Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Fazuľa: sadenie a pestovanie

Zelená, žltá, červená, fialová, pruhovaná alebo strakatá? Kríčková alebo popínavá či ťahavá? Fazuľa patrí medzi neodlučiteľnú súčasť kuchyne po celom svete a pre jednoduchú starostlivosť taktiež medzi obľúbené strukoviny na pestovanie. Už dávne staroveké civilizácie nedali dopustiť na jej výživovú hodnotu a blahodárne účinky. Nepotrebuje veľa priestoru, vďaka čomu sa dá ľahko dopestovať aj doma v kvetináči. Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko je potrebné pre sadenie fazule, aby ste sa mohli za pár mesiacov tešiť na vlastnú fazuľkovú úrodu!

Sadenie fazule: kde a kedy zasadiť fazuľu?

Sadenie fazule je skutočne jednoduché a táto strukovina sa vie dobre uchytiť v rôznych druhoch pôdy. My si ukážeme, kedy ju zasadiť do záhonu a do kvetináča. Pre plánovanie záhrady je jej ďalším plusom fakt, že zanecháva v pôde dusík, ktorý je veľmi dôležitý pre rast listov a plodovú zeleninu – v záhone si teda bude dobre rozumieť napríklad s:

  • kapustou, mrkvou, kukuricou, zemiakmi, uhorkami, karfiolom, repou či jahodami.

Pre ťahavú fazuľu sú to predovšetkým:

  • zemiaky, kukurica, reďkev.

Fazuľu všeobecne nemajú vo svojej blízkosti radi:

  • cesnak, cibuľa, šalotka, pór.

TIP: Tieto jednoduché triky pre partnerské pestovanie zaručia, že vaša zeleninová záhrada bude prekvitať! Podobné vlastnosti majú aj ďalšie strukoviny, preto vrelo odporúčame pozrieť sa aj na sadenie hrachu, ktoré tiež určite poteší svojou jednoduchosťou!

Pestovanie doma

Na strukoviny postačí aj malá záhrada alebo dokonca kvetináč. Ak sa rozhodnete pestovať doma v interiéri, môžete do neho potom nasadiť izbové rastliny, ktoré ho milujú!

TIP: Kávová usadenina je tiež skvelým zdrojom dusíka a jedným z najjednoduchších spôsobov, ako hnojiť izbové rastliny.

Kde a kedy má prebiehať sadenie fazule

Fazuľa sa radí medzi teplomilné druhy a ideálna teplota pôdy pre klíčenie je 8 až 10 °C. Vyháňanie kvetov a strukov prebieha pri 18 až 22 °C. Čo to znamená pre sadenie v záhone? Najlepší čas je od polovice mája do konca júla na slnečnom mieste, a keďže struky dozrievajú naraz, odporúča sa opakovaný výsev každé 2 týždne – tak budete môcť zbierať fazuľu priebežne počas celého leta. Balkón a terasa sú na tom s podmienkami veľmi podobne, ak by ste ju chceli pestovať v kvetináči na čerstvom vzduchu. Myslite však na to, že by sa nemala vysádzať na to isté miesto ďalšie 4 roky.

Fazuľa proti pásavke zemiakovej

Vedeli ste, že fazuľa je aj výborný ochranca pred pásavkou zemiakovou? Určite ste si v záhradách všimli túto strukovinu vysadenú popri záhone so zemiakmi. Nie je to len preto, že tu má dostatok miesta – odpudzuje týchto škodcov, a zároveň dodáva do pôdy živiny pre rast hľúz. Sadenie zemiakov skrátka ide ruka v ruke s plánovaním výsevu fazule!

Sadenie fazule: 5 tipov a krokov, ako nato

Už ste sa rozhodli, kde budete pestovať vašu fazuľku? Predzáhradka, terasa, či kvetináč na balkóne – s týmito krokmi ju určite nasadíte úspešne!

  1. Pre rýchlejšie klíčenie sa odporúča namočiť zrná do vlažnej vody cca 12 hodín pred výsevom.
  2. Aj kríčkový aj popínavý druh sejte 2,5 cm hlboko do ťažkej pôdy alebo 4 cm hlboko do ľahkej pôdy. Do jamiek vysievame v oboch prípadoch po 6 – 10 semien.
  3. Aby bola pôda na povrchu dostatočne priedušná, prikryte semená pieskom alebo starým kompostom.
  4. Pre kríčkovú fazuľu: vytvorte jamky vzdialené 5 až 10 cm od seba do radov v 60 – 90 cm rozostupoch. 
  5. Pre popínavú fazuľu: semená nasaďte do kopčekov 15 – 25 cm od seba. Ak chcete mať rady, mali by byť od seba vzdialené približne 1 m.

Pozrite sa na naše denné ponuky a zľavy na stránke Westwing. Nezabudnite sa registrovať, aby ste pravidelne obdržali skvelé ponuky pre vašu záhradu či domácnosť!

Ako pestovať fazuľu na balkóne?

Oba druhy fazule sa dajú ľahko dopestovať aj na balkóne. Popínavá odroda dokonca nádherne ozdobí zábradlie, terasu alebo altánok. V každom prípade je dôležité vybrať správny kvetináč. Aj keď fazuľa nepotrebuje veľa miesta, všeobecne platí pravidlo zvoliť objemnejší kvetináč pre pestovanie zeleniny. Na 30 cm povrchu vyjde zväčša 9 rastlín. Na čo by ste ešte mali myslieť pri výbere toho správneho kvetináča? 

  • Mal by byť priedušný, preto miesto glazovaného radšej zvoľte terakotový alebo drevenú debničku.
  • Mal by mať na dne drenážne otvory, ale voda by nemala cez ne vytekať. Ak sú príliš veľké, prekryte ich drôtenou mriežkou či vrstvou malých kamienkov.

Skladovanie a starostlivosť o fazuľu

Keď príde čas na zber fazule, je potrebné byť stále v strehu – kríčkové odrody je totiž najlepšie zbierať, keď sú struky ešte mladé a krehké. Semená už majú byť vyvinuté, ale nemajú sa oddeľovať od stien. Najlepšie je oberať ich hneď ráno, pretože vtedy obsahujú najviac cukru. A čo údržba a skladovanie? V chladničke vydržia 4- 5 dní, alebo ich môžete ihneď blanšírovať a zmraziť. Obrovskou pochúťkou sú aj nakladané či sterilizované fazuľové struky.

Popínavá fazuľa na sucho

Popínavá fazuľa sa zbiera vysušená. Struky začnú najskôr blednúť, až sa napokon úplne vysušia. Pri teplom počasí bez zrážok dokážu vyschnúť priamo na rastline. Ak je však sychravo, je potrebné vytiahnuť rastliny z pôdy a dosušiť ich v teplom a suchom interiéri, prípadne v skleníku. Už vylúpaná fazuľa sa necháva ešte dosušiť, a až potom sa uskladňuje do sklenených nádob s dobrým uzáverom.

Všestranné využitie v kuchyni

Fazuľa je v kuchyni všestranná delikatesa! Pripravili sme pre vás niekoľko inšpirácií na jednoduché recepty:

  1. Tradičný prívarok

Struky stačí nakrájať, podusiť na cibuľke, osoliť a dochutiť, vliať zásmažku, povariť a na záver zjemniť kyslou smotanou alebo smotanou na varenie. Výborný bude ako z čerstvých, tak aj mrazených strukov.

  1. Smažené struky

Rýchle a výdatné jedlo – predvarené, vychladené struky obaľte v trojobale a potom ich už len treba smažiť na slnečnicovom alebo olivovom oleji.

  1. Zapekané struky

Predvarené, nakrájané struky môžete zmiešať s bešamelom a kockami šunky, suchej salámy či klobásy a takto ich potom zapiecť vo vodnom kúpeli.

  1. Polievky

Čo k nim dodať – existuje množstvo skvelých receptov! Pri sušenej fazuli však vždy treba myslieť na dostatočné predmočenie.

Páčili sa vám naše tipy do záhrady s rôznymi druhmi fazule? Táto strukovina je skvelou ingredienciou pre zdravé stravovanie a určite sa oplatí mať ju doma. Sadenie fazule, pestovanie a uskladnenie vôbec nie je náročné a skvelým jedlám z nej sa určite poteší celá rodina! K tomu môže byť aj peknou ozdobou vášho balkóna, altánku či predzáhradky. Ak hľadáte ďalšie nápady pre tieto miesta, pozrite sa čo zasadiť do predzáhradky.

Pustite sa do pestovania fazuľky u vás doma, či už v záhrade alebo na balkóne v kvetináči a tešte sa z domácej úrody. Vyberte si na to pekné kvetináče so štýlovými obalmi, nezabudnite ani na vkusné dózy na uskladnenie. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!