Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Detská oslava: nápady a triky

Naplniť detské očakávania je oveľa náročnejšie ako naplnenie očakávaní dospelého človeka. Dieťa často nerozumie, prečo sa niektoré veci nedajú zaobstarať, a prečo ich nemôže mať. Práve preto je organizovanie detských osláv ťažké a mnohokrát komplikované. Spraviť však svojej ratolesti pekný deň s priateľmi, známymi, chutným jedlom a darčekmi, je dôležité. Ak máte pred sebou túto úlohu, prezrite si detská oslava nápady a zistite, čo všetko budete potrebovať na to, aby ste vytvorili párty ako sa patrí.

Zoznam pre detskú oslavu: na čo by ste nemali zabudnúť!

Je nutné povedať, že organizácia detskej párty nie je náročná, no musíte vedieť, kde začať a čo všetko si zaobstarať ešte predtým, ako sa do celého procesu vôbec pustíte. Každý rodič chce, aby oslava jeho dieťaťa bola originálna, zaujímavá a plná rôznych hier pre menších i väčších. Pre prípravu je dôležitý zoznam vecí, na ktoré by ste pri príprave oslavy nemali zabudnúť.

 1. Začnite tým, že sa budete inšpirovať inými oslavami zo sociálnych sietí.
 2. Rozmyslite si, či oslava bude skôr vonku alebo vnútri, ako ju budete chcieť riešiť, čo majú deti k dispozícii a ako sa môžu zabaviť.
 3. Následne sa uistite, že všetko, čo chcete, sa dá vybaviť aj u nás a či máte vhodné podmienky. Napríklad, špeciálne atrakcie, ako nafukovací hrad, si budú vyžadovať veľké množstvo miesta.
 4. Pri oslave pre drobcov myslite hlavne na praktické veci a bezpečnosť. Tá je základom nielen pre vás, ale aj pre rodičov ostatných detí.
 5. Začnite s ozdobami, následne sa presuňte na hry. Tie nemusia byť len stolné či vo forme nejakých atrakcií, pokojne ich urobte sami. V záhrade ukryte poklad a nechajte, nech ho deti hľadajú. Dajte im indície a sledujte, ako s nimi pracujú. Takýmto spôsobom sa nielen zabavia, ale tiež zlepšia svoje kognitívne vlastnosti.
 6. Nezabudnite na občerstvenie, čo chcete jesť a aké pokrmy pripravíte. Nemáte čas na vypekanie dezertov? Stavte na donášku a ušetrite hodiny za sporákom a rúrou.

Detská oslava: nápady na aktivity 

Deti, a hlavne ak ide o škôlkárov a žiakov prvého stupňa základnej školy, sú neposedné a nedokážu vydržať príliš dlho pri jednej veci. To je dôvod, prečo by ste si mali pripraviť niekoľko aktivít a hier, ktoré budete meniť. Vaše ratolesti tak budú stále nadšené, neustále sa sa budú hrať a zaujímať o niečo nové.

Ak sa teda pýtate, čo pripraviť na oslavu a aké aktivity by nemali chýbať, máme pre vás zopár praktických nápadov:

 1. stavte na klasiku vo forme skákania vo vreci, pretekov, preťahovania lana či preskakovania švihadla – vytvorte tímy a spravte súťaž o menšie ceny, napríklad sladkosti alebo diplomy
 2. ukryte niekde poklad – deti milujú hľadanie vecí, a keď im dáte indície, môžu sa pokúsiť hľadať ukrytý poklad vo vašej záhrade alebo v okolí domu
 3. nechajte deti dlhšie hore – pre deti nie je v nižšom veku nič príťažlivejšie, ako zostať hore dlho, do neskorých nočných hodín
 4. tematická párty – keď sú deti väčšie, spravte im tematickú párty, ktorej pravidlom je obliecť sa do kostýmu podľa vybranej témy
 5. špeciálni hostia – deti potešia aj špeciálni hostia, napríklad klauni

Detská oslava: pozvánky, menu a výzdoba

Oslavu pre deti môžete robiť mimo svojho domu, napríklad v mestskom alebo zábavnom parku. Ak však nie je pekné počasie alebo je vonku zima, najlepším spôsobom je urobiť ju doma. V lete je skvelou voľbou záhradná párty, pretože deti sú na slnku a čerstvom vzduchu. Na prelome októbra a novembra je ako stvorená halloweenska párty s tajomnou atmosférou a vtipnými kostýmami.

Detský večierok doma má rovno niekoľko výhod. Tou prvou je, že máte celú organizáciu pod kontrolou, interiér viete upraviť podľa predstáv dieťaťa a samotný oslávenec vám s ňou dokáže pomôcť. Na to, aby ste vytvorili tú najlepšiu párty, vám postačí len zopár vecí a správnych kúskov.

1. Detská oslava nápady: pozvánky a menovky

Samozrejme, pozývanie hostí je dnes oveľa jednoduchšie ako v minulosti a urobiť tak môžete prostredníctvom sociálnych sietí. Ak ale chcete, aby si ľudia párty skutočne zapamätali a tešili sa na ňu, stavte na pozvánky na oslavu. Dobrou správou je, že do nich nemusíte investovať príliš veľa, pokojne si doma vytlačte šablónu, vystrihnite ju a vyplňte.

Menovky na oslavu sú, podobne ako pozvánky, pomerne lacnou investíciou. Stačí, aby ste ich vytlačili a následne upravili podľa svojich predstáv. Prípadne si kúpte špeciálne kúsky v peknom a kvalitnom prevedení. Rozhodne však na ne nezabúdajte, hostia si jednoducho nájdu miesto pri stole. Deti tiež zaujmú a budú sa im páčiť, pretože sú na nich ich mená. A okrem toho, pokojne vytvorte aj menu na oslavu, aby deti dopredu vedeli, čo budú jesť a na čo sa môžu tešiť.

2. Vhodne zvolené dekorácie

Dekorácie do bytu a na oslavu sa odvíjajú od toho, akú tému ste si zvolili a akú oslavu robíte. Napríklad, klasická oslava narodenín si vyžaduje pekné farebné balóny, sviečky a konfety. Halloween párty by zas mala byť ladená do tmavších odtieňov, ako oranžová, žltá a čierna. S dekoráciami to príliš nepreháňajte, aby deťom nezavadzali pri prechádzaní, behaní a hraní. Pri zdobení sa zamerajte na stôl a siahnite po peknom obruse, štýlových pohároch, farebných tanierikoch a množstve iných kúskov.

3. Jedlo na detskú oslavu

Rozmýšľate čo pripraviť na detskú oslavu? Sme tu, aby sme vám pomohli! Torta je základom každej oslavy a deťom by ste mali vyberať štýlové prevedenia s rozprávkovými bytosťami. Jedlo sa snažte spraviť tak, aby chutilo aj tým najmenším. Stavte na farebnosť, ktorú docielite zeleninou a ovocím. Tu je niekoľko skvelých nápadov na jedlo na detskú oslavu, ktoré deti určite zhltnú.

 • Mini pizza
 • Hot dog
 • Cupcakes
 • Hamburger
 • Muffiny
 • Torta
 • Langoš
 • Vyprážaný syr
 • Hranolky s rôznymi omáčkami
 • Zdobené obložené taniere
 • Obložené chlebíky
 • Ovocné, zeleninové či mäsové špízy

Ako vyzdobiť interiér pre detskú oslavu?

Výzdoba interiéru musí byť štýlová a farebná, aby pritiahla detskú pozornosť a zaujala aj rodičov. Pri výbere jednotlivých kúskov berte do úvahy štýl bývania a snažte sa ich s ním skombinovať. Ak by to nešlo, nevadí, dekorácia na oslavu nie je stála a po jednom či dvoch dňoch pôjde preč. Nemala by však príliš kričať a kontrastovať s inými vecami v interiéri, pretože by mohla vytvoriť ťaživú atmosféru.

Aby ste pri nakupovaní dekorácií na nič nezabudli, vytvorili sme pre vás praktický checklist:

 • balóny – najlepšie sú naplnené héliom, pretože okrem výzdoby vedia dospelému zmeniť hlas a zabaviť oslávenca aj jeho hostí.
 • taniere a poháre – pozornosť detí určite upútajú aj pekné taniere a poháre s hravými vzormi, napríklad so zvieratami alebo rastlinami. Ak doma nič podobné nemáte, pokojne siahnite po papierových prevedeniach.
 • girlandy a reťaze – na zdobenie stropu a steny zvoľte farebné girlandy vyrobené z papiera alebo kúpené v špeciálnom párty obchode. Najlepšie spravíte, keď ich prepletiete so svetielkami alebo kúpite rovno farebnú reťaz. Keď sa zotmie, dokážu vytvoriť príjemné mäkké a teplé svetlo.
 • hravé maličkosti – deťom môžete kúpiť vtipné klobúky alebo korunky na hlavy, píšťalky, papierové okuliare či parochne. To, čo zvolíte, je čisto na vás. Snažte sa však vcítiť do role dieťaťa a zistiť, čo sa im skutočne páči a čo by na párty určite chceli.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!