ekologické bývanie v dome

Nesprávny životný štýl spôsobuje, že sa naša planéta pomaly, ale isto mení. Vidieť to môžeme na rôznych výkyvoch počasia, tropických teplotách, záplavách či topení ľadovcov. A síce sa zdá, že sa s tým nedá nič robiť, opak je pravdou. Lepšie bývanie je jedným zo spôsobov, ako bojovať proti klimatickým zmenám. Ekologické správanie, napríklad kompostovanie či opakované použitie vecí, dokáže znížiť produkciu jednotlivých výrobkov. Tým sa následne znižuje používanie rôznych materiálov a tiež množstvo emisií. Premýšľate, ako chrániť životné prostredie a akým spôsobom priložiť ruku k dielu? Máme pre vás niekoľko tipov a rád.

Čo máme na mysli pod názvom lepšie ekologické bývanie?

Pod pojmami ekologické bývanie a udržateľnosť si každý predstaví niečo iné. Spôsobov, ako chrániť našu planétu, je totižto veľa, vďaka čomu si viete vybrať ten svoj. Tento typ bývania by však mal predstavovať určité spolužitie s prírodou a jej ochranu. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že ekológia je len o kompostovaní a recyklovaní, no skutočnosť je úplne iná. Vyskúšať môžete desiatky ďalších možností, ako napríklad nízkoenergetické domy. Čo to znamená?

Ekologické domy, často označované aj ako eko domy, sú vyrobené z prírodných materiálov. Spĺňajú prísne ekologické požiadavky, čo zaisťuje, že prírodu skutočne nezaťažujú a neničia. Charakteristické sú tým, že šetria energiu, využívajú skôr prirodzené svetlo, preto majú viac okien, disponujú účinným využitím vody a znižujú uhlíkovú stopu. Tento typ domov má tiež kompaktný tvar, čo znamená, že nie sú zbytočne veľké, no poskytujú dostatok miesta pre spokojný život. Majú tepelnú izoláciu a bývajú orientované na juh. Ak do nich investujete, majú pokročilé technológie, ako napríklad solárne panely. Vďaka tomu vedia využívať obnoviteľné zdroje energie a časom na nich ušetríte.

Výhodou nízkonákladových domov je ich štýlový dizajn, ktorý vytvárajú zaujímavé materiály. K nim sa radí napríklad rôzne druhy dreva, betón či dokonca hlina. Celý výzor dopĺňa ešte jednoduchý, no pritom nevšedný tvar. Pre tých, ktorí by chceli niečo lacnejšie, existuje jedna možnosť s názvom montovaný dom. Jeho postavenie je rýchle a hotový ho máte do niekoľkých dní. Predstavuje zlatú strednú cestu medzi klasickým a nízko nákladovým domom.

Kontajnerové bývanie

Veľmi podobne funguje kontajnerové bývanie charakteristické tým, že dom je poskladaný z veľkých a odolných kontajnerov. Ceny sú v porovnaní s klasickými tehlovými domami nižšie, vďaka čomu si ich môže dovoliť množstvo ľudí.

Ekologické domy majú desiatky výhod, ako napríklad:

 • úspora energie a vody
 • nižšie náklady na bývanie
 • zníženie uhlíkovej stopy
 • skvelý vzduch, vhodný hlavne pre alergikov a citlivých ľudí
 • v prípade, že by ste nechceli investovať do domu priveľa, existuje kompromis vo forme montovaného a kontajnerového domu

Udržateľnosť: zelené a trvalo udržateľné bývanie

Samozrejme, nie každý sa môže len tak presťahovať do nového, ekologického domu. Práve preto existuje veľa riešení, ako pomôcť planéte bez toho, aby ste stavali novú nehnuteľnosť.

 • kompostovanie a recyklácia – odpad predstavuje jeden z najväčších problémov, ktoré ako ľudstvo máme. Je ho veľa a nemáme ho kam dávať. Najlepším riešením je kompostovanie vhodné na bio odpad, ako napríklad šupky z ovocia a zeleniny, škrupiny z vajec či vrecúška od čaju. Druhou možnosťou je triedenie odpadu, určené pre materiály ako plast či papier. Na tento proces sa využívajú špeciálne koše v rôznych farbách, ako modrá farba, zelená farba či žltá.
 • zo starého nové nápady – viete koľko predmetov sa dá využiť na vytvorenie niečoho úplne nového, a často aj praktického? Vždy, keď budete chcieť nejakú vec vyhodiť, opýtajte sa samých seba, či by ste to nevedeli využiť na výrobu iných predmetov. Napríklad, zo starého oblečenia viete vyrobiť nové a zaujímavé kúsky.
 • ekologická drogéria a second-handy – množstvo značiek sa v poslednej dobe snaží pomôcť prírode, a preto vyrábajú špeciálnu ekologickú kozmetiku. Tá je známa tým, že má recyklovateľné obaly, ktoré sa dajú znova použiť. Pri nákupe si v drogériách vyberajte práve tú, spravíte dobre nielen sebe, ale aj prírode. Okrem kozmetiky by ste mali myslieť aj na oblečenie. Najekologickejšou verziou sú second–handy, kde nájdete kvalitné oblečenie za skvelé ceny, no pritom šetríte životné prostredie, pretože nekupujete niečo nové, ale už nosené.

Ekologická domácnosť

 • Menej je viac – držte sa tohto pravidla a uvidíte, že planéte nebudete na príťaž. Pravdou totižto je, že k spokojnému a plnohodnotnému životu potrebuje človek len zopár vecí. To, že môžeme nakupovať zbytočne veľa, je len výsadou dnešnej doby a prebytku, ktorý sa na nás valí všade naokolo. Keď si plánujete kúpiť nový sveter, položte si otázku: Skutočne ho potrebujete, alebo sa vám len páči a budete ho mať na sebe dvakrát za celý rok?
 • Ako na šetrenie energie v domácnosti? Existuje niekoľko základných pravidiel
 • Šetrenie energie v domácnosti – šetrenie energie je kľúčové pre všetky rodiny, pretože sa postará o to, aby ste na konci roka nemali príliš vysoké účty. Okrem toho tiež šetrí jednotlivé zdroje a celkovo aj životné prostredie.
 • Využívajte ekologické varianty produktov a ekologické nakupovanie– takmer väčšinu produktov dnes nájdete aj v ekologickom prevedení. Napríklad klasickú kefku môžete vymeniť za drevenú, bežnú kozmetiku viete zameniť za tú ekologickú, namiesto chemických vôní si dokážete zaobstarať prírodné, a mohli by sme pokračovať donekonečna. Ak si nie ste istí, či výrobok ktorý chcete má aj takúto verziu, jednoducho využite internet.

Ďalšie inšpirácie pre ekologické bývanie:

Lepšie bývanie a čo to obnáša?

Lepšie bývanie nie je náročné, no je dôležité vedieť, ako správne na to. V rámci domácnosti by ste mali siahnuť po praktických dekoráciách, ktoré miestnosť doplnia, no pritom ju aj skrášlia. Vyberajte napríklad úložné boxy, misy, dekoračné taniere a všetko, čo vám okrem pekného dizajnu v dome alebo byte tiež pomôže. S takýmito kúskami získate dva produkty v jednom, ušetríte financie a zbytočne nebudete kupovať niečo navyše.

Ekologické správanie má výhodu v tom, že akonáhle si osvojíte niektoré zvyky, budete ich vykonávať úplne automaticky a bez toho, aby ste nad nimi nejako premýšľali. Môže to byť napríklad kompostovanie, pri ktorom sa prakticky zbavíte všetkého bio odpadu. A to bez toho, aby ste ho hádzali do klasického, komunálneho. Veľmi podobne funguje aj recyklácia, kedy triedite od komunálneho odpadu papier, sklo a kov. Kúpiť si môžete farebné koše, prípadne využite verejné, nachádzajúce sa v každej obci.

Okrem toho sa snažte celkový odpad zredukovať na minimum, kupujte zeleninu a ovocie bez zbytočných obalov a zaobstarajte si vlastné plátenné tašky a sieťky na čerstvé potraviny. Nekupujte zbytočne to, čo nepotrebujete a udržujte poriadok v chladničke. Len tak budete vedieť, čo všetko sa v nej nachádza a či to, čo si plánujete kúpiť doma už nemáte.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!