Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Jarné kvety v záhrade

Teplá a slnečná jar mnohým signalizuje len jedno – koniec dlhej a ponurej zimy, zvyšovanie teplôt a v neposlednom rade aj budenie prírody. Všade navôkol sú nádherné kvety hýriace rôznymi farbami od červenej, cez ružovú, až k žltej. Milujete toto obdobie roka aj vy? V tom prípade by ste mali poznať prvé jarné kvety v záhrade, ktoré je dobré nasadiť ešte počas chladnej jesene a zimy. Ich prvé farebné hlávky vás môžu potešiť na začiatku marca, kedy odchádzajú aj posledné mrazy a pôda sa otepľuje. Aké druhy sa radia do tejto kategórie? Westwing má pre vás tipy do záhrady, ktoré vám určite pomôžu.

Jarné kvety do záhrady: zoznam krásnych kvetov počas jari

Prvé jarné kvety v záhrade sa objavujú veľmi skoro, a to dokonca aj vtedy, keď je vonku pomerne chladno. Ide totižto o veľmi odolné rastliny, ktorým nevadia ani jemnejšie prízemné mrazy. Majú cibuľky s nahromadenou energiou a potrebnými živinami na prežitie. Vybrali sme pre vás tie najkrajšie druhy známe jednoduchou starostlivosťou a krásnym vzhľadom.

Doplnky pre vaše krásne jarné kvietky dostanete u nás na Westwing. Zaregistrujte sa teraz, aby ste dostali prístup k exklutívnym ponukám.

Ktoré kvety sú najvhodnejšie?

Kvety do záhrady prichádzajú v mnohých farbách, veľkostiach a typoch, vďaka čomu si pri nich príde na svoje úplne každý. Väčšina z nich je menšieho vzrastu, takže nemusíte mať prepracované plánovanie záhrady. Vo všeobecnosti platí, že najlepšími druhmi sú cibuľkové, prípadne trvalky. Ako sme spomenuli, rastliny s cibuľkami ukladajú energiu práve v cibuľkách. Trvalky zas majú hľuznatú koreňovú sústavu, ktorá im umožňuje prežiť aj nižšie teploty či dokonca prízemné mrazy.

Trvalky, ktoré uvidíte už vo februári

 • snežienky – jemné, elegantné a nádherné biele kvety ohlasujú ústup zimy a príchod jari. Nároky snežienok nie sú veľké, preto sú vhodné aj pre začiatočníkov. Dávajte si však pozor, sú jedovaté, takže s nimi veľmi opatrne v domácnostiach, kde sú deti a zvieratá.
 • čemerica – k prvým jarným kvetom v záhrade sa radí aj čemerica, stálozelená rastlina s ružovými kvetmi, ktoré budú skrášľovať záhradku až do mája.
 • narcisžlté kvety narcisu hlásajú príchod jari. Starostlivosť o ne je ľahká, stačí im voda zo zrážok a takmer každý typ pôdy.

Neskoršie jarné kvety

 • tulipán – pravým jarným kvetom, ktorý má snáď tisícky rôznych farieb, je tulipán kvitnúci od marca až do júna (všetko sa odvíja od kultivaru). Pestovanie je ľahké, stačí trochu vody a akákoľvek pôda.
 • fialkafialové kvety fialky lákajú z diaľky niekoľkých metrov a dokážu skrášliť akúkoľvek záhradu. Kvitnú od marca do júna, prípadne na jeseň, a nevadia im nízke teploty či dokonca mráz.
 • hyacint – ak sa pýtate, čo zasadiť do predzáhradky, odpoveďou je masívny a výrazný hyacint. Kvitne od marca do apríla a jeho výhodou je ľahká starostlivosť, pozostávajúca z občasného polievania.
 • konvalinka – jemná konvalinka sa radí medzi rastliny do tieňa, ktorým nerobí veľmi dobre priame slnko. Okrem vhodného stanovišťa však od vás nebude potrebovať nič. Pekným výzorom poteší v období od apríla do júna.
 • modrica – voňavé súkvetia modrice pripomínajú strapce chutného fialového hrozna. Kvet kvitne od marca do apríla bez toho, aby ste sa oň špeciálne starali.
 • srdcovka – v čase od marca do júna vás svojím netradičným, možno až trochu exotickým výzorom zaujme srdcovka. Charakteristické reťazce kvetov skrášlia akúkoľvek predzáhradku aj záhradu.
 • prvosienka – príchod jari signalizuje aj prvosienka kvitnúca od marca do apríla. Jej výzor, veľkosť aj spôsob starostlivosti sa odvíjajú od vami zvoleného kultivaru.
 • bergéniamalá záhrada alebo predzáhradka krásne vynikne, keď do nej umiestnite romantickú bergéniu v rôznych farebných prevedeniach. Dopĺňať sa bude skvelo s prvosienkou, tulipánom aj fialkou, pretože kvitne v rovnakom čase.

Prvé jarné kvety v záhrade: ako ich vybrať a zasadiť

Prvé jarné kvety v záhrade majú rôznu podobu a je len na vás, aký typ si vyberiete. Voliť môžete napríklad na základe spôsobu starostlivosti a jej náročnosti. Vo všeobecnosti ale platí, že väčšina kvetov je nenáročná a pestovanie zvládne úplne každý. To znamená, že siahnuť môžete bez väčších obmedzení po tých druhoch, ktoré sa vám páčia najviac. Skombinujte viaceré farby a typy, a vytvorte dychberúci výsledok, na ktorý sa budete pozerať každý deň z okna.

Výhodou je takisto fakt, že jednotlivé druhy sa navzájom nevylučujú a neovplyvňujú. Preto sa im bude dariť aj vtedy, keď ich umiestnite vedľa seba v jednej predzáhradke. Vytvorte si džungľu z jarných trvaliek, alebo stavte na symetriu a spravte si jednotlivé farebné zóny.

Ako na sadenie prvých jarných kvetov v záhrade?

Sadenie jarných kvetov sa odvíja od toho, aký typ alebo druh ste zvolili. Celý proces, od vloženia cibuľky do zeme až po starostlivosť, je ale zvyčajne rovnaký.

Ako na sedenie kvetov v záhrade?

 1. Cibuľoviny sa vysádzajú do hĺbky aspoň 30 cm, výnimkou sú drobnejšie cibuľky, ktorým stačí aj 20 cm. Do pôdy umiestnite cibuľku, a spolu s ňou aj kompost, ktorý si môžete urobiť doma.

 2. Cibuľky vysádzajte koreňmi smerom dolu a špicom hore, aby sa vedeli rýchlo zakoreniť. Ak neviete rozpoznať, ktorá časť je vrchná, umiestnite ich nabok.

 3. Keď vysádzate viac cibuliek naraz, uistite sa, že sa navzájom nedotýkajú.

 4. Kvety sa nesadia symetricky, podľa “pravítka”, ale voľnejšie v menších a väčších skupinkách. Drobnejšie cibuľoviny sa sadia v množstve 8 – 12 cibuliek, tulipány a narcisy aspoň po 3 cibuľkách a masívnejšie druhy kvetov v množstve 3 – 5.

 5. Ak chcete mať záhradu čo najdlhšie farebnú, kombinujte rastliny s rôznym obdobím kvitnutia.

Ako sa starať o kvety v záhrade či na terase?

Každá záhrada a jednotlivé kvety v záhrade si vyžadujú starostlivosť, ktorá sa mení v závislosti od druhu a typu. Niekedy sa odlišuje aj od miesta, kde sa rastliny nachádzajú.

Starostlivosť o kvety v záhrade

Prvé jarné kvety v záhrade majú určité nároky na starostlivosť. Ak chcete, aby sa im darilo, mali by ste dodržiavať zopár pravidiel:

 1. Voda

  Jarné kvety nepotrebujú veľa vody, spravidla im stačia zrážky, ktorých je v tomto období viac ako dostatok.
 2. Pôda

  Kvety sú odolné a dokážu prežiť aj v chudobnej pôde, no ak im chcete pomôcť, dajte im trochu z kompostu, ktorý si viete urobiť sami doma. Ako kompostovať v záhrade? Kompostovanie je jednoduché, a síce má zopár pravidiel, určite si ich rýchlo osvojíte.
 3. Svetlo

  Väčšina jarných kvetov miluje slnko, no netreba to s ním preháňať. Najlepším stanovišťom je polotieň, niekedy až tieň.

Okrem toho je dôležitá aj správna údržba okolia, kde sa kvety nachádzajú. Burina v záhrade by ich mohla zadusiť a spôsobiť, že sa v ich okolí začnú množiť škodcovia.

Starostlivosť o kvety na terase

Starostlivosť o kvety na terase je podobná tej, ktorú vykonávate v záhrade, má len menšie rozdiely. Dávajte si pozor hlavne na priame a silné slnko, ktoré by ich mohlo spáliť. Okrem toho sledujte aj veľkosť kvetináčov, do ktorých ste ich sadili. Príliš malé nádoby môžu robiť problémy typom s veľkými a masívnymi koreňmi.

Nasaďte všetky obľúbené jarné kvety, a tým skrášlite celé blízke okolie domu. Ak im neviete nájsť miesto vonku, dobrým riešením je takisto zimná záhrada alebo uzatvorený balkón a terasa. Pre niektoré druhy je dobrá dokonca aj vertikálna záhrada, ktorá je netradičným prvkom v interiéri. Prezrite si všetky nápady do záhrady od Westwing a užívajte si farebnú jar aj vy.

Bezplatná registrácia Westwing: uistite sa, že vám žiadny praktický tip o pestovaní už nikdy neujde!