Ako si správne vybrať vstavané skrine do spálne?

Vstavané skrine do spálne sú tým najlepším riešením, ako získať vzácny úložný priestor. Vstavané skrine na mieru vám poľahky zabezpečia až trikrát viac úložného priestoru, ako voľne stojaca skriňa. Ich výber alebo vlastná výroba ponúkajú široké množstvo kreatívnych riešení, ktoré splnia aj tie najnáročnejšie požiadavky na funkčnosť a dizajn. Vstavané skrine do spálne predstavujú veľkú dekoračnú plochu a pomôžu vašu spálňu pretvoriť na modernú izbu. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako si vybrať skriňu u vášho obľúbeného predajcu, ale taktiež ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne.

Dôležité prvky pri výbere vstavanej skrine

Umiestnenie a výška vstavanej skrine

Vstavané skrine do spálne využívajú časť steny na oporu a montáž. Aby ste ušetrili na cene materiálu a získali čo najviac úložného priestoru, vyberte si skriňu pozdĺžne najdlhšej voľnej steny a využite aj bočné steny, pokiaľ vám to vaša spálňa dovolí. Ideálna výška vstavanej skrine je od zeme až po strop, čím ušetríte náklady na hornú dosku skrine a dosiahnete jednoliate splynutie skrine so stenami. Aj veľká skriňa tak na pohľad nebude pôsobiť ťažkopádne.

Hĺbka vstavanej skrine

Odporúčaná hĺbka vstavanej skrine je 50 centimetrov, aby sa do nej dali poľahky povesiť aj kabáty či košele. Pri skriniach s posuvnými dverami treba prirátať šírku vodiacich koľajničiek, ktorá je štandarde 10 centimetrov. Ideálna hĺbka skrine je teda 65 – 70 centimetrov.

Výber dverí a priestor pred skriňou

Veľkosť vašej spálne okrem hĺbky a šírky skrine ovplyvní aj výber dverí pre vašu vstavanú skriňu. Pred skriňou sa odporúča ponechať 50 až 90 centimetrov prázdneho priestoru, aby ste z nej poľahky vybrali oblečenie a ostatné veci. Pre menšie spálne sú posuvné dvere vhodnejším riešením, kým vo väčšej spálni môžete zvoliť aj klasické otváranie dverí. Pri klasickom otváraní dverí môžete do ich vnútornej časti taktiež umiestniť zrkadlo, či organizér na bižutériu alebo kravaty.

Vaše požiadavky na úložný priestor

Vstavané skrine na mieru sa rozhodne oplatí niekoľkokrát premerať nielen z vonkajšej, ale aj z vnútornej strany. Na papier, alebo v počítačovom programe si dopredu nakreslite svoju predstavu vnútorného vybavenia skrine. Svoje oblečenie skladáte, alebo ho radšej povesíte na vešiak? Budete mať v skrini uložené aj topánky a kabelky? Zúžitkujete v skrini zásuvky, alebo vám stačia tie v nočných stolíkoch? V neposlednom rade, budete v skrini skladovať aj žehliacu dosku, sušiak na bielizeň alebo náradie na cvičenie? Ak áno, zakomponujte na to určený priestor do vnútorného dizajnu skrine.

 Potrebujete prístup k elektrine?

Osvetlenie spálne vrátane skrine, či už vnútorné alebo vonkajšie, je efektné a praktické zároveň. Dopredu si však naplánujte, ako svietidlá zapojíte do elektrickej zásuvky. Predlžovacie káble môžu byť riešením, nie však, keď ich budete musieť umiestniť krížom cez spálňu. Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam pri montáži skrine, zavolajte si na pomoc elektrikára ešte pred jej kúpou.

Materiál a dizajn dverí

Vstavané skrine na mieru ponúkajú veľa možností povrchovej úpravy dverí a ich rozmiestnenie. Klasickú farebnú drevotriesku môžete kombinovať s lakovaným sklom, zrkadlami alebo aj s modernými foto tapetami. Na takom veľkom a viditeľnom kuse nábytku, akým je vstavaná skriňa sa neoplatí šetriť. Vyberte si ten najkrajší dizajn, aký vám vaše financie dovolia. Pri sťahovaní si vstavanú skriňu vo väčšine prípadov nemôžete vziať so sebou, zvýši však predajnú hodnotu bytu, v ktorom ju ponecháte. 

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Ako si navrhnúť ideálnu vstavanú skriňu

Ideálna vstavaná skriňa je taká, v ktorej máte všetko poruke a každá vec v nej má svoje miesto. Naplánovanie vnútorného priestoru a typu otvárania dverí je preto rovnako dôležité, ako samotný dizajn skrine. Kriticky zvážte, koľko vecí vlastníte a podľa toho navrhnite do skrine police, tyče na vešiaky, zásuvky či výsuvné poličky na topánky.

Ideálnym riešením je do vrchnej časti skrine umiestniť police, na ktoré odložíte sezónne oblečenie a výbavu, ktorú potrebujete len sporadicky. Pod túto policu môžete následne umiestniť závesné tyče, aby ste na vešiaky poľahky dočiahli. Pokiaľ kupujete skriňu u predajcu, nechajte si pripraviť aj jej vnútornú vizualizáciu a doprajte si niekoľko dní na jej posúdenie.

Veci, ktoré používate menej často sa odporúča umiestniť do výšky nad 170 alebo pod 50 centimetrov. Najviac používané veci by tak mali ostať vo výške vašich očí. Orientačné údaje pre prázdny priestor, ktorý sa odporúča ponechať pod vešiakmi je 90 – 100 centimetrov pre blúzky a saká, 120 centimetrov pre šaty a až 160 centimetrov pre kabáty a spoločenské šaty.

Miesto pod vešiakmi je taktiež vhodné na umiestnenie výsuvných regálov na topánky. Sklopné vešiakové tyče sú výborným riešením, keď preferujete závesný priestor pred policami v hornej časti skrine.

Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne?

  • Začnite výmerou skrine, pričom berte do úvahy jej vonkajšiu kostru, tvorenú vonkajšími rámami a pohybovými koľajničkami, ak ste sa rozhodli pre posuvné dvere.
  • Následne ošetrite vnútorný priestor skrine: steny v skrini, ktoré poslúžia ako jej steny, sa odporúča vymaľovať svetlou umývateľnou farbou. Zvoliť môžete aj kvalitné vliesové tapety, vyhnite sa však materiálom, ktoré nie sú odolné voči vlhkosti.
  • Odborníci ďalej odporúčajú zvoliť hliníkové rámy pred oceľovými. Hliník je povrchovo stálejší a pôsobí luxusnejším dojmom. Na internete a v špecializovaných predajniach nájdete plno užitočných informácií, ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne.
  • Nakupujte výhradne kvalitné materiály a drevo s kvalitnou povrchovou úpravou. Vyhnite sa lacnej nažehľovanej páske, ktorá sa veľmi rýchlo začne odlupovať.
  • Odporúčaná šírka dverí je do 50 centimetrov, aby neboli pre rám príliš ťažké a aby sa s nimi poľahky manipulovalo.
  • Neodmysliteľnou súčasťou skrine by mali byť taktiež systémy pre tiché a bezpečné zatváranie.

Vstavané skrine – inšpirácie pre spálne

Správne zvolené farby do spálne budú mať na váš spánok blahodarný účinok. Vstavané skrine do spálne sú svojou veľkosťou porovnateľné so stenami, k ich výberu preto pristupujte s rovnakou premyslenosťou. Ak si zvolíte vstavanú skriňu v rovnakom odtieni, ako vaše steny, dokonale s nimi splynie. Ozdobte svoju skriňu dekoračným pásom v mliečnom skle v rovnakej farbe, aké máte na doplnkoch v spálni pre ešte lepší efekt.

Ak sa rozhodnete pre skriňu v inej farbe ako sú vaše steny, uistite sa, že si tieto dve farby navzájom lichotia. A obidve sú vhodné do priestoru určeného na relaxáciu.

Zatvorená skriňa, alebo otvorené poličky? Pokiaľ máte v spálni dostatočne veľký priestor, môžete medzi zatvorené skrine, alebo na jej koncoch, umiestniť otvorené poličky. Takéto riešenie vnesie do vašej spálne dynamiku a okamžite pritiahne pozornosť. Uistite sa preto, že veci tu umiestnené sú príjemné na pohľad.

Populárne je taktiež umiestnenie toaletného stolíka medzi dve vstavané skrine. Stolička k stolíku vám môže navyše poslúžiť ako vhodná podložka, keď potrebujete dosiahnuť na vyššie poličky. Stolička ani stolík by mimo používania nemali presahovať hĺbku skrine.

Zrkadlové skrine sú skvelou voľbou, ako svoju spálňu presvetliť v prípade, že spálňa pôsobí elegantným dojmom a je dobre zorganizovaná. 

V internetovej ponuke WestwingNow nájdete širokú ponuku taburetiek a lavíc do spálne, ktoré vyznejú v blízkosti vstavanej skrine. Priestor pred ňou je taktiež vhodný na umiestnenie huňatého koberca alebo klasického behúňa.


Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!