Strihanie levandule: kytica vo váze

Obsah

Vôňa levandule sa od vekov spájala s horúcim podnebím Stredomoria. Niet sa čo čudovať, keď jej pestovanie sa začalo práve v týchto oblastiach už pred niekoľkými tisícročiami. Známa svojou nezameniteľnou arómou, fialovými kvetmi a striebristými lístkami si táto trvalka našla veľkú obľubu nielen pre svoj vzhľad, ale aj využitie v kuchyni a liečiteľstve. Chceli by ste si ju začať pestovať aj u vás doma? Údržba tejto krásavice nie je vôbec náročná a veríme, že naše rady a nápady vám pritom pomôžu. Strihanie levandule v tomto procese zohráva dôležitú úlohu, pretože vďaka nemu môžete zabezpečiť správny rast a rozmnožovanie rastliny. Máme však pre vás pripravené aj ďalšie tipy do záhrady.   

Pestovanie a strihanie levandule: všetko čo musíte vedieť

Tento teplomilný poloker nepotrebuje toho pre svoj rast veľa. Dobre znáša obdobia sucha, má rád slnko, dobre priepustnú pôdu, ktorá vôbec nemusí byť výživná, a napriek tomu, že pochádza zo stredomorských oblastí, dokáže zvládnuť aj tuhšie zimy v tomto podnebnom pásme. Pre plánovanie záhrady, v ktorej chcete mať levanduľu, je dôležité hlavne slnečné miesto. Môžete si vybrať sadenie zo semienok, ktoré vyžaduje viac času, alebo z odrezkov a kvalitných priesad, kde je úspech prijatia rastlinky takmer vždy zaručený.  

Podstata strihania hrozna

Či už ide o strihanie stromov alebo krov, podstata je vždy tá istá – snažíme sa ovplyvniť a usmerniť energiu, ktorú rastlina po orezaní vloží do svojho rastu, koľko z nej pôjde do tvorby kvetov či plodov, a ako tým zabezpečiť jej celkové zdravie a silu. Príliš zostrihaný vinič bude plodiť menej, ale zato mu zmohutnie kmeň. Ak ho ostriháme nedostatočne, úroda bude síce väčšia, ale rastlina celkovo slabšia. Vždy sa treba snažiť zachovať rovnováhu.

Príklad pre porovnanie: rozdiely pri strihaní hrozna a ríbezlí

Strihanie hrozna: pri strihaní hrozna je napríklad dôležité ponechať takzvané jednoročné drevo, teda výhonky, ktoré vyrástli počas prvého vegetačného obdobia od zasadenia viniča. Výhonky, ktoré z neho vyrastú v ďalšom období, by plodili len listy a nie ovocie – preto treba strihať práve tie a očistiť od nich plodné jednoročné drevo. Strihanie ríbezlí sa líši tým, že u nich je zväčša plodné práve dvoj alebo trojročné drevo. Pri nich je napríklad dôležité odstrániť prestarené časti, aby dali priestor rastu novým. 

Strihanie levandule: rady a nápady

Správne strihanie stromov, krov a rastlín je veľmi dôležité pre podporu ich rastu. Ako ste si mohli všimnúť, každá rastlina potrebuje trochu inú starostlivosť, no našťastie si vždy stačí pamätať zopár základných krokov. Podobne je to aj v prípade levandule.

Ako na strihanie levandule: krok za krokom

Údržba levandule po prijatí už vôbec nie je náročná, je potrebné ale vedieť kedy a ako ju ostrihať. Nezabudnite pri tom na dôkladne naostrené nožnice!

 1. Levanduľa sa strihá na jar pre omladenie, počas letného obdobia kvitnutia na zber kvetov a v jeseni ako súčasť prípravy na zazimovanie. 

 2. Keď staršie stonky začnú drevnatieť, ostrihajte ich na jar o polovicu – kvitnutie bude počas leta bohatšie a zamedzíte tým aj rastu “plazivých” výhonkov, ktoré by z nich inak vyrastali.

 3. Rozkvitnuté alebo odkvitnuté stonky je dobré odstrihnúť čo najviac, a teda až po miesto, kde vyrastajú lístky. 

 4. V júni a júli môžete levanduľu pravidelne strihať, a po niekoľkých týždňoch zarodí nové kvietky.

 5. Na jeseň je vhodné úplne všetky stonky poodstrihávať až ku lístkom, čím zamedzíte ďalšiemu vyháňaniu kvietkov a pripravíte tým rastlinu na zazimovanie.  

Aké druhy levandule existujú?

Vedeli ste, že na svete existuje okolo 50 druhov tohto voňavého polokra? Najviac pestovaným druhom je tradičná levanduľa lekárska a jej rôznorodé kultivary, my k nej však pre zaujímavosť pridáme aj ďalšie 3 známe druhy:

 • Levanduľa lekárska – taktiež známa ako anglická alebo úzkolistá. Je to najodolnejší druh s najvšestrannejším využitím. Dokáže pretrvať aj silné mrazy, a preto je veľmi obľúbený v záhradách. Dokáže zakvitnúť dvakrát do roka.
 • Levanduľa zúbkatá – alebo aj francúzska levanduľa, ktorá je už menej odolná a vhodná do teplejšieho podnebia. Jej lístky majú mierne zúbkovaný tvar. Kvitne raz do roka, ale aróma jej kvetov je o to intenzívnejšia.
 • Levanduľa prostredná – je to kríženec medzi levanduľou lekárskou a levanduľou širokolistou. Práve tento druh môžete vidieť na rozsiahlych poliach, kde sa pestuje pre parfumérsky a kozmetický priemysel.
 • Levanduľa širokolistá – známa taktiež ako portugalská levanduľa, ktorá znesie aj nižšie teploty v porovnaní s citlivejšou levanduľou zúbkatou, avšak určite nie je vhodná do chladnejšieho podnebia. Má kopijovité súkvetia na dlhých stonkách a oproti tradičnej levanduli lekárskej má oveľa prenikavejšiu a intenzívnejšiu vôňu.

Využitie ostrihaných stoniek a kvetov

Ostrihané rozkvitnuté stonky môžete použiť priamo v kuchyni ako aj na prípravu kozmetických výrobkov. Ak chcete levanduľu sušiť, mali by ste strihať ešte nerozkvitnuté stonky. Poznáte jej liečivé a blahodárne účinky? Pomáha pri:

 • nervovom preťažení
 • nespavosti
 • nepokoji
 • migréne
 • žalúdočných problémoch nervového pôvodu
 • kolikách
 • a tiež podporuje trávenie, vylučovanie žlče a uvoľňuje kŕče.

Skrátka radosť mať takúto rastlinku po ruke!

Ako sa postarať o levanduľu počas zimy

Pre zazimovanie levandule zasadenej v záhrade je dôležité ju poriadne ostrihať, aby jej mráz nepoškodil žiadne výhonky. Zdrevnatelé časti môžete podstrihnúť ešte viac. Následne okolo nej nahrňte zem, mulč alebo slamu, čím zateplíte jej stonku a ochránite ju pred zimou.

Pre variant v záhradnom kvetináči

Ak pestujete levanduľu v kvetináči a mali ste ju vonku celé leto, stačí ju obaliť igelitom a položiť na miesto, kde bude menej ako 15 stupňov. Pri vyšších teplotách sa totiž začne prebúdzať a rásť. Na takomto mieste bude zároveň chránená od mrazu a vetra.

Levanduľa v interiéri a ako sa o ňu starať

Radi by ste si túto voňavú rastlinku pestovali doma? Pestovanie levandule je určite skvelý nápad! Ako už viete, levanduľa miluje teplo a svetlo. Preto sa jej bude dobre dariť na okennom parapete či balkóne. Podľa druhu priesady si zvoľte dostatočne veľký kvetináč, aby mala pre rast dostatok miesta. Na rozdiel od pestovania v záhrade bude potrebovať viac vlahy, avšak polievať ju treba s mierou, za čo sa vám aj doma odvďačí krásnymi kvietkami a vôňou. 

Ak sa rozhodnete pestovať levanduľu doma v kvetináči, môžete skúsiť aj druhy menej odolné na chladné počasie, keďže v interiéri budú mať stále podmienky a dostatok tepla. Pre pestovanie v záhrade odporúčame zvoliť radšej odolnejší druh. V každom prípade sa budete môcť tešiť z jej nádhernej arómy, krásnych, upokojujúcich farieb a k tomu aj z jej liečivých účinkov!

Rozvoňajte vašu domácnosť či záhradu krásnou a nenáročnou levanduľou s pomocou našich tipov a nápadov a podporte si zdravie vďaka jej blahodárnym účinkom!

Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšie!