Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
odber mrkvy zo záhrady

„Mrkva je dobrá na oči”, hovorievali naše mamy a staré mamy. Stala sa takou silnou asociáciou k zdraviu nášho zraku, že tomu veríme dodnes. A koniec-koncov je to aj čiastočne pravda. Na prvý pohľad má táto obyčajná koreňová zelenina zaujímavé zdravotné benefity aj históriu. A preto aj samotné sadenie mrkvy nadobúda väčší význam. Pestovanie mrkvy začalo v strednej Ázii a cez Perziu sa dostala do Európy a celého sveta. Pestovali sa rôzne odrody, od bielych, fialových až po oranžové a žlté a tak ich poznáme do dnes. Poďte sa spolu s nami pozrieť na sadenie mrkvy zblízka.

Ako zvládnuť sadenie mrkvy? Základné informácie od A po Z

Vedeli ste, že existuje dokonca deň mrkvy? Je to 4 apríla a pripomína nám zdravotné benefity tejto zeleniny. Mrkva síce nenapraví chyby zraku, ale zlepšuje stav sietnice a pôsobí preventívne voči vzniku zeleného a šedého zákalu, obsahuje betakarotén, vitamín C, vitamíny B, A, E a K, minerály mangán a draslík. Pomáha v prevencii kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny hrubého čreva. Mrkva je jednou z mála druhov zeleniny, ktorá je výživnejšia po tepelnej príprave. Zdravé stravovanie je jej druhé meno. Neváhajte a zaraďte sadenie mrkvy do vašich jarných záhradkárskych plánov. Ponúkame naše tipy do záhrady.

Sadenie mrkvy – krok po kroku

Mrkva nemá rada kyslú pôdu, ale môžete jej pomôcť vápením pôdy na jeseň, prípadne hnojením na jar. Pôda by mala byť hlinito-piesočnatá, pri optimálnej závlahe môže byť aj piesočnatá. Najmenej vhodné sú ťažké ílovité a kamenité pôdy, ale existujú odrody aj pre tieto typy zeme.

Každá zeleninová záhrada by mala mať na svojom území mrkvu ako základnú zeleninu. Plánovanie záhrady je prvým krokom k ujasneniu si toho, čo zasadiť a kde. Plodiny saďte každý rok inde, aj s ohľadom nárokov rastlín k slnečnému svitu a tieňu. Za predpokladu, že máte dosť priestoru a nie je to balkón a terasa.

Sadenie mrkvy nie je náročná činnosť. Osivo sa seje priamo do pôdy a nepotrebujete skleník alebo predpestované priesady. Voľte hriadky v záhrade, kde ste aspoň štyri roky nepestovali koreňovú zeleninu, ale hlúboviny ako kapusta, kel, brokolica. Vhodné sú aj predošlé plodové zeleniny, ako napríklad papriky a paradajky. 

Mrkva sa zaraďuje do takzvanej druhej trate a potrebuje pôdu v starej sile, čo znamená druhý až tretí rok po hnojení organickým hnojivom. Mrkva má veľa odrôd a hybridov a ak ju chcete v zime skladovať, vyberte si odrodu na to určenú.

Ako na sadenie mrkvy?

Je jar, vtáčiky štebocú, slniečko hreje a záhrada je ako stvorená pre nový život. Pravý čas pre sadenie mrkvy! Ako na to? Tu je postup!

  • Začnite výberom odrody a miesta v záhrade. Malo by to byť slnečné miesto. 
  • Prevzdušnite pôdu prekyprením. Získate tak lepšiu schopnosť zadržiavania vlahy a živín. V prípade, že vaša zem nemá neutrálne až zásadité pH, pôdu pohnojte. Superfosfát a draselná soľ by mali stačiť.
  • Semienka vkladajte do rovných radov, a to do jamiek hlbokých 2 centimetre, s rozostupmi aspoň 15 – 20 centimetrov.
  • Na semienka mrkvy nahrňte trochu pôdy a môžete ju aj utlačiť.
  • Polejte dostatočným množstvom vody.
  • Pravidelne polievate a trpezlivo čakajte na prvé výsledky vášho snaženia.

Následná údržba potom nie je zložitá.

Kedy sadiť mrkvu?

Sadenie mrkvy môžete realizovať na jar alebo na jeseň. Každé balenie obsahuje informáciu kedy je na to vhodný čas. Všeobecne je lepšie mrkvu sadiť na jar, vtedy môžete vysadiť akúkoľvek odrodu. Najskorší termín prvého výsevu je marec až apríl. Vtedy sa sadí skorá mrkva. Neskoršie odrody sa sejú v máji, prípadne v apríli, ak je teplejšie počasie.

Ak čakáte s výsadbou mrkvy na jeseň, je potrebné vybrať vhodnú odrodu a počkať na optimálne podmienky. Kľúčové je počasie, teploty či premočenosť pôdy. Spravidla by sadenie malo prebiehať pred príchodom prvých mrazov, koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Starostlivosť o mrkvu: užitočné tipy 

Ako sme už vyššie spomínali, sadenie mrkvy prebieha do rovných radov s rozostupmi. Ak chcete klíčenie urýchliť, alebo sadíte na jeseň, položte na zem čiernu fóliu, ktorá pôsobí ako skleník a parenisko v jednom.

Keď vasa mrkvička ukáže prvé listy, je čas ju preriediť, ak vyrástla príliš nahusto. Záhradkári majú na to výraz jednotenie, prípadne pretrhávanie. Jednotením zabezpečíte, že každá rastlina bude mať dosť priestoru na rast a koreň porastie do optimálnych rozmerov. Výhonky mrkvy je potrebné pretrhať tak, aby medzi jednotlivými rastlinami ostala vzdialenosť asi 3 – 4 centimetre.

Mrkva nemá rada premočenú pôdu, takže stačí len primerane a pravidelne polievať, aby nedochádzalo k pukaniu koreňov. Nezabudnite vytrhávať burinu, ktorá dusí každú rastlinu a chrániť ju proti škodcom, väčšinou však s pomocou chémie. Ak chémiu vo vašej záhrade používať nechcete, zvážte takzvané partnerské pestovanie zeleniny. V odborných kruhoch sa tento typ starostlivosti nazýva permakultúrne pestovanie

O čom je permakultúra

Permakultúrna záhrada v podstate žije vlastným životom. Aj malá záhrada môže byť permakultúrna. Záhradkári dlhé roky skúšali, ktoré druhy rastlín sa znesú veľmi dobre a ktoré menej a sadili ich vedľa seba. Rastliny si tak navzájom si tienia, poskytujú oporu, chránia sa od škodcov a v podstate si aj vzájomne prekyprujú pôdu. Perfektné!

Taká mrkva sa znáša so všetkými druhmi a je vhodné do jej blízkosti sadiť cibuľu, pór alebo kapucínku, ktoré účinne odpudzujú jej škodcov. Je to eko návrat k prírode, ktorý je v dnešnej dobe veľmi aktuálny.  

Ak ste sa postarali o sadenie mrkvy, môžete svoju pozornosť obrátiť na iné časti záhrady. Čo tak predzáhradka? Lemuje vstup do domu a väčšinou je snahou obyvateľov je, aby pôsobila reprezentatívne a príjemne. Otázkou je, čo zasadiť do predzáhradky? Odpoveďou sú napríklad okrasné rastliny. Naplánujte svoju predzáhradku tak, aby čo najviac splývala s okolím a ulicou, na ktorej bývate.

Bývajte krajšie a zdravšie

Zariaďte, aby v predzáhradke od jari do jesene kvitli kvety a bola vďaka kríkom, tráve a stromom stálozelená, a to až do neskorej jesene. Jarnú náladu vo vás určite prebudia prvosienky a snežienky, za nimi tulipány a narcisy, zlatý dážď, ale aj voňavé magnólie či japonské čerešne. V lete kvitnú konvalinky, skalky a rôzne kríky ako azalky či rododendrony. Rastlinky by nemali zakrývať jedna druhú, preto nechajte vyniknúť každú a to správnou výsadbou. Vytvorte harmóniu a symbiózu. Fantázii sa medze nekladú a kľudne dajte kvety aj do okien, alebo si pri dome vysaďte ťahavé, kvitnúce rastliny, ktoré vyrastú na dekoračných mriežkach. V predzáhradke väčšinou nechýba anglický trávnik, chodníčky, kríky, ktoré vymedzujú a predeľujú priestor. Vyššie stromy poskytujú tieň kvetom a trávniku. 

Exteriér vášho domu nakoniec doplnia dekorácie a osvetlenie. Inšpirácií na tvorbu predzáhradky je mnoho, stačí si len vybrať. Inšpirujte sa našimi tipmi do záhrady!

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponukyna klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!