Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Melón v lete

Čo môže byť lepšie ako si v lete posedieť na vlastnej záhrade a zahryznúť do vychladeného melónu? Už asi len to, že si ho doma aj sami vypestujete! Chce to síce trošku trpezlivosti, no s dobrou prípravou zvládnete pestovanie melónov určite aj vy. Čo všetko budete potrebovať a ako dlho to potrvá? Dá sa pestovať melón aj na balkóne alebo akým druhom melónov sa darí v našich podmienkach? To všetko sa dozviete v dnešnom článku. A o pár mesiacov možno budete zberať aj vlastnú úrodu.

Pestovanie melónov: čo by ste mali vedieť

Pestovanie melónov nie je na Slovensku žiadna novinka. Ale odkiaľ vlastne melón pochádza, kde sa mu darí najlepšie a ako dlho rastie, kým sa ním môžete osviežiť? A je vôbec melón zelenina alebo ovocie? Poďme na to pekne postupne:

Druhy melónov

Melón je síce sladký a šťavnatý ako ovocie, no botanicky je melón zelenina. Patrí medzi druhy tekvicovité, podobne ako uhorky. Bežne sa s ním však stretneme medzi ovocím a pokojne to tak aj môže zostať, hlavne nech nám chutí. To, že je obľúbený, dokazuje aj existencia viacerých druhov aj odrôd melónov. Tie najstaršie pochádzajú z Afriky a do Európy sa dostávali postupne, pričom ďalšie vznikali šľachtením a prispôsobovaním sa novým zemepisným podmienkam.

Na Slovensku sa najčastejšie stretnete s týmito odrodami:

  • Citrullus lanatus alebo watermelon – bežne tak označujeme červený melón, botanický názov je však dyňa červená. Plod tejto rastliny je pomerne veľký a guľatý, s dobre známou sladkou a vodnatou červenou dužinou s čiernymi semienkami. Odtiaľ aj získal názov vodový melón. Jeho energetická hodnota je 140 kJ na 100 g dužiny.
  • Cucumis melo alebo žltý melón – má veľa variácií a poddruhov, jedným z nich je napríklad aj Galia melon. Rastlina je typická svojou cukrovou chuťou, od nej aj názov melón cukrový. Ak by sme však mali byť presní, tak tento sladučký žltozelený plod je botanicky uhorka žltá, inak nazývaná aj dyňa žltá alebo ananásový melón. Oproti červenému melónu je jeho energetická hodnota takmer dvojnásobná (230 kJ na 100 g dužiny).
  • Konkrétne odrody, ktoré sú vhodné aj na pestovanie v našich zemepisných šírkac,h sú napríklad vodový melón Sugar Baby, Primaorange F1, Crimson Sweet alebo Jánošík. Z cukrového melónu je to Stellio F1, Emir F1 a Galia Excelor F1.

Kde sa darí melónom?

Na pestovanie melónov sú vhodné teplé miesta, ktoré aspoň trochu pripomínajú pôvodný subtropický domov týchto rastlín. Sú to teplé lokality a južné, slnkom zaliate pozemky chránené pred vetrom, kde je zároveň dostatok pravidelnej vlahy. Aby ste sa vyhli „prievanu“, zabezpečte miesto nejakou veternou bariérou, napríklad výsadbou kríkov alebo vyššími rastlinami či plotom, ktorý však zároveň nebráni slnku.

Tip: Ak vás láka možnosť dopestovať si vlastnú úrodu, pozrite si naše tipy do záhrady a pripravte sa na plánovanie záhrady vopred.

Vegetačné obdobie

Aby melón dosiahol svoju povestnú sladkosť, potrebuje 70 až 80 dní tepla a pôdu teplú okolo 21°C a viac. Na klíčenie semienok potrebujete 25 – 27°C, a to aj v noci. Aby ste sa vyhli sklamaniu, dobre si zvážte, či na pestovanie melónov máte vhodné podmienky. Dobrým pomocníkom sú aj skleníky, tam však musíme prihliadať na neprítomnosť včiel, užitočných pomocníkov, ktorí vo voľnej prírode urobia opeľovanie za vás. V skleníku budete musieť rastlinkám pomôcť vy.

Pestovanie melónov: krok za krokom

Ako postupovať, ak ste sa rozhodli pre pestovanie melónov u vás doma? Kde začať a kedy ich sadiť alebo aký je rozdiel medzi pestovaním na balkóne a v záhrade? Tu máte všetko dôležité krok za krokom.

Pestovanie zeleniny v záhrade

Podobne ako všetko pestovanie zeleniny a ovocia, aj melóny potrebujú správne miesto i pôdu, dostatočnú závlahu a starostlivosť o výhonky i plody.

  • Dostatok miesta: melóny vyžadujú dostatok slnka, vlahy a rovnako aj priestoru. Na jednu rastlinu pri sadení potrebujeme približne 1 až 1,5 x 1,5 m. A hoci aj malá záhrada alebo predzáhradka vie prichýliť melóny, v tej väčšej to bude pohodlnejšie pre vás i pre rastliny. Výhonky totiž vedia dosiahnuť dĺžku aj 6 metrov.
  • Výživná a teplá pôda: pre pestovanie melónov je potrebné pripraviť si pôdu vopred. Na jeseň pridajte do pôdy humus alebo prírodný hnoj a pôdu prevzdušnite. Pred sadením pridajte do pôdy síran amónny, draslík a superfosfát, aby mali rastliny dosť živín. Potom už stačí len počas kvitnutia výluh zo žihľavy prípadne iné bio hnojivo.
  • Kvalitné sadenie: priesady si predpestujte v teple a pred sadením ich postupne otužujte, až na teplotu okolo 15°C. Záhrada by teda mala byť už „predhriata“ na dostatočnú teplotu, čo býva približne koncom mája. Ak si chcete vypestovať melón zo semienok, ideálne rok odstátych, začnite tým, že semienka namočíte na 12 hodín do vody s teplotou okolo 25°C. Potom semienka vložte do hĺbky približne 3-5 cm. Keď vzídu prvé lístky, rastlinky vložte do rozpojiteľných zakoreňovačov pre jednoduchšiu manipuláciu pri neskoršom sadení.
  • Pravidelná závlaha: aby sa zeleninová záhrada s melónmi nestala nočnou morou, je dobré klásť dôraz na kvalitnú závlahu. Melóny vyžadujú dostatok vlahy, ale nemajú radi nohy v blate. Preto sa vyvarujte unáhleným a nepravidelným návalom vody a radšej zalievajte častejšie a v menších dávkach. Dôležitá je aj teplota vody. Mala by byť rovnako teplá ako pôda, čiže okolo 25°C. Ideálna je zrážková voda zadržiavaná v sudoch.

Pestovanie melónov na balkóne

Balkón a terasa sa tiež dajú využiť na pestovanie melónov. Ak majú dostatok slnka a závetrie, riešenie sa dá nájsť. Údržba síce bude o niečo náročnejšia, ale dá sa to. Potrebovať budete kvetináč hlboký minimálne 60 cm a oporu, po ktorej sa môžu ťahať výhonky melónu. Ideálne je, ak je opora pevná a mriežková, aby udržala aj zrelé plody. Sadenie a zálievka je rovnaká ako v prípade pestovania v záhrade.

Pestovanie a zber melónov

Aby melóny dosiahli potrebnú cukornatosť, potrebujú dostatok živín aj vody. Preto je potrebné, aby ste na rastline ponechali maximálne 3 až 4 plody, aby sa nevysilila. Červený melón potrebuje pre svoj rast a zrelosť trochu viac času ako žltý melón. Zvyčajne dozreje aj o mesiac dva neskôr a potrebuje veľa slnka. Zamračené leto im veru veľmi neprospeje.

Najčastejšie otázky a tipy pre pestovanie melónov

Koľko vody potrebujú melóny?

Pre pestovanie melónov je vhodná ľahká a výživná pôda, ktorá však nevytvára bahno. Aby ste sa vyhli premokreniu pôdy, zalievajte pravidelne a v menších dávkach. Ideálna je napríklad kvapková závlaha, ktorá vás odbremení a zároveň splní svoju úlohu.

Sú melóny náchylné na škodcov a choroby?

Nie veľmi. Oveľa viac problémov im spôsobuje zima a vlhko. Zo škodcov ohrozujú melóny podobné druhy ako uhorky, čiže vošky alebo múčnatka uhorková, prípadne huby a plesne. Škodcom sa vyhnete postrekom a vlhku tým, že zdvihnete listy zo zeme a zalievať budete primerane.

Ako spoznám, či je melón zrelý?

Či už zberáte vlastnú úrodu alebo si kupujete melón v obchode, všímajte si stonku plodu. Ak je suchá a skrútená a po poklepaní plod vydáva dutý zvuk, bude už zrelý. Tiež si môžete všimnúť žltú plochu na ktorej melón leží. Čím je tmavšia, tým lepšie. Všímať si môžete aj prasklinky okolo stopky, tie naznačujú, že dozrel.

Nevyzerá to až také náročné, čo poviete? Pestovanie melónov v našich končinách je síce vhodné len pre južnejšie oblasti, ale práve tam si aj amatérsky pestovatelia môžu prísť na svoje. Plánujete sa venovať záhradníčeniu viac? Prečítajte si aj ďalšie naše články a inšpirujte sa napríklad tým, čo zasadiť do predzáhradky, alebo ako sa tvoria vidiecke záhrady.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové inšpirácie aj exkluzívne ponuky pre vašu záhradu i krajší domov.