Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vianočné koledy na klavíri

Prichádza najkrajší čas v roku, ktorý otvára srdcia malým, aj veľkým. Aké by to boli sviatky, keby sa počas nich nespievali vianočné koledy? Nádherné tóny Tichej noci alebo Rolničiek sa rozoznejú asi v každej domácnosti. Vianočné koledy patria neodmysliteľne k týmto sviatkom už po stáročia. Už starí Rimania si ich spievali a postupne sa rozšírili do celého sveta. Spolu s výzobou vášho domu a bytu vyčarujú magickú atmosféru. Poďte si po vianočné inšpirácie, ktoré pohladia vašu dušu. Ukážeme vám na Vianoce 2021 trendy, po akých ste túžili. A začneme s tradíciami!

Slovenské tradície na Vianoce

Vianočné sviatky sú plné jedinečných zvykov, ktoré dodržiava takmer každý dom či rodina. Dodržiavanie zvykov vyplýva z našej bohatej histórie. Slovenské rodiny si z pokolenia na pokolenie odovzdávajú jedinečné zvyky, bez ktorých si Štedrý večer a celé obdobie Vianoc nedokážeme predstaviť. Vianočné zvyky aj vianočné koledy sa rôznia nielen po regiónoch, ale aj po domoch. Podľa povery si vďaka nim počas Štedrého večera zabezpečíte zdravie, šťastie a blahobyt.

Písanie srdečných pozdravov bol odjakživa zvyk, ktorý sa postupne vytráca v dôsledku digitálnych technológií. Ak však radi tvoríte a píšete typické vianočné priania, máme pre vás užitočné rady a nápady, ako príjemcu určite potešíte. Test, kresba alebo iná kreatívna tvorba poteší každého, kto si v schránke nájde takýto milý pozdrav.  

Stromček v každom dome

Aj vianočná výzdoba interiéru je typická pre najkrajšie obdobie v roku. Stromček, veniec alebo ikebana nemôžu chýbať. Stromček ako symbol Vianoc nájdete v dome kresťanov i ateistov, bohatých i chudobných. Pri žiare vianočného stromčeka sa stretávame už celé generácie. Zdobenie stromčekov sa do našich končín dostalo z Nemecka.  Naši predkovia si domy zdobili zelenými vetvičkami a až neskôr sa v domácnostiach začali objavovať celé stromčeky. Stromčeky naši predkovia zdobili zo začiatku len slamou, až neskôr pridali orechy a sušené jablká. Neskôr ich nahradili slamené a šúpoľové ozdoby. Prvé sklenené ozdoby sa na slovenských stromčekoch objavili až v 19. Storočí. Dnes sa ozdoby aj háčkujú alebo vyrábajú z moderných materiálov.  

Vianočné prasiatko

Mnoho slovenských rodín dodržiava počas 24. decembra prísny pôst a prvým jedlom je až štedrovečerná večera. Aby tento pôst vydržali aj deti, sľubujeme im, že uvidia zlaté prasiatko, ktoré im splní tie najtajnejšie priania. Je možné, že to tak aj naozaj je, no možno si už na prasiatko nepamätáme.  

Šupina predstavuje bohatstvo

Kapor je asi najtradičnejším slovenským štedrovečerným pokrmom. V minulosti to tak nebolo. Predtým sa naši predkovia uspokojili rybami zo slovenských riek, ktoré uvarili alebo udusili. Odložte si tento rok jeho šupinu pod obrus. Mala by do vašej rodiny priniesť bohatstvo a blahobyt. Ak je táto povera pravdivá, môžete si ľahko prilepšiť.

Medový krížik na čelo

Ako predjedlo sa zvykne dávať medová oplátka. Med sa dokonale hodí k vianočným oblátkam, ktoré na štedrovečernom stole nesmú chýbať. V mnohých rodinách najstarší pri stole potrie všetkým čelo medovým krížikom, aby boli dobrí počas celého ďalšieho roka. Ak ste tento zvyk nepoznali, skúste to doma už tieto Vianoce. A možno budú skutočne všetci dobrí ako med.

Cesnak nesmie chýbať

Cesnak na štedrovečernom stole symbolizuje zdravie. Dajte si toto prírodné antibiotikum a celý rok by vás nemali trápiť choroby. Niekorí ho jedia spolu s medovou oblátkou, iní zas len taký nakrájaný na plátky.  

Vianočné koledy patria k štedrému večeru

Na Slovensku sa s koledami stretávame v predvianočnom období. Vianočné koledy sa stali súčasťou našej histórie a národného kultúrneho dedičstva.

Vianočné koledy, ktoré môžete naučiť aj svoje deti

Historici tvrdia, že prvé koledy vznikli v časoch Rímskej ríše a spievali sa na počesť príchodu nového roka. Predpokladá sa, že od slova calendae sa odvodil aj pojem koleda. Až neskôr sa vianočné koledy začali spájať s oslavou narodenia Ježiša Krista a ľudia ich začali spievať pred Vianocami a počas vianočných sviatkov. Zopakujte si s deťmi najznámejšie vianočné koledy a vianočné piesne! Vďaka spevu a nezabudnuteľným melódiám prežijete aj tento rok krásne Vianoce.

Rolničky, rolničky

Hurá, už je sneh, rozlieha sa smiech.

Deti kričia, zvonček znie, biele mámenie.

Sneh je vôkol nás, svetu dáva jas.

Rozlieha sa zvonenie, zima je tu zas.  

Refrén: Rolničky, rolničky, kto vám dal ten hlas?

Ježiško maličký a či Mikuláš?

Rolničky, rolničky, prinášajú sneh,  

piesne našej mamičky, Vianoce a smiech.

Tichá noc

Tichá noc, svätá noc!

Všetko spí, všetko sní,

sám len svätý bdie dôverný pár,

stráži Dieťatko, nebeský dar.

Sladký Ježiško spí, sní,

nebesky ticho spí, sní.

Tichá noc, svätá noc!

Anjeli zleteli,

najprv pastierom podali zvesť,

ktorá svetom dnes dáva sa niesť:

Kristus, Spasiteľ je tu,

Tešiteľ sveta je tu!

Tichá noc, svätá noc!

Nežná tvár, lásky žiar

božsky rozsieva v jasličkách tam:

bije záchranná hodina nám

v Tvojom zrodení, Boh Syn,

Ježiško, Láska, Boh Syn!

Sniežik sa nám chumelí

Sniežik sa nám chumelí,

zimička už prišla

Polia, lúky vybieli

sanicu nám chystá.

Zakry svojou perinkou

celý kraj náš milý.

Veď sme sa už na teba

tak veľmi tešili.

Padaj sniežik, padaj nám

tešia sa ti deti.

Naša pieseň radostná

v ústrety ti letí.

Svieť nám, stromček jagavý

Svieť nám, stromček jagavý,

už sme všetci zvedaví,

čí je ten darček a čo je v ňom,  

cingi, lingi, cingi, lingi, bom.

Svieť nám, vločka veselá,

svet sa odel do biela,

bláznivé vrabce škriepia sa s ním,

čimčarara, čimčarara, čim.

Svieť nám, stromček bielučký,

chytíme sa za rúčky,

nech naším spevom znie celý dom,

fidli-tidli, fidli-tidli, bom

Búvaj, dieťa krásne

Búvaj Dieťa krásne, uložené v jasle.

Búvaj, búvaj pachoľa, milostivé Jezuľa,

budeme Ťa kolísať abys mohol dobre spať.

Ježišku náš milý, aby sa Ti snili,

veľmi krásne sny, veľmi krásne sny.

Drozdy a hrdličky, chystajte pesničky,

nech sa Dieťa poteší, na tom našom salaši.

spev škovránka slávika, k tomu pekná muzika.

My budeme s Vami spievať za jasľami

Synu milému, synu milému.

Hory ticho buďte, dieťa nezobuďte.

Nech si ono podrieme, na slame a na sene.

Aj vy milé fialky, zaváňajte do diaľky.

Zavejte Mu vône, Pánovi na tróne,

ticho sladúčko, ticho sladúčko.

Vianočná kolekcia piesní od Westwing na Spotify

Chcete zameniť tradičné vianočné koledy za modernejšie pesničky? Westwing pre vás pripravil obľúbený zoznam piesní na rôzne udalosti počas Vianoc. Ak hľadáte typické vianočné pesničky pre večeru s kamarátmi počas Vianoc, alebo si chcete oddýchnuť počas vianočného večera, pripravili sme pre tieto dni zoznam tých najkrajších piesní. Stačí ak si otvoríte vašu kameru na mobilnom telefóne, preskenujte QR kód priamo z uvedených obrázkov dole a vianočné piesne môžete počúvať priamo cez Spotify.

Koledy právom patria medzi tradície našej krajiny. Prenášajú sa z generácie na generáciu a ich melódie v nás ožívajú každý rok.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!