Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
nákupná taška z ekologického materiálu

Aj vy by ste radi pomohli chrániť našu planétu? Neviete však presne, odkiaľ efektívne začať? Ak máte chuť vniesť do vášho životného štýlu malé zmeny, ktoré budú mať pozitívny účinok na životné prostredie, tento článok je práve pre vás! Pripravili sme v ňom totiž nápady na ekologické nakupovanie, ktoré sa dajú ľahko implementovať do každodenného života. Stačí sa na celý proces nákupov pozrieť z trochu iného uhla. K tomu budete mať možnosť objaviť aj ďalšie skvelé tipy ako chrániť životné prostredie. Nestrácajme teda čas!

Čo je to ekologické nakupovanie a prečo je dôležité?

Ako ste si iste všimli, krajiny po celom svete bojujú s nadmerným odpadom, ktorý spoločnosť produkuje, a ktorý má devastujúci dopad na prírodu. Rieky, moria a oceány sú ním natoľko znečistené, že spôsobujú úhyn živočíšnych aj rastlinných druhov. Na súši to nevyzerá o nič lepšie – odpad nájdete aj na tých najmenej očakávaných miestach. Preto je prvým dôležitým krokom menej odpadu vytvoreného v domácnosti. Ako to dosiahnuť? Ekologické nakupovanie sa zameriava presne na tento cieľ. Ide preto o výrobky:

 • s čo najmenším obalovým materiálom
 • s nízkou uhlíkovou stopou
 • s dlhou trvácnosťou
 • s nízkou spotrebou energie
 • z udržateľných zdrojov

Určite vás poteší fakt, že veľakrát tým ušetrí aj vaša peňaženka. Poďme sa spolu pozrieť, ako ekologické nakupovanie môže zároveň byť aj ekonomické.

Ako nakupovať ekologicky a zároveň ekonomicky?

Máme pre vás pripravených hneď niekoľko tipov, ktoré dlhodobo podporujú lepšie bývanie a plnohodnotnejší životný štýl. Dobrý pocit z toho, že takýmito krokmi môžeme všetci prispieť k ochrane životného prostredia, je na nezaplatenie!

Kvalita a nie kvantita

Nízke ceny výrobkov a spotrebičov sú neuveriteľne lákavé, ale akú trvácnosť vám poskytnú? Za niekoľko mesiacov či možno 1-2 roky budete potrebovať nový a z toho starého vznikne ďalší nežiaduci odpad. Preto je lepšie investovať do kvalitnejších, i keď drahších výrobkov, ktorých rentabilita sa ukáže rokmi používania. 

Ekologické nakupovanie: zero waste obchody

Stretli ste sa už s obchodmi s takzvanou zero waste filozofiou? Ide o nákup s nulovým odpadom, čo v praktickom živote znamená, že do takéhoto obchodu prídete s vlastnými nádobami. Nádoby vám budú odvážené a ich váha odpočítaná od váhy vybraného tovaru. V čom sú teda výhody takéhoto nakupovania?

 • menej odpadu a viac ochrany pre prírodu = platíte len za tovar!
 • ďalšie praktické využitie pre plastové a sklenené nádoby, ktoré by ste za normálnych okolností možno vyhodili. Miesto plastových vrecúšok použite vrecká, ušité zo starých záclon či oblečenia.
 • premyslenejší nákup – do zero waste obchodu väčšinou idete po to, čo naozaj potrebujete, a nenecháte sa zlákať nízkymi cenami zbytočností ako v supermarketoch.

TIP: Pre nákupy v zero waste obchode vám odporúčame si vždy pribaliť aj jednu, dve nádoby či vrecká navyše, ak by sa vám tam ešte niečo zapáčilo. Sú plné ekologických vychytávok, ktoré sa vám určite budú páčiť!

Lokálne produkty

Pre ekologické nakupovanie je dôležitá aj uhlíková stopa výrobkov, ktoré kupujete. Ide vlastne o spôsob ich výroby, spracovania a prepravy, ktoré by mali prebiehať s čo najmenším dopadom na životné prostredie. Preto je veľmi osožné sa porozhliadať po lokálnych výrobcoch a nekupovať produkty z ďalekého zahraničia. Okrem vysokej kvality, ktorá vás často určite milo prekvapí, dokonca podporíte domáci trh a postaráte sa tak aj o udržateľnosť zdrojov.

Upcycling a vlastné nákupné tašky

Určite ste si všimli, aké populárne sú textilné nákupné tašky. Sú naozaj skvelé a veľmi ekologické, pretože ich môžete použiť nespočetne veľakrát a ľahko sa dajú schovať do každej kabelky či batohu. Ak máte radi šitie, môžete si ich spraviť aj doma zo starých vecí z pevnej látky. Dokonca si môžete zadovážiť aj nákupné vrecká, napríklad zo starých záclon, ktoré sú nie len praktické na ovocie, zeleninu či pečivo, ale ešte aj vyzerajú skutočne štýlovo!

Dôležité ekologické tipy pre domácnosť

Okrem nakupovania môžete vniesť ekologické zmýšľanie aj priamo do vašej domácnosti. Základnými krokmi pre “zelenšie” bývanie sú: 

 1. Triedenie odpadu na recykláciu – myslite aj na bio odpad, ktorý sa dá využiť na kompostovanie
 2. Využitie niektorého odpadu na “upcycling” – pozrite sa, ako sa dajú vytvoriť zo starého nové nápady, prípadne použite niektoré obaly a nádoby na nakupovanie v zero waste obchodoch
 3. Šetrenie energie v domácnosti – nenechávajte zasvietené svetlá a zapnuté spotrebiče, pokiaľ nie ste v danej miestnosti. Uvidíte, ako pozitívne to časom ovplyvní váš domáci rozpočet a vašu peňaženku!
 4. Šetrenie vodou – šetrite pitnou vodou, skúste napríklad využiť dažďovú vodu na polievanie rastlín doma a v záhrade. Je to taktiež ďalší veľmi účinný krok na ušetrenie peniažkov.
 5. Inteligentná domácnosť – vďaka inteligentným technológiám, ktoré sú zabudované do domácnosti, budete mať celý chod vášho príbytku pod kontrolou, a taktiež aj výborný prehľad o spotrebe. Investícia do takýchto spotrebičov a zariadení je síce vyššia, ale jej návratnosť budete môcť pozorovať už v priebehu pár mesiacov.  

Ekologické nakupovanie: móda, technológie a nábytok

Nakupovanie je pre niektorých ľudí ozajstným koníčkom a spôsobom ako si oddýchnuť. Patríte medzi nich a neviete, ako by ste vaše hobby spravili ekologickejším? Riešenie je veľmi jednoduché. Využite na to e-shopy, ktoré si zakladajú na službách a nákupoch šetrným k životnému prostrediu, a objavte ich možnosti cez internet. Výhodou je, že v takýchto obchodoch máte oveľa viac času na rozmyslenie a zistenie množstva dôležitých informácií o produkte. Môžete sa tým pádom rozhodnúť pre ten najekologickejší variant s najnižšou uhlíkovou stopou, najnižšou spotrebou energie či z výroby zo skutočne udržateľných materiálov. Či už je to móda, nábytok alebo elektronika – určite nájdete na internete ten správny ekologický e-shop, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť.

Ekologické nakupovanie je jedným z mnohých dôležitých a zároveň jednoduchých krokov, ktorým aj vy môžete výrazne prispieť k ochrane životného prostredia. Jeho hlavným cieľom je zanechávať čo najmenej odpadu a kupovať produkty, ktorých výroba v čo najnižšej miere zasahuje do prírody. Pevne veríme, že vás naše tipy inšpirovali k ekologickejším nákupom a že aj do vašej domácnosti budete mať chuť zaviesť ďalšie zmeny, ktoré pomôžu chrániť životné prostredie.

Neváhajte a spravte vaše nákupy priateľskejšími k životnému prostrediu. Využite nakupovanie online aj u nás, kde budete môcť zistiť všetky potrebné informácie a výrobkoch v našej ponuke. Rozhodnite sa správne a ekologicky a využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, s ktorými si ekologické nakupovanie budete môcť vychutnať do sýtosti a spraviť váš domov tak ešte krajším!