Sadenie cibule: tipy a rady, kedy a ako sadiť cibuľu

Hoci sa sadenie cibule môže zdať ako hotová veda, s dobrými radami tomu tak nemusí byť. Cibuľa je všestranná plodina, ktorá sa pestuje v rôznych farbách, a tiež na rôzne použitie v kuchyni. Je základom širokej škály jedál, cez hlavné chody až po polievky, šaláty a koláče. Niet nad pocit, kedy si môžete vami dopestovanú cibuľu vytiahnuť zo zeme a pripraviť z nej rodinný obed či večeru. Tomu však predchádza sadenie cibule, s ktorým vám s tomto špeciálnom článku pomôžeme. Zeleninová záhrada sa stane aj vašim koníčkom.

Sadenie cibule v záhrade

Sadenie cibule zo semena je pre začiatočníkov náročnejšie. Oveľa jednoduchšie a rýchlejšie je vypestovať ju zo sadzačiek – malých cibuliek. Vysaďte ich na jeseň alebo na jar vo vzdialenosti 10 – 15 centimetrov od seba na dobre pripravenú a vlhkú úrodnú pôdu na priamom slnku. Je dôležité, aby ste udržovali dané miesto bez buriny a zavlažovali v suchých obdobiach. Cibuľa sa zbiera, keď sú cibuľky dostatočne veľké na to, aby sa jedli, alebo keď ich listy začnú pomaly žltnúť.

Odrody cibule, ktoré sa vám vyplatia pestovať

Cibuľa patrí do rodu cibuľovitých. Existuje viac ako 300 druhov cibúľ, rôznych tvarov a farieb. Na kuchynské účely sa najviac používa cibuľa biela, červená a žltá, a tiež šalotka. U nás je najmä na jar mimoriadne obľúbená mladá nedozretá cibuľka aj s jej zelenými cíbikmi. Všetky odrody cibule sa ľahko pestujú, a tiež sa dobre skladujú, takže si môžete domácu cibuľu vychutnať po celý rok. Ak si k nej upečiete domáci chlieb, ktorý natriete maslom, máte o večeru postarané.

Cibuľa žltá je asi najviac používaným druhom cibule. Má výraznú chuť, žltú farbu a ostré biele vnútro. Červená cibuľa je sladšia ako žltá alebo biela, a je vynikajúcou voľbou do šalátov. Biela cibuľa má oveľa jemnejšiu chuť ako tá žltá, a bežne sa používa na zahustenie omáčok a do šalátov, kde sa vyžaduje menej intenzívna cibuľová chuť. Obľúbená je aj šalotka, ktorá sa vyznačuje jemnou chuťou a má v sebe menej vody. 

Kedy je najlepšie sadiť cibuľu v záhrade?

Cibuľa sa sadí v jarných mesiacoch. Aby bolo sadenie cibule na jar úspešné, stačí si tento proces naplánovať a držať sa jednotlivých krokov. Osivo cibule odporúčame vysievať v interiéri už v januári. Jednoduchšie bude, a to najmä pre začiatočníkov, ak si kúpite už hotové sadzačky, ktoré v skorej jari zasadíte do zeme. Cibuľky by sa mali začať tvoriť niekedy v prvej polovici júna a dozrieť by mali najskôr koncom júla a najneskôr koncom septembra.

Sadenie cibule na jeseň

Sadenie cibule môžete realizovať pokojne aj na jeseň. Keďže majú dlhé vegetačné obdobie, pri jesennej výsadbe dozrejú až počas leta. Na jeseň môžete sadiť aj cibuľu zo semena, avšak je potrebné vybrať na to vhodné odrody, ako sú napríklad krátkodenné cibule. Tie rastú na jar veľmi rýchlo a dozrievajú už v júni. Nevýhodou je, že nevydržia byť dlho uskladnené.

Ako zasadiť cibuľu v záhrade: podrobný sprievodca

Pri sadení cibule sadzačky je vhodné ju predtým, ako ju dáte do voľnej pôdy, trochu otužiť. V praxi to znamená, že ju môžete umiestniť napríklad na terasu alebo na balkón a prikryť ju vrecovinou. Sadzačky budú mať dostatok času na aklimatizáciu a zasadenie do chladnejšej jarnej pôdy pre ne potom nebude takým šokom. Hoci veľké mrazy už koncom marca alebo začiatkom apríla nehrozia, týmto postupom si svoju úrodu len poistíte.

Cibuľové sadzačky vkladajte do prekyprenej pôdy, korienkami smerom dole. Nesaďte ich veľmi hlboko, vhodné je zvoliť takú hĺbku, aby vrchy po zahrabaní do zeme trošku vytŕčali. Vysádzajte ich do úrodnej pôdy zadržiavajúcej vlhkosť, ideálne s dostatkom dobre zhnitej organickej hmoty, napríklad záhradného kompostu. Cibuľové sadzačky saďte 10 – 15 centimetrov od seba a medzi riadkami ponechajte 30 centimetrov. 

Sadenie cibule na balkóne: je to možné?

Zeleninová záhrada sa dá docieliť aj v meste. Neveríte? Ak máte balkón alebo terasu, pokojne sa pustite so pestovania. Aj z vás sa môžu stať záhradkári, hoci nemáte výhodu rodinného domu na vidieku. Ak chcete mať neustále čerstvé zásoby tejto všestrannej zeleniny, potom je najlepšou voľbou pestovanie cibule v kvetináčoch. Poradíme vám, ako ich môžete pestovať aj v mierne limitovanom priestore!

Ako sadiť cibuľu na balkóne?

Cibuľa rastie dobre na mieste, kde svieti priame slnko minimálne 6 hodín. Nádobu môžete tiež umiestniť na miesto s čiastočným slnkom, ale zníži sa tým úroda. Vyhnite sa pestovaniu cibule v tieni. Počas pestovania cibule v kvetináčoch používajte veľa vody, najmä ak používate kvetináče z keramiky.

Užitočné tipy pre sadenie cibule na balkóne

 • Vyberte nádobu, ktorá je dostatočne hlboká a široká.
 • Uistite sa, že nádoba má dostatok odtokových otvorov.
 • Priemer nádoby závisí hlavne od počtu cibúľ, ktoré ste plánovali vypestovať, pretože je dôležitý rozostup medzi jednotlivými rastlinkami.
 • Nádobu umiestnite mierne nad zem, napríklad s pomocou stojana.
 • V oblastiach s tuhými zimami môžete začať so sadením koncom marca alebo v apríli.
 • Ak mávate mierne zimy, cibuľu môžete na balkóne pestovať aj na neskorú jeseň alebo v zime.

Ak máte viac miesta na balkóne alebo terase, môžete si zriadiť pestovanie zeleniny alebo byliniek aj vo veľkých kvetináčoch, nielen v malých črepníkoch. Dajte si však pozor, aby ste blízko seba nesadili nevhodné plodiny, ktoré majú rôzne pestovateľské podmienky.

Bylinková záhrada je tiež obľúbená v rámci pestovania. Pozrite sa na naše nápady do záhrady či inšpirácie na balkón pre pestovanie byliniek či iných rastlín:

Netradičné spôsoby pestovania cibule

Chutnú a chrumkavú cibuľku budete môcť mať na tanieri, aj keď nemáte veľkú záhradu, ani kvetináče s pôdou. Pestovanie zelenej cibule vo vode je taktiež skvelým spôsobom. Na to nepotrebujete záhradu vôbec. Stačí mať iba slnečnú parapetu, priehľadnú nádobu a máte hotovo. Stačí, aby ste nasledovali tento postup:

 1. Mladé zelené cibuľky zarovnajte asi na 5 centimetrovú dĺžku.

 2. Vezmite si priehľadnú, čistú nádobu alebo pohár, cez ktorý môže ľahko preniknúť slnečné svetlo.

 3. Naplňte nádobu do polovice vodou a vložte do nej cibule tak, aby ich jemné korienky smerovali nadol.

 4. Položte pohár na teplý a slnečný parapet, na ktorý dopadá najmenej štyri hodiny slnečné svetlo.

 5. Nezabudnite meniť vodu každý druhý deň. Do dvoch až troch dní uvidíte, ako rastú korene a tvoria sa výhonky.

Jar už zavítala aj do našich končín. To znamená, že nastal ten správny čas pre vašu záhradku, či už budete sadiť vonku, na balkóne alebo použijete záhradný skleník.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!