Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zamatové kreslo s poduškou pred interiérovými schodami

Rovné či točité? Drevené alebo betónové? A aký dizajn použiť? Ak vám víria hlavou podobné otázky, máme pre vás pár vysvetlení aj tipov. Interiérové schody sú totiž dôležitou súčasťou priestoru a je dobré venovať ich výberu primeranú pozornosť. Schody nielen že spájajú viaceré časti príbytku do jedného celku, ale ovplyvňujú aj celkový štýl bývania, praktickosť a pocit pohodlia. V dnešnom článku vám poradíme, podľa čoho vybrať materiál, typ, umiestnenie schodiska i jeho výzdobu, aby vám schody robili radosť po dlhý čas.

Zariadenie predsiene a interiérové schody: na čo všetko by ste mali myslieť

Vstupná chodba je priestor, ktorý sa zdá byť na prvý pohľad nepodstatný, no opak je pravdou. Častokrát práve tam začína nový deň alebo pocit domova, keď prídete z práce. Aj pre návštevu je zariadenie predsiene vizitkou vášho štýlu. Na čo je teda potrebné myslieť pri jej zariaďovaní?

Efektívne usporiadanie

V menších domoch alebo bytoch je nevyhnutné šetriť miestom, no zároveň je dôležité umiestniť do chodby všetko, čo pri príchode a odchode z domu potrebujete. Vešiak a policu na topánky prispôsobte počtu osôb, tak aby ste všetko mohli uložiť a nič nebránilo voľnému priechodu. Ak máte v predsieni interiérové schody, využiť môžete aj priestor pod nimi alebo dokonca priamo v stupienkoch, ako zásuvky na topánky.

Praktické zariadenie

V predsieni netrávime veľa času, no aj tak je dobré myslieť na to, aby zariadenie v nej bolo hlavne praktické. Vysoké skrine s posuvnými dverami, ktoré ukryjú všetky veci alebo jednoduchý vešiak na kabáty a kabelky? Výber je na vás, záleží od toho, aký bytový dizajn preferujete. Nezabudnite však na poličku na kľúče a miesto na sedenie, aby bolo prezúvanie pohodlnejšie.

Chodba dizajn

Predsieň je prvé miesto, kam vkročí návšteva, ale aj vy sami po príchode z práce či prechádzky. Malo byt to byť miesto, ktoré vám dodá pocit domova a zároveň symbolizuje aj váš osobný vkus. Okrem praktickosti venujte preto pozornosť aj tomu, aký má chodba dizajn, aké dekorácie do bytu tam umiestnite. Nebojte sa ukázať svoj vkus a zmysel pre detail.

Máte mezonet alebo viacposchodový malý domček? Poradíme vám, ktoré interiérové schody sú najvhodnejšie

Interiérové schody môžu mať mnoho podôb. Veľa závisí od celkového štýlu bývania, no podstatný je hlavne priestor. Ak máte priestoru veľa, bude to jednoduchšie aj možností je viac,no aj pre malé priestory existuje riešenie.

Točité interiérové schody

Ideálny spôsob ako dostať schody do malých priestorov sú točité interiérové schody. Obľúbené sú v mezonetoch, pretože vyzerajú trendy a efektne z dreva aj kovu a zároveň nezaberajú toľko miesta z miestnosti. Kým sa však pre točité schody rozhodnete, vyskúšajte si, či sú pre vás aj pohodlné a nebude sa vám z nich točiť hlava. Nezabudnite na zábradlie, tu je obzvlášť dôležité.

Priame interiérové schody

Priame schody v dome sú veľmi pohodlné. Svojim štýlom dokážu dodať priestoru špecifickú atmosféru a vhodne doplniť aj ostatné zariadenie interiéru. Drevené, kovové alebo dokonca sklenené? Voľba je na vás. Väčšinou sa umiestňujú pozdĺž najdlhšej steny, aby bola adekvátna výška schodu, no ak je priestoru málo, môžu byť aj strmšie. Ak sú súčasťou obývačky, môžete pod schody umiestniť aj pracovný kútik, alebo vytvoriť nový odkladací priestor.

Lomené interiérové schody

Vďaka zalomeniu schodov dokážete využiť akýkoľvek priestor, stačí správny počet zalomení. Typické sú dve, ale môžu byť aj tri zalomenia. Pre viac zalomení je však už vhodná pevnejšia konštrukcia z oceľobetónu, ktorý viete pokryť drevom alebo aj laminátom. Miesto pod schodmi viete takisto použiť ako ďalší priestor na odkladanie vecí alebo ako komoru.

Ako vyzdobiť interiérové schody v dome

Schody samé o sebe sú už dostatočne výrazným dizajnovým prvkom v priestore. Ak im však chcete dodať šmrnc a využiť všetky ich možnosti, použite zopár trikov, ktoré dajú schodisku nový význam. Ako na to? Tu je niekoľko tipov:

Obrazová galéria

Nemáte kam umiestniť svoje obľúbené diela? Voľný priestor na stene využite na zavesenie obrazov. Môžete použiť jeden výrazný, alebo viacero menších obrazov. Držte sa však jednotného štýlu, alebo aspoň motívu, ktorý obrazy prepojí do harmonického celku. Nezabudnite diela vhodne osvetliť.

Svetelná show

Nemusia byť zrovna Vianoce, aby ste si svoj domov rozžiarili svetielkami. Pokojne využite svetlo lampášov alebo závesných svetelných reťazí a hneď sa vám bude veselšie kráčať hore schodmi. Dávajte však pozor, aby svietniky, lampáše alebo reťaze nebránili vo voľnom priechode.

Rodinné spomienky

Vystaviť rodinné fotografie v okolí schodov je ideálna výzdoba, ktorá umocní pocit domova. Zaveste viaceré fotografie na stenu v rovnakých rámikoch, použite rôzne rámiky alebo len jednu veľkú fotografiu na plátne. Možností je nekonečne veľa. Nech je to hlavne osobné a milé, preto si pozrite naše nápady na predsiene fotky.

Vtipné nápisy

Interiérové schody nemusia byť vôbec nudné. Videli ste už rôzne tabuľky a nápisy, ktoré vedia rozveseliť alebo motivovať k zamysleniu? Poobzerajte sa po dome, možno nejaké aj nájdete. Alebo si vytvorte vlastné. Možno aj vašim deťom pomôžu nezabudnúť na niečo dôležité do školy.

Sezónne a sviatočné dekorácie

Nevyužiť schody počas Vianoc na svetielka či vianočné ozdoby by bolo určite škoda, vianočná výzdoba je predsa jednou z tých najobľúbenejších v celom roku. Ale aj ostatné ročné obdobia si zaslúžia pozornosť. Čo tak efektný dožinkový veniec na stenu, alebo jesenné dekorácie na schody? Aj Veľká Noc si zaslúži peknú dekoráciu, alebo nezabudnite vyzdobiť schody keď vás čaká svadobná výzdoba domu.

Praktická knižnica

Interiérové schody môžu slúžiť aj ako dodatočná knižnica. Hlavne v malých priestoroch, kde niet miesta nazvyš, môžete využiť podestu alebo okraj schodov na uloženie knižiek. Možno vám cestou hore padne zrak na knihu, ktorú si práve potrebujete prečítať. Myslite však na to, aby zostalo dosť miesta aj na priechod a schody zostali bezpečné.

Inšpirácie a nápady pre bytový dizajn

Každý dobrý interiérový dizajn ráta s tým, že schody sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Mali by byť preto byť v súlade s tým, v akom štýle je zariadený zvyšok domu alebo bytu. Neviete sa ešte rozhodnúť? Vybrali sme pre vás základné interiérové trendy 2022, ktoré viete využiť pri výbere schodov aj zariadenia.

Efektné minimálne riešenie

Minimalizmus v byte aj v dome je trendom budúcnosti. Netýka sa len bývania, ale aj celkového životného štýlu. Akcent na čistotu, perfektný dizajn a úspornosť je niečo, s čím jednoducho v interiéri nič nepokazíte. Sústreďte sa na kvalitu a nedajte priestor zbytočnostiam.

Ak potrebujete súkromie na prácu či oddych, ale nemáte dostatok priestoru, využite predelovacie steny.

Dôraz na prírodu

Nepôjde len o to, dostať prírodné materiály do interiéru, ale hlavne myslieť ekologicky. Drevo v interiéri pôsobí mäkko, nevytvára zbytočne veľa odpadu a dá sa recyklovať. Čím je staršie, tým vyzerá lepšie a preto aj zostáva stále v trende. Má široké využite, od schodov, cez nočný stolík až po dosku na krájanie v kuchyni.

Čierne akcenty

Dnes obľúbená čierna farba a antracitová farba nestratia na svojej sile zaujať. Ak oslovila čierna farba aj vás, pokojne ju použite aj u seba doma. Využiť ju viete na interiérové schody i zábradlie, stenu v kúpeľni, lampu v obývačke alebo úchytky v kuchyni. Vyvážiť ju môžete dostatkom svetla,drevom a inými prírodnými materiálmi.

Vintage atmosféra

Do centra záujmu sa dostáva aj vintage štýl. Pôsobí mäkko, útulne a pripomína „staré dobré časy“. Možno práve preto po ňom dnes siahajú mnohí návrhári. Využiť sa dá pre mezonet v centre mesta, rovnako ako vilu na vidieku, stačí mu dať ten správny odtieň.

Schody v dome alebo v byte môžu byť veru rôzne, čo poviete? Veríme, že ste získali potrebný prehľad a našli ste inšpiráciu aj pre vaše schody. O stavbe sa poraďte pre istotu s architektom, no výzdobu si nechajte pre seba, ako čerešničku na torte.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové inšpirácie aj originálne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte krajší.