Iľja Skoček: geometrickosť a funkcionalizmus

Možno vám toto meno bude povedomé, keďže nielen Iľja Skoček, ale aj traja synovia z jeho šiestich detí sa dali na dráhu architektúry. V druhej polovici 20. storočia sa otec aktívne podieľal na rozvoji urbanizmu a modernej architektúry v prevažnej miere v Bratislave, pričom strávil niekoľko rokov aj mimo Európy. Niečo ho však vždy lákalo na hlavnom meste napriek tomu, že ho považoval za zanedbané, pretože sa do neho nakoniec vrátil a dodnes tam pôsobí. Poďte s nami odhaliť nadčasovosť jeho tvorby!

Iľja Skoček a jeho životopis

Iľja Skoček sa narodil v roku 1930 v Bratislave a zomrel 3. februára 2022 a jednoznačne sa radí medzi najvýznamnejších predstaviteľov architektúry druhej polovice 20. storočia na Slovensku. Toto obdobie sa v umení nazýva aj povojnový modernizmus. Do štúdia architektúry sa pustil v roku 1948 na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT v Bratislave. Tým však jeho štúdium neskončilo, pretože od roku 1953 pokračoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Jaroslava Fragnera. Práve vďaka tomuto rozhodnutiu sa mu naskytla príležitosť zoznámiť sa s ďalšími dvoma skvelými slovenskými architektmi Ferdinandom Končekom (1929) a Ľubomírom Titlom (1929 – 2018). Spriatelili sa a počas spoločného pražského obdobia započali aj celoživotné tvorivé partnerstvo, ktoré výrazne ovplyvnilo ich smerovanie.

Mojou úlohou nebolo, aby Skoček bol architekt. Mojou úlohou bolo to, aby architektúra, ktorú robím, bola pre ľudí osožná.

Iľja Skoček

Legendárni Lordi

Je naozaj fascinujúce, že táto trojica pracovala na návrhoch a projektoch ako jeden tvorivý tím prakticky celý život! Ich kolektív si na slovenskej architektonickej scéne neskôr vyslúžil prezývku “Lordi”, pretože títo traja nadaní architekti získali veľký obdiv a uznanie vďaka sérii mimoriadnych projektov, na ktorých spolupracovali, a ktoré značne ovplyvnili urbanizmus, štýl bývania a bytový dizajn na sídliskách v hlavnom meste.

Ďalšie pôsobenie mimo Lordov

Tvorba a pôsobenie Iľju Skočeka však siahalo oveľa ďalej, a to nielen na domácej pôde. Kde všade tvoril a naberal skúsenosti?

  • Stavprojekt v Bratislave, 1952 – 1953 a 1956 – 1968
  • Združenie projektových ateliérov pri ZSA, 1962 – 1972
  • Projektový ústav spoločenských stavieb, 1970 – 1973
  • Štátny projektový a typizačný ústav, 1973 – 1989
  • Ateliér A70, 1989 – 1992
  • Ateliéri S&S, 1992 – 2006

K tomu všetkému pôsobil od roku 1981 do 1984 aj v Alžíri, hlavnom meste Alžírska, a v období rokov 1977 – 1982 bol taktiež členom predsedníctva Zväzu slovenských architektov. Projektovaniu sa venuje ešte aj dnes, ale ako sám tvrdí, jeho návrhy už nikto neberie do úvahy.

Aký typ architektúry navrhol Iľja Skoček

Návrhy a stavby z ruky Iľju Skočeka a jeho kreatívneho tímu sa radia medzi to najlepšie, čo vo sfére architektúry v druhej polovici 20. storočia na Slovensku vzniklo. Čím je teda jeho štýl tak výnimočný? Hneď na prvý pohľad pôsobia jeho stavby veľkoryso a elegantne. Ukrývajú v sebe dôkladne premyslenú štruktúrovanosť nielen exteriéru, ale aj interiéru. Materiály ako betón, mramor, kameň, sklo či kov dodávajú stavbám trvácnosť. Trendy v tom období predstavovala geometrickosť a funkcionalizmus.

Ak hľadáte rôzne tipy a inšpirácie pre architektúru či dizajn, máme pre vás pripravených viacero článkov a tak isto aj akcie na rôzne produkty v rámci dekorácií a interiérového dizajnu. Stačí sa bezplatne registrovať na našej stránke Westwing a získať výhody našich skvelých ponúk!

Iľja Skoček: projekty a jeho tvorba

Iľja Skoček počas svojej aktívnej kariéry vytvoril asi stopäťdesiat projektov, z ktorých sa realizácie dočkalo približne tridsať. Z toho sa mu podarilo pracovať na siedmich hoteloch a sídliská boli popri tom akýmisi bočnými projektami. Medzi jeho najznámejšími stavbami v Bratislave uvedieme aspoň 

  • Dom odborov Istropolis (1955 – 1980),
  • Internát Juraja Hronca (spolu s Ľ. Jendrejákom a G. Tursunovom, 1960 – 1967),
  • Vily pracovníkov OSN (1968 – 1969).

Mimo hlavného mesta sa tvorivá skupinka Lordov zaslúžila napríklad o vznik Zotavovne Máj v malebnom Liptovskom Jáne, 1962 – 1972, ktorú tam nájdete v plnej prevádzke aj dnes, alebo Hotela Baník v Novom Štrbskom Plese, 1970 – 1975, teraz už známy pod menom Hotel Sorea Trigan.

Pritom pravdaže nesmieme zabudnúť na veľkolepé návrhy moderných sídlisk, na ktorých sa tiež podieľal so svojimi priateľmi Končekom a Titlom:

  • Ružinov v Bratislave
  • Podhradie v Bratislave

Nanešťastie dochádzalo počas ich realizácie k mnohým zmenám a zásahom zo strán investorov, ktoré značne zdeformovali pôvodnú víziu Lordov – Skoček patril k ich hlavným kritikom a dodnes kritizuje spôsob, akým dokážu financie zvonka ovplyvniť výslednú formu a celkovú udržateľnosť projektu.

A to nie je všetko…

Je pravda, že jeho tvorba sa spája predovšetkým s navrhovaním sídlisk, ale možno vás prekvapí, že sa napríklad podieľal aj na prenášaní gotického kostola z Liptovskej Mary do skanzenu v Pribyline, keď budovali priehradu. Ďalšou zaujímavosťou je, že hneď potom robil mestské hradby v Bratislave od Dómu až po Kláštor kapucínov a zároveň pripravoval projekt na Gabčíkovo na Dunaji. Skutočne všestranne nadaný architekt!

Jeho kritické názory na modernú architektúru

Ako sme už spomínali vyššie, Iľja Skoček si nekládol servítku pred ústa, keď videl, ako sa jeho projekty menili počas realizácie, alebo sa nakoniec nepostavili, i keď mali všetky odporúčania a povolenia. Takisto bol svedkom toho, ako sa jeho stavby, napríklad hotel Sorea či Máj v Liptovskom Jáne, v priebehu rokov preformovali. Zmeny, ktoré zasiahli ich interiérový dizajn, úplne zmenili ducha a z pôvodného čara tam už len málo čo ostalo. Dom odborov Istropolis, pri ktorom strávil svoju mladosť, chátral natoľko, až sa nakoniec rozhodlo pre jeho demoláciu. Takýmto nedbanlivým spôsobom Slovensko prichádza o množstvo kultúrnych pamiatok, voči ktorým sú developeri úplne ľahostajní.

Nové talenty

Aj keď je Skoček názoru, že dnešná architektúra už nie je o umení a všetko závisí od investorov a ich peňazí, jeho nadaní synovia idú v jeho šľapajách a tvoria nápadité projekty s myšlienkou. Máte chuť dozvedieť sa viac? Pozrite sa, ako si počína jeho syn Martin Skoček a nechajte sa očariť jeho projektami plnými moderného ducha a pôvodnej tradície.

V čom spočíva nadčasový šarm tvorby Iľju Skočeka? Geometrické tvary a materiály v interiéri, medzi ktorými nájdete mramor, betón, kov, sklo, rôzne druhy dreva či kožu, dodávajú priestoru precíznosť, modernú strohosť a zároveň eleganciu. Aj tieto vlastnosti sa jednoznačne radia medzi trendy v bývaní 2022! Veľmi ľahko sa dajú zakomponovať do každého aranžovania pomocou doplnkov a dekorácií, alebo si môžete vytvoriť nové, pre ktoré bude industriálny štýl ako stvorený! Pre interiérové farby sú dokonalou voľbou zemité tóny, teplé farby alebo hravejšie pastelové farby. Pre ktoré prvky sa rozhodnete?

Modernizmus slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia môže byť aj u vás doma! Vyberte si štýlové kusy nábytku, doplnky do bytu či dekorácie v modernom alebo industriálnom štýle a vytvorte si nadčasové aranžovanie. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!