Predĺžená doba vrátenia: objednajte teraz a vráťte do 31. januára 2025

Zaregistrujte sa teraz a pripravte sa na Black Week Deals
Strihanie levandule a iných krov

Vôňa levandule sa od vekov spájala s horúcim podnebím Stredomoria. Niet sa čo čudovať, keď jej pestovanie sa začalo práve v týchto oblastiach už pred niekoľkými tisícročiami. Známa svojou nezameniteľnou arómou, fialovými kvetmi a striebristými lístkami si táto trvalka našla veľkú obľubu nielen pre svoj vzhľad, ale aj využitie v kuchyni a liečiteľstve. Chceli by ste si ju začať pestovať aj u vás doma? Údržba tejto krásavice nie je vôbec náročná a veríme, že naše rady a nápady vám pritom pomôžu. Strihanie levandule v tomto procese zohráva dôležitú úlohu, pretože vďaka nemu môžete zabezpečiť správny rast a rozmnožovanie rastliny. Máme však pre vás pripravené aj ďalšie tipy do záhrady.   

Ako pestovať a strihať levanduľu? Základy

Tento teplomilný poloker nepotrebuje toho pre svoj rast veľa. Dobre znáša obdobia sucha, má rád slnko, dobre priepustnú pôdu, ktorá vôbec nemusí byť výživná, a napriek tomu, že pochádza zo stredomorských oblastí, dokáže zvládnuť aj tuhšie zimy v tomto podnebnom pásme. Pre plánovanie záhrady, v ktorej chcete mať levanduľu, je dôležité hlavne slnečné miesto. Môžete si vybrať sadenie zo semienok, ktoré vyžaduje viac času, alebo z odrezkov a kvalitných priesad, kde je úspech prijatia rastlinky takmer vždy zaručený.  

Aké druhy levandule existujú?

Vedeli ste, že na svete existuje okolo 50 druhov tohto voňavého polokra? Najviac pestovaným druhom je tradičná levanduľa lekárska a jej rôznorodé kultivary, my k nej však pre zaujímavosť pridáme aj ďalšie 3 známe druhy:

  • Levanduľa lekárska – taktiež známa ako anglická alebo úzkolistá. Je to najodolnejší druh s najvšestrannejším využitím. Dokáže pretrvať aj silné mrazy, a preto je veľmi obľúbený v záhradách. Dokáže zakvitnúť dvakrát do roka.
  • Levanduľa zúbkatá – alebo aj francúzska levanduľa, ktorá je už menej odolná a vhodná do teplejšieho podnebia. Jej lístky majú mierne zúbkovaný tvar. Kvitne raz do roka, ale aróma jej kvetov je o to intenzívnejšia.
  • Levanduľa prostredná – je to kríženec medzi levanduľou lekárskou a levanduľou širokolistou. Práve tento druh môžete vidieť na rozsiahlych poliach, kde sa pestuje pre parfumérsky a kozmetický priemysel.
  • Levanduľa širokolistá – známa taktiež ako portugalská levanduľa, ktorá znesie aj nižšie teploty v porovnaní s citlivejšou levanduľou zúbkatou, avšak určite nie je vhodná do chladnejšieho podnebia. Má kopijovité súkvetia na dlhých stonkách a oproti tradičnej levanduli lekárskej má oveľa prenikavejšiu a intenzívnejšiu vôňu.

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky na klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš domov a záhrada ešte krajšia!

Strihanie levandule: 5 krokov

Správne strihanie stromov, krov a rastlín je veľmi dôležité pre podporu ich rastu. Ako ste si mohli všimnúť, každá rastlina potrebuje trochu inú starostlivosť, no našťastie si vždy stačí pamätať zopár základných krokov. Podobne je to aj v prípade levandule.

Kedy strihať levanduľu a ako? Pozrite sa na naše rady:

  1. Levanduľa sa strihá na jar pre omladenie, počas letného obdobia kvitnutia na zber kvetov a v jeseni ako súčasť prípravy na zazimovanie. 

  2. Keď staršie stonky začnú drevnatieť, ostrihajte ich na jar o polovicu – kvitnutie bude počas leta bohatšie a zamedzíte tým aj rastu “plazivých” výhonkov, ktoré by z nich inak vyrastali.

  3. Rozkvitnuté alebo odkvitnuté stonky je dobré odstrihnúť čo najviac, a teda až po miesto, kde vyrastajú lístky. 

  4. V júni a júli môžete levanduľu pravidelne strihať, a po niekoľkých týždňoch zarodí nové kvietky.

  5. Na jeseň je vhodné úplne všetky stonky poodstrihávať až ku lístkom, čím zamedzíte ďalšiemu vyháňaniu kvietkov a pripravíte tým rastlinu na zazimovanie. 

Údržba levandule po prijatí už vôbec nie je náročná, je potrebné ale vedieť kedy a ako ju ostrihať. Nezabudnite pri tom na dôkladne naostrené nožnice!

Strihanie levandule podľa ročného obdobia

Strihanie levandule na jar

Ak chcete levandulu strihať na jar, musíte dbať na to, aby už nebola veľká zima. Ak napríklad v marci nemrzne, tak môžete ju strihať už na začiatku marca. Pokiaľ je marec mrazivý, tak k strihaniu pristupujte až v apríli. Postupujte nasledovne:

  • Nezdrevnatené stonky odstrihnite približne o tretinu výšky
  • Zostrihnite ich približne 8 cm nad zemou
  • Po odstrihnutí ponechajte len niekoľko mladých lístkov

Strihanie levandule po odkvinutí

Druhý strih sa môže konať po jej odkvitnutí, no ten by nemal byť príliš hlboký, pretože rastlina má kratší čas na vyvinutie rastu počas zimy. Častejšie sa však strihá levanduľa na jeseň.

Strihanie levandule v jeseni

Ako sme už spomínali, cieľom je orezať odkvitnuté výhonky čím najskôr, aby sme sa vyhli záťaži počas zimy. Pretože sneh môže v zime spôsobiť veľkú záťaz pre levandulu. Rez sa väčšinou vykonáva počas septembra. Ako na jesenný rez?

  • Stonky skráťte len trocha pod odkvitnutou časťou
  • Odporúčame levandulu ostrihať do tvaru polgule

Ako sa starať o levanduľu v interiéri či exteriéri?

Radi by ste si túto voňavú rastlinku pestovali doma? Pestovanie levandule je určite skvelý nápad! Ako už viete, levanduľa miluje teplo a svetlo. Preto sa jej bude dobre dariť na okennom parapete či balkóne. Podľa druhu priesady si zvoľte dostatočne veľký kvetináč, aby mala pre rast dostatok miesta. Na rozdiel od pestovania v záhrade bude potrebovať viac vlahy, avšak polievať ju treba s mierou, za čo sa vám aj doma odvďačí krásnymi kvietkami a vôňou. 

Levanduľa v kvetináči

Ak sa rozhodnete pestovať levanduľu doma v kvetináči, môžete skúsiť aj druhy menej odolné na chladné počasie, keďže v interiéri budú mať stále podmienky a dostatok tepla. Ak ste ju mali vonku celé leto, stačí ju obaliť igelitom a položiť na miesto, kde bude menej ako 15 stupňov. Pri vyšších teplotách sa totiž začne prebúdzať a rásť. Na takomto mieste ju budete zároveň chráneniť od mrazu a vetra.

Ako sa postarať o levanduľu počas zimy

Pre zazimovanie levandule zasadenej v záhrade je dôležité ju poriadne ostrihať, aby jej mráz nepoškodil žiadne výhonky. Zdrevnatelé časti môžete podstrihnúť ešte viac. Následne okolo nej nahrňte zem, mulč alebo slamu, čím zateplíte jej stonku a ochránite ju pred zimou. Pre pestovanie v záhrade odporúčame zvoliť radšej odolnejší druh. V každom prípade sa budete môcť tešiť z jej nádhernej arómy, krásnych, upokojujúcich farieb a k tomu aj z jej liečivých účinkov!

Ako využiť ostrihané stonky a kvety levandule?

Ostrihané rozkvitnuté stonky môžete použiť priamo v kuchyni ako aj na prípravu kozmetických výrobkov. Ak chcete levanduľu sušiť, odstrihnite ešte nerozkvitnuté stonky. Poznáte jej liečivé a blahodárne účinky? Pomáha pri:

  • nervovom preťažení
  • nespavosti
  • nepokoji
  • migréne
  • žalúdočných problémoch nervového pôvodu
  • kolikách
  • a tiež podporuje trávenie, vylučovanie žlče a uvoľňuje kŕče

Rozvoňajte vašu domácnosť či záhradu krásnou a nenáročnou levanduľou s pomocou našich tipov a nápadov a podporte si zdravie vďaka jej blahodárnym účinkom!