Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Mladomanželia po svadbe

Svadobná hudba dohrala a hostia sa rozpŕchli domov. A vám konečne zostáva čas už len pre vás dvoch. Čo všetko vás po svadbe ešte čaká, je len na vás. Svadobným obradom a hostinou však svadba nekončí. Pár vecí je ešte potrebné zariadiť a vybaviť. Aby bolo pre vás plánovanie svadby od začiatku až do úplného konca jednoduchšie, pripravili sme pre vás užitočné tipy, čo vybaviť po svadbe. Dozviete sa kde všade treba hlásiť zmenu mena, alebo na čo nezabudnúť, aby vám spomienky zostali nielen v pamäti aj v srdci.

Svadobný plánovač a čo vybaviť po svadbe

Od momentu, keď sa rozhodnete vstúpiť do manželstva, po vzájomné „áno“ pred svedkami a svadobnú cestu, ubehne nejaký čas. Čo všetko vás čaká pred samotnou svadbou a na čo bude potrebné myslieť? Tu je stručný svadobný plánovač:

 1. rozhodnutie o termíne svadby
 2. rozpočet a počet hostí
 3. výber a rezervácia miesta na svadbu
 4. rezervácia termínu pre obrad na úrade alebo v kostole
 5. rezervácia fotografa a hudby
 6. obrúčky a svadobné šaty
 7. svadobné menu a výslužka
 8. objednanie svadobnej torty
 9. program na svadbu
 10. svadobné oznámenia 
 11. svadobná výzdoba
 12. organizácia a ubytovanie hostí
 13. formality po svadbe
 14. svadobná cesta

Čo vybaviť po svadbe: podrobný zoznam 

Po svadbe vás čaká ešte pár dôležitých krokov, bez ktorých by svadba nebola svadbou. Pripravte sa na niekoľko návštev úradov a zaslanie dokumentov, ktoré celý proces zavŕšia. Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo vybaviť po svadbe.

Základným dokumentom je sobášny list

Sobášny list je jeden z dôležitých dokumentov vášho života. Zaznamenáva váš nový rodinný stav a meno, ktoré budete používať po svadbe. Potrebovať ho budete pri zmenách v osobných dokladoch, ako je občiansky preukaz alebo cestovný pas. Vyzdvihnúť si ho viete na príslušnej matrike do troch dní od sobáša a to bez ohľadu na to, či to bola svadba na úrade alebo išlo o cirkevný obrad. 

Občiansky preukaz a cestovný pas

Ak ste s novým rodinným stavom prijali aj iné meno, je potrebné túto zmenu nahlásiť v prvom rade na oddelení Policajného zboru v mieste trvalého bydliska. Vybavenie nového občianskeho preukazu je do 30 dní a správny poplatok je 4.50€. Pri žiadosti o vydanie nového cestovného pasu budete potrebovať nový občiansky preukaz, sobášny list a starý cestovný doklad. Poplatok za vydanie pasu do dvoch pracovných dní je 99€, do 10 pracovných dní 66€ a do 30 dní 33€. 

Vodičský preukaz a ďalšie dokumenty

Okrem nového občianskeho preukazu budete pri zmene mena potrebovať aj nový vodičský preukaz. O jeho výmenu je potrebné požiadať v lehote do 5 dní od zmeny občianskeho preukazu, taktiež v mieste trvalého bydliska. Správny poplatok je 6,50€. Ak podnikáte, je potrebné zmenu nahlásiť aj na živnostenskom úrade, a to do 15 dní. Správny poplatok sú 3€.

Čo vybaviť po svadbe: kde všade hlásiť zmeny

Čo vybaviť po svadbe ako ďalšie v poradí? V prípade, ak ste si menili meno alebo trvalý pobyt, bude potrebné nahlásiť zmenu priezviska a nové číslo občianskeho preukazu aj na ďalších miestach. Niektoré úkony je možné vybaviť už aj online, zistíte to na príslušnej webovej stránke. Nezabudnite na tieto miesta: 

 • zamestnávateľ, úrad práce alebo živnostenský úrad
 • zdravotná poisťovňa
 • sociálna poisťovňa (alebo tak urobí zamestnávateľ)
 • banka
 • poisťovňa (poistenie bytu/domu, auta, životné poistenie)
 • telefónny operátor
 • lekár, zubár 
 • správca bytov
 • katastrálny úrad
 • evidencia vozidiel
 • preukaz na MHD, vlak, BUS

Ďalšie náležitosti, o ktoré by ste sa mali postarať alebo čo vybaviť po svadbe

Kým si vybavíte všetky potrebné formálne záležitosti, bude to chvíľu trvať. Hneď po svadbe, resp. ešte počas svadby, vás však čaká aj niekoľko ďalších vecí, bez ktorých by plánovanie svadby nebolo úplné. Na čo je dobré myslieť už od začiatku?

Uchovanie spomienok

Keď si po rokoch spoločného života sadnete k rodinnému krbu, určite sa potešíte aj zabavíte prehliadkou fotografií z vlastnej svadby. Pripravte sa na to! Doprajte si výber toho najlepšieho a hoci vás v albume potešia úchvatné zábery profesionálneho fotografa, doplňte aj veľavravné momentky od vašich známych, či tie z mobilného telefónu. Okrem albumu si môžete tie najlepšie fotografie aj zarámovať ako obrazy do spálne alebo nimi oživiť obývačku.

Zamrazenie torty

Zostalo vám na svadobnom stole množstvo koláčov a torty? Alebo by ste si chceli nechať kus torty na svoje výročie? Nemajte obavy. Aj svadobné torty sa dajú zmraziť. Ideálne je poradiť sa s cukrárkou a myslieť na to vopred. Niektoré torty je pred zmrazením vhodné schladiť a následne zabaliť do potravinovej fólie, aby sa zabránilo prenikaniu pachov od ostatných zmrazených potravín v mrazničke.

Výslužky

Čo vybaviť po svadbe ako prvé keď doznie hudba a hostia sa začnú pomaly zberať na odchod? Zvykom je odvďačiť sa a poďakovať blízkym za ich účasť a podporu nového zväzku. Môžete tak urobiť slovne a odovzdať im popri tom aj výslužku. Tá by mala obsahovať výber dobrôt pre celú rodinu, ale namiesto koláčikov to môžu byť aj malé darčeky pre svadobných hostí. Ideálne je nachystať si všetko vopred a venovať sa už len zábave.

Poďakovania

Program na svadbu obsahuje zvyčajne aj poďakovanie ženícha a nevesty rodičom. Okrem vrúcnych slov vďaky za všetku ich starostlivosť a lásku, sú vhodné aj poďakovania v podobe drobných darov, kvetov, fotografií, vypaľovaných tabuliek a pod. Nech je už svadobný príbeh akýkoľvek, mal by končiť optimisticky a podporiť uvoľnenú zábavu všetkých zúčastnených.

Svadobná cesta

Čo krajšie vás môže čakať po skončení všetkých vybavovačiek a starostí s prípravou svadby ako romantická svadobná cesta? Naplánujte si ju a cestovanie tak, aby ste stihli vybaviť všetky dokumenty potrebné pre cestu. Ak napríklad cestujete do zahraničia lietadlom, preverte, či je možná zmena mena na letenke v prípade nového pasu. 

Svadobná výbava

Ak premýšľate, čo vybaviť po svadbe ako ďalšie, tak nezabudnite ani na seba a svoje pohodlie po svadbe. Na zariadenie interiéru a nového domova alebo skrášlenie toho existujúceho budete mať ešte dosť času. Ale určite nezabudnite na svadobnú výbavu v podobe novej posteľnej bielizne. Môžete si ju pridať aj na zoznam svadobných želaní, tak aby ladila s vašim vkusom, doplnila štýl bývania a pripomínala krásne svadobné chvíle.

Čo dodať na úplný záver svadby? Už len popriať veľa šťastia a pohody po celý zvyšok života. Doprajte si život po akom túžite a vytvorte si spoločný domov vašich snov. Ak svadbu ešte len plánujete, nenechávajte to na poslednú chvíľu a pripravte sa na všetko vopred. 

S bezplatnou registráciou na Westwing získate exkluzívne ponuky a inšpirácie pre domov o akom snívate.