Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Bataty v záhrade

Chutné, sladkasté zemiaky, ktoré vlastne ani nie sú zemiaky… v skutočnosti sa táto dobrota nazýva povojník batatový, alebo ľudovo sladký zemiak či batat. Je neuveriteľne zdravý a výživný a napriek tomu, že je to tropická plodina, dokáže sa uchytiť aj v našich klimatických podmienkach. Radi by ste sa dozvedeli ako pestovať bataty? Nie je to nič náročné, ale možno vás prekvapí, že postup je úplne odlišný od tradičných zemiakov. Či už máte záhradu alebo chcete vyskúšať pestovanie batatov v kvetináči – poradíme vám ako na to!

Ako si vypestovať bataty v záhrade: Krok za krokom

Na rozdiel od tradičného zemiaku, alebo ľuľka zemiakového, ktorý sa pestuje vložením hľuzy do zeme, sa bataty sadia do zeme ako priesady. Keby ste to s nimi skúšali ako so zemiakmi, chutného výsledku by ste sa nedočkali. Ako získať silné priesady, aby bola vaša zeleninová záhrada ešte bohatšia?

Vypestované doma alebo z obchodu

Priesady si môžete vypestovať priamo doma, alebo vsadiť na kúpu v záhradkárstve. V kamenných predajniach však na ne len zriedkavo narazíte, preto odporúčame porozhliadať sa po online obchodoch, ktoré ponúkajú aj exotickejšie rastliny so semiačkami a priesadami. Bataty sú v predaji až začiatkom mája, keď už je vonku dostatočne teplo pre túto tropickú pochúťku. 

Ako úspešne dopestovať bataty: vhodná odroda

Aby bolo vaše pestovanie batatov úspešné, je potrebné zvoliť druh s kratšou vegetačnou dobou – tak stihne povojník batatový dorásť aj v našom chladnejšom podnebí s kratším obdobím tepla. Pôvodné odrody totiž potrebovali na dozretie až okolo 170 dní plných slnka a tepla, ktorých by sa v našich podmienkach veru nedočkali. Vyšľachtené druhy to tu ale už zvládnu. Môžete si vybrať odrody s:

  • 90 – 95-dňovou vegetačnou dobou
  • 100 – 105-dňovou vegetačnou dobou

Keďže bataty zbožňujú teplo, musíte počítať s tým, že naše podmienky pre ne nie sú ideálne, a tým pádom aj úroda bude trochu menšia. Stále to však stojí za to – z jednej priesady môžete získať 1 až 2 kilá sladkých zemiačkov!

Ako pestovať bataty: 7 krokov

Pripravili sme pre vás prehľadné kroky, ktoré vás navedú na to ako pestovať bataty doma. Všetko začína od dobre vyklíčenej, silnej priesady:

  1. Kúpte si niekoľko stredne veľkých, čerstvo vyzerajúcich, nepoškodených batatov.
  2. Vložte ich do pohárov s vodou tak, aby bola namočená polovica hľuzy. Musia byť položené hrubšou stranou nadol – spoznáte ju podľa toho, že na nej niekedy ešte môžete nájsť zoschnuté kúsky korienkov.
  3. Dajte ich na svetlé miesto, ale pozor, aby neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ich mohlo spáliť. Teplota by mala byť v rozmedzí 25 – 30 °C, čo dosiahnete aj umiestnením pohárov priamo na radiátor na pevnom kartóne.
  4. Nezabúdajte hľuzám pravidelne meniť a dopĺňať vodu. Časť vytŕčajúca z vody tiež potrebuje vlahu, ktorú ľahko zabezpečíte rozstrekovačom vody.
  5. Kedy vám začnú klíčiť? Je to veľmi individuálne, pretože niektorým to trvá len 14 dní, iným až okolo 30 dní. Čo k tomu dodať – len trpezlivosť chutné bataty prináša!
  6. Prichádza ďalšia fáza – keď výhonky vyrastú do výšky asi 5 centimetrov, starostlivo ich poodlamujte a vložte do pohára s vodou. Musia opäť vyhnať korienky, čo potrvá asi 4 týždne.
  7. Majú vaše výhonky už približne 10 listov? Ak je aj ich koreňový systém dobre rozrastený, môžete ich zasadiť do záhrady.

Kedy sa pustiť do sadenia v záhrade

Bataty sú veľmi citlivé na chlad a na rozdiel od tradičnejších druhov zeleniny nezvládnu teploty pod 8 °C. Preto sa v teplejších regiónoch dajú sadiť až od polovice mája a v tých severnejších až od konca mesiaca. Ak má vaša záhrada skleník, či fóliovník, môžete ich tu nasadiť aj skôr. Veľakrát pomôže aj čierna netkaná textília, ktorá vďaka svojej farbe zahreje zeminu a zabezpečí dostatok tepla pre korene.

Ako sadiť a pestovať bataty

Pre sladké zemiačky je plánovanie záhrady a výber správneho miesta nesmierne dôležitý. Sadenie zemiakov je v porovnaní s nimi značne jednoduchšie. Na čo musíte myslieť? Bataty potrebujú:

  • slnečné miesto chránené od vetra
  • ľahkú, priepustnú, mierne kyslú, hlinito-piesčitú pôdu
  • živiny ako fosfor a draslík, v menšej miere aj dusík. Po výsadbe bataty nemusíte prihnojovať a ani ošetrovať postrekmi – na tie sú veľmi citlivé.
  • dostatok priestoru – rozostupy aspoň 120 cm v sponoch 30 x 40 cm. Ak je k dispozícii malá záhrada, rozostupy možu byť cca 70 cm.
  • pravidelné zalievanie prvých 6-7 týždňov – pôda nesmie vyschnúť, ale zároveň nesmie byť preliata. Potom už je zálievka potrebná len keď je veľmi teplo a sucho.

Čo sa dá pestovať popri batatoch

Keďže tieto rastliny zaberajú veľa miesta, môžete priestor medzi nimi využiť na pestovanie rôznych šalátov, mrkvy či reďkovky, s ktorými dobre vychádzajú a vzájomne sa podporujú v raste. Naopak by ste sa mali vyhnúť bôbovitým rastlinám ako fazuľa, hrach, šošovica či vlčí bôb. Tie totiž dodávajú do pôdy dusík, ktorý batatom škodí. To isté spôsobuje aj prítomnosť rakytníka.  

Ako pestovať bataty v kvetináči? Poradíme vám!

Čo by ste povedali na kombináciu povojník batatový a kvetináč! V takto uzatvorenom priestore sa ihneď začne správať ako okrasná rastlina a nevytvára hľuzy. Namiesto nich prenesie všetku energiu do rastu krásnych, plazivých výhonkov. Balkón a terasa či predzáhradka budú pre ne dokonalým miestom! Takisto sú nádhernou ozdobou pre ploty alebo ku altánku, po ktorých sa môžu plaziť. Ak sa vám viac páčia neplazivé rastliny, vrelo odporúčame okrasné trávy

TIP: Hľadáte ďalšie inšpirácie pre dvor a záhradu? Pozrite sa aj na naše ďalšie skvelé tipy do záhrady či na nápady, čo zasadiť do predzáhradky.

Bataty a ich starostlivosť a údržba

Už sme sa spoločne pozreli na to ako pestovať bataty. Kedy je ale vhodné zbierať úrodu? Časové rozpätie je opäť celkom široké, pretože v závislosti od odrody to môže byť od polovice augusta do konca októbra. Spoznáte to podľa toho, že byľky rastlín začnú odumierať. Na zber využite suchý deň. 

Ako pestovať babaty: postup pri skladovaní

Údržba a uskladnenie batatov má tiež svoje špecifiká. Hľuzy je potrebné zbaviť nečistôt a hliny a následne ich nechať sušiť v dobre vetranej miestnosti pri teplote okolo 30 °C. Po 3 – 4 dňoch ich už môžete uskladniť na miesto so stálou teplotou 16 – 18 °C. Ak im vytvoríte vhodné podmienky, takto uskladnené vydržia aj 3 až 5 mesiacov! Mňam!

Ktorý milovník záhradkárčenia by nemal doma rád vlastne dopestované bataty? Ak nemáte záhradu, nádherne budú vyzerať aj ako ťahavé okrasné rastliny v kvetináčoch na balkóne či terase – hneď sa celý priestor vďaka nim zazelená! Nezabudnite na objemnejšie kvetináče, miesto, na ktorom sa budú mať po čom ťahať spolu s pravidelným polievaním a zelenú batatovú oázu máte pripravenú!

Máte chuť v záhrade pestovať chutný povojník batatový? Alebo si jeho zelenými listami spestriť okrasnú záhradku? Pripravte si na ne vhodné kvetináče a náradie, aby sa im u vás dobre rástlo. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nepremeškajte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov s batatovou záhradou ešte krajší!