Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zeleň okolo bazéna

Osviežiť sa v príjemnej vode bazéna s výhľadom na vlastnú záhradu, plnú voňavej zelene znie lákavo, čo poviete? Ak vás neopúšťa táto predstava a chystáte sa aj na jej realizáciu, máme pre vás pár tipov, ako myšlienku doviesť do dokonalosti. Kde umiestniť bazén, na čo pri plánovaní nezabudnúť a aké rastliny vybrať? Dnes vám ukážeme rôzne možnosti a poradíme vám, aká výsadba okolo bazéna vám prinesie viac radostí ako starostí. Poďte sa s nami ponoriť do predstáv s pokojnou hladinou bazéna a načerpať inšpirácie pre jeho skrášlenie.

Záhrada s bazénom: čo by ste mali vedieť?

Záhradný bazén je dozaista príjemným spestrením horúcich letných dní, a to rovnako pre deti ako aj pre dospelých. Bez ohľadu na to, z čoho je vyrobený a aký je veľký, jeho vodná plocha prináša do záhrady život a radosť. Na druhej strane je však potrebné sa o neho dobre starať a vedieť kam s ním. Čo všetko vyžaduje a ponúka záhrada s bazénom?

Bazén ako relax

Aby sa bazén stal viac radosťou ako starosťou je nevyhnutná dôkladná príprava. Dobré a premyslené plánovanie záhrady, jej výsadby a výber bazénu je prvým krokom k pohodovému letu. Premyslite si ako často plánujete bazén využívať a pre koľko a akých ľudí má byť určený. Ak tam budú aj deti alebo starí ľudia, nezabudnite na bezpečie a vhodný vchod do bazénu. Dôležite je si vopred premyslieť aj oddychové plochy, tak aby boli prakticky dostupné z domu a mali dostatok slnka a zároveň aj tieňa.

Harmónia zmyslov

Bazén nie je len funkčnou záležitosťou, ktorá nám pomáha ochladzovať telo. Bazén vo vlastnej záhrade je príležitosť hýčkať všetky naše zmysly. Aby naplnil svoj účel, mal by sa stať prirodzenou súčasťou záhrady, esteticky dopĺňať ostatné zariadenie domu, a taktiež poskytovať pohodlie pri používaní. Preto je dôležitý výber materiálov, záhradného nábytku, dekorácií a rovnako aj výsadba okolo bazéna. Všetko by malo tvoriť harmonický celok.

Výsadba okolo bazéna: základné informácie

Čo dokáže urobiť zeleň okolo bazéna a prečo je dôležité myslieť na jej umiestnenie? Pozrime sa na pár základných prvkov, ktoré by dobrý návrh záhrady s bazénom mal zohľadniť ešte predtým než sa pustíte do výstavby a sadenia rastlín.

Umiestnenie bazéna

Predstavte si bazén plný lístia alebo večne chýbajúcich lúčov slnka. Nie je to veru príjemná predstava, že? Podobný pocit môžete mať, ak vám bude do bazénu nepretržite fúkať severný vietor. Preto pri plánovaní berte do úvahy smer vetra, pohyb slnka a vyhnite sa umiestneniu bazéna v blízkosti listnatých stromov a opadavých kríkov.

Vytvorenie súkromia vo vašej záhrade

Výsadba okolo bazéna by mala zohľadňovať svetové strany, praktickosť a zároveň estetiku. Stromy a kríky môžete použiť ako vrstvené závetrie. Vyššie rastliny vysaďte najďalej od bazénu a postupne doplňte nižšiu výsadbu. Pohrať sa môžete aj s farebnosťou a to tak, že vysadíte na dohľad rastliny, ktoré kvitnú uprostred leta, keď pri bazéne trávite najviac času.

Výsadba okolo bazéna: do zeme alebo do kvetináču?

Výsadba okolo bazéna nemusí byť aplikovaná len priamo v zemi. Radosť vám poskytnú aj rastliny zasadené v kvetináčoch a hlavne pestrofarebné letničky. Výhodou nádob s kvetmi je, že ich viete umiestniť na akékoľvek miesto pri bazéne, v oddychových zónach, v závetrí alebo aj na krytej terase, prípadne ich môžete ľahšie premiestniť na prezimovanie. Nevýhodou je nutnosť náročnejšieho polievania, pretože pre rastliny v zemi viete jednoduchšie použiť automatické zavlažovanie. Ideálna sa zdá byť kombinácia oboch typov výsadby, pričom už len záleží na správnom výbere rastlín.

Aby vám neušli žiadne inšpirácie, zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte okrem nápadov aj exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.

Výsadba okolo bazéna: ktoré rastliny sú vhodné?

Ak hľadáte vhodné rastliny a kvety do záhrady, ktoré vám spríjemnia výhľad a čas strávený pri bazéne, máme pre vás pár tipov. Pripravili sme pre vás prehľad stálozelených aj kvitnúcich rastlín, ktoré sú vhodné ku bazénu.

Výsadba okolo bazéna: zelené závetrie

Aby ste si mohli vychutnať dokonalý pokoj pri bazéne, je vhodné chrániť priestor pred vetrom, prípadne pred neželanými výhľadmi alebo pohľadmi. Na vytvorenie živého zeleného plotu alebo útulného ohradenia bazénu sú vhodné hlavne neopadavé a rýchlorastúce dreviny charakteristické svojou prímorskou vôňou. Hodia sa sem tuje alebo stredomorsky pôsobiace cyprušteky, tisy, céder alebo aj olivovník. Ak máte pevný plot alebo pergolu, svoju letnú úlohu splnia aj popínavé rastliny, ako napríklad zemolez, plamienok, pavinič alebo ruže.

Trvalková krása

Čo by to bola výsadba okolo bazéna, keby v nej chýbali farby, očarujúce tvary a vône? Bola by to veru škoda a vy by ste sa ukrátili o krásne výhľady. Využiť môžete viacero druhov rastlín, napríklad voňavé frézie, fakľovky a fakle, rôznofarebné ruže, monardy alebo žlté kvety rudbekie a čerkáča bodkovaného, ktoré vám dodajú pocit slnka aj pod mrakom. Dekoratívne pôsobí aj kortadéria alebo pampová tráva. Myslite aj vzdialenejšie kúty kam dovidíte z bazénu a vysaďte tam kvitnúce rastliny do tieňa akou je astilba ružová alebo rododendron.

Exotika stredomoria

Okrem drevín voňajúcich stredomorím sa do okolia bazénu hodí južansky pôsobiaca šalvia, santolina, ibištek, čínska ruža, durman alebo agapant. A samozrejme, omamné fialové kvety levandule, ktorú viete navyše využiť aj neskôr v interiéri ako účinnú aromaterapiu, a zároveň dekoráciu. Dokonalú prímorskú atmosféru vám však pomôžu vytvoriť hlavne palmy. Ďatlovník kanársky môžete pestovať v kvetináči, a po prezimovaní v interiéri presunúť rovno k bazénu.

Zeleň medzi dlažbou

Ani blízke okolie a dlažba okolo bazénu nemusí pôsobiť fádne. Ak máte radi neformálny južanský štýl alebo vidiecke záhrady, pokojne zasaďte medzi dlažbu nízke aromatické rastliny, ktorým nevadí občasné pošliapanie. Ako nízka výsadba okolo bazéna je vhodná dúška (Thymus), turica, taričník skalný alebo klinček slzičkový. Zapadnú sem aj biele kvety rozchodníku, mach alebo kocúrnik záhradný.

Výsadba okolo bazéna: rastliny v kvetináčoch

Pre rozšírenie zelenej plochy okolo bazénu a navodenie tej správnej atmosféry sú kvetináče ideálne. Vhodný k bazénu je okúzľujúci oleander rôznych farieb a veľkostí, alebo lantana. Pestovanie v kvetináči vám umožní rastliny presúvať a na zimu ukryť na nemrznúce miesto. Kvetináče môžete využiť aj na prvé jarné kvety v záhrade, a potom ich vymeniť za letničky. Tak bude vaša záhrada žiariť farbami oveľa dlhšie.

Návrh záhrady s bazénom: naše inšpirácie

Aká môže byť výsadba okolo bazéna v rôznych typoch záhrad? Tu sú tri nápady do záhrady podľa štýlu:

  • Moderná záhrada s bazénom: čisté a pravidelné línie, väčšia voľná plocha dlažby alebo anglického trávniku, dekoratívne zákutia, palmy a veľké kvetináče s originálnymi rastlinami, záhradný nábytok z paliet alebo výpletu.
  • Vidiecka záhrada s bazénom: romantické zákutia s popínavou ružou, levanduľou a spleťou rôznorodých kvetov, nepravidelné nášľapné kamene a výhľad na ihličnaté alebo ovocné stromy, kovový alebo drevený záhradný nábytok.
  • Malá mestská záhrada s bazénom: nepriehľadný plot doplnený popínavým viničom, štíhly cyprus, voľná zelená plocha doplnená dekoráciami a kvetináčmi s letničkami, závesné siete a svetelné reťaze.

Tešíte sa už na leto a sviežu vodu svojho bazénu? Pamätajte, že správna výsadba okolo bazéna dokáže vyzdvihnúť možnosti záhrady a doslova ju premeniť na zelený raj. Ak vás láka venovať sa záhrade viac, prečítajte si aj ďalšie naše články: