegetariánsky alebo vegánsky pokrm. Sladkou bodkou za celým chutným jedlom je dezert v akejkoľvek podobe. Populárne sú rôzne typy rezov, brownies, cheesecake, cookies či muffiny.

Ako vyzdobiť interiér na krstiny: 5 krásnych a jedinečných nápadov

Keď sa rozhodnete, že krstiny budete robiť u seba doma, zaobstarajte si štýlové a moderné doplnky do bytu. Nemáte žiadne nápady a netušíte, čo je na túto slávnosť vhodné? Toto sú praktické rady a nápady, ktoré vám celý proces urýchlia a uľahčia:

  • minimalizmus – či už bude u vás zopár alebo veľa ľudí, v domácnosti nesmie byť príliš veľa doplnkov. Budú len zavadzať, zaberú potrebné miesto a zvýšia riziko úrazu detí i dospelých. Najlepšie zariadenie interiéru je vo forme minimalizmu, kedy sa v miestnosti nachádza len to, čo skutočne potrebujete.
  • praktické doplnky – minimalizus je tiež charakteristický tým, že disponuje skôr praktickými doplnkami a funkčnými maličkosťami. To znamená, že predmet doplní celý interiér, no pritom sa dá využiť ešte na niečo, napríklad a uloženie vecí.
  • biela farba – väčšina osláv krstín kombinuje bielu a striebornú farbu. Dôvodom bielej je najmä to, že symbolizuje čistotu a nevinnosť. Doplniť ju môžete pastelovou modrou alebo ružovou v závislosti od pohlavia dieťaťa.
  • detský kútik – majú vaši priatelia a členovia rodiny deti? Spravte im detský kútik, aby vás počas oslavovania nevyrušovali a dobre sa zabavili.
  • vonku i vnútri – ak je krst na jar alebo v lete, oslavu usporiadajte aj vonku, vo vašej záhrade alebo na terase. Užite si príjemné teplé počasie, slnečné lúče a dostatok miesta.