Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vlastne dopestované avokádo

Ktorý milovník zdravej stravy by nechcel mať doma vlastné avokáda? Toto pozoruhodné tmavozelené ovocie sa radí medzi superpotraviny, ktoré sa jednoznačne oplatí mať doma. Je plné vitamínov a minerálov a svojou jemnou chuťou sa dá pridať do rôznych jedál. To už ani nehovoríme o vynikajúcich pomazánkach, ktoré sa z neho dajú pripraviť! Navnadili sme aj vás? Poďte sa s nami pozrieť ako pestovať avokádo či už doma alebo v záhrade. Proces je trochu netradičný, ale určite ho zvládne aj začiatočník!

Ako začať pestovať avokádo: čo všetko je potrebné

Avokádo alebo oficiálne Hruškovec americký je pôvodom z oblasti Strednej Ameriky, čo znamená, že zbožňuje subtropickú a tropickú klímu. Aj keď na mnohých ľudí stále pôsobí exoticky, konzumácia a pestovanie tohto zeleného zázraku sa datuje až do čias praveku.  Stromy, na ktorých toto ovocie rastie, niekedy dosahujú výšku až 20 metrov! Ako ho teda začať pestovať v našich klimatických podmienkach? A aké výsledky môžete čakať?

Vzácne plody iba po samoopelení

Na to, aby avokádový stromček zarodil plody, musí najskôr dôjsť k opeleniu – inak z neho bude len veľmi pekná okrasná drevina. Opelenie prebehne jedine vtedy, ak budete mať dva druhy avokáda: samčiu a samičiu odrodu, alebo avokádo typu A a typu B. Najčastejšie odrody v týchto skupinách sú:

  • typ A: Lula, Gwen, Hass, Reed, Pinkerton
  • typ B: Fuerte, Ettinger, Monroe, Bacon, Brogdren, Zutano, Sharwil

Avokádový strom dopestovaný z kôstky potrebuje na prvé zarodenie plodov asi 10 rokov. Existujú však obchody, z ktorých si môžete zaobstarať už predpestované rastliny – tie skrátia dobu čakania na približne 3-4 roky.

Ako pestovať avokádo doma: 4 spôsoby

1. Ako pestovať avokádo v kvetináči

Tým, že avokádo sa radí medzi subtropické až tropické rastliny, vyhovujú mu veľmi podobné podmienky ako napríklad citrusom. Už si určite viete predstaviť, že pestovanie tohto hruškovitého ovocia v našom chladnejšom pásme teda nebude také jednoduché. Preto sa oplatí starať sa oň výhradne doma v kvetináči, pokiaľ z neho nebude dospelá, silná a odolná rastlina. Na to vám postačí vložiť očistenú avokádovú kôstku do kvetináča s hlinou, ktorú je potrebné udržiavať mierne vlhkú. Korene sa budú ťahať hlavne do hĺbky, preto sa odporúča vyšší, objemnejší kvetináč. Do 4-6 týždňov by mal začať vykúkať prvý klíček. 

POZOR! Prelievanie alebo nedostatok vlahy v pôde zabráni klíčivosti.

2. Pestovanie avokáda v záhrade

Avokádo ako zrelý, silný stromček, zvládne v záhrade aj teploty od 0 do -10 °C. Akékoľvek nižšie teploty ho však už zničia. Keďže zimy u nás sú veľmi nevyspytateľné a silné mrazy vedia znenazdajky prekvapiť, odporúčame ho nechať v kvetináči a na leto ho premiestniť von. Záhrada, slnečná predzáhradka, balkón a terasa s ním budú hneď vyzerať zelenšie! Keďže nebude zaberať veľa priestoru, určite sa mu poteší aj malá záhrada, kde si ho budete môcť naaranžovať podľa možností. Ideálne miesto v exteriéri je:

  • chránené strieškou
  • bez priameho slnečného žiarenia, ktoré ale zjemní práve strieška
  • bez vetra a prievanu
  • s primeraným zavlažovaním

3. Pestovanie avokáda vo vode

Tento spôsob je veľmi zaujímavý na pozorovanie. Odložte kôstku z avokáda – nemala by mať žiadne poškodenia ako zárezy alebo pukliny. Poriadne ju umyte, vysušte a následne zapichnite 2-3 špajdle alebo špáradlá po jej obvode – tie poslúžia ako držiaky. Ponorte jej spodnú časť do vody v sklenenom pohári a nechajte ju takto na teplom, svetlom mieste. Niekedy začne klíčiť už po 2 týždňoch. Ak však nezačne púšťať korienky a klíčky do 6 týždňov, skúste ďalšiu kôstku.

4. Pestovanie avokáda v zime

Ako pestovať avokádo v zime, a čo všetko vyžaduje správna údržba? Pre zazimovanie ho stačí preniesť do interiéru a nechať ho v stálej teplote 10-15 °C. V tomto období sa neodporúča hnojenie a aj polievanie je tiež dobré obmedziť. Zimná záhrada z dreva či iného materiálu, veranda alebo svetlejšia časť pivnice budú skvelým útočiskom.

Bežné problémy a najčastejšie otázky

Pestovanie zeleniny a ovocia sa nezaobíde bez bežných problémov. Čo sa najčastejšie prejaví na exotickom avokáde?

  • príliš veľa vody – hnednutie / žltnutie listov; zahnívajúce korienky
  • príliš málo vody – zvädnuté listy
  • príliš suchý vzduch – čierne škvrny na listoch

Avokádo potrebuje primeraný a pravidelný prísun vlahy nielen z pôdy, ale aj zo vzduchu. Ak spozorujete čierne škvrny na listoch, stačí častejšie rosiť listy rozprašovačom alebo presunúť kvetináč do vlhkejšej miestnosti.

Vhodný typ pôdy

Aj pôda a nedostatok živín v nej môžu byť veľakrát príčinou pomalého rastu avokáda. Ako zistiť ph pôdy a aký typ pôdy mu najviac vyhovuje? Mala by byť s neutrálnym pH 6,4 – 7,4 a dobrou priepustnosťou, čo dosiahnete zmiešaním hliny a piesku. Nie je to nič ťažké, pretože môžete priamo použiť substrát na pestovanie orchideí a primiešať do neho jemný piesok v pomere 2:1. Živiny sa dajú jednoducho doplniť použitím klasického hnojiva na zelené izbové rastliny, prípadne veľmi dobre vyzretým kompostom. Vyhnite sa však hnojivám, ktoré pôdy prekysľujú – na tie je avokádo veľmi citlivé.

Využitie avokáda v domácnosti

Ako sme už spomínali vyššie, avokádo je výborným doplnkom pre rôzne jednoduché recepty a pre svoje pestré využitie v kuchyni na neho nedajú dopustiť nielen vegetariáni a vegáni. Vyvážená zdravá strava ho skrátka zbožňuje! Máte chuť si ho natrieť na celozrnný chlebík alebo ho použiť ako vynikajúci dip pre čerstvú zeleninu? Avokádová pomazánka vám lahodne poslúži v oboch prípadoch!

Či už sa rozhodnete pestovať avokádo pre jeho plody alebo ako pútavú okrasnú rastlinu, určite nádherne oživí vašu domácnosť a cez leto zase osvieži priestor na balkóne, terase či v záhrade. Inšpirovali vás tipy ako pestovať avokádo natoľko, že máte chuť sa pustiť do ďalších pestovateľských projektov? Neváhajte a pozrite si naše ďalšie tipy do záhrady a na balkón, čo všetko v sebe môže skrývať zeleninová záhrada, či ďalšie skvelé nápady pre plánovanie záhrady. Hľadáte rady čo zasadiť do predzáhradky? Aj tu krásne vynikne avokádo v štýlovom kvetináči a veľmi obľúbené okrasné trávy. Spestrite váš príbytok, balkón a priestor okolo domu nádhernými rastlinami a upokojujúcou zeleňou!

Avokádo je superpotravina a jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov – kto by ho nechcel mať doma? Chutné bude na tanieri a osviežujúco zelené vo vkusnom kvetináči. Doplňte vaše aranžovanie o štýlové doplnky pre avokádo a využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!