Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
ober cibuľky zo záhrady

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie zeleninová záhrada? Väčšina si predstaví zelenú cibuľku, ktorá sa dá využiť v takmer každom slanom jedle. Jej príjemná chuť sa tradične spája s teplým počasím, slnečnými lúčmi a dobrou náladou. Rozmýšľate, čo zasadiť do predzáhradky alebo záhrady a hľadáte menšie druhy rastlín? Cibuľka na sadenie je tou najlepšou voľbou, pretože jej pestovanie je jednoduché a zvládne ho aj začiatočník. Pre uľahčenie sme spísali základné kroky a pridali k nim aj praktické rady a nápady. Tak čo, idete do toho s nami?

Cibuľka na sadenie: základné informácie

Zeleninová záhrada je miesto, kde môžete upustiť uzdu svojej fantázii a robiť, čo sa vám zachce. Zasaďte tu nielen cibuľku, ale takisto viaceré druhy kvetov, iné typy zeleniny či ovocia a tešte sa z úrody. Ešte predtým, ako sa však pustíte do pestovania, je dôležité, aby ste o jednotlivých rastlinách vedeli rôzne zaujímavosti a detaily. Skvelo vás to pripraví na všetko, čo počas jarných a letných mesiacov príde. Toto sú základné informácie o cibuľke na sadenie:

  • Jarnú cibuľku môžete vypestovať z akéhokoľvek iného druhu cibule, kľúčový je čas, kedy ju zbierate. Inak povedané, plodu nedáte možnosť, aby rástol ďalej a zmenil sa na veľkú cibuľu, ktorú používame počas celého roka.
  • Starostlivosť, pestovanie aj údržba sú veľmi jednoduché, pretože cibuľka na sadenie nemá vysoké nároky.
  • Keďže je cibuľa menších rozmerov, úplne jej postačí predzáhradka alebo malá záhrada.
  • Cibuľa má rada slnko a vyššie teploty, no prežije aj tie nižšie, takže sa nemusíte báť, že by vám kvôli chladným ránam nevyrástla.
  • Pred sadením nezabudnite dobre pripraviť pôdu a stanovisko každý rok meňte. To isté miesto by ste mali použiť až po troch rokoch.
  • Aby bola pôda čo najvýživnejšia, pokojne do nej zapracujte hnojivo alebo kompost. Kompostovanie je ľahké, stačí si vyčleniť nádobu, kde budete vyhadzovať šupky z ovocia či zeleniny. Zmes následne môžete využiť nielen v záhrade, ale aj pri sadení v interiéri.

Kedy a ako sadiť cibuľku?

Plánovanie záhrady a celkovo sadenia je kľúčové, pretože sa vďaka nemu uistíte, že nezmeškáte žiaden termín. Aj jarná cibuľka má určité obdobie, kedy by mala ísť do pôdy, aby dokázala vyrásť a poskytnúť vám úrodu.

Vo všeobecnosti platí, že sadenie cibule sa robí koncom marca a začiatkom apríla, keď je vonku už teplo a pôda po mrazoch mierne povolila. Teplejšie počasie takisto zaistí, že zem nie je príliš vlhká, čo by mohlo rastline spôsobovať rôzne problémy.

Cibuľka na sadenie: tipy na sadenie cibule

Samotné vysádzanie je ľahké. Skvelo vám pomôžu tieto tipy do záhrady:

  • Riadky s cibuľkou na sadenie by mali byť vzdialené približne 30 cm a ich hĺbka by mala predstavovať približne 2 cm.
  • Vzdialenosť samotných cibuliek v riadku musí byť od 6 do 10 cm.
  • Po vysadení riadky jemne zahrňte pomocou motyčky alebo hrabličiek a utlačte.
  • Aby ste sa uistili, že vám sadeničky nevytiahnu škodcovia, napríklad vtáky, prikryte ich pletivom.
  • Akonáhle si všimnete, že cibuľka vzišla, zoberte motyčku, záhon okopte a pôdu prekyprite. Keď je zem veľmi suchá, doprajte plodinám zálievku, no zbytočne to s ňou nepreháňajte. Veľa vody býva príčinou úhynu koreňov aj celých rastlín.
  • Sadenie cibule a starostlivosť o ňu končí zberom plodín, ktoré začína v období augusta a následne trvá až do konca septembra. Dlhšie ju v pôde nenechávajte, aby ste z nej nevytiahli klasické veľké cibule.

Starostlivosť a skladovanie cibule

Cibuľka na sadenie nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť, vďaka čomu sa do jej pestovania môžu pustiť aj tí najviac zaneprázdnení ľudia. Stačí, aby ste si premysleli, kam ju dáte, zasadili a následne počkali na to, kým vzíde. Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti, takže jej vyberte miesto, kde nie je tieň, a každý rok ho zmeňte. Dôvodom zmeny je to, že pôda bude unavená a stratí živiny, ktoré cibuľa potrebuje.

A síce je starostlivosť dôležitá, netreba zabúdať ani na samotné skladovanie, ktoré netreba podceňovať. Po tom, ako plodiny vytiahnete zo zeme, ich môžete hneď spracovať do jedla, prípadne ich dať do nádoby a umiestniť do tmavej a suchej miestnosti. Aby sa jednotlivé cibuľky náhodou navzájom neovplyvňovali a nezačali hniť, položte ich tak, aby sa navzájom nedotýkali. Nádobu nezatvárajte, plodinám poskytnite dostatok vzduchu, potrebujú totižto dýchať.

Ak cibuľky nedávate do žiadne nádoby, rozhodne ich nepoložte na zem. Dajte ich aspoň na vyvýšené miesto, napríklad na poličku. Aby ste sa vyhli zničeniu nábytku, potiahnite ho fóliou alebo papierom na pečenie.

Takto uskladnená cibuľka vám vydrží celú zimu a niekedy aj jar. Časom ale stráca svoje charakteristické vlastnosti, vitamíny a minerálne látky. Skonzumujte ju preto čím skôr a užite si tú najlepšiu chuť.

Zdravotné účinky cibuľky: prečo by u vás nemala chýbať?

Cibuľka má veľmi dobré nutričné hodnoty a výborné zloženie, vďaka čomu sa hodí do rôznych diét. V prípade, že máte radi zdravé stravovanie a dodržujete určité pravidlá, by ste sa jej nemali vyhýbať. Bohatá je na:

  • vitamíny skupiny B – udržiavajú zdravý nervový systém a optimálne psychické funkcie, takže vedia uľaviť od úzkosti a depresie.
  • vitamín C – je jedným z najdôležitejších vitamínov pre krásu a fyzické zdravie. Posilňuje kožu a väzivá, zabraňuje vzniku stresových hormónov, ktoré sú príčinou vrások, prispieva k posilneniu kostí a zubov, a skracuje chorobu po prechladnutí.
  • vitamín E – je výborným antioxidantom a hojí pokožku, predchádza tvorbe jaziev, vyhladzuje vrásky a pomáha v boji proti Alzheimerovej chorobe.
  • železo – pomáha liečiť anémiu, znižuje únavu, zlepšuje vytrvalosť svalov a zvyšuje imunitu. Podporuje aj koncentráciu a pomáha znižovať tvorbu modrín.
  • zinok – je výbornou zložkou pre zdravú pleť, hustejšie vlasy a silnejšie nechty. Dokáže tiež posilniť imunitu, zlepšuje metabolizmus a pôsobí ako antioxidant.
  • ďalšie minerálne látky – k ďalším látkam sa radia síra, fosfor, horčík, draslík, vápnik, sodík, meď, jód a karotény, ktoré prinášajú desiatky benefitov pre fyzické aj psychické zdravie.

Cibuľka na sadenie má skvelé účinky na organizmus, nehovoriac o tom, že výborne chutí a dá sa využiť v množstve slaných pokrmov. Starostlivosť o ňu je ľahká, stačí ju len zasiať a následne počkať, kým vyrastie. V auguste, najneskôr na jeseň, plodiny zo záhrady zberajte, aby sa z nich nestala klasická cibuľa. Vypestujte si chutnú zeleninku, ktorá okrem výbornej chuti podporí aj vaše zdravie.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte prístup k praktickým záhradníckym tipom a radám.