THE BLACK WEEKEND SALE: posledná šanca! Najlepšie ponuky roka – len dnes

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Strihanie tují na záhrade

Tuje nie sú veľmi náročné na rast, ale skôr na pravidelnú a správnu údržbu. Poradíme vám, kedy strihať tuje tak, aby vaša predzáhradka alebo okrasná záhrada vyzerala sviežo a upravene. Okrem toho, že získate atraktívne prostredie, budú vaše stromy zdravšie a vitálnejšie. Nie je nič krajšie, ako pekné a zdravo vyzerajúce okolie. Úprava záhrady okolo domu si vyžaduje svoj čas, ale rozhodne ten výsledok bude stáť za to. Prinášame vám tipy do záhrady, vďaka ktorým sa vo vašom prostredí budete cítiť ešte lepšie.  

Kedy strihať tuje vo vašej záhrade alebo na balkóne

Ak si chcete na vašej záhrade zachovať súkromie, môžete sa obkolesiť plotom. Ten môže byť betónový, drôtený, drevený alebo živý. Zo živých sú najobľúbenejšie tuje, ktoré rýchlo rastú a dajú sa z nich vyčarovať rôzne tvary. Sadia sa nielen pozdĺž plotu, ale aj uprostred záhrady. Plnia nielen praktickú funkciu tienenia, ale aj rozdeľovania. Kedy strihať tuje vám poradíme v našom návode.  

Druhy záhradných tují

  • Tuja západná Smaragd – jedna z najkrajších a tiež najobľúbenejších tují na živé ploty. Pôsobí elegantne, je hustá, má krásnu sýto zelenú až smaragdovú farbu a rastie dosť pomaly.
  • Tuja západná Brabant – rastie rýchlejšie, asi tak pol metra ročne a treba ju častejšie strihať a udržiavať.
  • Tuja východná – znesie aj suchšie miesta, má zvislé vetvičky, v zime sa sfarbuje do hrdzava. Na jar sa jej vráti zelená farba.
  • Tuja západná Holmstrup – patrí medzi obľúbené odrody, hoci rastie pomaly, no aj napriek tomu ju treba každoročne strihať. Jej ihličie tvorí kornútky, odporúčame ju orezávať počas júna. Má rada slnečné stanovište, vlhkú, mierne kyslú pôdu.

Balkónové tuje potrebujú čerstvý substrát s dobrou priepustnosťou.Tuje je potrebné do takého substrátu presadiť. Čím bude kvetináč väčší, o to ľahšie bude udržať v ňom potrebnú vlhkosť a výživu. Odporúčame používať substráty s prídavkom kokosového vlákna a drvenej borovicovej kôry a hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, ktoré stačí aplikovať iba raz ročne. Zintenzívnite zavlažovanie tují počas horúcich letných mesiacov. Vtedy by každá tuja mala dostať približne 2-3 litre vody denne.

Na sadenie a pestovanie tují na balkóne môžete použiť tie isté druhy ako do záhrady. Dôležité je kúpiť veľký črepník, aby mala tuja dostatok miesta. Ak je vyrobený z plastu, obalte ho dekou alebo starou látkou, aby boli korene zaizolované. Nezabudnite na pravidelné zavlažovanie aj v zime. Dajte si pozor, aby vám voda v črepníku nezamrzla. Pre udržanie teploty môžete zeminu zasypať pilinami, udržíte tým vlhkosť a teplotu.  

Strihanie tují jednoducho a prehľadne

Strihanie tují nemusí byť žiadna veda. Aj menej trénovaný záhradník bude vedieť, čo má každoročne robiť. Ak budete aj vy nasledovať nápady do záhrady, istotne sa budete tešiť z krásnej zelene. Nezabudnite, že základným kritériom je konkrétne obdobie, kedy strihať tuje. Orežte hroty konárov nie viac ako o 20 centimetrov. To stačí na to, aby sa hlavný rast zastavil, prebudili sa spiace púčiky a koruna sa pekne rozšírila.  

Kedy strihať tuje?

Tuje je ideálne strihať aspoň dvakrát do roka. Prvé obdobie nastáva v júni a druhý rez sa robí zvyčajne na jeseň. Vtedy je treba určiť finálny tvar rastliny a zabrániť rozrastaniu do neželaných smerov a tvarov. Záleží na vás, ako by mala úprava záhrady okolo domu vyzerať. Hlavné obdobie, kedy strihať tuje, je na konci apríla alebo v máji, v závislosti od poveternostných podmienok. Ďalší strih a údržba by mali prísť o jeden a pol mesiaca, ak dôjde k dostatočnému rastu. Ľahký kozmetický strih môžete vykonať bez ohľadu na presné dátumy. Ak záhrada utrpela škody napríklad po búrke, so strihaním neotáľajte.  

Klubová stránka Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako strihať tuje?

Pred začatím práce odporúčame starostlivo preskúmať strom a obrysové miesta, kde budete rezať, aby ste vytvorili požadovaný tvar. Pravidelné tvarovanie tují je nutné predovšetkým pre udržanie hustoty. Tuje na jeseň znesú aj veľmi radikálny rez, takže sa ich nebojte výrazne tvarovať a skracovať. Cieľom rezu je hlavne zahustenie konárov od kmeňa, teda od najnižšej časti rastliny až po vrchol. Rezom zarovnávate nielen vršok rastlín či celého živého plota, ale aj jeho strany.

Pokiaľ máte tuje čerstvo vysadené, nerobte na nich hneď prvý rok radikálny rez. Stačí zastrihávať iba strany, aby ste dosiahli zošikmený vzhľad. Vrchol môžete zastrihnúť len mierne alebo odstráňte len výraznejšie nerovnosti. Strihanie tují však nepodceňujte. Regulujte ich tvar už od začiatku. Staršie tuje sa horšie tvarujú. Výrazné rezy sú na nich vidieť a trvá podstatne dlhšie, než prázdne miesta znova dorastú.  

5 spôsobov strihania tují

Tuje ostrihajte pod mierne šikmým uhlom, aby bol plot najširší v spodnej časti. Smerom hore sa potom tvar rastliny zužuje. Správne zastrihnutá tuja dobre odoláva vetru a ľahšie udrží aj vysokú vrstvu snehu.  Z tuje Smaragd možno vytvoriť takmer akýkoľvek štandardný tvar. Vzor môže byť rôzny: vo forme ľubovoľného geometrického tvaru, od guľôčok navlečených na kmeni alebo špirál. Pyramídový, stupňovitý alebo špirálový strih vyžaduje špeciálnu zručnosť.

Brabant vykazuje známky chaosu. Spodok môže zostať široký a vrch úzky. Po zošikmených stranách sneh ľahko skĺzne dolu. Páči sa vám viac guľovitý tvar? Skúste napodobniť dielo Picassa! Geometrické tvary sú vítané. Vrchol rastliny môžete zastrihnúť úplne naplocho, alebo ho ponechať mierne oblý. Celkový tvar je dôležitý nielen pre vzhľad celého živého plota, ale predovšetkým pre jeho zdravie.  

Na orezávanie tuje môžete použiť tri kategórie nástrojov:

  • Mechanické – patria sem orezávače a záhradné nožnice.
  • Elektrické – patria sem nožnice na živé ploty s rôznymi dĺžkami.
  • Nabíjateľné – líšia sa iba spôsobom nabíjania a výkonom.

Ako sa o živý plot starať?

Tuje v dobrej kondícii tvoria hustý živý plot, ale môžu spôsobiť aj starosti. Jednak ním môžete tieniť susedom a rastliny tiež môžu postupne zasahovať až do plota. Nedovoľte, aby prerastali až k nemu, pretože ich zastrihávanie potom bude veľmi komplikované. Snažte sa o to, aby ste sa medzi tuje a plot vždy vošli a mohli ich tak pohodlne zastrihnúť. Sadiť ovocné stromy odporúčame vo vzdialenosti 6 metrov od tují. Najlepšie však spravíte, ak dáte ovocné stromy do inej časti záhrady.

Zalievanie a zavlažovanie: Pravidelné zalievanie tují je nevyhnutné. Sú to síce nadmieru odolné stromy, ktoré dokážu prežiť aj extrémne sucho, ale pri dostatočnom zavlažovaní zostanú nielen životaschopné, ale budú mať aj bujnú smaragdovú korunu. Živý plot tvorí nielen výraznú dekoráciu záhrady, ale zároveň má aj dôležitú funkciu zabezpečiť nám určité súkromie, izolovať od hluku a prachu, chrániť pred vetrom či zvedavými susedmi.