Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
zariadenie obývačky v námorníckom štýle

Interiérový dizajn sa skladá z viacerých štýlov a prvkov, ktoré je potrebné zvážiť pri zariaďovaní interiéru. Jedným z nich je obľúbený námornícky štýl, ktorý vyniká hlavne využívaním elegantnej a nadčasovej modrej, a výraznej, no pritom čistej bielej. Táto kombinácia spolu s decentnými doplnkami dokáže do domácnosti priniesť atmosféru letnej dovolenky a dotyk tepla v každom ročnom období. Dostaňte tento trend aj k sebe domov a vytvorte si oázu pokoja lákajúcu všetky zmysly. Westwing má pre vás rady a nápady, ako na to.

Námornícky štýl a jeho prvky 

Námornícky štýl mnohým pripomína teplé počasie, slanú vodu, opálenú pokožku a dlhé večery s blízkymi. Leto je magickým ročným obdobím, počas ktorého je dovolené takmer všetko. Prečo ho teda nemať doma po celý rok? Do jednotlivých miestností ho dostanete ľahko a rýchlo, stačí, aby ste zvolili správne interiérové farby, materiály a doplnky. Ktoré by vám nemali chýbať?

Interiérové farby vhodné pre námornícky štýl

Každý interiérový štýl bývania je charakteristický niekoľkými kombináciami farieb, no práve námornícky štýl ich má najpestrejšie a najjasnejšie. V popredí stojí modá farba typická pre oceán a more, a biela, ktorá tmavý odtieň rozbíja a oživuje. Bielo-modrá kombinácia dodáva pocit pobrežnej atmosféry, je výrazná a dokáže zaujať aj z diaľky.

Tieto odtiene v nás však neprebúdzajú len predstavu mora a pláže, modrá je tiež farbou pokoja. Je skvelým riešením ak chcete, aby mala určitá miestnosť v domácnosti upokojujúci účinok. Hodí sa tak do spálne a obývačky, kde najčastejšie naberáte energiu a relaxujete. Na druhej strane, biela symbolizuje jasnosť a čistotu, je žiarivá a dokáže opticky otvárať priestory. Práve vďaka nej sa námornícky štýl hodí nielen do veľkých, ale aj malých domov a bytov.

Modrá a biela sú univerzálne, takže ich môžete kombinovať s akýmikoľvek inými farbami, napríklad so zelenou a červenou. Ak však túžite po elegancii snúbenej so ženskosťou a miernou odvážnosťou, vyberte si zlatú alebo striebornú. Doplnky do bytu v tomto odtieni dodajú námorníckemu štýlu vznešenosť a vám môžu pripomenúť luxusný pobyt na výletnej lodi. Okrem metalických odtieňov sú skvelé aj pastelové farby, ktoré pôsobia nežne a romanticky.

Materiály, ktoré sa budú hodiť pre námornícky štýl bývania 

Každý, kto si praje mať vo svojej domácnosti námornícku atmosféru, by sa mal obklopiť prírodnými doplnkami, ktoré sú blízke moru, ako napríklad drevo, ľan a bavlna. Klasiku výborne doplnia materiály v interiéri ako mosadz, kov či dokonca sklo. Posledné dva sú však chladné, a preto si na ich kombináciu s inými prvkami dávajte pozor. Snažte sa ich doplniť teplejšími pastelovými farbami, vankúšmi a plédmi. Svoje miesto si v námorníckom štýle nájde aj ratan a vápno.

Moderné zariadenie interiéru v námorníckom trende je charakteristické svojou nedokonalosťou a menšími chybami, ktoré do domácnosti prinášajú unikátnosť. Obnosený či starší vzhľad nie je problémom, autenticky tiež pôsobí odštiepený lak na drevenom nábytku a povrchy s dobre viditeľnou patinou.

Ďalšími z typických materiálov pre tento štýl bývania sú textílie z prírodnej bavlny a ľanu, juta a lano. Prvky morského života signalizuje aj krásna drevená podlaha doplnená o menší koberček a prútený nábytok z ratanu, ktorý vie vďaka svojej prirodzenosti perfektne nahradiť drahé drevo.

Doplnky do bytu v námorníckom štýle

Námornícky štýl si zakladá na doplnkoch a maličkostiach, ktoré sa starajú o príjemnú atmosféru inšpirovanú morom, loďou a letnou dovolenkou. Morské dekorácie do bytu vyberajte pokojne vo väčšom množstve ako v prípade minimalizmu alebo industriálneho štýlu. Nebojte sa menších kúskov ako sú foto-rámiky, koberce, vankúše a prehozy.

Doplnky do bytu z lesklej mosadze upútajú veľkú pozornosť a dekoratívne doplnky ako mušle a fľaše naplnené pieskom doplnia celkovú výzdobu namorníckeho zariadenia. Výhodou je, že mnohé z týchto dekorácií si môžete vytvoriť sami, prípadne si ich priniesť z letnej dovolenky. 

Dokonalosť interiéru ešte dotvoria nástenné dekorácie a fotografie s rodinou a blízkymi. Zaveste ich na stenu alebo umiestnite do rámu s námornickým motívom!

Motívy a zariadenie interiéru pre námornícky štýl

Doplnky do bytu, ktoré vám pripomínajú slaný morský vzduch, pláž, dovolenku alebo plavbu po mori, môžete použiť ako motívy pre váš individuálny námornícky štýl a vzhľad! Preto vám prinášame zopár inšpiratívných nápadov na motívy a dekoráciu v námornickom štýle:

 • majáky a čajky
 • rôzne modely lodí
 • ryby, hviezdice a mušle
 • kamene, drevené známky, kotvy, fľaše
 • záchranné pásy, plážové ležadlá, stoličky a lehátka

Nemusíte ale zostať len pri týchto motívoch, pokojne môžete prejsť za hranice námorníckeho trendu a priniesť doň niečo netradičné. Štýl si rozumie s minimalizmom, rustikálnym aj glamour trendom. Do miestností prineste masívne prvky, asymetrické tvary a štíhle siluety. 

Pohodlie a komfort podporte nielen mäkkými dekami a vankúšmi, ale aj správne zvoleným svetlom. Postarajte sa, aby hlavné a centrálne svetlo bolo chladnejšie a silnejšie, no doplnkové vytváralo tlmenú atmosféru.

6 nápadov, ako môžete dostať námornícke prvky do vášho interiéru

Námornícky štýl môžete do domácnosti dostať aj bez toho, aby ste ju prerábali a od základov menili. Stačí, ak zvolíte niekoľko správnych prvkov a vhodne skombinujete interiérové farby. Aj toto málo stačí na to, aby ste v byte či dome pocítili svieži závan morského vzduchu a teplo slnečných lúčov. Inšpirujte sa nasledovnými tipmi, pomocou ktorých zistíte, ako a kde začať s dekorovaním.

 1. Stropy a moderné podlahy – snívate už dlho o novej drevenej podlahe alebo sa vám prestali páčiť rustikálne drevené trámy na strope? Drevené stropy a podlahy v bielej farbe sú zmenou, ktorú tak chcete. Váš domov sa vďaka nim zmení na tradičný, no pritom štýlový rybársky domček.
 2. Textílie a iné doplnky do bytu – nové vankúše, závesy, deky a iné bytové textílie môžu bez veľkého úsilia premeniť celý priestor vo vašom byte. Vankúše v modrej a bielej s motívmi kotvy, majáka alebo lana vyzerajú pekne a v momente vykúzlia námornícku eleganciu.
 3. Nábytok – páči sa vám shabby chic a vintage štýl? Výborne! Práve tieto štýly sa s námorníckym krásne spájajú. Vintage komoda alebo odkladací stolík, ktoré ste doposiaľ nemohli do vášho interiéru vhodne zapojiť, vyčarujú kúzelnú námornícku atmosféru. A ak tento nábytok nemáte v správnych farbách, kúpte si farbu a pustite sa do svojho nového DIY projektu. Nový kúsok následne už len doplňte doplnkami, ako napríklad maják, plachetnica a mušle.
 4. Štýlové materiály – drevo je klasika, no ak nemáte dostatočne veľký rozpočet, siahnite po ratane. Ten so sebou prináša teplo domova a unikátny vzhľad vhodný do každej miestnosti. K teplým materiálom zvoľte ako kontrast niečo studené vo forme kovu alebo skla.
 5. Nahraďte bielu sivou – nechcete príliš veľký kontrast medzi modrou a bielou? Najlepším riešením je zvoliť k modrej sivú, ktorá vytvorí jemnejší prechod a prinesie do domácnosti harmóniu.
 6. Prineste si niečo osobné – námornícky štýl pôsobí veľmi sterilne, ak ho nedoplníte niečím osobným. Jednou z možností sú fotografie, no ak chcete niečo viac, zaobstarajte si umelecké dielo. Dáte ním jasne najavo svoju osobnosť a to, čo máte radi.

Inšpirujte sa našimi nápadmi a vytvorte si dovolenkový domov, ktorý bude dýchať námorníckou atmosférou. Dodajte jednotlivým miestnostiam šmrnc a podmaňte si každého, kto k vám príde.

Získajte nielen krásne inšpirácie, ale aj skvelé ponuky na štýlové a nadčasové doplnky na našej klubovej stránke Westwing.