Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
aranžovanie záhrady

Konečne ste si splnili sen o bývaní v rodinnom dome so záhradou? Alebo už ju máte dlho, no až teraz prišiel čas na jej dokonalú renováciu? Tak či onak, práve máte príležitosť vytvoriť si priamo doma úžasné miesto ako stvorené na relax. Zistite, ako by mal vyzerať prvotný návrh záhrady, ktorý povedie k jeho úspešnej realizácii. Naši dizajnéri vám radi pomôžu splniť si sen. Poradia nielen to, aké sú ideálne kvety do záhrady, ale i najnovšie trendy pre záhradné terasy.

Základný návrh záhrady: ako a kde začať

Zariaďovanie a plánovanie záhrady je pre mnohých z nás rovnako dôležité ako vybavenie interiéru domácnosti. Spoločné majú to, že vyžadujú vopred pripravený plán a premyslenú víziu, ako by mal finálny výsledok vyzerať. Pri zariaďovaní záhrady si navyše môžete dať načas a v najväčšej miere popustiť uzdu fantázii. Kde začať a na čo všetko je dobré myslieť?

Návrh záhrady: záhradné terasy a vonkajší nábytok

Terasa k záhrade rozhodne patrí. Ak ju máte, bola by škoda nevyužiť ju naplno. Či sa tu budú odohrávať len príjemné rodinné chvíle alebo i pravidelné stretnutia s priateľmi pri dobrom jedle, je len na vás. V každom prípade je však vhodné prvé nákupy orientovať na výber správneho nábytku. Drevený, kovový, ratanový či sčasti čalúnený. Možností pri voľbe záhradného nábytku je neúrekom a kombinácií rôznych materiálov ešte viac. Vyberte si taký, ktorý vám svojim štýlom a prevedením bude vyhovovať od skorej jari po príchod chladnejších jesenných dní.

Náš tip: Popri tradičných modeloch je v posledných rokoch obľúbený aj záhradný nábytok z paliet. Praktický je nielen pri použití na terase alebo trávniku, ale i na mestských balkónoch, ktoré okamžite zútulní. Stačí ich doplniť vankúšmi v pestrých farbách. Užitočný je najmä preto, že sa dá kedykoľvek poľahky zložiť.

Zeleninová záhrada

Úžitková záhrada plná vlastnoručne vypestovanej zeleniny je pre veľa ľudí samozrejmosťou. Ak si hriadky zakladáte prvýkrát, stojí za to poradiť sa so skúsenejším susedom či odborníkmi v záhradnom centre. Každá plodina vyžaduje inú starostlivosť a má iné nároky na závlahu a svetlo. Pre záhradkárov začiatočníkov odporúčame i pestovanie byliniek. Skúste ich najprv zasadiť do črepníka a neskôr presadiť do samostatného záhonu. Odporúčame miesto v blízkosti terasy. Budú tak poruke, keď ich budete potrebovať do varenia.

Kvety do záhrady

Zeleninová záhrada musí mať aj svoj okrasný protipól. Pri sadení ruží a ľalií však nezabudnite ani na kvitnúce kríky, zaujímavé druhy tráv či sukulenty. Voňavý orgován či odnepamäti známy zlatý dážď vyniknú nielen ako očarujúca veľkonočná výzdoba stola.

A čo predzáhradka? Ak uvažujete, ktoré kvety sa hodia k príjazdovej cestičke či ku vchodovým dverám, skúste niektorý druh levandule, rozchodník alebo materinu dúšku, ktorú možno vysadiť i popri ozdobných kameňoch a skalách.

Návrh záhrady: dekorácie

Medzi najbežnejšie doplnky na terasu a do záhrady patria sochy zvierat zdobiace jednotlivé zóny. Chodník alebo hojdačku vám tak môžu postrážiť kovové či kameninové slimáky, žabky alebo plameniaky. Ak vás tento druh ozdôb oslovil, nemali by u vás chýbať ani kŕmidlá či napájadlá pre vtáky.

Aby ste si záhradu mohli užívať aj po zotmení, nevyhnutnými doplnkami sú vhodné svietidlá a osvetlenie terasy. Zariadenie terasy môžete doplniť lampášmi alebo svietnikmi. Trávnik a okrasná záhrada domu zase po tme vyniknú pomocou svetiel zapustených do zeme, dizajnových solárnych lámp či jednoduchých premyslene umiestnených fakieľ.

Návrh záhrady: zariaďte si ju krok za krokom

Aký je ideálny postup pri zakladaní záhrady? Naši odborníci vám poradia, na čo sa zamerať a ktoré kroky sa oplatí nasledovať.

1. Štýl budúcej záhrady

Nie je jedno, aký zvolíte. Odzrkadľovať by mal nielen váš osobný vkus, ale aj vonkajší vzhľad domu a jeho okolie. Ak u vás dominujú jemné línie a oblé tvary, budú sa hodiť aj do záhrady. Vytvoriť môžete, napríklad, niekoľko samostatných ostrovčekov z okrasných rastlín či drevín. Sú vám sympatickejšie pravé uhly? Aj s nimi sa dá vizuálne vyhrať. Navyše, trávnik alebo okrasné trávy pravidelných tvarov sa kosia oveľa ľahšie.

2. Začnite kresliť

Predtým, ako sa pustíte do práce v teréne, svoje myšlienky si nakreslite. Nevadí, že nie ste záhradný architekt. Odmerajte si šírku a dĺžku záhrady a v mierke ju preneste na papier alebo do počítačového programu. Následne pôdorys doplňte svojimi nápadmi a želaniami.

Náš tip: Je praktické urobiť si viac rôznych návrhov. Pomôže vám to pri konečnom výbere. Do rozhodovacieho procesu zapojte aj ostatných členov rodiny. Deti vám zaiste poradia najlepšie miesto pre hojdačku či detský kútik.

3. Navrhnite si časový plán

Zariadenie či rekonštrukcia záhrady môže byť beh na dlhú trať. Vtedy je dobré rozdeliť si prácu na niekoľko fáz a každej priradiť určité časové obdobie. Celková dĺžka projektu bude závisieť od veľkosti pozemku, náročnosti výsadby a, samozrejme, aj vášho rozpočtu.

Inšpirácie a tipy do záhrady

Dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Na zaujímavé tipy do záhrady môžete naraziť kdekoľvek. Na prechádzke v lese alebo po susedstve, na internete alebo v časopisoch. Ako zdroj inšpirácie použite aj náš web Westwing. Zaregistrujte sa bezplatne na našom portáli a získajte tie najlepšie rady od skúsených dizajnérov.

Záhrada s moderným altánkom

Kto raz vyskúšal záhradný altánok, už by nemenil. Na milé rodinné posedenia pod prístreškom sa jednoducho príjemne zvyká. Jeho najväčšou výhodou je, že sa dá využívať za každého počasia. Navyše, počas zimnej sezóny poslúži ako miesto na uskladnenie rôzneho záhradného príslušenstva. Čiastočne tak môže nahradiť záhradný domček. Alternatívou je strešná terasa alebo záhradné terasy, ktoré môžete využívať za každého počasia.

Ako zariadiť záhradu s bazénom

V priebehu horúceho leta ho radi využijú malí i veľkí členovia domácnosti. Bazén je investícia, ktorú treba detailne naplánovať a premyslieť. Benefity, ktoré vám prinesie však určite svoja za to. Pri výbere správneho miesta pre bazén sa riaďte týmito tipmi:

  • Umiestnite ho čo najbližšie k domu, resp. k terase, s ktorou ho spojíte chodníkom alebo nášľapnými platňami
  • Pri plánovaní spevnenej plochy okolo bazéna myslite aj na priestor, ktorý bude slúžiť na relaxáciu. Malo by sa tam zmestiť minimálne niekoľko pohodlných lehátok a slnečník
  • V bezprostrednej blízkosti bazéna by nemala rásť tráva a opadavá zeleň. Predídete tým častému čisteniu vody a predĺžite životnosť filtrov
  • Pre zachovanie súkromia stačí zvoliť vhodný typ zásteny. Môže to byť vkusný paraván, ale i živý plot zo vždyzelených drevín

Záhrada s detským kútikom

Hojdačky, kolotoče, pieskoviská či kompletné preliezkové zostavy. Vaše deti si ich zamilujú všetky. Ktoré im dopriať závisí od ich veku, veľkosti vášho pozemku a finančných možností. Medzi najpopulárnejšie hracie prvky v súčasných moderných záhradách patria trampolíny. Ocenia ich deti všetkých vekových kategórií. Súčasne budú skvelým spestrením každej detskej oslavy.

Detský kútik však nemusí byť len o skákaní a vystrájaní. Šikovní predškoláci sa radi zahrajú nielen v piesku, ale i v hline. Zakúpte im súpravu záhradného náradia v ich veľkosti a pútavou formou ich zasväťte do tajov prírody.

Návrh záhrady: 3 užitočné rady na malý priestor

Pri záhradách s menšou výmerou väčšinou treba byť viac kreatívny. O to krajší a útulnejší však môže byť výsledok vašej snahy. Skúste nasledovné tipy: 

  1. Základným predpokladom úspechu je tu poctivé plánovanie. Pozemok si rozdeľte na okrasnú, úžitkovú a relaxačnú zónu a premyslite si, čo bude ktorá obsahovať.
  2. Ideálnym riešením sedenia v menšom priestore je už spomínaný záhradný nábytok z paliet. Ak si ho vyrobíte svojpomocne, máte možnosť prispôsobiť jeho rozmery terase alebo vyhradenej zóne v záhrade.
  3. Dekorácie aj výsadbu sa snažte smerovať vertikálne. Vysoké trávy a popínavé rastliny v záhrade šikovne ušetria miesto. Vyhnite sa objemným krom a širokým exteriérovým doplnkom.
Máte už návrh záhrady za sebou? Teraz nasleduje zariadenia a dekorovanie. Pozrite sa na naše inšpirácie a nápady do záhrady a sledujte pravidelne našu ponuku, určite neoľutujete! Registrujte sa na Westwing už dnes!