Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Usporiadanie bytu pre hostí

Uvažujete o predaji alebo prenájme vašej nehnuteľnosti? Stretli ste sa s výrazom home staging? Ide o službu, kedy profesionáli pripravia váš dom, alebo byt na predaj, alebo prenájom. Veľmi dobre poradia ako zariadiť byt alebo dom pre tieto účely. Home staging využívajú prevažne realitní agenti, developeri, ale aj súkromné osoby. Cieľom je zvýšenie atraktivity nehnuteľnosti pre širšie spektrum záujemcov. Dosahuje sa to farebným ladením interiéru, usporiadaním nábytku, nastavením osvetlenia, farebným zladením doplnkov. Home staging v preklade znamená “zinscenovať dom”. Budeme radi ak vám pomôžu naše rady a nápady ako na to. 

Čo je home staging?

Home staging má veľa významov. Odstraňujú sa pri ňom všetky negatívne a rušivé elementy, ktoré by mohli potenciálneho zákazníka odradiť. Ide o navodenie dojmu, že “práve tu by som chcel bývať.” Osoba zaoberajúca sa takouto úpravou nehnuteľností sa nazýva Home Stager. Interiérový dizajn má v malíčku, tiež fotografiu a realitný marketing. Ide o rýchly a neinvazívny zásah do vzhľadu interiéru pričom nejde o prestavbu bytu alebo domu. Home staging ukazuje potenciál nehnuteľnosti bez maskovania jej nedostatkov, ale vyzdvihovaním jej najvyšších kvalít.  

Home staging: ako usporiadať priestor

Čo býva prvá vec, nad ktorou uvažujete, keď čakáte návštevu a pripravujete svoj dom pre hostí? Situácií, keď sa to môže stať, je niekoľko: priatelia, známi, rodina sa u vás na pár minút zastavia, alebo zostanú po dlhší čas. Musíte svoj dom prichystať na pracovnú večeru alebo prenocovanie. Čo v rýchlosti spravíte? Čo si ľudia všímajú a čo určite vidia v priestore a vy pravdepodobne nie, to je prácou home stagera. Sledovať trendy, ovládať priestor a bytový dizajn tak, aby ich vedel príťažlivo skĺbiť. 

7 tipov ako na to

  1. Súdržnosť a plynulosť priestoru je asi prvá vec, ktorá udrie do očí. Či interiérové farby ladia, ako je rozostavaný nábytok a či pôsobí rušivo alebo nie. Veľa ľudí si všíma, aká je výzdoba a či všetky materiály v interiéri tvoria jeden celok a harmóniu pre oko, aj pre celkový pocit a dojem. Voľte neutrálny štýl bývania ako wabi sabi, alebo minimalizmus v byte alebo dome. 
  2. Čistota a poriadok musia byť. Vždy odstráňte všetok špinavý riad, čistú bielizeň do skríň, povysávajte, utrite stoly a viditeľné plochy.
  3. Vône a pachy sú veľmi podstatné pre prvý aj celkový dojem a zapamätateľnosť, všetko vylepšia vonné sviečky, difuzéry vôní, alebo tyčinky.
  4. Svetlo a osvetlenie domu určujú pohodu a náladu priestoru. Vyčistite okná, rozostrite závesy, nech sa dovnútra dostane čo najviac prirodzeného svetla. Čo sa týka svietidiel, na človeka lepšie pôsobia žlté odtiene svetla, tie sa hodia do obývačky a spálne. Biele svetlo v priestore navodzuje energickejšiu atmosféru a hodí sa na osvetlenie pracovných plôch, napríklad v kuchyni, kúpeľni, alebo v pracovni. Bodové svetlá môžu zase upriamiť pozornosť na obrazy a knižnicu, v ktorej máte pekne usporiadané knihy, ktoré vás takisto môžu reprezentovať. LED svetlá, reťaze a sviečky zútulňujú.
  5. Kombinácie farieb na steny – kombinovať farby správne v celom interiéri je hotové umenie. Dajte prednosť bielej alebo neutrálnej palete farieb, ako sú odtiene svetlosivej a svetlokrémovej či béžovej.
  6. Zeleň je kľúčový prvok. Doprajte domovu veľa zelene. Oživí akýkoľvek priestor, či už rezané alebo živé kvety či izbové rastliny, všetky patria do interiéru.
  7. Doplnky do bytu. Dotvárajú celkový vzhľad miestností. Farebne vkusne zvolené závesy, záclony, vázy, zrkadlá, vankúše, koberce, obrazy a rôzne sošky dodávajú priestoru pomyselnú bodku. Schovajte rodinné a osobné predmety z dohľadu, aby sa potenciálny zákazník vedel s priestorom stotožniť.

Interiérový dizajn: naše inšpirácie na home staging

Rád na zariadenie interiéru je v dnešnej dobe viac ako dosť. Ak chcete prispôsobiť priestor na home staging alebo len zariaďujete interiér, skúste škandinávske bývanie. Nie je snáď nikto, koho by tento geometricky, farebne striedmy a priestorovo čistý a vzdušný štýl neoslovil. Vďaka nemu sa môžu mini domy alebo byty zdať opticky väčšie, keďže tento štýl bývania preferuje svetlé a prírodné interiérové farby a tiež prírodné materiály

Dizajn v každej časti domu alebo bytu

Interiérový dizajn kuchyne sa zariaďuje v tomto štýle veľmi dobre. Čisté línie škandinávskych kuchýň sa hodia do každého priestoru a sú veľmi obľúbené. Farby sú biele, krémové a nesú sa aj v odtieňoch modrej a žltej. Z materiálov sú preferované prírodné drevo, kovy alebo betón. Kuchyne sú vždy praktické a funkčné.

Dizajn kúpeľne určite oživíte zrkadlami, ktoré aj opticky zväčšujú priestor, doplnkami ako uteráky, držiaky na mydlo a zubné kefky, tyče na uteráky či koše na bielizeň. Chodba dizajn, určite jej neuškodí vybaviť ju väčším zrkadlom, hlavne ak je to malý priestor, ďalej bielymi alebo svetlými odtieňmi na stenách, vešiakmi a botníkmi s priestorom na sedenie.

Ako zariadiť obývačku v byte je zásadná otázka. Miesto na stretávanie rodiny a priestor na relax. Zariadenie obývačky v škandinávskom štýle má vysoké požiadavky na pohovky, ktoré sú stredobodom pozornosti. Sú pohodlné a praktické, rozkladacie, alebo aj nie. V obývačke ďalej nájdete kreslá, taburetky a huňatý koberec na zemi.

Môžete sa samozrejme zariadiť podľa seba a byt zariaďovať podľa svojich preferencií štýlu. Môžete ich skúsiť aj kombinovať, lebo žiadny z nich nie je úplne vyhranený. Možno pomôže, ak vám niektoré pripomenieme: wabi sabi, hygge, boho, retro a vintage štýl , rustikálny štýl, shabby chic, industriálny štýl, provensalský štýl, či vidiecky štýl.

Výzdoba interiéru pre každú miestnosť vo vašej domácnosti

Ak sa vrátime na začiatok k home staging, výzdoba interiéru je nezanedbateľnou súčasťou prezentácie nehnuteľnosti. Ak prejdete miestnosť po miestnosti a máte priestor zosúladený, všetko umyté a upratané, prichádzajú na rad doplnky.

Čo je v bytovom dizajn IN

Interiérové trendy 2022 sa naďalej riadia striedmosťou, minimalizmom, udržateľnosťou a spájajú retro so zen a prírodnými prvkami a aj farbami. Môžete sa riadiť týmito odporúčaniami, alebo vlastnou intuíciou. V spálni využijete nočné stolíky, posteľnú bielizeň, deky, zrkadlá, huňaté koberce, zatemňovacie závesy a záclony, intímne osvetlenie, ale aj silnejšie na čítanie a sviečky. V kuchyni sa osvedčia nástenné hodiny, tematické obrazy, kvalitné osvetlenie pracovnej plochy aj celého priestoru. Aj taký mažiar alebo valček môže mať dekoračné účely. Tiež prestieranie, utierky a obrusy. A nezabudnite na vínové poháre alebo rôzne iné zaujímavé poháre a šálky.

Vyzdobte priestor bohato, ale vkusne

Zariadenie obývačky ponúka asi najviac možností a priestoru pre najrôznejšiu výzdobu. Okrem už spomínaných záclon a závesov sa sem vojdú aj obrazy v rámoch, vázy, koberce, deky, vankúše, sošky, police s knihami alebo fotkami a konferenčné stolíky alebo aj rôzne nástenné dekorácie.

Kvety, kvety, kvety. Kvetinová výzdoba sa hodí do takmer každej miestnosti a naozaj vdychujú život všade, kde ich umiestnite. Vyrobený kyslík je len ďalším benefitom. Vyberiete ich podľa nárokov na svetlo a môžu byť aj v kúpeľni alebo tmavých miestnostiach. Už len nezabúdať polievať.

Netreba v každej miestnosti zabudnúť na staré známe”menej je viac”, byť úsporný a minimalistický. Dbajte na dobré rady a určite budete úspešní či už pri predaji alebo prenájme vášho majetku. Home staging je tiež dobrá cesta, ak si sami neviete rady. Držíme vám palce.