Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Svadobné šaty v spálni

Jednou z najkrajších spomienok, ktorú si môžete uchovať zo svojho veľkého dňa sú svadobné fotky. Vždy, keď na ne pozriete, sa vám v mysli zjaví radosť, dobrá nálada a príjemná atmosféra, ktorú ste spolu s partnerom prežívali. Na to, aby ste sa však zo svojich fotiek mohli skutočne tešiť, potrebujete všetko dobre naplánovať. Berte do rúk svadobný plánovač a nechajte si poradiť tipmi od odborníkov. Opýtali sme sa troch svadobných fotografov na ich skúsenosti a všetky dôležité informácie. Zistite, ako si vybrať správne miesto a štýl pre vaše svadobné portréty. Kde všade sa fotiť, a aké zaujímavé miesta na Slovensku alebo v zahraničí rozhodne využiť. Nezáleží na tom, či uprednostňujete svadobné fotky v prírode, v kaštieli, alebo plánujete predsvadobné fotenie. Nájdete tu odpovede na všetky vaše otázky a skvelé inšpirácie!

Čo zvažovať pri výbere svadobného fotografa?

Plánovanie svadby patrí k náročným úloham. Musíte však vedieť, na čo všetko myslieť a nezabudnúť. Pri svadobných fotkách platí, že na to, aby boli skutočne profesionálne a krásne, si musíte vybrať kvalitného fotografa. Celý proces začína vami. Prehľadajte internet a zistite, aký štýl fotografií sa vám páči. Zvažujte aj ostatné premenné – miesto obradu, hostiny, celkový štýl svadby alebo vašu predstavu o svadobných šatách a výzdobe. Podľa toho sa snažte nájsť človeka, ktorý má podobný rukopis. Najlepšie je, keď nájdete minimálne dvoch alebo troch fotografov, aby ste si ich následne mohli porovnať. 

Prezrite si portfólio, recenzie a nechajte si vytvoriť cenovú ponuku. Ak vám vyhovuje, stretnite sa pred svadbou a zistite, či to medzi vami a fotografom skutočne funguje. Pred objektívom sa musíte cítiť dobre a samotný fotograf by vám mal dať rady, ako sa postaviť, kde je dobré pozadie, prípadne svetlo.

Kedy fotiť svadobné portréty?

Presný čas, kedy fotiť svadobné portréty sa ťažko určuje. Základom je poradiť sa so svojím fotografom. Najčastejšou voľbou je fotenie svadobných fotiek tesne pred obradom, kedy je dostatok času. Nevýhodou tohto variantu môže byť, hlavne počas letných mesiacov, ostré a silné svetlo. Profesionál s ním však určite bude vedieť pracovať.

Druhou možnosťou je fotenie počas svadobnej hostiny, približne okolo 16. hodiny. Alebo môžete využiť posledné lúče slnka počas tzv. zlatej hodinky. V tomto čase býva krásne svetlo na zachytenie novomanželov, ktoré dokáže vytvoriť dokonalé romantické snímky. Menšou nevýhodou je však vaša neprítomnosť na svadobnej hostine.

Niektorí volia fotenie svadobných portrétov aj v iný deň, ako je ten svadobný. Veľa svadobných fotografov ponúka aj túto možnosť, nakoľko ide o zlatú strednú cestu. Máte dostatok času na prípravu, žiaden zhon a predsvadobný stres, a zároveň vám to otvára možnosť fotenia portrétov aj na inom mieste, alebo dokonca v zahraničí.

Akými kritériami sa riadiť pri výbere miesta na fotenie?

Pri plánovaní svadby myslite na to, ako bude vyzerať svadobná výzdoba. Ale aj na to, kde chcete fotiť svadobné fotky. Niektorí novomanželia uprednostňujú, aby svadobné fotky zachytávali ich koníčky. Iní túžia len po romantickom mieste. Nechajte si poradiť od fotografa, ktorý má rozhodne viacero tipov. Základom ale je, aby bolo v cieľovej destinácii dostatok svetla a nebola príliš ďaleko v prípade, že sa chcete fotiť v svadobný deň.


Predsvadobné fotenie “RANDE”

Predsvadobné fotenie má množstvo výhod, ku ktorým sa radia nielen pekné spomienky na dni tesne pred svadbou, ale aj to, že:

 • zistíte, ako sa cítite pred objektívom;
 • spoznáte svojho fotografa;
 • získate pekné fotky na svadobné oznámenia či iné svadobné tlačoviny.

Fotograf Majo Peiger a predsvadobné fotenie

Čoraz viac snúbencov, ale aj párov, sa obracia na fotografov s požiadavkou “rande” fotenia. Na skúsenosti s týmto typom fotografií sme sa opýtali svadobného fotografa Maja Peigera, ktorý sa s nami podelil o všetky dôležité informácie. Majo má rád prirodzenosť a počas fotenia sa snaží zachytiť autentickosť každého momentu. Ak sa práve aj vy rozhodujete o mieste, aktivitách alebo štýle vášho predsvadobného fotenia, nájdete tu od neho veľa zaujímavých inšpirácií a tipov.

Fotografia má obrovskú silu v tom, že nás kedykoľvek dokáže preniesť v čase. Spomienky postupne vyprchajú, ale práve fotka nás aj po rokoch dokáže vrátiť do minulosti.

Prečo ste sa rozhodli venovať svadobnej fotografii a čo vás pri tom najviac inšpiruje?

Svadobná fotografia zachytáva jeden z najkrajších dní života – je náročná a vyžaduje si maximálnu koncentráciu, nakoľko žiaden moment zo svadobného dňa sa nezopakuje. Avšak o to je krajšia! Nesie v sebe lásku aj slzy šťastia, a to je inšpirácia sama o sebe. K svadobnému foteniu som sa vlastne tiež dostal cez lásku. Radi chodíme s manželkou na výlety. Už na začiatku nášho vzťahu sme sa fotili s prostredím na samospúšť, a ja som vždy zohľadňoval svetelné podmienky. Kamarátov naše fotky zaujali natoľko, že sami chceli, aby som im nafotil svadbu. Po niekoľkých rokoch odmietania som sa k tomu predsa len dostal.

Fotografia má obrovskú silu v tom, že nás kedykoľvek dokáže preniesť v čase. Spomienky postupne vyprchajú, ale práve fotka nás aj po rokoch dokáže vrátiť do minulosti. Má veľkú emočnú silu a to ma na nej tak fascinuje. Už od detstva mám k fotografii veľmi blízko. Rodičia mi darovali detský fotoaparát, s ktorým som fotil úplne všetko. Študoval som na strednej fotografickej škole a odvtedy sa foteniu venujem dennodenne.


Čo pokladáte za najdôležitejšie pri prípravách a samotnom fotení rande alebo predsvadobnom fotení? Aký čas a obdobie sú najlepšie na takýto druh fotenia?

Z môjho pohľadu nehrá rolu, či fotenie prebehne rok alebo mesiac pred svadbou, je to všetko o preferenciach konkrétneho páru. Klientov sa vždy pýtam, aká je ich predstava o prostredí. Či by uprednostnili prírodnú scenériu alebo mestskú architektúru. Podľa toho navrhnem konkrétne miesta. Fotky sa predsa robia pre nich, lokalita sa musí v prvom rade páčiť im.

Klientom odporúčam zvoliť si farebnú paletu, ktorú majú radi a vybrať si oblečenie, v ktorom sa cítia dobre, a ktoré vystihuje ich osobnosť. Ideálne je fotiť podvečer a pri západe slnka. Predsvadobné fotenie slúži aj na odbúranie stresu. Mnohé páry si chcú fotenie pred svadbou nacvičiť, nakoľko nie sú zvyknutí stáť pred objektívom. Pomocou predsvadobného fotenia sa navzájom všetci lepšie spoznáme, a o to je potom samotné svadobné fotenie uvoľnenejšie.

Oslovujú vás často snúbenci s požiadavkou na predsvadobné fotenie? Aké sú vaše skúsenosti? Čo je dôležité pre vás vo fotografii zachytiť?

Je to individuálne, viac prevažuje fotenie v svadobných šatách v iný ako svadobný deň. Zároveň ma však oslovujú aj páry, ktoré ešte nie sú zasnúbené a ide o klasické rande fotky, ktoré nie sú chápané ako súčasť svadobného balíka. Nech už ide o akúkoľvek variantu, mojím cieľom je zachytiť pár čo najprirodzenejšie. Zvečniť jeho jedinečné emócie a lásku.


Máte tipy pre snúbencov na výber miesta, aktivity alebo štýl pre ich predsvadobné fotenie? Čo všetko by mali zvažovať a ako sa na to najlepšie pripraviť?

Záleží na samotných snúbencoch, aké miesta majú radi. Pochádzam z Bratislavy a v jej okolí patria medzi obľúbené: lesy na Záhorí, skalnatá Kršlenica s výhľadmi, vinice v Malých Karpatoch, mestské prostredie hlavného mesta. Momentálne je v Bratislave stavebný boom a ako vidno na priložených fotkách, fotiť sa dá aj na streche autobusovej stanice Nivy alebo pod Skyparkom. V prípade záujmu klientov nie je problém spraviť si výlet aj do zahraničia. Za najdôležitejšie pokladám to, aby klienti boli na fotení sami sebou a išli do toho s pocitom, že si to naozaj užijú.

Web: www.majopeiger.com

Instagram: majopeiger_photography


Svadobné fotky v prírode

Svadobné fotky v prírode sú originálne, zaujímavé a plné emócií. Dokážu toho povedať oveľa viac, ako umelo vytvorené snímky v ateliéri. Tento typ fotiek sa hodí každému, no najlepšie tým novomanželom, ktorí sa rozhodli, že svadba v prírode je to pravé pre nich. Fotograf môže využiť nádherné scenérie okolitej prírody, či západ slnka na dokonalé zachytenie živých spomienok.

Fotograf Lukáš Vážan a svadobné fotky v prírode

Ohľadom svadobných portrétov v prírode sme sa opýtali svadobného fotografa Lukáša Vážana, ktorý sa s nami podelil o jeho dlhoročné skúsenosti. Lukášovým receptom na vydarené svadobné fotografie je predovšetkým pohodová a priateľská atmosféra. Pýtate sa, aké podmienky pre svadobné fotenie v prírode sú ideálne? Alebo čo zvažovať pri výbere správneho miesta? Dozviete sa všetky užitočné informácie! Napríklad aj to, čo je fotografmi často skloňované slovné spojenie “zlatá hodinka”. Nechajte sa inšpirovať!

Môj štýl je slávnostne – nadčasový. Dôraz sa snažím dávať na emócie, osobnosti a kvalitnú reportáž svadobného dňa.

Prečo ste sa rozhodli venovať svadobnej fotografii? Ako definujete váš osobný štýl fotografií?

K svadobnej fotografii som sa dostal na žiadosť priateľov. Bolo to pred 11timi rokmi v mojich začiatkoch fotografovania, popri fotení eventov, produktov a fotení v štúdiu. Energia svadobných dní a samozrejme aj samotných svadobčanov, si ma získala hneď na prvých svadbách. V porovnaní s fotografovaním v štúdiu to bolo úplne iné – krajšie a živšie. To ma drží pri svadbách dodnes. Môj štýl je taký slávnostne – nadčasový. Taký, akými sú svadby vo všeobecnosti vnímané. Dôraz sa snažím dávať na emócie, osobnosti a kvalitnú reportáž svadobného dňa.


Aké sú ideálne podmienky pre svadobné fotenie v prírode? Čo znamená „zlatá hodinka”?

Medzi ideálne podmienky svadobných fotiek v prírode patrí dobrá nálada. Fotenie mimo svadobného dňa, kedy máme dostatok času, je tiež veľkou výhodou. Všetko ostatné sú premenné, ktorým sa pri fotení prispôsobíme.

Zlatá hodinka je posledná hodina pred západom slnka, prípadne prvá hodina po jeho východe. Fotíme zvyčajne v tej večernej. Svetlo je v tom čase príjemné, mäkké a tiene sú natiahnuté. Ak fotenie svadobných portrétov prebieha v letných mesiacoch, teplota počas zlatej hodinky je tiež príjemnejšia. Deň sa blíži ku koncu, a my sa môžeme plne sústrediť na fotenie a energiu daného okamihu.

Stretli ste sa už počas fotenia v prírode aj s rušivými momentmi? Čo by mali snúbenci zvažovať pri výbere lokality na fotenie v prírode?

Rušivých momentov v prírode nie je veľa. Môže ísť maximálne o turistov, ktorí zagratulujú mladomanželom. Je to však skôr príjemné, ako rušivé. Kto má rád fotenie mimo davov ľudí, určite ocení atmosféru prírody. Fotenie môže skomplikovať snáď jedine počasie, čo sa našťastie často nestáva.

O výbere lokality by sa pár mal rozhodnúť už na začiatku. Či pôjde o fotenie v lese, pár metrov od auta, alebo možno trochu náročnejší výstup na kopec. Turistické výstupy nie sú pre každého, ale investovaná energia sa vám určite vráti v podobne krásneho výhľadu a originálnych fotiek.


Máte obľúbené miesta pre svadobné fotenie v prírode?

Moje obľúbené miesta na fotenie v prírode sú určite tie, na ktorých som ešte nefotil. Keď fotím na novom mieste, tak moja vnútorná kreativita akoby fungovala úplne inak. Slovenská príroda je nádherná. Platí, že je jedno aké miesto vyberiete, fotky z našej prírody budú určite vydarené!

Web: www.lukasvazan.com

Instagram: lukasvazanphoto


Svadobné fotky na zámku alebo kaštieli

Túžite po mierne historickej a romantickej atmosfére? V tom prípade sú pre vás tou správnou voľbou svadobné fotky na zámku. Takýto druh miesta je vhodný aj pre výročie svadby, keď si manželia obnovujú manželské sľuby. Zámok či historická budova dýcha nezameniteľnou atmosférou. Svadobné portréty môžete situovať do interiéru krásnej historickej budovy alebo využiť nezameniteľné scenérie okrasných záhrad v jej bezprostrednej blízkosti.

Fotografi Darina a Tomáš a svadobné fotky na zámku

Na skúsenosti so svadobným fotografovaním na zámku, kaštieli alebo inej historickej budove sme sa opýtali fotografov Dariny a Tomáša. Manželský a fotografický pár má veľa skúseností s fotením práve v krásnych historických budovách a miestach. Počas svadobného dňa sa snažia zachytiť všetky dôležité emócie – šťastie, slzy, radosť a samozrejme lásku. Dozviete sa pre aký štýl svadby a výzdoby zvoliť tento druh svadobných portrétov. Okrem iného sa s nami Darina a Tomáš podelili o ich najobľúbenejšie miesta pre svadobné fotenie na zámku.

Najdôležitejšie je pre nás, aby si naši klienti pri prezeraní fotiek spomenuli na príjemné chvíle, ktoré zažili v ich veľký deň.

Prečo ste sa rozhodli venovať svadobnej fotografii? Aký je váš štýl fotografií a čo pokladáte za dôležité vyjadriť prostredníctvom vašich fotiek?

Fotenie svadieb je náš “dream job”. Okrem toho, že robíme čo milujeme, tak veľa cestujeme a navštevujeme nádherné miesta, nielen na Slovensku. Spoznávame ľudí a získavame nových kamarátov. Zažívame nádherne neopísateľné momenty.

Náš štýl sme si budovali spoločne. Každý mal iný pohľad na fotografiu, takže nájsť spoločnú cestu bolo trošku náročnejšie. Je to zmes Fine Art a Lifestylu. Pri zachovaní uvoľnenej a prirodzenej atmosféry sa snažíme zachytiť dokonalosť, ktorú definuje Fine Art. Čo sa týka tonality, snažíme sa len o mierne doladenie a skôr sa prikláňame k reálnym farbám.

Najdôležitejšie je pre nás, aby si naši klienti pri prezeraní fotiek spomenuli na príjemné chvíle, ktoré zažili v ich veľký deň. Aby z nich bola cítiť atmosféra daného momentu a jedinečnosť miesta, kde sa ich veľký deň konal.


Oslovujú vás často snúbenci s požiadavkou na svadobné fotenie v kaštieli, na zámku alebo v inej historickej budove? Aké máte skúsenosti?

Väčšia polovica našich svadieb sa koná v kaštieľoch a zámkoch, takže fotenie portrétov prebieha na mieste. Mladomanželia väčšinou nechávajú výber miesta na nás, takže sa snažíme výber miesta prispôsobiť celkovému štýlu dvojice a ich svadbe. Ak dvojica uprednostňuje skôr prírodné krásy a nevesta ma krásne vílovské šaty, tak skôr navrhneme fotenie v prírode, niekde na lúke. Ak má dvojica rada čaro jedinečnej historickej architektúry a z nevesty je nádherná princezná, vtedy volíme kaštiele, zámky alebo nádherné historické námestia.

Čo pokladáte za dôležité pri fotení v historickej budove alebo v jej exteriéri? Ako najlepšie zachytiť atmosféru historickej budovy?

Najdôležitejšie je, aby všetko dokopy ladilo, a aby výzdoba nebola v kontraste so štýlom priestoru. Historické budovy sú vyzdobené samé o sebe nádhernými prvkami. Príliš veľká alebo extravagantná výzdoba dehonestuje ducha histórie. Tak isto aj správny výber šiat by mal ladiť s výberom priestoru. Ak všetko spolu dokonale korešponduje, potom je výsledok zaručený!


V akých kaštieľoch alebo zámkoch na Slovensku alebo v zahraničí ste už fotili? A aké patria k vašim najobľúbenejším a prečo?

Máme to šťastie, že nás volajú na svadby na celom Slovensku, od východu po západ. K jedným z našich najobľúbenejších patrí zámok Galicia Nueva v Haliči. Priestor je celý nádherne zladený, a aj poloha zámku je veľmi ojedinelá. Zámok nie je ničím rušený a samozrejme vytvára priestor pre nádherné scenérie. V neposlednom rade patrí k našim obľúbeným miestam aj Šimák Zámok v Pezinku. Jeho jedinečná zlatá sála je noblesná a ako stvorená na svadby.

Web: www.darinatomas.sk

Instagram: darina_tomas_photography


Svadobné fotky v zahraničí

Rozhodli ste sa, že chcete, aby bola vaša svadba v zahraničí alebo len túžite po fotkách z romantického Paríža? Najprv si vyberte fotografa, ktorý takéto služby poskytuje a následne sa pripravte na výlet, ktorý môže byť aj vašou svadobnou cestou. Počítajte ale s tým, že výsledok je cenovo náročnejší, a preto je dobré celú cestu premyslieť. Za nádherné a unikátne fotky to však mnohým párom rozhodne stojí. S plánovaním výletu si nemusíte robiť starosti, fotograf so skúsenosťami vám poradí a uľahčí celý priebeh.

Zaujímavé miesta na svadobné fotenie v zahraničí

Už ste naplánovali celú svadbu, nadekorovali svadobný stôl, ale miesto na svadobné fotografie ste si stále nevybrali? Stavte na zahraničie a vyberte si jednu z obľúbených cieľových destinácií. Ponúkame vám na inšpiráciu náš výber svadobných miest:

 • Paríž, mesto lásky,
 • Benátky, mesto romantických gondol a mostov,
 • Praha, mesto plné histórie,
 • Zámok Neuschwanstein, miesto v Nemecku ako vystrihnuté z rozprávky,
 • Provensalsko, miesto s nekonečnými levanduľovými poľami,
 • Island, neuveriteľné scenérie plné lásky.

Zaujímavé miesta na svadobné fotenie na Slovensku

Zahraničie je krásne a poskytuje tisíce možností, kde sa odfotiť. Ak však nechcete cestovať, Westwing má pre vás zopár tipov na zaujímavé miesta na Slovensku:

 • Gotická záhrada na Bratislavskom hrade,
 • Arborétum Mlyňany,
 • Železná studienka,
 • Devínsky hrad,
 • Lomnický štít,
 • Kaštieľ vo Veľkých Uherciach.

Možností na vytvorenie tých najkrajších svadobných fotiek je nespočetne veľa. Poraďte sa so svojím fotografom, naplánujte si fotenie a vytvorte portréty, na ktoré budete s úsmevom pozerať aj o desiatky rokov.

Bezplatná registrácia na Westwing: získajte praktické tipy a rady pre svoju svadbu alebo výročie!