Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Cestovanie vlakom na Slovensku

Aj vy si kladiete otázku, kam na dovolenku na Slovensku? Našťastie na to existuje odpoveď so stovkami správnych možností. Slovensko má čo ponúknuť, či už ide o cestovanie na vlastnú päsť iba s batohom, populárne stanovanie na Slovensku alebo čoraz viac obľúbená forma odpočinku glamping. Naša krajina je bohatá nielen na historické pamiatky, ale aj na kúpele či moderné hotely. Máme pre vás skvelé rady a nápady, kam na dovolenku na Slovensku tak, aby ste na ňu ešte dlho s láskou spomínali nielen vy, ale aj vaši blízki!

Tieto sú naše najobľúbenejšie miesta na Slovensku v roku 2021

Vybrať tie najkrajšie miesta je veľmi náročné. Máme pre vás nezabudnuteľné tipy na výlet, ktoré sa vám budú hodiť, keď rozmýšľate,  kam na dovolenku na Slovensku.  

Kam na dovolenku na Slovensku: vodné atrakcie 

Chystáte sa k vode? Teplé počasie priam ponúka tieto možnosti a láka nás trochu sa ovlažiť. K nášmu letu rozhodne patrí dovolenka na Slovensku pri vode. Môžeme sa právom pýšiť bohatými zdrojmi, či už minerálnych alebo termálnych vôd, ale aj vodnými plochami, ktoré prajú letným dovolenkárom. Spomeňme Liptovskú Maru, Oravskú priehradu, Domašu, Zemplínsku šíravu, Senecké jazerá, Sĺňavu, ale aj mnohé iné. 

Stále viac navštevované sú napríklad aj aquaparky a kúpele. Veľa návštevníkov vyhľadáva napríklad Tatralandiu, Aquacity Poprad, Dunajskú Stredu, ale aj Senec. Dovolenka s deťmi v lete bez vody, tobogánov a zmrzliny by predsa nebola tá pravá. Ak si chcete oddýchnuť v termálnej liečivej vode, potom odporúčame kúpele Piešťany, Trenčianske Teplice, Turčianske Teplice, Rajecké Teplice, Bardejov, Vyhne, či Dudince. 

Aktívny oddych po slovensky

Pokiaľ ničnerobenie nie je pre vás tá pravá šálka kávy, dovolenku môžete stráviť aj aktívne. Činorodí ľudia milujú väčšinou šport a pohyb. Obľube sa teší najmä turistika na Slovensku, ale stále viac rastie aj láska k cykloturistike. Vedeli ste, že po medzinárodnej cykloceste popri Dunaju sa viete dostať až do Istanbulu? Táto cyklistická cesta vedie niekoľko desiatok kilometrov aj cez naše územie. 

Okrem iného máme pomerne dobre udržiavané cyklotrasy na Slovensku, hoci v porovnaní s našimi českými či rakúskymi susedmi stále zaostávame. Obľúbenou je Cerová dráha, Vážska cyklomagistrála, Ponitrianska cyklomagistrála, Rajecká cyklomagistrála, ale aj cyklotrasa na Záhorí popod Malé Karpaty. Zvoliť si môžete podľa náročnosti a kondície. Pre nadšencov rýchlejších krátkych trás pre horské bicykle odporúčame bike parky Veľká Rača, Kálnica, Malinô brdo, Kubínska hoľa, či Donovaly.

Kam s karavanom na Slovensku? Objavte nepoznané miesta

Okrem overených kempov, ktoré ponúkajú všetko, čo moderný človek potrebuje, sa dajú objaviť aj miesta, o ktorých davy turistov určite nepočuli. Ak nie ste fanúšikom vysokohorskej turistiky, skúste niečo menšie. V regióne Považská Bystrica sa nachádza množstvo pekných miest, medzi inými aj vrchy Javorníky, kde nájdete skutočný pokoj. Vybrať sa môžete na pohodový výstup na Klapy, skadiaľ je nádherný výhľad na priehradu Nosice, Považskú Bystricu a celú Malú Fatru. Neďaleko nájdete zatopený kameňolom, ktorý funguje ako prírodné kúpalisko s nádherne čistou vodou. 

Kam na dovolenku na Slovensku: krásne slovenské zákutia

Je veľa pekných miest, kam s karavanom na Slovensku. Ak máte radi hory, vyberte sa napríklad na stredné Slovensko. V blízkosti Muránskej Planiny a Nízkych Tatier, obklopený prírodou a lesmi leží kemping Sedliacky Dvor. Na južnom Slovensku, pri pobreží rieky Váh sa rozprestiera kemp s vlastnou piesočnatou plážou pod názvom Oáza v Nových Zámkoch. A ak by ste predsa len zatúžili po Vysokých Tatrách, Intercamp Tatranec sa nachádza rovno pod nimi, neďaleko Tatranskej Lomnice.

Kam na dovolenku na Slovensku: stanovanie

Dovolenka pod stanom je zážitkom najmä pre tých najmenších. Avšak aj my dospelí si radi zaspomíname na bezstarostné časy a pripomenieme si, aké to je spať pod holým nebom. Stanovanie na Slovensku je možno aj vhodnou alternatívou pre tých, ktorí majú doma štvornohých miláčikov. Niektoré hotely alebo penzióny neumožňujú pobyt pre zvieratá. Dovolenka so psom sa preto môže skomplikovať. V kempingoch s nimi však väčšinou problém nemajú. Túto informáciu si však vždy pre istotu preverte.

Dovolenka pod stanom 

Ak ste sa presýtili stanovačiek v tých najznámejších kempingoch, odporúčame vám stráviť pár dní v Štúrove alebo víkend v obci Kuchyňa. Najmä ten druhý tip je extra tajný. Záhorie ponúka skryté možnosti, o ktorých mnohí nevedia. Nájdete tam pokoj pre vašu rodinnú dovolenku a Malé Karpaty vám ponúknu kopec zaujímavých miest pre aktívne vyžitie. Dobré miesto na stanovačku je aj Duchonka alebo Pieniny. 

Glamping

Ak vás láka stanovanie a pobyt pod holým nebom, no radi by ste si dopriali trochu vyššiu úroveň, skúste to po novom. Hitom ostatných sezón je práve glamping, ktorý trhá rekordy čo do obľúbenosti. Vyskúšajte glamping v Banskej Štiavnici, Moravskom Lieskovom alebo na Veľkých Košariskách. Možno budete prekvapení, aké rôzne možnosti vám naša krajina ponúkne. Niektoré z nich skutočne poskytujú služby na úrovni štvorhviezdičkového hotela.

Kam na dovolenku na Slovensku: dovolenka s deťmi

Na tento typ dovolenky potrebuje zobrať pre istotu všetko. Nielenže by ste mali vybrať takú destináciu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám, ale zvážiť by ste mali aj klimatické podmienky, predpoveď počasia, dostatok oblečenia a mať so sebou lekárničky pre všetky prípady. Dovolenka s deťmi sa podarí iba vtedy, ak je dobre naplánovaná. Vyberte si preto taký hotel a miesto, kde budú mať vaše deti dostatok podnetov a vyžitia. 

Tipy na výlet na Slovensku

Jedným z veľmi obľúbených, ale málo navštevovaných regiónov, je napríklad Orava. A pritom ponúka neskutočne veľa atrakcií, ktoré je možné prebádať. Vyzdvihneme predovšetkým Oravský hrad, Oravskú priehradu, Dolný Kubín, či výstup na legendárnu Babiu horu. 

Ak máte radi mestskú turistiku, múzeá, galérie, kultúrny život a gastronómiu, zavítajte do Trenčína. Tu nájdete všetko, po čom vaša duša piští. V blízkosti Trenčína sa nachádza napríklad známa Opatovská či Jánošíkova jaskyňa, výnimočná Haluzická tiesňava a niekoľko náučných chodníkov s nádhernými výhľadmi. Aj mesto Košice, metropola východu, sa dostalo do perfektnej kondičky a svojimi špičkovými službami môže Bratislave hravo konkurovať. Košice sú najrozsiahlejšia mestská pamiatková rezervácia na Slovensku.

Čo nezabudnúť na dovolenku?

V prvom rade si do kufra nabaľte dobrú náladu. Bez nej sa ani tá najluxusnejšia výprava za oddychom nebude dať zrealizovať. Stres, napätie a prácu nechajte doma a uživajte si zaslúžené voľno. Čo nezabudnúť na dovolenku z praktického hľadiska, je napríklad dostatok oblečenia, mapy, hodinky, kompas, knihy, krížovky, hotovosť a doklady. Tiež sa hodí lekárnička a kopec náhradných ponožiek. Občas sa stane, že si zabudneme nabíjačky na naše smart zariadenia. 

Rady a nápady, čo nezabudnúť na dovolenku

Medzi mnohými tipmi, čo nezabudnúť na dovolenku, je aj fotoaparát. Nespoliehajte sa iba na mobilný telefón, ten môže kedykoľvek vypovedať. Do terénov sa hodí aj GPS navigácia a pokiaľ idete k vode, nabaľte si rôzne druhy repelentov. Stáva sa, že priamo na mieste zvyknú byť vypredané. Spravte si zoznam vecí, ktoré si nevyhnutne potrebujete so sebou zobrať a ten si rozdeľte do logických celkov. Vytlačte si ho a pripravené či zbalené veci postupne odškrtávajte. 

Naše Slovensko je plné malebných zákutí, ktoré sa dajú roky skúmať. Doba letnej dovolenkovej sezóny je však obmedzená, vyberte si preto také, ktoré sú vášmu srdcu blízke. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!