Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Pestovanie jahôd v záhrade

Jahody sú obľúbeným ovocím takmer v každej kultúre a kuchyni. Pestovanie jahôd je bežné aj v našich končinách, a to práve pre ich sladkú, šťavnatú chuť a atraktívny vzhľad. Ak aj vy uvažujete, že si osvojíte pestovanie jahôd, máme pre vás skvelé nápady na sadenie jahôd a tipy do záhrady, ktoré vás určite nadchnú. Len si predstavte košík zrelých a voňavých jahôd, šľahačkový pohár alebo lahodný džem. A čo môže byť viac uvoľňujúce, ako posedenie na letnej terase s pohárom šumivého vína a domácimi jahodami v ruke? Poďte si sa nami posvietiť na vlastné pestovanie jahôd!

Druhy jahôd, ktoré si môžete vypestovať doma

Jahody, pochádzajúce zo Severnej Ameriky, nie sú v skutočnosti až také náročné na to kde rastú, pokiaľ uspokojíte ich základné potreby. Okrem množstva vitamínov a minerálov, obsahujú aj antioxidanty a údajne pôsobia aj ako afrodiziakum. A to už stojí za to, aby ste skúsili pestovanie jahôd aj vy. 

Najobľúbenejšie odrody na pestovanie jahôd

Poznáme niekoľko druhov jahôd, ktoré sa pestujú po celom svete. Medzi populárne jahody, ktoré rodia raz ročne patria:

 • Adriana, Bounty
 • Civmad
 • Darselect
 • Gorella
 • Induka
 • Kama
 • Rosie
 • Onebor
 • Symphony
 • Zefyr

Medzi jahody, ktoré rodia po celý rok patria:

 • Aromas
 • Calypso
 • Diamante
 • Evita
 • Everest

Zo slovenských odrôd sú známe:

 • Mária
 • Maruška
 • Viktória
 • Magura
 • Andrea

Zdravotné výhody jahôd

Pestovanie jahôd sa odporúča nielen pre ich fantastickú chuť, ale aj pre ich zdravotné benefity. Medzi tie overené patrí to, že zvyšujú imunitu, podporujú zdravie očí, pleti a vlasov. Obsahujú mangán a ten podporuje metabolizmus, činnosť nervov a mozgového systému, je potrebný pre tvorbu krvi a zvyšuje libido. Taktiež majú dezinfekčné účinky na tráviaci systém a zlepšujú vstrebávanie železa z rastlinných potravín.

Nápady na sadenie jahôd

Jahody sú trvalky, takže sa im oplatí na začiatku venovať pozornosť. Ak im venujete čas, bude to z dlhodobého hľadiska stáť za to. Máme pre vás tie správne nápady do záhrady, ako sa pestovanie jahôd stane vašou obľúbenou činnosťou. Pre jahody je vhodný aj záhradný skleník alebo zasklený balkón, ktorý zabezpečí úrodu aj počas chladnejších mesiacov. 

Ako začať s pestovaním?

V prvom rade odporúčame rozhodnúť sa, či chcete jahody začať pestovať zo semien alebo z priesad. V obidvoch prípadoch platí, že jahody potrebujú priame slnko, ktoré bude svietiť na rastliny aspoň 6 až 8 hodín denne. Okrem slnka si pestovanie jahôd žiada dobre priepustnú pôdu, vyživenú organickým kompostom alebo hnojivom. Jahody vhodne doplní a podporuje ich bohatú úrodu aj zeleninová záhrada

Kedy a ako vysádzať?

Kedy začať so sadením záleží od toho, pre aký systém sa rozhodnete. Dá sa sadiť zo semien alebo z priesad. Jednou z hlavných výhod pestovania jahôd zo semien je, že môžete pestovať niekoľko rôznych odrôd podľa vášho výberu, pokiaľ sú vhodné pre vaše podnebie. Jahody môžete sadiť:

 1. Skoro na jar, čo je približne 6 týždňov pred posledným mrazom
 2. Alebo počas neskorého leta v druhej polovici augusta

Ako sadiť jahody zo semien?

Pamätajte na to, že pestovanie jahôd zo semien je dlhodobý proces. V závislosti od vašej oblasti a dĺžky vegetačného obdobia je možné, že vaše rastliny prinesú skutočné ovocie až v nasledujúcom roku. Keď začnete sadiť jahody zo semena, tieto tipy budú pre vás dôležité:

 • Jahody treba skoro na jar nechať v interiéri, aby ste im pomohli, kým neprejde posledný mráz
 • Semená jednoducho vtlačte do vlhkého substrátu na zalievanie v štartovacích táckach
 • Počas klíčenia musia mať rovnomernú vlhkosť a preto ich zakryte fóliou a počkajte niekoľko týždňov

5 krokov ako na pestovanie jahôd v záhrade

Niektoré odrody sa dajú vysádzať aj priamo zo semien, no vo väčšine prípadov sa sadia predpestované sadeničky, prípadne sadenice, predávané vo zväzkoch. Máme pre vás nápady do záhrady, vďaka ktorým sa vám sadenie jahôd určite podarí.

 1. Základným pravidlom je, aby bolo srdiečko na úrovni pôdy. Srdiečko je širšia časť rastliny, odkiaľ vyrastajú listy. Najčastejšou chybou pri výsadbe jahôd je, že srdiečko zostane zahrabané pod úrovňou pôdy. Rastlina potom neprosperuje a trpí chorobami.
 2. Rozdeľte jednotlivé sadenice a odstrihnite poškodené alebo choré listy a korene. 
 3. Nájdite srdiečko a zasaďte sadenicu tak, aby bolo srdiečko na úrovni pôdy a korene boli voľne roztiahnuté v pôde. 
 4. Pestovanie jahôd potrebuje mierne kyslú pôdu s pH 5,5 až 6,5. 
 5. Pokryte pôdu okolo rastlín mulčom, čo vám uľahčí prácu s burinou a zníži potrebu zalievania. Mulč takisto zachováva kyslosť pôdy.

Ako pestovať jahody na balkóne

Ako takmer všetky plodiny, aj jahody sa dajú pohodlne pestovať na balkóne či terase. Stačí, aby ste dodržali naše rady a nápady a onedlho si budete môcť vychutnávať šťavnaté ovocie. 

Požiadavky na pestovanie jahôd na balkóne

Balkón a terasa je skvelý priestor na pestovanie jahôd, byliniek a iných plodín. Pri nákupe alebo výbere nádob pre jahody, sú vašou najlepšou voľbou také, ktoré sú vhodné pre malé rastliny. Doprajte im dostatok slnka, takže ideálne je, aby váš balkón bol južne alebo západne orientovaný. Polievajte pravidelne, ale nepreháňajte to. Jahody môžu visieť alebo byť umiestnené v nádobách na zemi.

Ako pestovať jahody na balkóne?

Klasický jahodový kvetináč v tvare urny je vysoký a vzpriamený, má na vrchu plochu na sadenie a pestovanie a otvory na výsadbu náhodne rozptýlené po stranách celého črepníka. V dnešnej dobe sa na výrobu jahodových kvetináčov používa veľa rôznych materiálov, od kameňa, tehly, cez drevo až po umelú hmotu. Jahodové nádoby sa niekedy označujú aj ako jahodové poháre alebo hrnce. 

Jahodové kvetináče si vyžadujú určitú techniku výsadby. Naplníte ich zeminou a rastliny vkladáte iba do vrchnej časti črepníka. Rastliny je treba vložiť aj do bočných výsadbových otvorov. Technika výsadby je jedinečná, veľmi jednoduchá a počas vegetačného obdobia sa hrniec zaplní jahodami a bude vyzerať bohato.

Starostlivosť o jahody: základné tipy

Tak ako každá rastlina, aj jahody potrebujú svoju starostlivosť, aby vám priniesli zdravé a krásne ovocie. Poradíme vám, ako spravíte vaše jahody v záhrade aj na balkóne šťastnými. Jahody zbierajte aj s kúskom stonky, ktorú odstráňte až tesne pred konzumáciou. Najvhodnejší čas na zber jahôd je ráno a hneď potom ich uložte do chladničky. Spotrebujte ich do troch dní od zberu.

1. Kedy hnojiť jahody

Hnojiť jahody odporúčame až v druhom roku po vysadení. Zmes hnojiva by mala byť pripravená v takomto pomere: humus v nádobe s 25 g močoviny a draselnej soli a 40 gramov superfosfátu. 

2. Polievanie

Jahody potrebujú dostatok vody, ideálne dažďovej, ktorá je menej tvrdá. Polievajte ráno, aby ste nespálili listy. Na jeden meter štvorcový sa používa zvyčajne 10 litrov vody. Zalievajte koreň, nie listy.

3. Rozmnožovanie a presádzanie

Mnohé z druhov jahôd sa rozmnožujú takzvanými poplazmi. Tie môžu dorásť až do dĺžky jeden a pol metra. Môžete sa rozhodnúť, či budete rozmnožovať a presádzať zo sadeníc alebo pôjdete cestou vypestovania si vlastných jahôd s overenou kvalitou.

4. Zazimovanie

Pripraviť jahody na zimu je potrebné už v októbri a novembri, predtým než prídu trvalé mrazy. Celé záhony potom pred mrazom ochránite tak, že ich zakryjete smrekovou čečinou a netkanou vrecovinou. Dopestovať domáce sladké jahody je snom takmer každého záhradkára. Sme presvedčení o tom, že aj vy si pestovanie jahôd zamilujete. 

Nielen jahody, ale aj iné ovocie či zelenina je prospešná zdraviu. Pozrite si naše inšpirácie na balkón či do záhrady:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!