Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Pestovanie aloe vera v záhrade

Pravdepodobne neexistuje rastlina, ktorá je jednoduchšia na pestovanie, a zároveň má toľko skvelých vlastností. Jej liečivé účinky poznali už starí Egypťania pred viac ako 6 tisíc rokmi. K využívaniu v kozmetike či gastronómii potom chýbal už len krok. Dnes ju poznáme aj ako obľúbenú bytovú dekoráciu, nenáročnú na starostlivosť. Na úspešné pestovanie aloe vera stačí skutočne málo. Presvedčte sa o tom vďaka tipom našich odborníkov. Do interiéru vám prinesie trochu exotickej atmosféry, inšpirovanej horúcimi trópmi. Vedeli ste však, že ju môžete pestovať aj v exteriéri?

Aloe vera pestovanie: čo by ste mali vedieť?

Mať doma aspoň jednu rastlinku aloe pravej sa rozhodne oplatí. Pre jej legendárne hojivé a ozdravné schopnosti sa považuje za ideálneho pomocníka do každej domácnosti, špeciálne tam, kde prebývajú malé deti. Zistite o nej čo najviac.

Tajomstvo ukryté v listoch

Pod nevábne vyzerajúcim zovňajškom s ostrými pichliačmi sa skrýva malý zázrak. Dužinaté výhonky aloe vera podľa niektorých zdrojov obsahujú viac ako 200 farmakologicky významných látok. Medzi najvýznamnejšie zaiste patria antioxidanty, ako sú vitamíny C a E, betakarotén, saponíny, aminokyseliny a minerály v zastúpení vápnik, horčík, draslík, selén, zinok a mangán. Po nanesení gélovitého výťažku na poranenú či popálenú pokožku, jednotlivé zložky spoja svoje sily a pracujú v náš prospech. Neváhajte ho využiť aj pri problémoch s akné, lupinami, celulitíde alebo pri bolestiach zubov.

Vďaka prítomnosti jedinečného polysacharidu acemannanu je šťava z aloe vera viac ako vhodná aj na vnútorné použitie. Pri správnom dávkovaní pozitívne vplýva na náš imunitný systém, trávenie, ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a harmonizuje metabolizmus. Podľa posledných štúdií má potenciál pôsobiť aj ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva a konečníka.

Máte záujem o pestovanie iných druhov rastlín, ovocia či zeleniny? Inšpirujte sa našimi radami:

DIY nápady, ktoré sa oplatí skúsiť

Ste fanúšikmi hand made prírodnej kozmetiky a rôznych prípravkov? Pod heslom “aloe vera pestovanie” na internete nájdete nielen tipy do záhrady, ale aj množstvo receptov na domáce liečenie. Každý výrobok z aloe vera je pritom vhodný na iný účel. Neváhajte ich preto vyskúšať viacero.

  1. Tinktúra z aloe vera

    Postup: Niekoľko celých listov aloe rozdrvíme alebo rozmixujeme. Vzniknutú pastu prelejeme do fľaše a zalejeme 150 – 200 ml lekárenského liehu alebo domácej pálenky. Dobre uzavrieme a necháme vylúhovať tri týždne. Občas premiešame a po odležaní precedíme. Hotovú tinktúru skladujeme v tme.
    Použitie: na pokožku spálenú od slnka, aknóznu pleť, zapálené ďasná, kožu podráždenú po bodnutí hmyzom

  2. Sirup z aloe vera

    Postup: Šťavu z listov aloe vera premiešame s medom a za stáleho miešania krátko povaríme. Vychladnutý sirup uchovávame v pohároch alebo vo fľašiach na chladnom mieste.
    Použitie: vnútorne na povzbudenie či detoxikáciu organizmu alebo na upravenie trávenia.

  3. Inhalačný roztok

    Postup: Nadrobno nasekané výhonky aloe vera prevaríme s rovnakým množstvom listov eukalyptu a inhalujeme priamo nad hrncom.
    Použitie: na uvoľnenie upchatého nosa a zmiernenie príznakov nachladnutia.

Aloe vera pestovanie v byte

Väčšina z nás ju pozná práve ako interiérovú rastlinu. Aké podmienky jej treba vytvoriť pre správny rast? 

Hlavne v teple

Aloa patrí medzi sukulenty. Neprekvapí teda, že obľubuje slnečné stanovište a dostatok tepla. Ako pestovaná v črepníku bude najvďačnejšia za umiestnenie pri okne orientovanom na juh, príp. juhovýchod alebo juhozápad. Pozor len na ostré obedné slnko, ktoré jej môže skôr uškodiť. Citlivá je na prievan, privysokú vlhkosť vzduchu a teploty nižšie ako 8 °C. Závislosť na slnku a teple priamo súvisí aj s tvorbou liečivých látok, obsiahnutých v listoch. Keď jej zabezpečíme dostatočné svetelné a teplotné podmienky, dočkáme sa krásne zelených dužinatých výhonkov.

Zálievka a hnojenie

Ideálny substrát pre aloe vera je priepustný, vzdušný, zložením piesčito-hlinitý s pH 6,0 – 7,2. V záhradkárstve si pokojne pýtajte substrát pre pestovanie kaktusov. So zálievkou to pri aloe vera vôbec netreba preháňať. V letných mesiacoch ju stačí poliať raz za 7 – 14 dní, počas chladnejších období frekvenciu polievania ešte znížte. Priveľa vody sa prejaví zmäknutím listov a ich sfarbením do hneda. Striedmosť je rovnako na mieste i pri hnojení. Robíme ho zásadne počas jarnej, resp. letnej sezóny s ekologickými prípravkami s nižším obsahom dusíka.

Aloe vera pestovanie v exteriéri

Vonku môžete aloe vera pestovať hneď dvomi spôsobmi. V črepníku na terase či balkóne alebo ako ostatné kvety, priamo v záhrade. Na čo si pri tom dať pozor? Prinášame praktické nápady do záhrady.

Užitočná súčasť okrasnej záhrady

Na čerstvom vzduchu sa vašej rastlinke môže dariť ešte lepšie ako vo vnútri. Pri sadení priamo do pôdy sa však uistite, že základ bude dostatočne priedušný a skôr suchší. Premokrený podklad pre sukulenty nie je prirodzený. Preto pri pestovaní v záhrade nie je nutné dopĺňať zálievku. Občasný dážď bude aloe úplne postačovať. V zime si tiež treba ustrážiť teploty. Tie vonkajšie by nemali klesnúť pod 5 °C.

Náš tip: Plánujete si doma založiť vlastnú liečivú záhradku? Aloe vera by v nej určite nemalo chýbať. Dokonale zapadne medzi ďalšie slnkomilné rastliny, ktorým tiež vyhovuje dobre odvodnená pôda. Takými sú, napríklad, koriander, fenikel či levanduľa.

Terasa v tropickom štýle

Vytvorte si doma pravú dovolenkovú atmosféru. Aloe vera v štýlovom črepníku do tohto priestoru skvele zapadne. Hravo sa môže stať aj jeho dominantou. Stačí na terasu umiestniť rastliny a kvety na balkón väčších rozmerov a ako doplnok použiť palmy alebo okrasné trávy. Zostáva už len rozložiť nábytok z ratanu alebo záhradný nábytok z paliet, vytiahnuť slnečník a relax sa môže začať. 

Množstvo ďalších tipov na útulné zariadenie terasy nájdete aj na webe Westwing. Využite možnosť bezplatnej registrácie a čerpajte z nápadov našich dizajnérov, ktorými spravíte svoj domov ešte krajším. 

Náš tip: Na pestovanie aloe vera odporúčame použiť terakotové črepníky. V porovnaní s plastovými zaisťujú lepšie prúdenie vzduchu počas celého roka a odvod nadbytočnej vody zo substrátu rastliny.

Údržba a starostlivosť o aloe vera

Nízke nároky na starostlivosť robia z aloe vera dokonalého kandidáta pre pestovateľov začiatočníkov. Odpustí vám, keď ju zabudnete poliať a na krátko znesie aj polotieň. Všetko, čo potrebuje je hnojenie a presadenie raz za rok v jarnom období. Okrem toho, že prirodzene skrášli priestor obývačky, spálne či predsiene, je aloa známa aj ako prirodzená čistička vzduchu. Popri tvorbe kyslíka odstraňuje z ovzdušia škodlivé látky, bežne prítomné v čistiacich prostriedkoch alebo ochranných náteroch nábytku či stien. Ide, napríklad, o oxid uhličitý, oxid uhoľnatý, nebezpečný formaldehyd, toluén a benzén. Aby vám túto službu mohla poskytovať i naďalej, stačí jej občas z listov odstrániť prach.

Radi by ste svoj interiér či záhradu obohatili o ďalšie užitočné rastliny alebo si len skrášlili svoje bývanie? Sledujte náš blog a nové inšpirácie čerpajte každý deň. Registrujte sa na Westwing zdarma už teraz!