Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kedy a ako očkovať ovocné stromy a prečo je to potrebné?

Z interiérov sa presunieme na balkóny, do záhrad a letných terás. Jar už dávno začala, a preto je najvyšší čas venovať všetku svoju pozornosť flóre. Pozrieme sa spolu na to, kedy a ako očkovať ovocné stromy. Taktiež si povieme, prečo je dôležité vrúbľovanie, štepenie a prejdeme si pár základných techník a spomenieme čo je dôležité dodržiavať pri údržbe. Pripravte si zápisník, niečo na písanie, pohár obľúbeného nápoja a poďme spolu nazrieť do tajov, ktoré vám prinesú kvalitné plody, zdravé dreviny a krásny exteriér.

Aký je rozdiel medzi očkovaním a štepením

Pred bohatým obsahom, ktorý vás dnes čaká, by sme si mali ujasniť, aký je rozdiel medzi štepením alebo vrúbľovaním drevín a ich očkovaním. Hlavný rozdiel je v tom, že pri očkovaní rozmnožujete drevinu očkom a pri štepení vrúbľom. Viac o tom kedy a ako očkovať ovocné stromy a kedy a ako vrúbľovať, si povieme v ďalšej časti.

Čo je očkovanie?

Je to druh rozmnožovania ovocných drevín, kde na podpník jedného stromu prenesieme časť druhého stromu, ktorú poznáme pod názvom očko (puk + štítok kôry). Spomínaný puk je rozmerovo menší ako podpník a odoberá sa najmä a výlučne zo zdravých častí ovocnej dreviny. Najvhodnejšie očká sa nachádzajú na okraji vonkajšej koruny ovocného stromu, kde sa odstráni vrchná časť a ponechajú sa len stopky listov. Tie sú veľmi dôležitým ukazovateľom úspešnosti očkovania. Ak po 2-3 týždňoch opadnú je to signál, že ste drevinu zaočkovali správne. Pozor! Očká vždy naočkujte ihneď po odrezaní. Nikdy nečakajte viac ako 24 hodín. 

Prečo vlastne očkujeme ovocné stromy?

Ovocné stromy sa očkujú najmä preto, aby ste skrátili dobu čakania na plody alebo oživili chuť starých plodov resp. dosiahli rôznorodosť, ktorú ste si zamilovali napríklad v zahraničí. Ak by ste zasadili semienko, čakali by ste na úrodu príliš dlho. Hovoríme minimálne o 30 rokoch, kde sa aj napriek dlhému čakaniu nemusíte tešiť z plodov. Takýmto spôsobom si teda výrazne skrátite čas a bude viac ako pravdepodobné, že sa na jeho konci budete tešiť z krásnych a chutných plodov.  

Kedy a ako očkovať ovocné stromy? 

S očkovaním ovocných stromov nečakajte dlho. Pokojne začnite už v prvých júnových dňoch. Vtedy sa očkuje takzvané bdiace očko. Ak prepásnete túto príležitosť, počkajte až do augusta, kedy môžete očkovať takzvané spiace očko. Toto očko do konca roka určite nevyklíči a s podpníkom sa len zrastie. Ak sa pozrieme detailnejšie na otázku, kedy a ako očkovať ovocné stromy, nenájdeme jednoznačnú odpoveď. Takže je len na vás, aký spôsob si vyberiete, všetko závisí od vašich vedomostí, zručností. V neposlednom rade berte do úvahy fakt, že príroda je nevyspytateľná.  


Pri starostlivosti o stromy sa vám budú určite hodiť niektoré z týchto produktov z našej ponuky

Techniky očkovania

V záhradkárskej terminológii považujeme za očkovanie pojem, ktorý označuje nepriame vegetatívne rozmnožovanie, pri ktorom sa na podpník prenesie očko. Týmto osvedčeným spôsobom sa drevinám výborne darí a krásne rastú. Stačí len dodržať niekoľko jednoduchých základných zásad a vybrať si tú správnu techniku.

Plátkové očkovanie

Je to spôsob, pri ktorom sa na konári alebo podpníku štepenej dreviny vyreže plátok a na toto miesto sa následne vloží vyrezané očko. To potom musíte dodatočne upevniť špeciálnou štepárskou páskou.

Očkovanie na T rez

T-rez je technika, kde špeciálnym očkovacím nožom narežete kôru a lyko do tvaru písmena T. Do vzniknutého obalu po odchýlení kôry vložíte pripravené očko. To previažte štepárskou páskou tak, aby dôkladne držal vytvorený spoj.

Fokertovo očkovanie

Toto je typ očkovania, ktorý domáci záhradníci veľmi nevyužívajú. Používa sa často v ovocných škôlkach a to najmä na zlepšenie neujatých očiek pri nedostatku miazgy v suchších oblastiach. Pri tomto type očkovania urobíme na podpníku hladký zárez s jazýčkom, podobne ako pri štepení do boku.

Nikolovanie a prstencové očkovanie

Nikolovanie je ďalšou technikou očkovania, ktorá je nazvaná podľa P.Nikolina a používa sa najmä na zlepšenie zrastania odrôd hrušiek, ktoré majú zlú znášanlivosť s dulovým podpníkom. 

Prstencové alebo aj manžetové očkovanie v praxi využívame najčastejšie pri orechu.

Čo je štepenie?

Štepenie poznáme aj pod pojmom vrúbľovanie. Umožňuje to pestovateľom kombinovať odrezok (vrúbeľ) z ušľachtilého stromu na podpník alebo hrubší konár iného ovocného stromu. Takýmto spôsobom by ste mali dosiahnuť to, že z časti, ktorú navrúbľujete, vyrastie geneticky rovnaký ušľachtilý strom, ako ten z ktorého ste vrúbeľ odobrali. Ide teda o efektívny spôsob rozmnožovania, kedy si môžete v záhrade vypestovať odrodu efektívne a rýchlo. Taktiež môžete z jedného stromu vytvoriť základňu pre viacero odrôd. Po štepení siahnite aj vtedy, ak chcete oživiť poškodené alebo staré časti vašich drevín. 

Prečo je štepenie stromov dôležité?

Štepenie drevín je dôležité hneď z viacerých dôvodov. Môžeme ho využiť na umelé vegetatívne rozmnožovanie ovocných stromov alebo ruží. Druhým dôvodom, prečo štepiť rastliny, je, že niektorým druhom trvá veľmi dlho, kým vytvoria kmeň. Takýmto spôsobom si môžete skrátiť čakanie a navyše môžete vypestovať vlastné odrody ovocia, prípadne kombinovať vlastnosti jednotlivých druhov rastlín. Berte do úvahy fakt, že pri štepení môžete kombinovať rôzne rastliny, avšak vždy len z jedného rodu. Teda laicky povedané, kôstkovice – marhule, slivky a čerešne môžete medzi sebou pokojne kombinovať. Rovnako tak môžete štepiť jabloňe a hrušky.

Techniky štepenia stromov

Tak ako pri očkovaní, aj štepenie má viacero techník, pričom podstata každej z nich je rovnaká. Vždy ide o to, aby sa vrúbeľ správne napojil na iný ovocný strom. Len správne napojeným vrúbľom dosiahnete čerpanie živín a výsledný plod. Poďme si spolu odhaliť pár základných spôsobov, akými štepíme stromy.

Štepenie kopuláciou

Toto štepenie je jednou z tých jednoduchších techník, ktorú odporúčame vykonávať počas obdobia, kedy strom oddychuje. Zo zdravej ovocnej dreviny odrežte zdravý jednoročný konárik, z ktorého zo strednej časti vyrežte vrúbeľ. Úroda stromu, z ktorého berieme konárik, by mala mať ušľachtilú odrodu. Po odrezaní konárik pripojte k podpníku klíčnej rastliny s približne rovnakou hrúbkou. Dajte si záležať, aby do seba rezy čo najpresnejšie zapadli! Vrúbeľ s podpníkom upevnite štepárskou páskou. Toto miesto môžete dodatočne ošetriť štepárskym voskom. Ak na jar vo vašom vrúbli uvidíte púčiky, odviedli ste úspešný štep!

Štepenie na koziu nôžku

Takéto štepenie je určené skôr pre šikovnejších a skúsenejších záhradkárov. V princípe ide o rovnaký postup ako pri štepení kopuláciou. Zmena nastáva v umiestnení vrúbľa, ktorý pri tomto spôsobe vrúbľujeme do boku podpníka. Preto toto štepenie môžete poznať aj ako štepenie do boku. Robíme ho najmä v zimnom období, kedy drevina oddychuje. Tí odvážnejší, ktorí sa neboja výziev nasledujte tento postup. Zoberte naozaj ostrý nôž a vykonajte rez, ktorý pripomína “koziu nôžku”. Sú to dva rezy, ktoré sú hlboké približne  4 cm. Vrúbeľ musí byť zrezaný tak, aby dokonale zapadol do pripraveného rezu v podpníku. Až keď dosiahnete dokonalé spojenie, môžete použiť štepársku pásku a vosk.

Plátkovanie

Plátkovanie môžete využiť najmä vtedy, ak je podpník hrubší ako vrúbeľ, ten jednoducho zrežte v takej šírke, aby sa vyrovnala šírke pripraveného vrúbľa. Ako pri všetkých spomínaných metódach, musíte dbať o to, aby rezné plochy do seba dokonale zapadli. To je alfa omega správneho štepenia, nech ide o ktorúkoľvek techniku.

Vrúbľovanie pod kôru

Vrúbľovanie pod kôru sa používa predovšetkým na omladenie starých ovocných drevín, ktoré rodia veľmi sporadicky. Tento takmer 1000 rokov starý spôsob odporúčame naozaj všetkým. Či už ste začínajúci záhradkár alebo sa radíte skôr k skúseným, touto technikou takmer vždy uspejete. Začnite rezom časti, kde chcete vrúbľovať. Na vrchnej strane urobte asi 2 cm dlhý rez. Špičku noža jemne otočte doľava a doprava. Do vzniknutého rezu zasuňte vrúbeľ, ktorého púčik musi spod kôry podpníka vytŕčať presne v polovici narezanej časti. Následne oblepte fóliou alebo štepárskou páskou všetko okrem vytŕčajúceho púčika. Pri tejto technike je veľmi dôležité finálne pokrytie voskom, ktorý taktiež naneste všade okrem púčika.

Vrúbľovanie do rázštepu

Vrúbľovanie do rázštepu robíte vtedy, ak ste prišli o rodivosť stromu. Tento spôsob je azda najstarším, aký môžeme poznať. Postup je jednoduchý. Urobte radikálny rez podpníka a do stredu zatnite sekerou. Vrúbeľ urobte na 3 až 4 púčiky, pričom prvý z nich musí po spojení s podpníkom smerovať von. Do pripraveného podpníka môžete vrúbľovať viac konárikov naraz. Po úspešnom spojení miesto dôkladne obmotajte štepárskou fóliou, pretrite voskom a prikryte tak, aby naň nesadali operenci, ktorí môžu navrúbľované halúzky vykývať a zmariť tak vaše snaženie.

Údržba a strihanie stromov

Strihanie stromov taktiež patrí k jari. Ak sa do toho nepustíte čím skôr, môže sa stať, že prídete o vytúženú úrodu. Najprv, by ste mali vedieť, ako strom funguje, aké su jeho základné vlastnosti a princípy, a tak sa vám odvďačí bohatstvom, po ktorom túži každý záhradkár. Údržba vašich stromov je preto veľmi dôležitá.

Kedy by sa mali strihať stromy v záhrade?

Hoci neexistuje jediný návod na to, kedy strihať stromčeky v záhrade, veľkým pomocníkom je znalosť jednotlivých druhov stromov. Tie sa strihajú podľa druhu jednotlivého stromčeka. Treba však poznamenať, že najlepší čas na strih a rez stromov je vtedy, keď z neho netečie miazga.

Pravidelná údržba stromov či stromčekov zaručí, že budú zdravé a vitálne. Rastliny a kvety do záhrady sú dynamické živé organizmy, ktorý majú samonosnú drevnú stonku. Či už ide o strihanie ríbezlí alebo strihanie hrozna, tento proces potrebujete vykonávať pravidelne.

Držíme vám palce pri vašich záhradkárskych počinoch a tešíme sa na vašu úrodu. Pamätajte, že príroda je nevyspytateľná a pestovanie rastlín nás všetkých učí najmä trpezlivosti.

Ak nie ste ešte zaregistrovaní na Westwing, venujte tomu pár minút. Čaká vás mnoho zaujímavých inšpirácií a exkluzívnych ponúk, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.

Ak máte pár minút navyše, prečítajte si nasledujúce články v rámci záhrady a údržby a nenechajte si ujsť naše tipy do záhrady: