Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Travertínová podlaha

V dnešnej dobe má človek na výber rôzne štýlové a zaujímavé materiály. Niektoré sú drahšie, iné zas lacnejšie, všetko závisí od toho, aké vlastnosti poskytujú a kde sa dajú využívať. Jedným z veľmi obľúbených je travertín, ktorý si svoje miesto v interiéri a exteriéri vybudoval už dávnejšie. V roku 2021 sa však konečne dostal na výslnie a vyzerá to tak, že veľmi skoro nás neopustí. Minimalistický dizajn láka mnohých, dokonca aj zarytých milovníkov tradičných domácností. Ste pripravení zmeniť svoj domov a vyskúšať niečo úplne iné? Poďme na to!

Čo je to travertín a odkiaľ pochádza?

Keď sa rozhodujete, aké materiály v interiéri sú tie najlepšie, spravidla sa stretnete s klasikou, ako je rôzne druhy dreva, či imitácia dreva, kov či sklo. Možností je však omnoho viac a jednou z nich je aj travertín. Ten pre mnohých predstavuje jednu veľkú neznámu, a preto vám ho predstavíme. Čo to vlastne travertín je a kedy vznikol?

V jednoduchosti povedané, travertín je druh vápenca a vzniká vďaka sladkovodným a minerálnym prameňom. Zložený je z minerálu s názvom aragonit a jeho názov pochádza z talianskeho slova travertino, čo v doslovnom preklade znamená vápencový kameň. Vznik travertínu je teda prirodzený, nejde o umelo vytvorený materiál, ako napríklad terazzo alebo porcelán. Celý proces je pomerne jednoduchý, vápenec vzniká vyrážaním vôd obohatených o uhličitan vápenatý, známy pod skratkou CaCO3. Jeho výzor sa mení v závislosti od jeho pôvodu a od toho, aký podiel na všetkom majú rastliny v okolí.

Travertín je charakteristický tým, že má pórovitú štruktúru a rôznu farbu, ktorá sa odvíja od jednotlivých prímesí. Nimi sú, ako sme už spomínali, rastliny a riasy nachádzajúce sa v blízkosti, kde vyviera voda. Spravidla má bielu až svetložltú alebo svetlofialovú farbu, niekedy sa stretnete aj s mierne modrým nádychom. Materiál sa vyskytuje aj na Slovensku, presnejšie v okolí Ružomberka, Levíc, Sliača a Vyšných Ružbachov. V zahraničí nájdete významné miesta v Taliansku, presnejšie v Tivoli, v Chorvátsku v oblasti Plitvických jazier, v Číne a v Turecku.

Kde môžete travertín využiť u vás doma?

Travertín sa využíva na viacero spôsobov, no najčastejšie sa s ním stretnete vo forme stavebných a obkladových kameňov. Pôsobí veľmi elegantne a luxusne, vďaka čomu dokáže skrášliť nejeden dom či byt. Využiť sa dá v interiéri aj v exteriéri, všetko závisí na tom, aký máte štýl bývania a čo preferujete.

Exteriér

Na prekvapenie, obklady sa využívajú hlavne na Slovensku, pretože na našom území patrí travertín medzi najmladšie horniny. Bol najmenej postihnutý tektonickými procesmi, a preto nie je tak popraskaný. Po spracovaní má krásny vzhľad bez dier či iných zlomov spôsobujúcich problémy.

Stavebné obklady vyzerajú skvelo v exteriéri, kde ich viete skombinovať so záhradnými doplnkami, záhradným domčekom či inými dekoráciami. Viete ich tiež zladiť s farbou stien alebo celkovým výzorom vášho domu. Travertín nemusí byť po celej dĺžke a výške nehnuteľnosti, práve naopak. Skvelo vyzerá, keď je iba v jednej časti, napríklad ako výrazný pás na spodku.

V rámci exteriéru je dobré spomenúť ešte terasu, pretože v tejto časti vyzerá travertín perfektne. Pridajte k nemu materiály, ako imitácia dreva, porcelán, keramika, terazzo či akryl. Nebojte sa výrazných prvkov, a to hlavne vtedy, keď je terasa veľká a minimalistická.

Interiér

V rámci interiéru máte taktiež veľa možností, ako travertín použiť. Tou prvou je veľkoplošný obklad v akejkoľvek miestnosti, ako kuchyňa, kúpeľňa či dokonca chodba. Keďže materiál má viacero farebných prevedení, vie sa prispôsobiť presne podľa toho, čo práve potrebujete. V malej miestnosti využijete jeho svetlejšie prevedenie. Opticky ju zväčší, otvorí a poskytne niekoľko centimetrov navyše. Keď ho doplníte o ďalšie bledšie prvky a zrkadlo, môžete si byť istí, že váš domov bude pôsobiť otvorene a masívne.

Obklad stien sa skvelo kombinuje s podlahou vo forme kachličiek či parkiet v podobnom odtieni. Nie každý však chce vytvoriť jednotný vzhľad, niektorí hľadajú výrazný kontrast. V takomto prípade je dobré staviť na tmavú podlahu a zladiť k nej zopár doplnkov. Veľkoplošný obklad z travertínu sa vám bude páčiť s tapetami alebo len čistou stenou nafarbenou klasickou farbou. Viete ho tiež využiť na orámovanie určitých častí, napríklad okolie televízora, krbu, fotografie či čela postele.

To ale nie je všetko! Travertín je odolný ako mramor, čo z neho robí skvelý materiál na podlahu. Krásny lesklý alebo matný vzhľad sa hodí do elegantne a minimalisticky zariadených domácností. Vydrží aj tú najväčšiu záťaž a dobre si rozumie s väčšími a menšími kobercami. Tie sú perfektným doplnkom hlavne vtedy, keď máte doma deti, pretože podlaha je chladná a tvrdá.

A netreba zabúdať ani na to, že z travertínu bývajú vyrobené umývadlá, vodovodné batérie či rôzne doplnky určené do všetkých miestností v domácnosti. Dekorácie do bytu či doplnky na terasu sú spravidla masívnejšie, nehodia sa teda do malých domov a bytov. Zaberajú viac miesta a potrebujú priestor na to, aby vynikli.

Ktoré prírodné materiály sa hodia k travertínu?

Travertín sa dá kombinovať s viacerými materiálmi, no najlepšie si rozumie so svetlejším drevom. Keďže je tento materiál bledý, skvelo vynikne v severskom a minimalistickom štýle, kde sa využíva aj ľan a umelá kožušina. Chladný vzhľad zjemníte mäkkým a komfortným textilom, prehozmi, vankúšmi a záclonami.

Starostlivosť o travertín

Ešte predtým, ako začnete travertín čistiť, je dobré vedieť, že správna údržba je základom jeho pekného vzhľadu. A síce ide o pevný materiál, je tiež veľmi pórovitý a nie je odolný voči chemikáliám. Práve preto si musíte dávať pozor, aký prostriedok pri umývaní využijete. Od toho závisí, koľko vám podlaha, obklad či doplnok vydrží.

Starostlivosť sa skladá z troch krokov a pre pekný vzhľad by ste nemali vynechať ani jeden:

  1. Čistenie – celý proces začínajte jednoducho, a to čistením pomocou jemného čistiaceho prostriedku. Spravíte dobre, keď zvolíte špeciálny produkt určený práve na travertín. Ak by ste nič také v obchode nenašli, využite mydlovú, prípadne len čistú vodu. Povrch umývajte mäkkou bavlnenou handričkou.
  2. Leštenie – druhým krokom je leštenie povrchu, nehľadiac na to, či je lesklý alebo matný. Ak nechcete, aby vám na ňom zostali šmuhy, musíte vziať suchú bavlnenú handričku a začať, hneď po umytí, materiál sušiť. Aj na tento proces sú vhodné rôzne produkty.
  3. Impregnácia – keď je travertín vysušený a vyleštený, nezabudnite ho impregnovať, aby si zachoval všetky svoje vlastnosti a vyzeral dobre aj po rokoch. Vápenec je pórovitý, čo spôsobuje, že sa doň môžu dostať rôzne nečistoty a baktérie. Tie by ho mohli za veľmi krátku dobu zničiť. Na impregnáciu je potrebné zakúpiť si produkt určený práve na to.
Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte dennú dávku inšpirácií a exkluzívnych ponúk pre váš krajší domov.