trendové farby Vianoc

Kto určuje, aká bude aktuálna farba Vianoc 2021? Dalo by sa povedať, že sme to my sami. Rozhodujeme, čo sa nám páči a čo nie. Kupujeme trendy veci, ale aj často váhame, čo sa hodí viac. V obchodoch s výzdobou sa dá toho nájsť skutočne neúrekom. Najväčší tlak na vytvorenie pekného domova je na konci roka. Každý chce mať krásne Vianoce, k čomu prispeje aj vianočná výzdoba interiéru. Ak sa aj vy chystáte zadovážiť si pôsobivé dekorácie do bytu, radi sa podelíme o originálne vianočné inšpirácie.  

Vianočná výzdoba interiéru je dôležitá pre každú štýlovú domácnosť

Výzdoba domu alebo bytu dodáva celkovú náladu. Ak trafíte tie správne interiérové farby, materiály či vianočné osvetlenie, podarí sa vám vyčarovať pohodovú atmosféru pre vašu rodinu aj známych. Obzvlášť efektívna je vianočná výzdoba, ktorá dodá štýl každej domácnosti. Neveríte? Presvedčte sa sami, ako tento rok udávajú Vianoce 2021 trendy.  

Farba Vianoc 2021: ktorá je hitom tento rok?

Modré odtiene

Už niekoľko sezón je populárna modrá farba a jej odtiene. Modrá na Vianoce dodá vášmu domovu elegantný a hlboký nádych. Interiérové farby v roku 2021 sú hlboké, ako napríklad kráľovská modrá, indigová a modrozelená. Tmavšie odtiene sa rozjasnia farbami ako napríklad strieborná, svetlá sivá a biela, alebo dokonca fialová farba. Svetlejšie pastelové farby sa dobre kombinujú s drevom, pričom interiér naberie škandinávsky nádych.

Zlato a striebro

Jasné farby a metalické detaily nikdy nevyjdú z módy, obzvlášť počas prázdnin. Tento rok bude hlavným hrdinom striebro so svojim studeným pozadím, ktoré vo vianočných ozdobách okamžite vytvára zasneženú a veľmi romantickú atmosféru. Zlato tiež naďalej rozžiari naše domovy na Vianoce a pri použití v kombinácii so striebrom vytvára zaujímavý kontrast s chladnejšími tónmi.

Zemité tóny

Tóny, ktoré pripomínajú Zem a prírodu, sú vždy v trende v chladnejších ročných obdobiach. Na Vianoce nás teda nikto nenúti obliecť dom len do klasickej červenej a zlatej farby. Tento rok nasledujte trend zdobenia pomocou farieb dreva, lesnej zelenej, nepriehľadnej žltej a kombinujte ich s oranžovou, béžovou, okrovou a slonovinou. A ak chcete dodať slávnostný nádych, rozžiarte farby zeme jasnejšími detailmi a zahrejte ich girlandami s LED svetlami, ktoré su ideálne na Vianoce v ošumelom štýle.

Farba roka 2021 je sivá a žltá a Farba Vianoc 2021 teda kopíruje aj práve tieto celoročné trendy. Sivú a žltú môžete aplikovať nielen vo výzdobe interiéru, ale aj na balenie darčekov, moderné vianočné ozdoby na stromček alebo vianočné dekorácie pred dvere. Ak sa neviete rozhodnúť ako na ne, zvoľte ich ako doplnkové farby. Napríklad k bielej stene alebo čiernej kuchynskej linke. Stačí sa držať pravidla, že v interiéri by sa mali opakovať nanajvýš tri farby, z čoho jedna by mala byť dominantná a zvyšné dve doplnkové.  

Farba Vianoc 2021: ako kombinovať vianočné dekorácie s farbami a materiálmi?

Farba Vianoc 2021 by sama o sebe nedokázala vyčarovať tú pravú atmosféru. Ak ju však skombinujete s jej odtieňmi, bude pôsobiť v celom interiéri harmonicky. Konkrétne odtieň sivej nebude pôsobiť depresívne, naopak by do interiéru mal priniesť stabilitu, pokoj a múdrosť. Naproti tomu žiarivý žltý odtieň zase pripomína slnečný svit alebo pozitívnu teplú atmosféru.  

V interiéri budú pôsobiť obe farby moderne, čisto až futuristicky. Ak je na vás kombinácia príliš silná, uprednostnite len jednu z farieb a druhou ju len veľmi jemne dopĺňajte pomocou dekorácií, vankúšov či kobercov. Ak ste skôr fanúšikmi sivej, potom si ju zvoľte na väčšie plochy, ako je napríklad stena, sedačka alebo koberec. Tie menšie detaily nechajte na žltú, môže sa objaviť napríklad na lampe, kresle alebo závesoch.  

Mixujte veselo aj striedmo

Niekedy aj zdanlivo protichodné farby a materiály v interiéri môžu spolu dobre hrať. Môžete ich použiť v podstate kdekoľvek v miestnosti, od obkladov stien až po kus nábytku alebo doplnky, ako sú vankúše. Zvážte, či budú vaše kúsky orientované v rovnakej farebnej palete, alebo ponechajte vzory v rámci témy, aby miestnosť pôsobila súdržne. Množstvo je však kľúčové. Odporúča sa začleniť maximálne štyri vzory do jedného vymedzeného priestoru, ako aj rozdeliť vzory tak, že medzi nimi použijete veľa neutrálnych prvkov.

Pop art spolu s tradíciou

Organické s geometrickými tvarmi, tma so svetlom, vzorované s jednoduchým – vďaka odvážnym kombináciám je každá miestnosť zaujímavá. Niekedy stačí, aby miestnosť získala len mierne detaily, možno zopár oku lahodiacich kúskov. Či už je to zavesenie tradičného lustra nad moderným nadrozmerným mramorovým stolom v jedálni, alebo zavesenie pop artu nad konvenčnú pohovku. Zvoľte si netradičný obraz zasneženej krajinky.

Akákoľvek odvážna kombinácia ponúka jedinečný nádych atmosféry miestnosti. Kombináciou rôznych povrchových úprav môžete vytvoriť netradičný a hlbší vzhľad, čo prispieva k celkovej dynamike dizajnu. Smelé kúsky, aj napríklad netradičné vianočné dekorácie z papiera zasadené do tradičného priestoru vás dokážu vytrhnúť zo stereotypu a navodiť dobrú náladu. Už len šálka horúcej čokolády alebo punču do ruky a všetko sa premení na vianočnú rozprávku.

Zvoťte dominantný prvok

Aj keď vás môže lákať kombinovať kovy v interiéroch, je dôležité vybrať taký, ktorý je dominantný v celom dome alebo byte. Rozhodnite sa, či farba kovu má byť zlatá, strieborná, bronzová alebo ružová farba. Skombinujte ju s jedným alebo dvoma ďalšími odtieňmi, aby bolo v miestnosti dostatok lesku bez toho, aby to pôsobilo prehnane.  

Napríklad moderný mramorový jedálenský stôl so zlatými metalickými nohami môžete ľahko kombinovať so zlatými kovovými stoličkami pri použití kontrastných strieborných príborov, zdobených vianočných svietnikov, ako aj so sviatočnou jedálenskou súpravou so strieborným lemovaním, ktorý dodá šarm a vyzdvihne čaro Vianoc.

Farba Vianoc 2021: Pridajte textúru

Miestnosť s hrubými textúrami často ponúka pohodlie v porovnaní s hladkými, ktoré naopak navodia elegantný a moderný vzhľad. Umiestnenie hladkých textúr hneď vedľa hrubých však vytvorí hĺbku v priestore. Najľahší spôsob, ako pridáte textúru do vianočnej dekorácie, je prostredníctvom tkanín a textílií.  

Ak chcete rýchlo meniť dekorácie do bytu, začnite s menšími položkami, ako sú vankúše, predložky a prehozy, ktoré je možné ľahko premiestňovať alebo vymeniť. Skúste skombinovať niekoľko rôznych textúr a vzorov v rámci tej istej farebnej palety, spárujte ich s nadýchanou ovčou kožou alebo saténom, aby ste vytvorili útulný prvok. Ak na ne použijete trendy interiérové farby, budete sa cítiť vždy in.

Bytový textil robí zázraky

Zamat je jednou z najluxusnejších tkanín každej zimy! Je tiež teplý, takže je ideálny na vianočné dekorácie. Pridajte zamatové vankúše alebo zamatové stoličky či pohovky do akejkoľvek miestnosti a tie jej okamžite dodajú vizuálne teplo. Podobný efekt dosiahnete aj pomocou umelej kožušiny alebo teplých plédov. Môžete sa riadiť sezónnymi farbami, ale pokojne si zvoľte aj tie, ktoré nie sú aktuálnym hitom. Dôležité je, aby zútulnili priestor bez ohľadu na aktuálne trendy.

Farba Vianoc 2021: Naše tipy, ako správne vyzdobiť váš interiér na Vianoce

Vianoce sú ideálnou príležitosťou na dekorovanie. Vianočná výzdoba na okná, ale aj vianočné dekorácie na stôl podčiarknu ich čaro. Budú tešiť nielen vaše oči, ale pritiahnu pozornosť každej návštevy.  

Pôsobivé vianočné osvetlenie

Sviečky a svetlá sú najdôležitejšou položkou na vytvorenie útulnej atmosféry. Vianočné dekorácie, trblietky, svetlé farby a žiarivé svetlo rozžiaria aj váš domov. Svetlo je predsa hlavným znakom Vianoc, a preto by sa malo vyskytovať v hojnom množstve kdekoľvek u vás doma.  

Pri navrhovaní vianočných dekorácií v domácnosti používajte prírodné materiály, ako je drevo alebo imitácia dreva, šišky, polená, vetvičky a konáre borovíc, ktoré nielen vytvoria nádhernú atmosféru vianočných sviatkov, ale tiež ich bude cítiť v celom dome alebo byte. Váš krb môžete olemovať vetvičkami a sviečkami, aby mu dodali ešte romantickejšiu atmosféru. Malé blikajúce svetielka doladia celkovú výzdobu, vďaka ktorej sa váš domov stane jedinečným magickým priestorom.  

Hrajte sa s farbami

Ako si vyzdobíte domácnosť, aby ste dosiahli na Vianoce ten najlepší pocit? Okrem aktuálne moderných farieb použite typickú červenú, pretože je to overená sezónna farba. Pridajte ju do dekorácií a budete mať istotu perfektnej atmosféry počas celého sviatočného obdobia. Červené dotyky sprevádzané zlatom alebo striebrom dotvoria sezónny vzhľad a dodajú jej skutočné vianočné čaro. Farba Vianoc 2021 je síce žltá a sivá, ale pri dekorovaní sa neriaďte len aktuálnymi trendami. Vyberajte srdcom, s láskou a podľa vlastného vkusu.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!