Predĺžená doba vrátenia: objednajte teraz a vráťte do 31. januára 2025

Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Levanduľa vo váze

Keď sa povie levanduľa, vybaví sa vám obrovské fialové pole, ktoré vonia Stredomorím. Pestovanie levandule je možné aj v našich končinách. Ba dokonca, levanduľový záhon a bylinková záhrada sa stali pevnou súčasťou mnohých vonkajších priestorov. Máme pre vás tipy do záhrady a tiež ako si pestovanie levandule skutočne užiť. Prevoňajte vašu záhradu alebo balkón aj vy! Levanduli sa darí vonku takmer po celý rok, aj v tých najnáročnejších záhradných podmienkach. Vďaka našim radám sa na počkanie ocitnete vo Francúzsku aj bez cestovania. 

Pestovanie levandule: základné informácie

Levanduľu si všetci cenia pre jej vôňu, liečivé vlastnosti a krásnu modrofialovú farbu. Je známa po celom svete. Taktiež priťahuje opeľovače do záhrady. Rastlina nie je náročná a pestovanie levandule je vhodné aj pre začiatočníkov. Prežije v rôznych druhoch pôdy, dokonca aj v menej úrodnej. Jej jedinými požiadavkami sú: veľa slnka a dobrý odtok vody. Vysaďte si levanduľu pozdĺž vchodových dverí, v blízkosti posedenia alebo medzi kríky s ružami.

Pestovanie levandule je možné rôznymi spôsobmi. Môžete si kúpiť už hotovú rastlinu priamo v záhradkárstve. Pred zakúpením levandule skontrolujte jej výšku, šírku a odolnosť. Líšia sa veľkosťou a niektoré sú oveľa tvrdšie ako ostatné. Pozorne si preštudujte tvar a farbu kvetov. Pred sadením skontrolujte všetky rastliny, či nie sú poškodené, zvädnuté alebo či neobsahujú znaky škodcov. Prinášame rady a nápady, ako sa o vašu levanduľu postarať.

Levanduľa a jej druhy

Voňavý záhon s bylinkami a zeleninová záhrada sa môžu vhodne doplniť. Ak poznáte, ktoré druhy sa k sebe hodia, vaša záhrada bude pestrá a rozmanitá. Aj levanduľa má svoje druhy. Pozrite sa na tie, s ktorými sa môžete stretnúť po celom svete. 

  • Anglická levanduľa je najbežnejšia a je mimoriadne odolná. Existujú stovky odrôd, dostupných v mnohých farbách a veľkostiach. Často kvitne aj dvakrát v jednej sezóne. Má kompaktné, striebornošedé lístky a tmavofialové alebo tmavomodré kvety.
  • Lavandína je hybrid anglickej a portugalskej levandule. Je to všeobecne väčšia rastlina, ktorá kvitne iba raz, a to v neskoršom lete. Skvele toleruje teplo a vlhkosť a odoláva bežným koreňovým a listovým chorobám. Je veľmi voňavá a rastie v Provensálsku.
  • Španielska levanduľa a francúzska levanduľa má strapcovitý charakter a vyskytuje sa zriedkavejšie.

Pestovanie a sadenie levandule

Najmä začiatočníci ocenia rady a nápady, ako na pestovanie levandule. Levanduľu nie je ľahké vypestovať zo semena. Je lepšie kúpiť malé štartovacie rastliny zo záhradnej škôlky. Takisto môžete vyskúšať odrezok zo zrelej rastliny. 

Sadenie zo semien

Sadenie zo semienok je najlepšie na jar. Ideálny je koniec februára a marec. Najprv by ste semienka mali dať na krátky čas do chladničky. Potom ich stačí nasypať na vlhkú, jemne zrnitú pôdu a trocha zatlačiť. Zemina by mala byť ľahká a priepustná. Potom prikryjete zem sklom alebo sáčkom. Na klíčenie je treba vysokú vlhkosť, svetlo a teplo nad 18°C. Klíčenie nastane asi po 4 – 6 týždňoch. Po dvoch mesiacoch odstráňte prekrytie a presaďte von do pareniska. 

Sadenie z odrezkov

Druhou možnosťou výsadby z odrezkov je sadenie na jeseň. Postup je rovnaký ako pri jarnom sadení. Vo všeobecnosti platí, že mladej levanduli treba pripraviť teplú a vlhkú mikroklímu na dobré zakorenenie. Preto sa vám na pestovanie levandule bude hodiť umelohmotná alebo sklenená fľaša, ktorá vytvára akoby skleníkový efekt a chráni rastlinku pred poškodením. Rastlina zapustí pevné korene. Fľašu odkryjeme až na jar. 

Sadenie už vypestovaných rastlín

Ak si chcete pestovanie levandule urobiť čo najjednoduchším, zasaďte ju rovno do zeme ako mladú rastlinku. Levanduľu je najlepšie vysadiť na jar, keď sa pôda ešte len spamätáva po zime a pomaly zohrieva. Sadenie je možné aj na jeseň, vtedy však vyberte väčšie a života schopnejšie rastliny, aby ste zabezpečili ich prežitie cez zimu. Zasaďte ju vo vzdialenosti asi 30 centimetrov od seba a zahrňte suchým lístím alebo drevenými odrezkami. 

Pestovanie levandule v črepníku

Bylinková záhrada sa dá docieliť aj na balkóne alebo terase. Skvelou možnosťou na pestovanie levandule, a to najmä pre oblasti s chladnejším počasím, je umiestniť ju do kvetináča. V letných teplých mesiacoch ju nechávajte vonku a v zime v interiéri. V interiéri položte črepník na okno, najlepšie ak je orientované na juh, s čo najväčším prísunom svetla. Zalievajte ju striedmo, pretože rastlina bude v tomto čase vegetatívne neaktívna.

Pestovanie levandule: starostlivosť

Levanduľa nie je náročná bylinka. Jej pestovanie sa podarí aj začiatočníkovi. Levanduľa má rada slnko. Chráňte ju pred vlhkými miestami, ktoré by mohli podporiť hnilobu koreňov a iné ochorenia pôdy. Nápady do záhrady sa vždy hodia. Inšpirujte sa, ako sa starať o vašu levanduľu!

Zalievanie 

Levanduľu zalievajte raz až dvakrát týždenne, tesne po vysadení do pôdy. Zrelé rastliny zalievajte každé dva až tri týždne, kým sa nevytvoria malé púčiky. Potom polievajte jeden až dvakrát týždenne až do zberu. 

Zdravý rast

Z levandule vyrastie v teplejšom podnebí okrúhly, košatý ker. Je to trvalka, ktorej ponechajte vo vlhkom podnebí dostatočný priestor na prúdenie vzduchu, aby ste zabránili hubám alebo múčnatke. Pozrite sa na odrody, ktoré pestujete, aby ste určili ich veľkosť.

Ochrana pred zimou

V chladnejších oblastiach sa môže stať, že budú rastliny potrebovať špeciálnu zimnú ochranu. Rastliny zakryte zimnou vrstvou ihličnatých konárov alebo slamou, ktorá zabráni mrazivému vetru preniknúť do rastliny. Tak isto sa levanduľa ochráni aj pred mrazom.

Ochrana na jar

Rastliny levandule orežte na jar, keď zo spodnej časti rastliny začnú vychádzať zelené listy. Odstráňte približne jednu tretinu hornej časti. Je dôležité, aby ste nerezali opäť do starého dreva, pretože sa opätovne nezrastie. Listy nechajte na zimu tak. 

Zber levandule 

Pestovanie levandule zvyčajne vyústi do jej sušenia. Skladujte jej kvety na balkón či kvety do záhrady v zaváraninovej nádobe na chladnom a tmavom mieste alebo ich rovno dajte do vrecka, aby vaše oblečenie sladko voňalo a odpudzovalo hmyz. Ak trpíte nespavosťou, skúste vložiť vrecúška do vankúša, aby vám upokojujúca vôňa pomohla lepšie zaspávať.

Pestovanie levandule: recepty

Pokiaľ sa chystáte použiť levanduľu v kuchyni, smelo do toho! Možností máte neúrekom. Trochu levandule rozdrvte na prášok a použite ju do obyčajných maslových sušienok alebo na lahodný šľahačkový krém či zmrzlinu s vôňou levandule. Vyrobte si vlastnú suchú zmes byliniek a kvetov. Pestovanie levandule sa dobre dopĺňa s mätou a rozmarínom. Je skvelá nielen na sladké pokrmy a múčniky, ale aj na grilovacie špeciality. 

Pestovanie levandule je príjemnou zábavou, ak si zvolíte ten správny postup. Bylinková záhrada sa razom môže stať vaším koníčkom. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!