Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Pokosený trávnik

Kosenie trávy sa zdá ako absolútne jednoduchá činnosť. Ak už ale máte nejaký ten čas trávnik, tak asi viete, že starostlivosť a údržba o trávnik dá občas zabrať. Ako dosiahnuť rovnakú výšku trávy a želanú hustotu trávnika? Čím pokosiť starý trávnik alebo ako kosiť nový trávnik? Aké pravidlá je dobré dodržiavať, aby váš trávnik vyzeral ako z časopisu a vy ste si na ňom mohli urobiť nedeľný piknik? To všetko sa dozviete v našom sprievodcovi kosením trávnika.

Kosenie trávy sa neoplatí podceniť

Bez ohľadu na to, či okolie vášho domu zdobí okrasná záhrada, alebo skôr úžitková, ak tam máte aj trávnik, je potrebné mu venovať rovnakú pozornosť. Ak neviete ako na to, tu sú naše tipy do záhrady, v ktorej bude aj trávnik ozdobou.

Kosenie starého trávnika

Ak už máte založený trávnik, ale zdá sa vám, že už to nie je úplne ono, začnite hneď na jar tým, že ho prevzdušníte predierovaním. Na menšie plochy stačia aj vidly, jednoduchšie to však bude s vertikutátorom (hovorovo vertikulátorom). Vďaka dieram, ktoré tak vzniknú v poraste, získa trávnik „druhý dych“ a zároveň mu umožníte aj lepšie prijímanie živín a vody.

Kosenie nového trávnika

Nový trávnik vyžaduje najviac opatrnosti pri prvých koseniach, pretože korienky sú ešte slabé a tráva jemná. Koste však až vtedy, keď trávnik dorastie do výšky 10 cm a skráťte ho maximálne na 6 cm. Tak mu zostane dosť síl, aby ďalej rástol a rozvetvoval sa.  

Zásady pre správne kosenie trávy

Údržba a starostlivosť o trávnik vám zaberie menej času, keď mu budete venovať pozornosť pravidelne a dodržíte týchto 6 pravidiel:  

  1. Koste len vtedy, keď je trávnik suchý.  
  2. Nestúpajte na trávu pred kosením.
  3. Nastavte výšku kosačky podľa druhu trávniku a spôsobu jeho využitia.
  4. Nikdy nekoste viac ako 1/3 výšky trávnika, inak by ste poškodili jeho ďalší rast.
  5. Dodržiavajte starostlivosť o kosačku a udržujte nože ostré.
  6. Využívajte pokosenú trávu na kompost a hnojenie  

Aká kosačka je najlepšia pre kosenie trávy?

Na kosenie trávy v záhrade môžete využiť tieto tipy kosačiek:  

  • Rotačná kosačka – je vhodná na rôzne tipy trávnikov, nevýhodou jej jej hlučnosť.  
  • Vretenová kosačka – je šetrná k tráve, aj peňaženke, ale nie je vhodná na veľké plochy alebo prerastený trávnik.
  • Strunová kosačka (alebo krovinorez) – je vhodná aj pre neprístupné miesta, je však pomerne hlučná a vyžaduje zvýšenú opatrnosť pri používaní.
  • Robotická kosačka – je samostatná a ideálna pre menšie záhrady s rovnými plochami, len je pomerne náročná na čas a potrebu dobíjania.
  • Bubnová (disková) kosačka – je ideálna na domáce lúky a vyššie porasty, preto ani nemá zberný kôš.

Kedy kosiť váš trávnik?

Údržba trávnika a jeho výšky závisí od druhu a spôsobu využitia, ale aj od ročného obdobia, vlahy a kvality pôdy. Správne kosenie trávy podporuje rast, umožňuje jeho zahusťovanie a rovnomerné zafarbenie. Ako a kedy na to?

Kedy začať kosenie trávy?

Na starostlivosť o trávnik nepotrebujete kalendár. Sledujte počasie. Keď sa teploty po zime ustália a nebudú klesať pod 5°C, trávnik sám ožije a napovie, že je čas na kosenie. Svoj rast zintenzívni ešte počas mája a júna a potom opäť v septembri.  

Anglické záhrady a anglický trávnik?

Anglický trávnik alebo okrasné trávy či trávnik je nižší a jeho výška je okolo 1 až 2,5 cm. Pre udržanie hustoty sa kosí približne 2 x do týždňa a na dosiahnutie dostatočnej jemnosti je vhodná vretenová kosačka.  

Kedy kosiť bežný záhradný trávnik?

Bežný, alebo úžitkový trávnik má výšku približne 3-4 cm a kosí sa približne 1x do týždňa. Kosiť by ste mali vždy, keď je trávnik vysoký približne 5 až 6,5 cm.  

Ako kosiť domácu lúku?

Ak sa vám páčia vidiecke záhrady a anglické záhrady a rozhodli ste sa mať doma záhradu plnú lúčnych kvetov, stačí ak ju pokosíte dvakrát za sezónu. Ideálne mesiace sú jún alebo júl, keď už kvety pomaly odkvitajú. Pokosenú trávu nechajte na zemi pár dní, aby sa semená dostali späť do pôdy.

Prečo je potrebné sledovať výšku trávnika?

Ak by ste kosili skôr, jednotlivé lístky trávnika sa môžu poškodiť, obmedzí sa fotosyntéza a tráva prestane rásť ako má. Menej časté kosenie trávy však tiež trávniku neprospieva, pretože sa znižuje jeho hustota a zvyšuje sa výskyt burín a machu.  

Kosenie trávy – krok za krokom

Dvakrát meraj, raz strihaj. Toto užitočné pravidlo sa hodí aj pre kosenie trávy. Na čo nezabudnúť a ako postupovať? Pozrime sa na to krok za krokom.

Kosenie trávy – pred

Skontrolujte funkčnosť kosačky, dostatok paliva alebo elektrickú prípojku. Nastavte správnu výšku nožov a preverte, či sú nože dostatočne ostré. Vyčistite plochu od konárov, kameňov, hračiek, kostí a pod. a oblečte si vhodné oblečenie, ktorému neuškodí ani trochu zelenej farby.  

Kosenie trávy – počas

Začnite na okrajoch a stanovte si trasu vopred. Choďte pekne pás za pásom, dodržujte rovnaký smer a rýchlosť kosenia. Myslite na kolieska kosačky a stanovte si takú šírku, aby ste pokosili všetko. Sledujte otáčky motora a keď sa začnú znižovať, spomaľte alebo lepšie nastavte nože. Nezabudnite priebežne vyprázdňovať zásobník.

Kosenie trávy – po

Vyčistite kosačku. Odstráňte posekanú časť z oblasti nožov, no dbajte na bezpečnosť a čistite  až keď kosačku odpojíte od zdroja energie. Odmenou za čistenie vám bude dobrý pocit a ušetrený čas pre ďalšie kosenie trávy. Detaily pre dokonalý vzhľad trávnika doriešte záhradnými nožnicami.  

Ako udržiavať trávnik upravený?

Chcete aby váš trávnik zostal krásny, mäkký a zdravý po veľa rokov? Okrem kosenia vás čaká ešte pár ďalších aktivít. Aby vás však údržba trávnika nestála viac námahy ako je potrebné, pripravili sme pre vás užitočné nápady do záhrady, ktoré vám v tom pomôžu.

Hnojenie

Každá pôda časom stráca potrebné výživné látky a preto je potrebné dopriať trávniku aj vhodné hnojivo. Ideálne je také, ktoré uvoľňuje živiny postupne a aj také, ktoré poskytla samotná príroda. Prírodné hnojivo si viete vyrobiť aj sami a to z vlastnej pokosenej trávy, ktorú premeníte na kompost.  

Mulčovanie

Využívajte aj mulčovanie. Je to účinný, ekologický a efektívny spôsob využitia pokosenej trávy. Kosačka, ktorá je na to uspôsobená, umožní rozomlieť pokosenú trávu na čo najmenšie kúsky a ponechať ju na pokosenom trávniku ako hnojivo.  

Obnova poškodených častí

Každá záhrada časom zostarne a aj trávnik sa občas unaví alebo ochorie. Všímajte si na trávniku žlté, preschnuté alebo machové miesta a tieto časti nahraďte novými. Stačí miesto vyrezať, nahradiť novou pôdou a čerstvým semenom a váš trávnik sa bude opäť zelenať.  

Závlaha

Voda je základ. Myslite preto na závlahu už počas plánovania. Ideálne je zaviesť na trávnik automatické zavlažovanie, ktoré vás odbremení od častého zápasenia s hadicou, hlavne v letných mesiacoch. Úprava záhrady okolo domu tak bude pre vás jednoduchšia a vy budete môcť tráviť viac času na záhradnom lehátku či v hojdacej sieti.

Čistenie

Nielen upratovanie domácnosti, ale aj pravidelné hrabanie, odburiňovanie a čistenie trávnika zabráni jeho poškodeniu hromadením nepotrebných rastlín, starej trávy, listov, konárov, alebo aj odkazov od domácich miláčikov a detských hračiek. Aby mohol trávnik rásť, potrebuje totiž dostatok priestoru i vzduchu a každá vec alebo rastlina navyše mu v tom môže zabrániť. Využite príležitosť a zapojte do práce aj svoje deti.

Mať na záhrade mäkký zelený trávnik je snom asi každého majiteľa záhrady. Občas to dá poriadne zabrať, no predstava oddychu a harmónie stojí za to, čo poviete? Aby vám to išlo ľahšie od ruky, máme pre vás aj ďalšie inšpirácie a nápady do záhrady vašich snov.

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš dom, balkón a terasa či záhrada ešte krajšia. Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing ešte dnes!  

PRODUKTY: