Vianočny´stromček a darčeky

V období Vianoc sa to nápadmi na darčeky len tak hemží. Avšak sú to tie správne tipy na vianočné darčeky pre vašich najbližších? Nie každý darček sa hodí práve pre vašu sestru, rodičov alebo kolegyňu. Každý má rád niečo iné a robí mu radosť takisto niečo iné. Možno oceníte naše rady a nápady na vianočné inšpirácie pod stromček. Veríme, že medzi nimi nájdete tie, ktoré potešia vašich najbližších. Veď Vianoce sú tým najkrajším časom v roku, kedy by možno aj vďaka malým či veľkým pozornostiam mali byť šťastí všetci.

Tipy na vianočné darčeky: čaro Vianoc začína nákupom darčekov 

Aj keď sa vám môže zdať, že nakupovať darčeky na Vianoce sú tým najjednoduchším poslaním, nemusí to tak byť. Veľmi rýchlo sa totiž môže stať, že stratíte inšpiráciu a tipy na vianočné darčeky sa minú rýchlejšie, než ste dúfali. V prvom rade si treba zvoliť ten správny postup.  

 • V priebehu roka sledujte a aktívne počúvajte, o čom vaši blízki hovoria.  
 • Nápady na darčeky si zapisujte, lebo vám môžu uletieť.  
 • Zistite si, kde sa konkrétna vec dá kúpiť a porovnajte si cenu a kvalitu.  
 • Určite si budget, koľko ste ochotní a schopní do všetkých darčekov investovať. 
 • Naplánujte si, kedy začnete nakupovať.  
 • Nenechávajte si nákupy na poslednú chvíľu. Aj doručovateľské služby majú svoj harmonogram a preto sa môže stať, že sa darčeky na poslednú chvíľu nestihnú doručiť. Nechajte si preto dostatočne veľkú rezervu.
 • Nezabudnite kúpiť aj baliaci papier, menovky, krabice a lepiacu pásku.  

Vianočné inšpirácie: tipy na vianočné darčeky 

Skvelé tipy na vianočné darčeky načerpáte aj vo vašej rodine. Vaši najbližší vám určite radi prezriadia, ktoré vianočné darčeky pre rodičov, darčeky na Vianoce pre teenagerov alebo vianočné darčeky pre deti by sa mohli hodiť. 

Čo darovať komu v rodine

Neviete, aký darček pre mamu na Vianoce by mohol byť tento rok ten pravý? Nezúfajte! Máme pre vás dobré rady a nápady. Mamy milujú teplo a pohodlie. Kúpte im kvalitnú vlnenú deku alebo pléd z umelej kožušiny. K tomu pribaľte hrnček na kávu alebo na čaj, nerezovú termosku alebo dobrú knihu, ktorá nikdy neomrzí. Mamy majú radi fotky svojich detí a vnúčat. Prípadne môžete dať zarámovať celú kolekciu alebo zostaviť fotoknihu. 

Hovorí sa, že vianočné darčeky pre ženy sa vyberajú ľahšie ako pre mužov. Nie vždy to tak musí byť také jednoznačné. Ženy sa potešia obľúbenej kozmetike, ale aj parfému či oblečeniu. Je však dôležité, aby ste sa trafili do vkusu a značky. Vianočné darčeky pre mužov môžu mať viac technický a praktický charakter. Napríklad muži docenia rôzne elektronické vychytávky, pomôcky na šport, doplnky k ich koníčkom, autám, motorkám či mobilným telefónom.

Z každého rožku trošku: tipy na vianočné darčeky a vianočná výzdoba  

Ak ste už zrealizovali všetky tipy na vianočné darčeky a váš nákupný zoznam je už plný, jednotlivé položky objednané, nezabudnite do nákupného košíka na dekorácie. Vianočná výzdoba bezpochyby patrí k sviatkom a rovnako ako na darčeky, ani na výzdobu netreba zabúdať.

Zlaté pravidlá  

Vianočná výzdoba interiéru vo vašom dome alebo byte by sa nemala príliš vzdialiť od štýlu bývania, ktorý ste si vybrali pre zvyšok domácnosti. Ak by bola celkom iná, mohlo by to pôsobiť celkovo neharmonicky, možno až rušivo. A to je zlaté pravidlo – zostaňte verní vášmu vkusu, pokiaľ ide aj o štýl vášho slávnostného interiéru. Nech sú vianočné trendy akékoľvek moderné a famózne,  jednotlivé dekorácie sa nemusia hodiť do vášho domova.

Na čo pri výzdobe nezabudnúť

Nielen vianočný stromček je ústredná dekorácia, ale aj vianočné dekorácie na stôlvianočná výzdoba na okná a nepochybne aj adventný veniec na dverách. Nezabudnite všade zladiť dekorácie v maximálne troch farbách, aby to nepôsobilo príliš rušivo. Urobte si zo stola výrazný stredobod naplnením misky ozdobami alebo čerstvým sezónnym ovocím, ako sú granátové jablká, pomaranče a hrušky.

Vianočné osvetlenie: svetlá aj vône všade navôkol 

Ak nemôžete naplniť svoj domov vôňou skutočného živého vianočného stromčeka, zvážte radšej vianočnú vôňu pomocou aromatických sviečok. Sviečky s tónmi borovice, cédrového dreva alebo jedle evokujú sviatočného ducha kvôli drevitej vôni stromov. Zároveň sa stanú efektnou vianočnou svetelnou dekoráciou.  

Aj okná si zalúžia zažiariť 

Zdobenie vašich okien je krásnou alternatívou k tomu, ak by ste nemali doma vianočný stromček. Vianočná výzdoba na okná vo forme mašličiek, vencov, trblietavých svetiel a dokonca aj svetelných reťazí môže vo vašom priestore pôsobiť slávnostne, ale zároveň nie preplnene. Aj umelé vianočné girlandy vyzerajú skvele zavesené na okenných rímsach.

Balenie darčekov: 5 tipov, ako na na to! 

Keďže tipy na vianočné darčeky už máte, zostáva vám posledná misia. A tou je nie príliš populárne balenie darčekov. Ukážeme vám hneď niekoľko spôsobov, ako si balenie darčekov spríjemníte a zároveň urobíte radosť tým, komu ste pripravili prekvapenie. Klasický baliaci papier môžete nahradiť hnedým recyklovaným priemyselným papierom. Aby to nebolo fádne, tu je zoznam ozdôb, ktoré môžete použiť na vrch zabaleného darčeka: 

 • slávnostná stužka 
 • cukrové lízatká v tvare paličky 
 • poleva a trblietky 
 • sviatočné pečiatky 
 • ozdoba bieleho soba 
 • detská ozdoba z papriera 
 • doma upečené perníčky a medovníky 
 • bylinky a suché korenie ako napríklad škorica a badián 
 • zvončeky na saniach  
 • mini vianočné stromčeky  

Niektoré z týchto nápadov vám budú trvať dlhšie ako ostatné. Perníčky treba upiecť a ostatné veci kúpiť alebo vyrobiť. Niektoré budú stáť viac a iné menej. Celkovo sú to však veľmi jednoduché spôsoby, ako darčeky na Vianoce pod stromčekom vyniknú. Načerpajte preto tieto vianočné inšpirácie a zabaľte darčeky inak, ako ste zvyknutí. 

Udržateľnosť aj v balení  

Udržateľnosť a ochrana životného prostredia je nevyhnutnosťou! Vynechajte plastové mašle a stuhy a namiesto toho si hľadajte listy, šišky, lesné plody, cédrové alebo borovicové konáre! Tie sú skutočne biologicky odbúrateľné a po rozbalení ich možno vrátiť do pôdy. Máte v okolí staré mapy? Zvážte ich využitie pri balení darčekov k Vianociam. Takisto látka je úžasný zero waste materiál. Takisto staré časopisy sú perfektnou voľbou. Darčeky na Vianoce môžete nielen zabaliť do starých časopisov, ale môžete si z nich vyrobiť aj mašličky!  

Deti si zo školy prinesú domov množstvo výtvarných prác. Nemôžete si to všetko nechať, ale asi je zlé to vyhodiť. S ich dovolením ich presvedčte, aby vybrali niektoré zo svojich kresieb alebo obrazov a použili ich na zabalenie darčekov. Znovu použite staré karty, ktoré ste dostali spolu s darčekmi a recyklujte ich na menovky, karty a štítky na vianočné darčeky.

Veríme, že sme vás našimi tipmi na vianočné darčeky obohatili. Želáme, aby ste nimi spravili radosť všetkým vašim blízkym.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!