Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
ako vybrať pohovku do obývačky

Pohovka je jednoznačne epicentrom domáceho diania. Okrem toho, že sa stará o pohodlné posedenie počas spoločných chvíľ, mala by štýlovo doplniť zariadenie priestoru a taktiež spĺňať praktické aspekty. Tie zahŕňajú výber tých správnych rozmerov, vhodného materiálu a štýlu, adekvátnej farby a pravdaže typu konštrukcie – má byť modulárna, rozkladacia, rohová či s úložným priestorom? Ak premýšľate ako vybrať pohovku do vašej domácnosti, či už je vaša obývačka rozmernejšia alebo menšia, náš nákupný sprievodca vám určite pomôže.

Tipy, ako vybrať pohovku do obývačky

Kvalitná sedačka do obývačky zvykne byť väčšou investíciou pre pohodlné bývanie, ale ak ju vyberiete naozaj správne, budete sa z nej môcť tešiť dlhé roky!

Najdôležitejšie kritéria pri výbere pohovky

Pripravili sme pre vás užitočné rady a nápady, ktoré vám pomôžu si upresniť predstavu o vašej dokonalej pohovke, aby spĺňala nielen estetické, ale aj praktické kritériá. Ako zariadiť obývačku s novým sedením?

 1. Pri výbere toho správneho typu myslite na to, pre koľko ľudí sa má využívať.
 2. Ak máte pred zakúpením možnosť, skontrolujte celkovú kvalitu sedačky a uistite sa, či je konštrukcia pre vás pohodlná.
 3. Myslite aj na estetickosť a dizajn pohovky – farbou a štýlom by mala byť v súlade s ostatným zariadením miestnosti.
 4. Ak máte doma deti a/alebo domáce zvieratá, odporúčame sa rozhodnúť pre tmavšie farby, ktoré lepšie kamuflujú znečistenia, a povrchové materiály, ktoré sa dajú ľahšie čistiť. 
 5. Pre menšie bývanie je skvelou voľbou sedačka na spanie alebo s praktickým úložným priestorom.
 6. Pre výber ideálnej veľkosi pohovky, zmerajte voľný povrch- vezmite meter a poznačte si šírku, výšku a hĺbku voľnej plochy.
 7. Pri meraní nezabudnite zvážiť otvorené dvere a okná, ktoré by vám mohli ukradnúť vzácne centimetre.

TIP: Pozrite si naše praktické video, čo zohľadniť pri výbere pohovky do vašej domácnosti.

Druhy pohoviek do obývačky

Ako zariadiť malú obývačku? Do malej obývačky sa najviac hodia tieto druhy sedačiek

 • 2-miestne rozkladacie pohovky – či už s úložným priestorom alebo na nohách, s možnosťou rozloženia a spania sú výborným multifunkčným nábytkom pre malý byt.
 • 2- miestne modulárne pohovky – tieto malé pohovky sú skvelým doplnkom obývačky. Môžete ich rozdeliť na 2 kreslá, prípadne doplniť o tretí modul, ak vám to rozmery dovolia.

TIP: Ak hľadáte riešenie a rady, ako efektívne kúpiť rozkladaciu pohovku s funkciou spania, pozrite sa na naše video ako na to.

Ak máte väčšiu obývačku, môžete si kľudne dovoliť:

 • Rohové sedačky, ktoré sú optimálne pre veľké obývacie priestory. Ich veľkosť a tvar umožňujú priestor pre zjednotenie rodiny a priateľov. Môžu byť 2 alebo 3-miestne.

TIP: Aby ste sa z vašej pohovky mohli bezstarostne tešiť, pozrite sa aj na skvelé tipy pre čistenie sedačiek – budete pripravení na všetky situácie!

Výber farby a materiálu

Pri výbere pohovky nejde samozrejme len o model a veľkosť, ale aj o materiál. Či už je to pravá alebo umelá koža alebo látka, pozrite sa na ich najdôležitejšie vlastnosti a výhody.

 • Kožená pohovka: pravá koža vyzerá dobre a je príjemná na dotyk. Dokonca časom a správnou starostlivosťou získa povrch kože ešte krajší a prirodzenejší vzhľad.
 • Pohovka z mikrovlákna: existujú dve varianty – prírodné (bavlna, ľan, a pod.) alebo syntentické (polyester) mikrovlákno.
 • Zamatová pohovka: zamat dodáva sedačke pocit luxusu a elegancie. Na sedačky sa zvyčajne používa druh kvalitného zamatu, ktorý veľmi dobre odoláva škvrnám a preto je pre interiér veľmi obľúbený.

Pri výbere farby pohovky, existujú dve pravidlá:

 • Zvoľte základnú farbu pre pohovku a podľa nej zlaďte všetky ostatné farby nábytku a doplnkov
 • Vyberte si hlavnú farbu pre miestnosť a orientujete sa potom podľa tejto farby aj v rámci sedačky

TIP: S prenikavými farbami treba zaobchádzať opatrne – predovšetkým pri veľej pohovke, vtedy by ste mali vybrať skôr zemité alebo decentné farby, aby pohovka nepôsobila príliš dominantne. Ak hľadáte inšpirácie na rôzne farby v interiéri, pozrite sa na náš príspevok: interiérové farby.

5 najkrajších pohoviek: Westwing výber

Vo Westwing milujeme pohodlie a krásny dizajn! Preto sme pre vás pripravili top sedačky z našej ponuky, ktoré v sebe nezaprú najmodernejšie trendy. Ktorá z týchto 5 pohoviek si získa vaše srdce?

1. Minimalistická a praktická – pohovka Lennon

 • Vzhľad: modulárna pohovka s elegantným, hranatejším dizajnom a mäkkým, hlbokým sedením
 • Materiál a farba: široký výber materiálov, ako napríklad menčester, umelá koža či polyester, v rôznych farebných prevedeniach
 • Funkcie pohovky: všestranná vďaka kombinovateľným modulárnym prvkom

 2. Robustná a pohodlná – pohovka Melva

 • Vzhľad: moderný robustný vzhľad, hlboké sedenie a široké podrúčky sa postarajú o príjemný relax
 • Materiál a farba: široký výber jemných aj sýtejších odtieňov s odolným polyesterovým poťahom
 • Funkcie pohovky: pre posedenie plné komfortu v príjemnej spoločnosti alebo osamote

3. Flexibilná a trendy – pohovka Sofia

 • Vzhľad: zaoblené, organické tvary v praktickom, modulárnom zložení
 • Materiál a farba: teplé neutrálne farby a odolný poťah s imitáciou tkaniny so stredne pevnou výplňou
 • Funkcie pohovky: univerzálne využitie ako pohovka či kreslá vďaka modulárnemu dizajnu

4. Ideálna pre rodinu a odpočinok – pohovka Tribeca

 • Vzhľad: zaoblené hrany dodávajú pohovke mäkký, jemný vzhľad pre krásne rodinné chvíle
 • Materiál a farba: v rôznych farbách pre optimálny komfort sedenia, ktorý zaručuje vrchná vrstva vyrobená z mäkkého penového/vláknitého materiálu
 • Funkcie pohovky: dokonalé miesto pre odpočinok, sledovanie televízie alebo relaxáciu

5. Jednoduchá a moderná – pohovka Moby

 • Vzhľad: kovové nohy, osobitý a jednoduchý, jemne zaoblený dizajn vhodný pre každý štýl bývania
 • Materiál a farba: štýlový zamatový alebo tkaný poťah v rôznych farebných prevedeniach
 • Funkcie pohovky: ideálne miesto na sedenie a odpočinok


V tomto článku ste sa dozvedeli ako vybrať pohovku pre vašu obývačku. Či už sa rozhodnete pre klasický dizajn, modulárny typ alebo experimentálnejšie organické prevedenie, určite budú posedenia na nej plné pohodlia a relaxácie. Ozdobte ju štýlovými vankúšmi či prehozom a nezabudnite aj na ďalšie nádherné inšpirácie do obývačky, ktoré spravia túto miestnosť skutočne očarujúcou!