Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Knižka o wabi sabi a hrnček

Dokonalosť v nedokonalosti, aj tak by sa dal definovať štýl Wabi Sabi. Je to životná filozofia, aplikovateľná ako v interiéri, tak v živote. Názov sa nedá presne preložiť, ale slovo “wabi” znamená život v súlade s prírodou a “sabi” nezastaviteľný tok času. Nie je úplne jednoduché ho presne definovať, alebo presne určiť. Je to všetko a zároveň nič konkrétne. Wabi Sabi má niekoľko princípov, ktoré vyznáva, ale nie sú pre nikoho fixné. Nič netreba brať záväzne a tieto princípy budú zrejme vyhovovať ľuďom, ktorí milujú uvoľnený štýl bez pevných pravidiel.

Čo znamená Wabi Sabi?

Rok 2020 bol bezprecedentnou výzvou pre ľudstvo. Viac ako 100 rokov sme netrávili svoj pracovný a súkromný život vo vnútri. Čoraz viac si uvedomujeme, že zmena je jedinou konštantou v živote. Jediné, čo dnes ľudská myseľ potrebuje, je upokojenie a uzemnenie. Koncept wabi sabi prináša upokojenie, učí nás nachádzať krásu v nedokonalosti a spája s prírodou. 

Má 3 základné princípy: 

 • nikdy nič nie je trvalé,
 • nikdy nič nie je dokonalé,
 • nikdy nič nie je úplné.

Tento bytový dizajn oslavuje autenticitu predmetov a materiálov poznačených časom, patinou, odreninami a prasklinami, koróziou, ktoré sú hlavným motívom tohto štýlu. Nepravidelnosť a asymetria tvarov je takisto jedným z hlavných znakov. Táto filozofia nás nabáda, aby sme prijali a ocenili všetko, čo je pominuteľné, nedokonalé a neúplné. Je protikladom materializmu. 

Wabi Sabi je interiérový dizajn, ktorého pôvodným domovom je Japonsko. Dal by sa vzdialene prirovnať k moderne (začiatok 20 storočia), hygge, alebo rustikálnemu štýlu. Korene má v zen-buddhizme a vyvinul sa okolo 15 – 16. storočia, ako reakcia na drahý a luxusný čínsky tovar privezený do Japonska. Buddhistickí mnísi preto zaradili do čajových obradov nepravidelne tvarované misky s porušenou glazúrou a prasklinami, ktoré vyzdvihovali ich jednoduchosť a nádheru. 

Možno je tento štýl bývania v našich zemepisných šírkach menej známy, preto by sme vám radi predstavili naše rady a nápady, ako na zariadenie interiéru a ako si s ním poradiť.

Štýl bývania: Wabi Sabi v interiéri

Wabi Sabi na západe spopularizoval belgický dizajnér Axel Vervoordt. Sám poznamenal, že zariadenie interiéru v tomto štýle vyžaduje čas, kým nazbierate rôzne zodpovedajúce predmety a tiež dôkladnú pozornosť na detail. Vo finále by mal vyzerať chudobne, aj keď takým nie je. Krása tohto štýlu tkvie v tom, že bežne vnímané chyby prírodného materiálu z opotrebovania časom, ako patina, praskliny, vrásky, korózia, sú tu vnímané ako stopy, ktoré v nich život na svojej ceste zanechal. Akceptuje to, čo je spoločnosťou považované za škaredé a nedokonalé. 

Ako zariadiť byt v tomto štýle, ktorý trendy veľmi nesleduje?

 • Minimalizmus v byte tomuto štýlu prospieva
 • Priestor by mal byť čistý a otvorený, má veľa prirodzeného svetla z okien
 • Priestor zbytočne nezahlcujte, aby vynikli výnimočné kúsky a ich textúra

Dajte prednosť remeselným a kvalitným produktom, vlastným výtvorom, ale kľudne aj výtvorom vašich detí. Tento štýl bývania preferuje organické a asymetrické tvary. Má jedinečný a neopakovateľný dizajn, neošetrené, alebo minimálne ošetrené prírodné materiály, pravé uhly nie sú podmienkou.

Opotrebovanie je veľkým plusom

Wabi Sabi preferuje nábytok s viditeľnou históriou, ručne vyrezávaný nábytok napríklad po starej mame, alebo z blšieho trhu. Plusom je nedokonalá omietka, presvitajúce tehly či staré trámy, alebo prírodné materiály, ktoré časom chytajú patinu. Wabi Sabi je udržateľnosť sama o sebe, pretože veci recykluje a dáva im nový život. Sami si môžete povrchovými úpravami vytvoriť dojem vintage kúsku.

Interiérové farby a materiály typické pre tento koncept

Aké materiály preferovať? Ako sme už spomenuli, filozofia Wabi Sabi sa nesie v duchu súladu s prírodou. Pre ňu sú charakteristické kameň, hlina, trstina, bambus, rôzne druhy dreva, ľan, konope, juta, papier, alebo ratan, keramika, kamenina, terakota, sklo, bavlna, vlna, ekokoža. Všetko prirodzené sa ráta. 

Interiérové farby v tomto štýle sú prevažne teplá béžová farba, jemná šedá, prírodná biela a zemité tóny. Sú povolené aj niektoré akcenty pastelovej ružovej, modrej a zelenej. Použité môžu byť napríklad na stenách, vankúšoch, prikrývkach. 

Osvetlenie a ďalšie Wabi Sabi doplnky do bytu

Aké doplnky do bytu sa hodia? Ako výzdoba poslúžia predmety, ktoré nahlodal zub času alebo tie v štýle vintage. V prírode si nájdite zaujímavé samorasty alebo kamene, ktoré vložíte do vázy, alebo skleneného pohára. Uštrikujte si prikrývku, alebo poťahy na vankúše. Ak máte ručne viazaný koberec, umiestnite ho na podlahu. Hlinená keramika a živé kvety v črepníkoch priestor takisto vhodne doplnia. 

Prirodzené prúdenie svetla

Podstatné je prirodzené svetlo v priestore. Hra svetla a tieňov pozitívne ovplyvňuje estetiku interiéru. Ak vás tento štýl oslovuje, určite nájdete viaceré kúsky, ktoré sa s týmto konceptom zhodujú. Závesné aj stolové lampy v kombinácii ľanu, kovu a skla, alebo bambusu.  Ak ste zruční, viete si také svietidlo vyrobiť, alebo  prerobiť nejaké staršie, ktoré ste už doma mali a vdýchnuť mu nový život. Dnešná doba núka nábytok z rôznych prírodných materiálov typu bambus, teak, alebo ratan. Vázy, hrnčeky, kvetináče z terakoty alebo kameniny. Poťahy na vankúše, obliečky, prehozy, obrusy, kuchynské utierky z ľanu. 

Trendy na ďalší rok

Wabi sabi sa prelína s mnohými štýlmi bývania a zdá sa, že ani interiérové trendy 2022 ho nevynechávaju. Tu sú niektoré s nich:

 • Rok 2022 bude jemne spájať retro so zenovými a prírodnými prvkami. 
 • Stále sa kladie dôraz na otvorenosť a multifunkčnosť celého priestoru, napr.v prípade domácich kancelárií
 • Prineste viac života a kyslíku so živými kvetmi
 • Vintage nábytok, buď vlastnej tvorby, alebo zo starožitníctiev a blších trhov
 • Zenový interiérový dizajn pomáha trvalej udržateľnosti, príroda a návrat k nej je jeho podstatou
 • minimalizmus bude stále IN
 • Udržateľnosť je stále väčšou témou, voľte organické a ekologické materiály, ktoré sú recyklované a z trvalo udržateľných zdrojov, vyberajte materiály s označením netoxické
 • Priestor zariaďte energeticky efektívne – znížte spotrebu elektrických spotrebičov, vykurovania a osvetlenia
 • Zaoblené hrany a zamat na nábytku
 • Lakované dvere

Farba roku 2022

Stále zostane v kurze základná a prirodzená kamenná sivá, tónovaná čierna farba a sivobiela. Na rad prídu aj tlmené kontrasty prirodzených farieb s odtieňmi zelenej, ako aj čierne akcenty v kombinácii s neutrálnym základom. Aj biele steny budú IN na zvýraznenie povrchu nábytku a doplnkov a svetlé podlahy zas na zvýraznenie odrazu svetla v miestnosti. Tešiť sa môžete aj na obrátené kontrasty. Kontrastné prvky sa nachádzajú napríklad na podlahách, lištách a príslušenstve.

Rovnako ako v móde, aj v bytovom dizajne prevládajú trendy. Wabi Sabi je jedným z nich. Spoznajte jeho čaro aj vy! Zaregistrujte sa vo Westwing a získajte skvelé ponuky na interiérový dizajn.