Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zimná záhrada: inšpirácie, ako ju vkusne zariadiť

Jej vybudovanie umožňuje citlivo prepojiť domácnosť so záhradou. Zároveň dokáže štýlovým spôsobom zväčšiť obytnú časť domu. Zimná záhrada dodá vášmu bývaniu nevídaný šmrnc a niekoľko ďalších výhod, ktoré oceníte. Ktoré to sú a ako si ju zariadiť tak, aby ste priestor, ktorý ponúka využili na maximum? Dizajnéri z Westwing vám radi poradia, čo by v nej nemalo chýbať a ktoré rastliny či doplnky na terasu ju zútulnia najviac. Vďaka nasledujúcim tipom si chvíle v nej budete môcť vychutnávať po celý rok.

Zimná záhrada: plánovanie

Odborníci sa zhodujú v tom, že rátať s prítomnosťou zimnej záhrady je dobré už pri projektovaní domu, resp. pred jeho stavbou. Plánovanie záhrady a zakomponovanie záhrady do samotnej konštrukcie je vtedy jednoduchšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie. Ak ste sa však pre ňu rozhodli až po nejakom čase, nie je to žiadna katastrofa. Jej realizácia je možná aj v takom prípade. Ako správne postupovať?

Nájdite vhodné miesto

Nemalo by to byť ťažké, však? Väčšina z nás si v tejto chvíli pravdepodobne spomenie na terasu, ktorú by stačilo zaskliť. Zimná záhrada však môže vzniknúť aj na panelákovom balkóne alebo v záhrade ako samostatne stojaci prístrešok. Jedinou podmienkou je len dostatok miesta. Zvolené  rozmery by mali korešpondovať s konkrétnou predstavou o tom, ako sa záhrada bude využívať. Tá, ktorá bude slúžiť ako obytná miestnosť, musí rátať s väčším priestorom kvôli umiestneniu nábytku. Ak chcete záhradu vybudovať za účelom prezimovania rastlín a rôzneho sezónneho vybavenia, jej veľkosť môže byť skromnejšia.

Zvoľte vhodné materiály

Pre moderné záhrady, podobne ako pre súčasné interiéry, je charakteristické, že ich chceme využívať naplno. Zároveň túžime, aby boli čo najviac bezúdržbové. Ako to docieliť? Okrem iného aj voľbou vhodných materiálov. Táto otázka sa týka najmä nábytku a podlahy. Drevo alebo klasická keramická dlažba miestnosti dodajú vidiecky pôvab, zatiaľ čo dosky z drevoplastu sú zárukou moderného nádychu. Pri dotváraní finálnej podoby záhrady neskôr nezabudnite ani na pekný exteriérový koberec.

Zimná záhrada: nápady na nábytok

Bez pohodlného nábytku si raňajky na slniečku či rodinné stretnutia v záhrade vychutnáme len ťažko. Na čo sa zamerať pri jeho výbere?

Krásny a praktický – nábytok 2 v 1

Nemusíte robiť kompromisy. Aj vy môžete mať zaujímavý dizajnový nábytok, ktorý zároveň niečo vydrží. K materiálom vhodným pre vonkajší nábytok vo všeobecnosti patrí drevo, kov, umelý i prírodný ratan. Samozrejmou súčasťou sedacích súprav by mali byť mäkké vankúše a podsedáky. Sústreďte sa na vodoodolné textílie, ktoré zabránia častému čisteniu. Skvelým doplnkom sú tiež závesné kreslá či štýlové lavice ako stvorené na relaxáciu.

Záhradný nábytok z paliet

Zimná záhrada sa vďaka nemu dá zariadiť v univerzálnom minimalistickom štýle, ktorý je zhodou okolností v súčasnosti veľkým trendom. Záhradný nábytok z paliet sa dá zhotoviť aj vlastnoručne, čo vám ušetrí peniaze, ktoré môžete investovať, napríklad, do kvalitných doplnkov. Okrem nižšej ceny je jeho veľkou výhodou tiež to, že sa dá kedykoľvek premaľovať a upraviť na úplne iný štýl. Jednoduchý vzhľad priestoru tak razom môžete zmeniť na očarujúci bohémsky alebo rustikálny štýl.

Zimná záhrada a dekorácie

Tak ako v interiéri, aj tu má správna voľba doplnkov svoju nezameniteľnú úlohu. Neviete sa rozhodnúť, ktorým smerom sa pri ich hľadaní uberať? Dobrou správou je, že práve zariaďujete  miesto, kde si môžete dovoliť bytové i exteriérové doplnky na terasu. Skúste niektoré z našich tipov.

Výrazné dekorácie

V interiéri domu sa ich často bojíme, no priestory ako je tento, sú pre ne ako stvorené. Nástenné ozdoby väčších rozmerov, výrazné obrazy, veľké farebné črepníky s exotickými palmami a ďalšie nápady tu môžete smelo vyskúšať. Výnimočným prvkom môže byť, napríklad, aj dekoratívna stierka alebo zaujímavá maľovka na stene, ktorá zimnú záhradu prepája s obytnou časťou.

Nenápadné dekorácie

Možno si ich nevšimnete hneď, ale sú dôležitým prvkom, ktorý dotvára atmosféru v každej miestnosti. Nechajte sa prehovoriť na drobné dekorácie s morskými alebo rastlinnými motívmi, dizajnový podnos z mramoru či veselú zvonkohru, ktorá sa hodí ako skvelá dekorácia na balkón, na okno alebo do zabudnutého kúta, ktorý na počkanie spestrí. Počas príjemných večerných posedení sa zaiste zíde aj niekoľko menších svietidiel, zopár sviečok či zo stropu visiace lampióny.

Kvety a zeleň

Pestovanie čohokoľvek je pre vášnivých záhradkárov takou samozrejmosťou ako dýchanie. Vďaka zimnej záhrade sa svojmu hobby môžete venovať v každom ročnom období. Zistite, ktorým kvetom a rastlinám sa tu bude dariť v lete i v zime. 

Farby, kam sa pozriete

Priznajme si, kvety pestujeme najmä pre ich krásu a farebnú rozmanitosť. Ak vám pohľad na rozkvitnuté črepníky tiež spríjemní deň, zvoľte nádherné orchidey, skvostné azalky či majestátny ibištek. Medzi kvety do záhrady alebo aj kvety na balkón, ktoré priam obľubujú chladnejšie podmienky a priestor zároveň úžasne rozžiaria patrí cyklámen a kamélia. Pri výbere rastlín je teda dôležité vedieť, aké nároky na teplotu a závlahu jednotlivé druhy majú a dopriať im adekvátnu starostlivosť. Sme si však istí, že energia, ktorú im venujete bude stáť za to.

Zimná záhrada pre radosť aj úžitok

Nebolo by skvelé kedykoľvek si odtrhnúť čerstvú bazalku do šalátu či pažítku do domácej nátierky? Zimná záhrada vám rada poskytne aj túto možnosť. Bylinky tu môžete bez obáv pestovať celoročne a tešiť sa z ich úžitku. Rovnako praktické je mať poruke rastlinky známe pre ich liečivé schopnosti. Asi najznámejšou z nich je aloe vera. Tento teplomilný sukulent nenáročný na starostlivosť môžete pokojne považovať za súčasť domácej lekárničky. Gél, ktorý obsahujú jeho listy dokáže rýchlo upokojiť podráždenú pokožku, ošetriť mierne popáleniny či zmierniť akné na pleti.

Zimná záhrada: tipy na ochranu pred slnkom a možnosti vykurovania

Páči sa vám predstava ako s horúcou šálkou čaju cez zasklenenú terasu pozorujete zimnú krajinu okolo seba? Aby vám pri tom bolo príjemne teplo, je nevyhnutné zamyslieť sa nad tým, ako tento komfort dosiahnuť. Medzi najpoužívanejšie metódy vykurovania zimných záhrad patrí podlahové kúrenie, využívanie mobilných vykurovacích telies a zapojenie tepelného čerpadla. Z hľadiska bezpečnosti a energetickej náročnosti je pritom najvhodnejší posledný spomínaný spôsob.

K ideálnej klíme tejto časti domu, samozrejme, prispeje aj slnečné žiarenie. Pre väčšinu rastlín je vyhovujúca orientácia zimnej záhrady na východ alebo západ, ktorá umožňuje prechod prirodzeného svetla v miernom uhle. To je zároveň aj spôsob, ako sčasti zabezpečiť zatienenie. V prípade potreby však poznáme aj iné možnosti ochrany pred slnkom. Obľúbené sú vonkajšie žalúzie, rolety, ale i štýlové markízy.

Ako sme zistili, moderné záhrady sa nemusia nachádzať len pod holým nebom. Spoznajte ďalšie skvelé nápady na trendové bývanie.

Vyplňte bezplatnú registráciu na Westwing a urobte s našou pomocou svoj domov ešte krajším.