Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vidiecka záhrada

Bujnosť, pestrosť, voňavosť, plnosť – to v sebe ukrývajú vidiecke záhrady, ktoré prekypujú zeleňou a kvetmi, pôsobia veľmi štedro a dokážu byť nádherným útočiskom pred zhonom a stresom všedných dní. Spája s v nich tradícia s praktickosťou, pretože okrem priestoru na oddych ponúkajú aj možnosť vlastnoručne si dopestovať zeleninu, ovocie, bylinky alebo si vysadiť záhony okrasných kvetov. Návrh záhrady môže byť rôzny, no v každom prípade by mala byť miestom, kde si budete môcť odpočinúť a tešiť sa z jej romantického ducha. Nechajte sa inšpirovať a využite tipy do záhrady vo vidieckom štýle, ktoré sme pre vás pripravili.

Čo vo vašej vidieckej záhrade nesmie chýbať?

Kedysi boli vidiecke záhrady súčasťou skoro každého dvora a mnohí si ich ešte pamätajú z čias detstva, keď letné prázdniny znamenali tráviť čas u starých rodičov na dedine. Vtedy však slúžili viac pre zabezpečenie obživy a veľakrát zosobňovali najmä náročnú a neodkladnú prácu. Moderné záhrady vo vidieckom štýle výrazne zmenili svoj charakter, i keď veľa ľudí sa vracia k pestovaniu domácej zeleniny a ovocia. Pobyt na takomto mieste je predovšetkým o odpočinku a načerpaní nových síl, o radosti z prostredia, ktoré je príjemné, harmonické a pritom nepôsobí príliš uhladene.

Vidiecke záhrady a rastliny 

O nerušený odpočinok sa dokonale postarajú ovocné stromy a kríky, ktoré na jar tešia vôňou svojich kvetov a počas jesene zas výdatnou chuťou svojich plodov. Živé ploty alebo záhony s ružami či inými krásnymi kvetmi vytvárajú priestor pre rôzne zákutia.  Závisí od vás, čo vám viac imponuje. Treba mať však na mysli, že tento priestor by mal byť v súlade s okolitou prírodou, a preto by ste pri plánovaní vašej záhrady mali vyberať dreviny a rastliny typické pre danú lokalitu a podnebie. 

Pre milovníkov kvetov

Ak túžite po záhrade plnej kvetov, otvára sa vám neuveriteľne pestrá ponuka. Tradičné a hojné zastúpenie tu mávajú ruže rozmanitých druhov, ale tým sa široká paleta len začína. Letničky, dvojročky, trvalky či cibuľoviny – vyberte si! Nemusíte ich príliš obmedzovať v raste, ani v samovoľnom rozširovaní. Takisto sa nebojte pestrosti farieb – kvety do záhrady sýtych tónov ešte zvýraznia rozmanitosť tohto miesta. Nezabúdajte, že kúzlo takejto okrasnej záhrady tkvie práve v jej bujnosti. 

Pre milovníkov nespútaných živých plotov

Živými plotmi nemáme na mysli tie dokonale upravované a strihané, ktoré sú typické napríklad pre anglické záhrady. Ide skôr o živý plot z netvarovaných krov ako orgován, šípková ruža, zlatovka, dulovec a podobne, pokiaľ však máte k dispozícii dostatok miesta. Krásne a prirodzene dokáže rozčleniť plochu a vytvoriť v nej tajomné zákutia. Pre menšie plochy splnia tento účel aj kvetovo-bylinkové záhony, ktoré priestor dokonca krásne rozvoňajú.

Dekorácie pre vidiecke záhrady

Dekorácie sú pre moderné záhrady vidieckeho štýlu pekným doplnkom, ale mali by pôsobiť prirodzene. Preto odporúčame zvoliť prírodné materiály, ako napríklad drevo, prútie, kamenina alebo slama. Keďže budú skrášľovať exteriér, osvedčia sa aj dekorácie z odolnejšieho materiálu ako kov alebo sklo, ktoré vydržia nápor počasia a zmenu ročných období. Plastu či gume sa odporúčame úplne vyhnúť.

Stojace alebo závesné

V tak krásnom mieste ako vidiecka záhrada sa naskytuje veľa možností pre umiestnenie dekorácií, avšak treba mať na mysli, že by nemali potlačiť či narušiť jej prirodzenosť. Rôzne sošky v záhonoch, okrasné kvetináče, závesné dekorácie na konároch stromov či ceduľky pri bylinkách určite nádherne doplnia krásu vašej záhrady. Ak sa rozhodnete skrášliť stromy vtáčími búdkami, budete mať postarané aj o milú spoločnosť malých spevavcov.

S nádychom minulosti

Veľmi obľúbené sú aj staré predmety ako náradie, ktoré sa používalo pri obrábaní pôdy, práci so senom a obilím, alebo rôzne nádoby a koše používané ako na dvore, tak aj v domácnosti. Pôsobia veľmi autenticky a pekne dopĺňajú čaro vidieckych záhrad. Ak nemáte prístup k takýmto starým predmetom, ich moderné verzie v rustikálnom prevedení sú dobrou náhradou a dajú sa ľahko zohnať. Svoj účel splnia rovnako dobre a efekt bude zaručený.

Vidiecke záhrady: krok po kroku

Vidiecke záhrady májú predovšetkým pôsobiť prirodzene, preto by ste nemali veľmi dbať na precízne ostrihané kry či dokonale pokosený trávnik. Mali by si akoby žiť svojím vlastným životom. Závisí len od vás, či si ju vyplníte okrasnými drevinami, rastlinami a kvetmi, alebo si v nej vyhradíte priestor aj pre pestovanie zeleniny a ovocia. Bude to váš priestor pre dokonalý oddych, preto by ste nemali zabudnúť ani na rôzne miesta pre posedenie. Ak sú jej rozmery dostatočne veľké, určite ju nádherne doplní drevený altánok, či dokonca chatka. Takisto by však postačila aj drevená lavička pod stromom alebo hojdačka. 

Tipy do záhrady vo vidieckom štýle

Plánovanie záhrady je aj v tomto prípade dôležité. Na čo by ste počas tohto procesu teda nemali zabudnúť?

  • Ak máte dostatočný priestor, rozdeľte si záhradu na niekoľko častí, aby ste v nej mohli vytvoriť rôzne zákutia
  • Určite si úžitkovú časť záhrady na pestovanie zeleniny 
  • Ovocný sad by mal mať tiež svoje vyhradené miesto. Môžete ho doplniť o ovocné kry, ktorými sa pekne dajú vytvoriť ďalšie zákutia
  • Zvyšný priestor môžete vyplniť rastlinami podľa vlastného uváženia, či je to vertikálna záhrada alebo iný typ záhrady, ako celok by mala pôsobiť čo najprirodzenejšie
  • Pravdaže by tu nemali chýbať rozmanité druhy kvetov, aby vytvorili pestrú paletu farieb
  • Nechajte jednotlivé rastliny bujnieť a nebráňte im v tom, aby sa miešali
  • Chodníky a cestičky budú pôsobiť ešte krajšie, ak ich vyložíte kameňmi
  • Dekorácie, ktoré si zvolíte, by mali byť z prírodných materiálov
  • Nádherne tu vyniknú staré predmety pre prácu vonku
  • Vytvorte si miesta na oddych a posedenie, napríklad v altánku, na lavičke pod stromom, pri ohnisku či na hojdačke

Ako sa starať o vidiecku záhradu

Aj keď sa má takáto okrasná záhrada nechať “bujnieť”, aby pôsobila čo najprirodzenejšie, neznamená to však, že sa o ňu vôbec nemusíte starať. Každá rastlina, ker či strom potrebuje starostlivosť. Preto je dôležité, občas im prekypriť pôdu, dodať živiny pre lepší rast, zbaviť sa nechcenej buriny a podobne. Koniec koncov aj takáto práca je súčasťou oddychu, ktorý v sebe záhrada ukrýva. A ona sa vám za vašu starostlivosť určite štedro a pestro odmení. 

V dnešnej uponáhľanej dobe je naozaj dôležité mať priestor pre oddych a načerpanie nových síl. Vidiecke záhrady sú pre to ako stvorené. Zeleň, pestrofarebné kvety, štebot vtáčikov a posedenie na čerstvom vzduchu sú najlepším liekom pre unavené telo a myseľ.

Vytvorte si vlastnú vidiecku záhradu s pomocou našich tipov. Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!