Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Náš adventný kalendár

Čaká nás najkrajšie obdobie v roku. Všetci sa stretávajú, obdarúvajú a robia si vzájomne radosť. Prežiť krásne Vianoce môže každý, a najmä po svojom. Na šťastné chvíle netreba veľa. Ak chcete mať aj vy Vianoce 2021 trendy a šik, sledujte naše vianočné inšpirácie. Nielen vianočná výzdoba vo všeobecnosti, ale konkrétne aj adventný kalendár a vianočná výzdoba interiéru podliehajú trendom, rovnako ako iné oblasti nášho bežného života. Poďte sa inšpirovať novinkami zo sveta bytového dizajnu, ale aj domácej tvorby či iných sfér! 

Aké typy adventných kalendárov existujú?

Isto si pamätáte, že adventný kalendár bol iba ten papierový s čokoládkami. Doba ide dopredu a od čokoládových okienok sme sa už posunuli niekam inam. Princípom tohto zvyku, je každý deň až po Štedrý večer otvoríte okienko a tešíte sa z prekvapenia. Môžete sa rozhodnúť pre tradičný čokoládový kalendár alebo si nájsť niečo, čo vyhovuje vášmu vkusu.

Ponuka netradičných adventných kalendárov v našom e-shope Westwing

Adventný kalendár 2022 versus minulosť

Tieto kalendáre vznikli v Nemecku okolo roku 1900. Dizajnovým prvkom bol papier, často ozdobený fóliou a inými nápadnými prvkami. Obsahoval očíslované dvierka, skryté v pozadí zimnej scény. Každé dvierka sa otvorili, aby odhalili vianočný obraz alebo pozdrav a nájsť to správne okienko či dvere, bolo podstatnou súčasťou celej zábavy.

Dnes sú adventné kalendáre také originálne, že si ich môžete vyformovať podľa svojich predstáv. Môžete ich použiť ako rodinnú záležitosť, striedavo otvárať dvere a hádať, čo je vo vnútri. Alebo môžete dať každému vlastný kalendár, aby dostal malé prekvapenie počas dlhých zimných dní. Môžete si urobiť vlastný adventný kalendár doma a naplniť okienka a zásuvky vlastnými pochúťkami. Takisto si ho môžete kúpiť hotový a nechať sa prekvapiť. 

Dospelí možno ocenia netradičné adventné kalendáre s likérmi, deti sa potešia malým hračkám na každý deň. Môžete si nájsť každý deň 24 malých lístočkov s nejakým posolstvom, hádankou alebo indíciou. Vo vnútri môžete nájsť taktiež drevené ozdoby na vianočný stromček a slečny ocenia paletku make-upu, ktorá bude rozdelená na 24 malých súčastí. Kalendár môže byť aj puzzle alebo iná skladačka, ktorú použijete ako súčasť vianočnej výzdoby.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako vyrobiť adventný kalendár?

V rámci udržateľnosti a šetrenia nákladov si môžete kalendár vyrobiť aj sami. Máme pre vás užitočné rady a nápady, s ktorými to zvládne skutočne každý.

Ako vyrobiť adventný kalendár pre deti?

Odpočítavanie dní do Vianoc milujú predovšetkým deti! Rovnako ako nekonečné vianočné girlandy alebo vianočné dekorácie na stôl. Zo všetkého vianočného sa nesmierne tešia. Ak už s nimi riešite tému, aká bude tohtoročná vianočná výzdoba na okná, skúste ich zapojiť aj do výroby adventného kalendára. Uvidíte, koľko skvelých a neopozeraných nápadov vám prinesú na pracovný či kuchynský stôl. 

Deti skrátka majú rady tvorenie akéhokoľvek druhu. Zapojte ich a zdieľajte spolu nadšenie z procesu tvorby. S využitím netradičných ozdôb, detských ponožiek a fotografií získate nápady na spríjemnenie dňa. Deti urobia vaše Vianoce ešte veselšími a radostnejšími. 

Nechajte nápady rozkvitať

Dokonca môžete recyklovať aj domáce sponky a použiť ich do adventného kalendára. A čo taký organizér na topánky? Ten je napríklad ideálny na uschovanie drobných darčekov a dobrôt v predvianočnom čase. Alebo môžete zavesiť reťaz s fotografiami takým štýlom, ako ste v priebehu rokov oslávili svoje obľúbené narodeniny. Fotky stačí skryť za posuvné dvere a každý deň sa vám môže odhaliť nový rodinný príbeh.

Bez ohľadu na to, ako je váš kalendár vymyslený, má za úlohu vniesť sviatočného ducha. Je to odpočítavanie do Štedrého dňa a má rovnaký zmysel ako samotné Vianoce. Nechajte sa inšpirovať ručne vyrobenými adventnými kalendármi za pomoci vašich detí aj v tejto sezóne.

Praktické kalendáre

Tie najjednoduchšie adventné kalendáre sú minimalistickým pohľadom na sviatočné tradície.  Vytvorte napríklad tvar vianočného stromčeka pomocou obálok rôznych veľkostí a každý označte číslami. Naplňte ich ľahkými darčekmi, ako sú darčekové karty a nálepky. Pomocou maliarskej pásky pripevnite jednotlivé obálky k stene.

Organizátor obuvi ako adventný kalendár

S adventným kalendárom môže byť veľa zábavy. Napíšte čísla od 1 do 24 na plátenný závesný vak na topánky, niektoré priehradky vyplňte zabalenými darčekmi a do zvyšku doplňte zásoby. Napríklad v deviatom políčku bude nádobka na drobnosti na pečenie, na ktorú sa budú deti tešiť. Prispôsobte si tému podľa vašej rodiny, možno prídete na to, čo je pre vás typické a nezameniteľné. 

Tradičná adventná reťaz

Zaveste kalendár na špagát zvisle na stenu, aby ten hlavný darček s číslom 24 bol najvyššie. Každý jeden deň bude obsahovať pripevnený malý darček, a ten vždy ráno alebo večer odstrihnite. Každý previažte špagátom. Označte pečiatkou alebo napíšte čísla od 1 do 24 a označte nimi darčeky. Usporiadajte darčeky v poradí od 1 do 24. Uviažte špagát na darčeku číslo jeden k špagátu na spodnej časti darčeka dva. Pokračujte, spájajte všetkých 24. Potom už len reťaz zaveste.

Zoznam, čo budete potrebovať na výrobu adventného kalendára 

Ak si chcete svoj vlastný a originálny kalendár vyrobiť doma, nemusíte ísť ani do obchodu. Zostaňte pekne v pohodlí domova a vyrobte si ho jednoducho z vecí, čo máte k dispozícii. Postup je jednoduchý a materiál ľahko dostupný. 

Toto je jeden z najbežnejších a najľahších adventných kalendárov. Budete potrebovať: 

 • kartón z krabice
 • 24 papierových roliek
 • lepiaca pištoľ alebo kvalitné lepidlo
 • nožnice
 • sladkosti alebo hračky do okienok
 • čierna fixka
 • ľubovoľný farebný papier

Krok za krokom ako na výrobu adventného kalendára:

 1. Najprv nastriháte papierové rolky z kuchynských utierok alebo toaletného papiera na 24 zhruba 15 cm dlhých roliek.

 2. Poukladajte rolky vedľa seba do tvaru obdĺžnika tak, aby vám vzniklo šesť riadkov po štyri rolky.

 3. Jednotlivé rolky pomocou tavnej pištole prilepte o seba. 

 4. Následne na spodnú časť prilepte rovnako veľký obdĺžnik vystrihnutý z kartónu.

 5. Všetky prilepené rolky naplňte ľubovoľným prekvapením, napríklad čokoládkami, cukríkmi, ale aj hračkami a pre slečny aj nejakou bižutériou. 

 6. Vystrihnite z farebného papiera 24 kruhov s priemerom takým veľkým, aký majú vaše rolky. 

 7. Každý vystrihnutý kruh prilepte na každú rolku. Keď máte všetky rolky takto uzatvorené, napíšte na ne čísla 1 až 24. 

 8. Takýto vlastnoručne vyrobený kalendár môžete zavesiť a použiť ho ako dokonalú dekoráciu

Či už ste zručný alebo nie, adventný kalendár si buď môžete vyrobiť sami, prípadne si kúpiť komponenty a poskladať ho doma alebo kúpiť hotový. Akýkoľvek spôsob zvolíte, budete mať vďaka nemu sviatočný pocit hneď na začiatku decembra.