Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako upraviť svahovitý terén v záhrade: okrasná záhrada

Máte krásnu záhradu s kopcom či vyvýšeninou? Chceli by ste ju zveľadiť, ale neviete, odkiaľ začať? V tom prípade neváhajte a čítajte ďalej, pretože sme pre vás pripravili 5 skvelých spôsobov, ako upraviť svahovitý terén v záhrade! Vďaka nim sa aj tento na prvý pohľad nevyužiteľný kus vášho pozemku môžete naplno zúžitkovať. Okrem toho tu nájdete aj tipy pre celkové plánovanie záhrady spolu s jednoduchými radami, ako sa o ňu dobre postarať, aby vás odmenila nádherne rastúcou zeleňou a chutnou úrodou.

Plánovanie záhrady od A po Z a ako upraviť svahovitý terén v záhrade

Mnohým sa tento krok môže zdať zbytočný, ale celé plánovanie záhrady zásadne uľahčí a objasní konkrétny návrh pre daný pozemok. Či už vlastnoručne načrtnutý alebo od profesionálneho záhradného architekta, návrh záhrady vám pomôže:

  • efektívne premyslieť výsadbu zelene s dostatočným priestorom pre jej budúci rast
  • lokalizovať možné vodné zdroje či naplánovať prípadné inžinierske siete
  • vyčleniť miesto pre oddych ako napríklad terasu, altánok, posedenie či detské ihrisko
  • rozhodnúť sa pre prípadné záhony na pestovanie zeleniny, byliniek alebo okrasných kvetov
  • rozmiestniť chodníky, miesto pre kompostovanie, záhradný domček pre náradie a podobne.

Ak sa chcete pustiť do plánovania, odporúčame vám aj naše tipy do záhrady, kde objavíte množstvo inšpirácií!

Plánujete si upraviť záhradu a hľadáte viacero informácií alebo dokonca doplnkov do vašej záhrady? Neváhajte a zaregistrujte sa už dnes na našej stránke Westwing a získajte až -70% zľavu na viacero produktov z našej kolekcie!

Ako upraviť svahovitý terén v záhrade? Poradíme vám!

A už prichádza na rad vyriešenie dilemy ako upraviť svahovitý terén v záhrade! Vybrali sme pre vás 5 najštýlovejších spôsobov, vďaka ktorým nebudete musieť svah zarovnať, ale nápadito využiť práve jeho nerovnú štruktúru. Táto možnosť je síce finančne aj technicky náročnejšia, ale práve vďaka nej bude či už veľká alebo malá záhrada skutočne unikátna!

1. Suché múriky

Suché múriky patria medzi obľúbené riešenia, pretože na ne nepotrebujete maltu a výsledok je naozaj očarujúci. Naukladanú vrstvu kameňov vždy posypte drobnou, preosiatou zeminou, aby ďalšie vrstva lepšie “sadla”. Každú novu posuňte 4 až 5 cm viac do svahu pre lepšiu stabilitu. Keďže príliš vysoké múriky nepôsobia pekne, nemali by presahovať 80 cm. Aby neboli príliš dlhé, účinným a estetickým predelom sú napríklad improvizované kamenné schodíky či výklenky. Takýmto spôsobom vytvoríte pútavé zákutia.

TIP: Určite ste sa stretli aj s veľmi populárnym moderným riešením spevnenia svahu, takzvanými gabiónmi alebo gabiónovými múrikmi. Ide o drôtokamennú konštrukciu v tvare kocky či kvádra, ktorú tvoria zozvárané oceľové siete vyplnené kameňom. Či už do svahu alebo ako plot okolo domu, je to skvelé riešenie pre mestské aj vidiecke domy.

2. Voľná skalka

Takáto okrasná záhrada krásne vynikne aj v menších záhradách, potrebujete hlavne veľké kamene a balvany ideálne toho istého druhu, ktoré môžete doplniť menšími. Z veľkých kameňov môžete vytvoriť na úpätí svahu skupinky a priestor medzi nimi použiť na nasadenie plazivých rastlín, ktoré ho spevnia. Odporúča sa použiť menší počet drobnejších rastlín na veľkej ploche. Skalky nebudú vhodné do prudkého terénu. Majte na pamäti, že sú vystavené dažďu a erózii, a aj keď pôsobia jednoducho, vyžadujú pravidelnú údržbu. Nádherne vyniknú aj ako predzáhradka.

3. Kaskádové záhony

Toto riešenie je vhodné pre prudšie svahy – stačí plochu rozčleniť na niekoľko terás, ktoré môžete spevniť napríklad suchými múrikmi. Nezabudnite na priestor pre schodíky. Potom je už len na vás, čo si na záhonoch vysadíte – môže tam byť zeleninová záhrada či bylinková záhrada, ak pripravíte vhodnú pôdu, či skalka alebo záhon s lúčnymi kvetmi pre včielky. Alebo priestor pre posedenie?

4. Bazén vo svahu

Záhrada s bazénom, ktorý je zasadený do svahu, je ďalším výborným a osviežujúcim spôsobom, ako využiť tento terén. Je to síce náročný projekt, ale potešenie z výsledku bude zaručené! Nad bazénom môže byť krásna terasa a po stranách kaskádové záhony so zeleňou. Pozrite sa, aká výsadba okolo bazéna je najvhodnejšia, keďže je zväčša situovaný na južnej strane s veľkým množstvom slnečného žiarenia.

5. Terasa pre deti

Záhradné terasy, pre ktoré sú mierne svahy ako stvorené, budú vyzerať ešte krajšie, keď z nich spravíte ihrisko pre vaše ratolesti. Drevený domček s preliezkami a šmykľavkou vedúcou dole svahom budú pre ne ako raj! Je to aj pekný priestor pre trampolínu, nafukovací bazén, či pieskovisko. Deti si toto miesto ihneď zamilujú a rodičia si tam môžu nasadiť aj nejaké okrasné kvety do záhrady, kríky, či si spraviť skalku.

Rady a nápady, ako sa starať o záhradu

Záhrada plná kvetov a stromov, v ktorej si dopestujete vlastné ovocie a zeleninu? Znie to ako naozaj prekrásna romantická predstava. Skutočnosť nemusí byť iná. Nezabudnite však na to, že záhrada v podstate potrebuje starostlivosť počas celého roka okrem zimy, na ktorú ju ale tiež musíte dostatočne pripraviť. Za prácu a úsilie, ktoré do nej vložíte, vás však potom niekoľkonásobne odmení. Pripravili sme pre vás základné rady a nápady. S nimi bude údržba záhrady o niečo jednoduchšia.

  1. Zistite pH pôdy na vašom pozemku. Dôležite je, aby ste vedeli, či pozemok vyžaduje úpravu alebo je vhodný pre vaše plány a výsadbu. Nie je to nič ťažké – máme pre vás jednoduché spôsoby, ako zistiť pH pôdy.
  2. Zvoľte rastliny, kríky a stromy tak, aby im vyhovovala pôda, podnebie, množstvo vody a slnečného žiarenia v danej lokalite. Môžete nájsť rôzne rastliny do tieňa, polotieňa či na svetlo. Ak je vaša záhrada veľmi exponovaná slnku, myslite aj na zavlažovanie. Zachytávanie dažďovej vody predstavuje jedno z najjednoduchších riešení.
  3. Pamätajte aj na pravidelné kosenie trávy počas vegetačného obdobia a strihanie stromov a kríkov, predovšetkým na jar a jeseň. Je to tiež príprava na zazimovanie záhrady.
  4. Nezabúdajte aj na najväčší tŕň v oku – burina v záhrade vie pokaziť vzhľad okrasnej záhrady a obmedziť rast zeleniny a ovocia. Niekedy však vie byť aj osožná, pretože pomáha udržať vlhkosť v pôde. Treba len nájsť tú správnu rovnováhu.
  5. Využite prírodný, biologický odpad zo záhrady na kompost. Pomocou procesu kompostovania vytvoríte kvalitné hnojivo s tým správnym pH pre vašu zeleň.

Ako upraviť svahovitý terén v záhrade: záhrada snov

Už ste si premysleli ako upraviť svahovitý terén v záhrade podľa vašich predstáv? Členitosť ju určite spraví ešte krajšou! Dúfame, že sa vám páčili aj naše ďalšie nápady do záhrady a že si čas strávený v nej naplno vychutnáte prácou a zaslúženým oddychom na čerstvom vzduchu. Je to záväzok na skoro celý rok, ale za to tu každá starostlivosť bude niekoľkonásobne odmenená!

Či už je to rovná alebo svahovitá záhrada, každá vie byť dokonalým miestom pre odpočinok. Spravte aj tú vašu ešte útulnejšou, doplňte ju o pohodlný oddychový nábytok a záhradné dekorácie a doplnky a tešte sa z každej chvíle, ktorú tu strávite! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov so záhradou ešte krajší!