Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Tipy pre moderné záhrady

Čím sú typické súčasné moderné záhrady? Aké farby, materiály a doplnky by mali obsahovať? Ak práve stojíte pred otázkou, ako vytvoriť tú svoju, ste na správnom mieste. Odborníci z Westwing vám budú spoľahlivými sprievodcami aj pri zariaďovaní kúska prírody za vaším domom. Pomocou nasledujúcich rád z neho hravo urobíte krásne miesto úplne sami. Zistite, ako využiť priestor naplno a čo urobiť pre to, aby záhrada dostala váš osobný rukopis. O tom, že to nemusí to byť zložité vás presvedčíme v nasledujúcich riadkoch.

Najlepšie nápady pre moderné záhrady

Rovnako ako interiéry, aj záhrady podliehajú trendom. Tie dnešné navyše majú niečo spoločné. Popri tom, že sa v nich chceme cítiť pohodlne, vyžadujeme, aby boli čo najviac bezúdržbové. Kým v minulosti bol pobyt v domácnosti často prácou na plný úväzok, dnes sa z domova čoraz viac stáva miesto pre oddych a relaxáciu. Čo by vám teda v budúcej záhrade nemalo chýbať?

Farby a materiály

Moderné záhrady sú charakteristické triezvosťou vo využívaní farieb a dôraz kladú na kvalitné a trvácne materiály. Platí to o vzhľade terasy, ako aj o jednotlivých prvkoch v samotnej záhrade. Nadčasové drevo a prírodný kameň nachádzajú konkurenciu v oceli a rôznych kompozitných materiáloch. Napríklad z drevoplastu sa okrem podláh vyrábajú aj spevnené plochy okolo bazénov. Jeho výhodou je široká škála farebných odtieňov a vzorov. Medzi obľúbené farby dnes v záhradách patria najmä tie základné – čierna, rozličné tóny sivej, hnedá, ale i béžová či piesková.

Kvety do záhrady

Okrasná časť zohráva v moderných záhradách veľkú úlohu. Je práve tým, čo nám spríjemňuje pobyt v nej. Trendom sú trvalky a rastliny, kvitnúce po celý rok. Okrasná záhrada alebo okrasné trávy sa taktiež hodia do modernej záhrady. Stálicami sú kvitnúce skalnice, palmy a spomedzi kvetov ruže, levanduľa, echinacea a všetky druhy ľalií.

Náš tip: Prerastaniu trávy a buriny do kvetinových záhonov zabráni ich oddelenie pomocou nízkeho obrubníka. Najčastejšie využívané sú nízke betónové palisády, tehlové múriky a väčšie kamene.

Každý návrh záhrady by mal tiež obsahovať aspoň jeden väčší strom, ktorý počas letných horúčav poskytne príjemný chládok, a tak ideálne miesto na stretnutia s rodinou a priateľmi. Sadenie stromov a všeobecne pestovanie može byť výzvou, ale aj v tomot prípade sme tu pre vás.

Dekorácie pre moderné záhrady 

Kľúčovou požiadavkou na dekorácie do záhrady je ich funkčnosť. V modernom priestore je každý detail umiestnený premyslene a má svoj význam. To isté platí aj pre doplnky na terasu.

Doplnky sa vyznačujú jednoduchým nerušivým dizajnom. Pri snahe o zútulnenie záhrady skromnejších rozmerov sa zídu najmä také, ktoré smerujú do výšky. Napríklad vertikálna záhrada v tvare listu vytvorí po obrastení a zakvitnutí krásne pozadie za hojdačkou alebo nahradí časť živého plota. Ak túžite po štýlovom ohnisku, no nechcete obetovať kus trávnika, siahnite po dizajnových nádobách alebo miskách, vyrábaných pre tento účel. Na terase vyzerajú výborne a počas chladnejších večerov navyše zahrejú.

Osvetlenie terasy 

Po zotmení sa dominantou exteriéru stáva osvetlenie. Správne zvolené svietidlá vo veľkej miere dotvárajú pohodovú domácu atmosféru. Stále populárnejšie sú solárne lampy, lampáše či svetelné reťaze, ktoré sa skvele hodia na rozžiarenie terasy, balkóna či záhradného altánku. Praktické sú tiež svietidlá 3v1, ktoré podľa potreby poslúžia ako stolové, podlahové alebo závesné. Objavte ich aj v našej ponuke.

Moderné záhrady a ich typické prvky 

Predstavujete si dokonale zastrihnutý trávnik, veľa sivého betónu, prípadne vysoký nepriehľadný plot? Súčasné záhradné trendy ponúkajú viac. Predovšetkým priestor na aktívny odpočinok, ktorý vytvoríte originálnym spájaním rôznych dekorácií.

Minimalizmus – základ úspechu

Jednoduchosť a čisté línie dnes prevládajú nielen v interiéroch, ale aj v záhradnej architektúre. Pri zakladaní záhrady je preto in sústrediť sa na kvalitu, nie kvantitu. Prekombinované a rôznymi prvkami preplnené priestory môžu pôsobiť chaoticky. Príjemnejší je pohľad na minimalisticky upravenú záhradu, v ktorej je zeleň, úžitková časť či oddychová zóna sústredená po obvode pozemku a jej centrálnu časť vypĺňa mäkký trávnik.

Jednoduchosť však nemusí znamenať absenciu nápaditosti. Množstvo skvelých tipov pre moderné záhrady nájdete aj na webe Westwing. Vyplňte bezplatnú registráciu a čerpajte z inšpirácií našich dizajnérov.

Moderné záhrady nenáročné na starostlivosť

Čo musíte urobiť pre to, aby taká bola? Samochodná kosačka a automatická závlaha nemusia byť jedinými riešeniami. Napríklad, pravidelné pretrhávanie buriny v kvetinových záhonoch vám ušetrí štrk alebo mulčovacia kôra. Ak chcete prácou v záhrade tráviť čo najmenej času, zvoľte odolné rastliny, ktorým nevadí horúce letné slnko ani decembrový mráz. Toto platí aj pri výbere pochôdznych plôch ako sú chodníčky a podlahové krytiny v okolí domu a na schodoch. 

Nebojte sa tiež využívať dary neživej prírody, ako sú väčšie skaly alebo atypické kamene. Kontrastom, ktorý vytvoria so zvolenou zeleňou docielite zaujímavý vizuálny zážitok. 

Všetko v jednom štýle

Jednou z najväčších výziev pri zakladaní záhrady je vždy to, aby jej vzhľad ladil s domom a jeho bezprostredným okolím. Nie je to pritom žiadna veda. Jednoducho nasledujte farby, materiály a tvary, ktoré ste zatiaľ na pozemku použili. Zvolili ste fasádu domu v teplom hnedom odtieni? Pri výbere doplnkov sa zamerajte na červené, oranžové či terakotové. Odejte do týchto farieb kamienkovú dekoráciu či nášľapné platne tvoriace záhradný chodník. 

Ak u vás prevláda pravouhlosť pred oblými tvarmi, preneste ju aj do podoby záhonov a ostrovčekov s drevinami. Výhodou tohto riešenia je, že vám uľahčí každé kosenie.

Hľadáte nápady do záhrady v inom štýle, pozrite sa na naše tipy do záhrady:

Dizajnový nábytok do záhrady

Je vaša predstava pobytu v záhrade spojená s relaxom a oddychom pri dobrom jedle? Ak vám to dispozícia dovoľuje, ideálne je jedálenskú a sedaciu časť od seba oddeliť. Aké dizajnové kúsky by vám tu nemali chýbať?

Nábytok pre stolovanie

Počas pekných slnečných dní je škoda stolovať vo vnútri. Ak máte možnosť návrh záhrady obohatiť o menšie patio, neváhajte. Ide o dláždené nezastrešené miesto v tesnej blízkosti domu, často chránené nízkym múrikom. Podľa úrovne vybavenia môže sčasti nahrádzať letnú kuchyňu. Hodí sa sem drevený aj kovový nábytok v akomkoľvek štýle. Dôležitý je len počet miest, ktoré potrebujete zabezpečiť. Od neho sa bude odvíjať šírka stola a množstvo stoličiek.

Oddychový záhradný nábytok

Oddychovú zónu môžete umiestniť aj hlbšie do záhrady. Skutočný komfort a ochranu pred nepredvídateľnosťou počasia jej dodá záhradný stan alebo pevný prístrešok. Hlavnými požiadavkami na nábytok do exteriéru by okrem pohodlia mali byť: pevnosť materiálu, vodoodolnosť a žiaruvzdornosť. Klasickú sedaciu súpravu môžete doplniť i štýlovou drevenou truhlicou alebo hojdacím kreslom, ktoré doplníte pestrými vankúšmi.

Stále váhate, ako by mala vyzerať vaša vysnívaná záhrada? Spoľahnite sa na sprievodcu Westwing a inšpirujte sa ďalšími našimi článkami.