Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
viazanička rukoly

Určite ste sa stretli s touto rastlinkou, ktorej listy dokážu tak výborne dochutiť šaláty svojou jemne horkastou, korenistou až orechovou chuťou, a výdatne obohatiť chuť pizze či iných stredozemných jedál. Pestovanie rukoly je známe už tisícročia a vôbec nie je náročné. Aj vďaka svojim blahodárnym liečivým účinkom sa stáva v domácnostiach stále populárnejšou, i keď nie všetkým vyhovuje jej chuť. Existujú však aj menej výrazné druhy, ktoré môžu byť pre nie úplných fanúšikov rukoly dobrým kompromisom. Ako a kde ju teda dopestovať doma? Bylinková záhrada, zeleninová záhrada, balkón a terasa – to všetko môžu byť miesta vhodné na jej pestovanie! Stačí naozaj málo a onedlho ju budete môcť použiť vo vlastnej kuchyni. 

Aké druhy rukoly môžeme pestovať doma?

Vedeli ste, že jej názov je odvodený z francúzskeho slova “roquette”, čo znamená “raketa”? Niet sa čo čudovať, keď dokáže naozaj bleskurýchlo vyrásť a už po mesiaci od nasadenia sa dá konzumovať. Existuje však niekoľko druhov rukoly a každá má mierne odlišné vlastnosti. My sme pre vás vybrali týchto 7 druhov:

  1. „Astro” – menej korenistá, s jemnejšou chuťou. Vhodná najmä pre tých, ktorí majú radi rukolu menej intenzívneho charakteru. Rast: rýchly, 38 dní.
  2. „Garden Tangy” – pochádza priamo z Talianska. Má korenistú chuť a vlnité okraje listov. Dokonale sa hodí do talianskych cestovín, šalátov a na pizzu. Rast: veľmi rýchly, 30 – 32 dní.
  3. „Red Dragon” – má jemnejšiu chuť, vhodná do šalátov. Lístky pripomínajú tvar dubových listov s červeno-fialovými žilkami. Rast: pomalší, 45 dní.
  4. „Rocket” – najrozšírenejší druh známy aj zo supermarketov a reštaurácií. Vypestovaný doma však chutí ešte lepšie! Jemne korenistá chuť. Rast: rýchly, 40 dní.
  5. „Selvatica” – na rozdiel od ostatných druhov má rada teplo. Výrazná pikantná chuť aj vôňa. Rast: veľmi rýchly, 30 dní.
  6. „Wasabi” – extra-pikantný variant, ako to naznačuje už samotné meno. Vhodné aj do sushi a niektorých ázijských jedál. Rast: pomalší, klíčenie trvá 10 – 12 dní, ale čas na zber listov je už 30 – 35 dní potom.
  7. „Wild Rocket” – dokáže narásť do naozaj divokých formácií! Tenučké listy sú intenzívnejšej korenistej chuti ako “Rocket” a sú vhodné aj pri príprave domáceho pesta. Rast: rýchly, 40 dní.

Pestovanie rukoly v kvetináči

Ako sme už spomínali vyššie, rukola pestovanie vôbec nie je náročné a veľmi rýchlo vás odmení za vašu starostlivosť. Vaša domáca bylinková záhrada bude o to bohatšia! Ak máte záhradu, môžete ju nasiať aj priamo do záhona, ale miesta ako parapet, balkón a terasa budú pre ňu tiež skvelou voľbou. 

Čo má táto raketová rastlinka rada

Väčšina druhov rukoly zbožňuje chladné počasie, preto sa dá vysádzať už v marci. V interiéri ju vďaka tomu môžete pestovať počas celého roka. Pre zaručený úspech klíčenia a rastu si zaobstarajte vhodný substrát, napríklad na pestovanie zeleniny alebo bylín. Postup pri sadení je už potom veľmi jednoduchý:

  • Do kvetináča nasypte zeminu skoro až po okraj
  • Semienka rovnomerne posypte po povrchu a vytvorte na nich ešte jemnučkú vrstvu zeminy. Povrch zľahka utľapkajte.
  • Sadenie je hotové – teraz nezabudnite semienka každý alebo každý druhý deň polievať
  • Pre ešte skoršiu úrodu môžete použiť netkanú textíliu, ktorou prekryte povrch kvetináča. Akonáhle začnú semienka klíčiť, odstráňte ju.
  • Po 3 – 4 týždňoch môžete strihať vašu úrodu!

Pestovanie rukoly: ako s ňou skrášliť interiér

Pestovanie byliniek a zeleniny priamo doma vdýchne sviežosť do každej domácnosti. Predstavte si vašu rukolu v štýlovom truhlicovom kvetináči alebo drevenom boxe či debničke na parapete v kuchyni. Pre inšpirácie na balkón odporúčame závesné kvetináče na zábradlie alebo drevený stolík s policou, či regál, kde si budete môcť uložiť viac kvetináčov, nádoby aj náradie, čím výrazne ušetríte miesto. Pekne vyniknú aj drevené boxy uložené na podlahe.  

Pestovanie rukoly: tipy do záhrady

Zeleninová záhrada je tiež výborným miestom pre pestovanie rukoly. Najvhodnejšie obdobie je v mesiacoch apríl až september a pre stály rast listov sa oplatí ju vysádzať priebežne. Pripravili sme si pre vás jednoduché a osvedčené tipy do záhrady, ktoré sa vám určite zídu:

  • Pôda by mala mať dostatok živín, preto skúste ešte na jeseň do nej primiešať kompost alebo hnoj, aby bola na jar bohatšia.
  • Do záhona v plnom slnku alebo polotieni vytvorte riadky hlboké 0,5 cm so vzdialenosťou 25 cm. Semienka nevysievajte príliš nahusto, ale asi v 2,5 cm odstupoch. Môžete ich zmiešať aj s inými šalátovými semienkami a vysadiť ich spolu.
  • Rukola je výborná partnerská rastlinka, a preto ju môžete vysadiť aj pomedzi inú zeleninu. Tá jej dokonca poskytne tieň počas horúcich letných dní.
  • Pre nepretržitú úrodu vysievajte semienka každé 2-3 týždne od jari až do jesene. 
  • Ak máte vyslnenú záhradu, skúste zvoliť druh rukoly, ktorý obľubuje teplo – “Selvatica” alebo “Wild Rocket”. 

Starostlivosť o rukolu a jej údržba

Akú starostlivosť potrebuje táto nenáročná rastlinka? Zhrnuli sme pre vás jej základné požiadavky: 

  • Má rada vlahu, preto ju nezabúdajte primerane polievať každý alebo každý druhý deň.
  • Pôdu môžete priebežne jemne prihnojovať, aby mala dosť živín. Substrát by však mal stačiť aj bez dodatočného hnojiva. 
  • Vyrastené listy strihajte ostrými nožnicami. Odoberajte tie najväčšie, aby ostatné mohli pekne dorásť.
  • Keď zakvitne, chuť listov bude menej výrazná, keďže všetku energiu prenesie do kvietkov. Strihajte ju preto priebežne.
  • Nevystavujte ju priamemu slnečnému svetlu, aby nespálilo jej lístky.
  • Ak vám ju začne napádať škodlivý hmyz, prekryte ju jemnou sieťkou, ktorú dobre pripevnite k okrajom kvetináča.
  • Ak vám úroda začne slabnúť, nasejte ju znovu.

Liečivé účinky rukoly

Rukola pestovanie siaha ďaleko do dejín ľudstva. Stala sa veľmi obľúbenou súčasťou kuchyne nielen pre svoju znamenitú chuť, ale aj pre svoje liečivé účinky. Vedeli ste, napríklad, že:

  • obsahuje omega-3 mastné kyseliny, fosfor, draslík, horčík a vitamíny A, B, C, E a K?
  • vďaka svojmu zloženiu môže poslúžiť ako prevencia pred vznikom Alzheimerovej choroby a rakoviny?
  • vďaka vitamínu K podporuje pevnosť kostí a pomáha udržiavať optimálnu zrážanlivosť krvi?
  • detoxikuje organizmus a je vhodná ako súčasť rôznych diét?
  • podporuje tráviaci trakt, funkciu pečene a obličiek?
  • vďaka vysokej hladine kyseliny listovej je vhodná aj pre tehotné ženy?

A to ani zďaleka nie je všetko. Je to skutočne malý zelený zázrak! Na to, ako nenápadne rukola pôsobí, má naozaj veľmi charakteristickú chuť a k tomu zdraviu prospešné účinky. Vďaka tomu, že jej pestovanie je tak nenáročné, sa môže veľmi jednoducho stať neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti. Či už priamo doma alebo v záhrade – štedrú úrodu máte zaručenú! Začnite aj vy pestovať doma rukolu, obohaťte vašu kuchyňu a podporte si zdravie a imunitu! Určite si vás získa svojou nenáročnosťou a bohatosťou.

Ak si želáte pestovať aj niečo iné, radi sa s vami podelíme o tipy a nápady do záhrady alebo na terasu. Aj takto može vyzerať vaša bylinková záhrada:

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!