Futurizmus: geometrické tvary

Štýl bývania, v ktorom sa snúbi ďaleká budúcnosť s prítomnosťou, aj tak by sme mohli nazvať futurizmus inšpirovaný vo veľkej miere sci-fi knihami a filmami. Ide o trend, ktorý kombinuje vedecký a technologický pokrok, fascinujúce odlesky metalických odtieňov a zaujímavé geometrické tvary. Sviežosť a netradičnosť, ktorú so sebou futurizmus prináša, láka mnohých milovníkov noviniek a originality. Nechajte sa zlákať trendom budúcnosti a dostaňte ho do svojho príbytku pomocou malých aj väčších detailov. Inšpirujte sa radami od Westwing a preneste sa o stovky rokov dopredu.

Futurizmus: základné poznatky o tomto štýle

Keď premýšľame o futurizime, mnohým sa pred očami zjavujú sci-fi snímky s tematikou cestovania v čase. A síce sa s nimi tento interiérový dizajn určitým spôsobom spája, nie je len o neosobnom a chladnom kove. Futurizmus predstavuje moderné trendy, ktoré prichádzajú s dynamickými črtami, monochromatickým vzhľadom, zvlnenými líniami vytvárajúcimi ilúzie a kontrastnou kombináciou farieb.

História futurizmu nie je príliš dlhá a ako smer v kultúre, presnejšie v literatúre a architektúre, sa začal objavovať na začiatku 20. storočia. Jeho základom je obdiv najnovších výdobytkov modernej spoločnosti a zameranie sa na budúcnosť. Tento bytový dizajn je charakteristický tým, že ignoruje tradície a normy prítomnosti a minulosti, čím sa spája s ďalšími smermi ako symbolizmus a avantgarda. 

V oblasti interiérového dizajnu je futurizmus niečo ako sen o vzdialenej budúcnosti a jej krásach. Kombinovaním netradičných prvkov sa snaží ukázať, čo všetko môže človek dosiahnuť a aký odvážny dokáže byť. Keď sa pre futuristický štýl rozhodnete, ukazujete ním, že si vážite pokrok a sami sa oň nejakým spôsobom usilujete.

Futurizmus v byte alebo dome pracuje so širokou škálou moderných spotrebičov odetých do kovového a metalického vzhľadu. Na prvý pohľad sa môže zdať strohý, no keď zvolíte správne doplnky do bytu, nepríjemnej sterilnosti sa zbavíte v zlomku sekundy. Prísne, spravidla jednofarebné pozadie je skvelým základom pre jasné farebné akcenty a mierne bizarný geometrický dizajn. Futurizmus kombinuje praktickosť z minimalizmu a štýlovosť z ďalších interiérových trendov. Každému poskytuje niečo, vďaka čomu je skvelým riešením do väčšiny domácností.

Interiérový dizajn a futurizmus: čo bude trendy pre tento štýl v roku 2022

Futuristické zariadenie interiéru vychádza zo sci-fi filmov, ktoré sa orientujú na tému cestovania v čase, a dystopických románov. Na to, aby ste si do tohto štýlu mohli zariadiť svoju domácnosť, ich však nepotrebujete poznať. Stačí, keď stavíte na rady a nápady od Westwing, ktoré vám celý proces uľahčia.

Futuristická a praktická kuchyňa

Interiérový dizajn kuchyne je praktický a predstavuje odraz osobnosti a vkusu človeka, ktorý miestnosť zariaďuje. Trendy v bývaní 2022 hlásia pre futuristickú kuchyňu a jedáleň tmavšie steny v odtieňoch ako modrá farba a zelená farba. Celok následne zvýraznia detaily nábytku v bielej farbe a pastelových odtieňoch. Nádych budúcnosti so sebou prinášajú hlavne spotrebiče v nerezovom alebo kovovom prevedení a so zaujímavými detailmi, ako napríklad asymetrickou rúčkou.

Výzdoba v kuchyni síce nie je potrebná, no vo futurizme je rozhodne žiadaná. Zakomponujte do nej výrazné doplnky do kuchyne, ako napríklad závesné alebo nástenné svietidlá, ručne vyrábané úchytky, skrinky so sklenenými panelmi a masívne vázy. Ďalej sa zamerajte na prírodné materiály ako drevo, mramor, kameň či dokonca terrazzo. Nezabúdajte ani na povrchové úpravy, v ktorých dominuje hlavne vysoký lesk, no krokom vedľa nie je ani matné prevedenie.

Praktickosť v kuchyni podporte skrinkami s množstvom úložného priestoru a vitrínami kombinujúcimi viacero materiálov. Vyhnite sa používaniu poličiek alebo čisto priehľadných skriniek, v ktorých sú jednotlivé veci vidieť, pretože narúšajú čistú líniu.

Spálňa budúcnosti

Chcete mať pohodlné, no pritom moderné a trendy miesto, kde naberiete energiu a dobre si oddýchnete? Vaša spálňa snov môže mať tiež mierne futuristický nádych so zaujímavými asymetrickými detailmi. Využite v nej klasickú kombináciu čiernej a bielej, čím docielite dômyselný kontrast ako stvorený pre relax. Ak by sa vám zdal prechod medzi farbami príliš výrazný, pridajte ešte sivú alebo hnedú a zjemnite ho.

Na zvýraznenie futuristického dizajnu stavte na detaily a dekorácie do spálne, ako napríklad rámové LED osvetlenie postele, asymetrické čelo či nočné stolíky s kovovými prvkami. Pre umocnenie zážitku z každej noci môžete na strop zavesiť hviezdy, využiť projektor nočnej oblohy alebo umiestniť posteľ rovno pod strešné okno.

Futuristická zariadenie spálne nepotrebuje príliš veľa doplnkov a ozdôb, preto sa namiesto nich zamerajte na abstraktné tvary, krivky a línie nábytku, ktoré pomáhajú vytvárať správnu atmosféru. Celý výsledok podčiarknite použitím aspoň jedného zrkadla s funkciou optického zväčšenia a otvorenia priestoru.

Pohodlná obývačka s futuristickým nádychom

Moderné obývačky 2022 si do štýlu budúcnosti môžete zariadiť takisto, stačí, aby ste do nich priniesli podmanivé nesúrodé geometrické tvary, praktický nábytok a moderné podlahy v bledých alebo tmavých odtieňoch. Najlepšie vynikne biela, sivá a čierna farba, no báť sa netreba ani kombinácií dvoch či viacerých odtieňov. Vyhnite sa používaniu kobercov, znížte počet vankúšov a prehozov, a zbavte sa ťažkých záclon, vďaka čomu umožníte, aby dovnútra prúdilo prirodzené svetlo. Ak by ste ho nemali dostatok, siahnite po bodovom osvetlení, minimalistických nástenných a stojacich lampách a LED osvetlení na podlahe či v nábytku.

Nadčasová kúpeľňa s futuristickými detailmi

Moderné kúpeľne 2022 sú na tom podobne, ako ďalšie miestnosti v domácnosti. Pracujú s tmavými, alebo presne naopak, s bledými odtieňmi, malým počtom doplnkov a LED osvetlením. Dôležité sú oblé tvary a asymetria, ktorá sa odráža hlavne v nábytku a menších detailoch, napríklad na rúčkach. Kľúčovú úlohu hrajú aj zrkadlá s funkciou optického zväčšenia miestnosti a podčiarknutia minimalizmu. Dizajn kúpeľne by mal byť jednotný, v dvoch, maximálne troch farbách, ktoré sa navzájom nebijú, no môžu vytvárať výrazný kontrast.

Futurizmus: nápady na nábytok a doplnky do bytu

Futurizmus v roku 2022 predstavuje zbavenie sa klasických trendov, zabehnutých noriem a nudne zariadeného interiéru. Ide o dômyselne poskladaný štýl, ktorý nás presúva o niekoľko rokov dopredu a spája nás s naším lepším ja. Keď sa pre tento trend raz rozhodnete, uvidíte, že iný chcieť nebudete.

Futuristický štýl sa do domácnosti dá dostať pomocou správne zvolených farieb, nábytku a doplnkov. Čo vám nesmie chýbať?

  • futuristické interiérové farbyfarba roka 2022 má názov Evergreen Fog a do futurizmu je ako stvorená. Jemná zelená farba v kombinácii s čiernou, bielou či modrou vytvorí priestor budúcnosti. K ďalším futuristickým odtieňom sa radí strieborná, zlatá a všetky metalické odtiene iných farieb, napríklad fialovej a hnedej.
  • inteligentná domácnosť – kľúčom k futurizmu sú kúsky, ktoré šetria čas a pracujú s najnovšími technológiami. Zvoľte preto inteligentné systémy pre celý dom, ako napríklad odomykanie a zamykanie dvier prostredníctvom mobilu, zapínanie svetla hlasom či zmena farby LED osvetlenia podľa hudby.
  • dekorácie do bytu – futurizmus nepotrebuje veľa dekorácií, a preto sa rozlúčte so všetkými maličkosťami. Využite napríklad výrazný geometrický prvok na stene, surrealistické obrazy alebo monochromatické fotografie podporujúce koordináciu medzi neutrálnym pozadím a jasnými akcentmi.
  • hladké a čisté línie – futurizmus z veľkej časti vychádza z minimalizmu, od ktorého si prepožičiava čisté línie a vysokú praktickosť. Vyberte si preto nábytok s veľkým úložným priestorom a v jednej farbe bez výrazných detailov.

Využite silu budúcnosti a zariaďte si svoju domácnosť do futuristického štýlu, ktorý vyniká kontrastnými kombináciami farieb, čistotou a praktickosťou. Inšpirujte sa obľúbeným filmom, knihou alebo výdobytkom techniky, zatvorte oči a pripravte sa na cestu do budúcnosti.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte každý deň dávku inšpirácií pre svoj futuristický domov.