Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Anglické záhrady: klasické ruže

Čím sa vyznačujú anglické záhrady a v čom spočíva ich čaro? Jednoducho len kopírujú prírodu.  Všetko v nich je prirodzené a vzbudzujúce pocit harmónie a pokoja. Keď sa v nich ocitnete, pocítite atmosféru dávnych časov, a tiež že všetko je tak, ako má byť. Rastliny, chodníčky, dekorácie aj oddychový nábytok. Ak práve hľadáte nápady do záhrady, poďte s nami preskúmať, čo všetko má spĺňať návrh záhrady v anglickom štýle a ako ju zariadiť tak, aby ste sa v nej aj vy cítili príjemne. 

Anglické záhrady: charakteristické prvky

Anglické záhrady sú všeličo, len nie nuda. Prekypujú bohatosťou, rôznorodosťou, charakterom a zároveň aj premysleným dizajnom, ktorý zapadá úplne prirodzene do svojho okolia.

Prirodzenosť

Zabudnite na čisté línie, pravidelnosť a úhľadnosť. To je niečo, čím sa vyznačujú skôr moderné záhrady. V anglickej záhrade prevládajú prirodzene sa vyskytujúce tvary, kopírujúce divokosť prírody. Spoločné majú len to, že do záhrady prinášajú prírodné materiály a úmyselne tvorený dizajn. 

Pocit voľnosti

Doprajte si otvorený výhľad a možnosť prepojiť záhradu s okolím. V našich končinách sme síce zvyknutí na ploty a nemáme také obrovské pozemky ako Angličania na vidieku, no vieme sa nimi inšpirovať. Niekedy stačí nechať obrásť plot viničom, aby splynul s okolím alebo naopak vymeniť časť plota za priehľadný, ak je za ním niečo pekné na pohľad.

Rôznorodosť 

Anglická záhrada prekypuje rôznorodosťou rastlín, a to predovšetkým vďaka špecifickej klíme, bohatej na vlhkosť a priemernú teplotu. V našich končinách však vieme tiež využiť bohatosť rastlinnej ríše. Stačí sa len porozhliadnuť a vybrať tie správne druhy podľa typu pôdy. 

Pestrosť

Nebojte sa farieb. Či už máte radi farebné kontrasty alebo preferujete tón v tóne, vždy máte na výber. Ideálne sú trvalky, ktoré umožnia vytvoriť farebnú mozaiku počas celého roka. Vyberajte rastliny, ktoré dorastajú postupne a vzájomne sa prelínajú. 

Patina

Anglická záhrada, bez starodávne pôsobiacej sochy, kamenného múrika, starého kvetináča či ošúchanej tehlovej steny, nie je úplne to pravé. Vďaka podobným prvkom s nádychom patiny získava záhrada to správne čaro a pocit starých dobrých časov, prejavujúcich tiež úctu k histórii. 

Súlad

Vyzerá to všetko ako náhoda, ale celok tvorí dokonalú harmóniu. To je najväčšie umenie anglickej záhrady. Nič nie je navyše a ani nič nechýba. Rastliny dopĺňajú jedna druhú a ľudské výtvory v podobe lavičiek či dekorácií do toho prirodzene zapadajú, akoby tam boli veky. 

Anglické záhrady: čo vám nesmie chýbať? 

Ak túžite vytvoriť vo svojej záhrade dojem anglického vidieka a čaká vás plánovanie záhrady, venujte pozornosť týmto detailom. 

Anglické záhrady a ich praktické využitie

Anglická záhrada nie je len na okrasu. Spája v sebe užitočnosť, a zároveň estetiku. Využíva napríklad ovocné dreviny aj bohatosť zeleninových záhonov ako efektné dekoračné prvky. Nebojte sa preto kombinovať jedlé rastliny s tými okrasnými a nájdite tie, ktoré sa navyše aj podporujú v raste. Aby sa vám v záhrade aj dobre pracovalo, doprajte si pohodlné oblečenie a vyberte si štýlové záhradné náradie. Práca vám tak pôjde ľahšie od ruky a vy sa môžete cítiť ako v kráľovskej anglickej záhrade. 

Záplava kvetov

Čím viac farieb a tvarov, tým lepšie. Využiť môžete nielen záhony, ale aj trávnik, ktorý necháte vyrásť do kvetov. Ak budete kosiť len časť trávniku, ušetríte si nielen námahu, ale pomôžete aj prírode. Kvitnúce lúky tešia oko a lákajú motýle a užitočný hmyz rovnako ako okrasná záhrada. Kvety do záhrady môžete umiestniť aj do kvetináčov a rôznych nádob z dreva či kameňa. Viete ich zavesiť na steny alebo nimi lemovať cestičky. Uprednostnite prírodné materiály alebo imitácie starých materiálov.

Oddychové miesta

Nezabudnite hlavne na miesta oddychu. Lavičky, altánky, záhradný nábytok z paliet či závesné kreslá. To všetko vám umožní vychutnať si pohľad na zeleň a dopriať telu aj duši zaslúžený oddych.  Ak máte v záhrade aj starý kamenný múrik, stačí použiť podlahové vankúše a na chvíľu zavrieť oči. Oddychové miesta umiestnite rôzne po celej záhrade. Nemusia byť hneď pri dome. Keď sa pôjdete večer poprechádzať, je príjemné posedieť si v tichej časti záhrady alebo v lete v tieni stromov. Vezmite si so sebou čaj, deku a knihu a ponorte sa do liečivej sily prírody.

Dekorácie s nádychom histórie

Spojenie prírody s umením je vždy umenie samo o sebe. Pohľad na zaujímavé sochy či iné dekorácie povznáša ducha a oživuje v nás tvorivosť. Pre anglické záhrady sú typické dekorácie s patinou a nádychom histórie, takže sa netrápte ich čistením a opravou.

Doplnky na terasu do anglickej záhrady

Pohľad do osvetlenej záhrady a na stôl plný dobrôt alebo na vtáčiky, ktoré sa práve prišli napiť z napájadla či z jazierka, sa nedá asi ničím vynahradiť. Doprajte si preto okrem záplavy zelene aj drobnosti, ktoré potešia oko a urobia z vašej záhrady prívetivé miesto aj pre hostí.

Anglické záhrady: naše inšpirácie a tipy

Pri plánovaní a udržiavaní záhrady platí len jedno pravidlo. Robte všetko tak, aby ste zo záhrady mali radosť. Či už v nej dopestujete zeleninu a ovocie, alebo vám len bude robiť radosť pre oko, dôležité je, aby to pre vás malo zmysel. Pripravili sme pre vás tipy do záhrady a inšpirácie ako vytvoriť anglickú záhradu u vás doma.

Plánujte anglické záhrady s rozvahou Angličana

Plánovanie záhrady neuponáhľajte. Všetko má svoj čas. Aby anglická záhrada vyzerala ako má, potrebuje dozrieť a rastliny vyrásť. Berte do úvahy postupnosť s akou rastliny rastú a myslite na finálny výsledok o pár rokov. Ak sa v pestovaní nevyznáte, nechajte si poradiť a dajte si vypracovať návrh záhrady odborníkmi. 

Využite to, čo máte 

Aby vaša záhrada vyzerala ako z anglického časopisu, nepotrebujete dokupovať veľa nových vecí. Stačí sa porozhliadnuť a dať starým veciam nové miesto a účel. Možno stačí odhaliť kus pôvodného kamenného plotu, ošetriť starý nábytok, rozmnožiť rastliny, ktorým sa u vás darí a z hromady kamenia urobiť chodníček. 

Anglické záhrady a ich divokosť

Zahaľte sa zeleňou a vytvorte v záhrade dobrodružné zákutia. Využite rôzne veľkosti a tvary kríkov, stromov a kvetov, pomedzi ktoré umiestnite cestičky. Pri večernej prechádzke sa tak môžete cítiť ako Alenka v ríši divov, obklopená divokou prírodou a zároveň v bezpečí.

Spoľahnite sa na stálice 

Čo nemôže chýbať vo vašej novej záhrade? No predsa ruže! Bez nich nie je anglická záhrada anglickou. Okrem ruží nesmie chýbať ani vinič alebo muškáty rôznych tvarov a farieb. Využiť ich môžete pri skrášlení stien, múrikov, cestičiek, plotov aj dekoračných brán. 

Inšpirujte sa klasikou

Využite staré osvedčené tipy do záhrady ako napríklad kovový nábytok, kameň a drevo. Vyhnite sa plastu a lešteným, moderným prvkom. Ideálne sú drevené lavičky, kovové stoly s mramorovou doskou, poctivý kameň a ošúchané drevo. Altánok alebo terasu viete zútulniť aj kobercom do exteriéru alebo kvetináčmi s patinou. Čo dodať? Už len prestrieť a pozvať priateľov na čaj o piatej. Ak vám doma chýba ešte správne prestieranie do anglickej záhrady či záhradný nábytok, inšpirujte sa našou ponukou.

Prinášame vám užitočné rady a nápady, ako si zo svojho domu urobiť ten najkrajší domov. Nezabudnite sa preto bezplatne registrovať na našej stránke Westwing, aby vám neušli naše exkluzívne ponuky.