moderné zariadenie v detskej izbe

Detská izba je miestom, ktoré sa časom mení. Bábätko nepotrebuje to, čo škôlkar, a teenager má tiež na izbu iné nároky. Zariadenie detskej izby vyberajte s rozmyslom. Myslite na to, že stačí minimum nábytku a viac úložného priestoru tak, aby ostalo dostatok priestoru aj na hranie, alebo pri starších deťoch a teenageroch, na učenie. Pozrite sa s nami na trendy pre budúci rok a aká je naša detská izba inšpirácia. Budete mať návod ako zariadiť detskú izbu. Tak smelo do toho!

Detská izba inšpirácia: naše nápady do detskej izby

Deti sú radosť, starosť, nádej aj budúcnosť. Detská izba inšpirácia ako na zavolanie! Chceme pre ne to najlepšie a to najlepšie si aj zaslúžia. Detskej izbe venujte pozornosť a zariaďte deťom malé kráľovstvo. Či už nasledujete trendy v bývaní 2022 alebo nie, detská izba musí byť v prvom rade bezpečná. Ide o herné prvky, pre ktoré sa rozhodnete, upevnený nábytok k stene, dekorácie do detskej izby alebo hračky, ktoré zodpovedne vyberáte podľa veku. 

Farby a udržateľné materiály: len to najlepšie pre naše ratolesti

Každý štýl bývania dnes dáva do popredia udržateľnosť. Interiérový dizajn preferuje prírodné materiály a recykláciu každým rokom viac. Moderná detská izba kladie požiadavky na kvalitu, funkčnosť a jednoduchosť. Farby do detskej izby voľte svetlé, alebo pastelové. Berte ohľad aj na vkus dieťaťa, ak už vie vyjadriť svoju vôľu. Rozmyslite si, ako vymaľovať detskú izbu a či použiť kombinácie so živými farbami, alebo použiť aj tapetu a nálepky. Zvoľte bezpečné a zdravotne nezávadné farby. Umývateľné farby nie sú na škodu, hlavne pri menších deťoch.

Farba roka 2022 je v zásade univerzálna. Ak ostatné interiérové farby a zariadenie interiéru vhodne farebne doladíte, vznikne pekná izba pre chlapca aj dievča. Stačí modrú zladiť s bielou, sivou, ružovou, prípadne levanduľovou, alebo purpurovou. Dizajnéri odporúčajú použiť aj zelenú, žltú a oranžovú. Výhodné sú rodovo neutrálne kombinácie farieb.

Aká je detská izba inšpirácia? Okrem farieb sa sústreďte na materiály v interiéri detskej izby. Vhodné sú rôzne druhy dreva, alebo bambus, pripadne ratan a prírodné materiály so štruktúrou, ktoré pôsobia hrejivo a sú udržateľné. V detskej izbe by mala byť kvalitná organická bavlna, vlna, alebo ľan. Keď sú deti menšie, okrem mäkkučkých kobercov, môžete na zem umiestniť vankúše alebo sedacie vaky, ako pád tlmiace prvky.

Deti majú rady ozdobené steny v detskej izbe. Slúžia na to závesné nástenné dekorácie, alebo nálepky, prípadne tapety s detským motívom. Nezabudnite na úložný priestor na hračky, ktoré uskladníte vo vstavanej skrini, kde má dieťa aj oblečenie, v úložných košoch, krabiciach v poličkách alebo priestore pod posteľou. Nech deťom hračky nezavadzajú a zároveň sa ich naučia upratovať.

Trendy pre detské izby: čo bude kraľovať v roku 2022

Ako má vyzerať detská izba inšpirácia podľa veku? Poďte sa s nami na to pozrieť!

Detská izba inšpirácia: detská izba pre bábätko

Bábätká sú nenáročné, väčšinu novorodencov majú rodičia v spálni, a to najmä z praktických dôvodov. Ak sa predsa len rozhodnete zariadiť takúto izbu od jeho narodenia, postačí detská postieľka, tlmené farby stien, prebaľovací pult so skrinkou na plienky a kreslo pre rodiča na sedenie, keď potrebuje dieťa upokojiť. Tiež nočná lampička s tlmeným svetlom.

Trendy na rok 2022 udávajú v bábätkovských izbičkách neutrálne interiérové farby, alebo farebné vrstvenie pomocou odtieňa jednej farby, ktorú si vyberiete. V roku 2022 očakávajte modrú, zelenú, žltú, bielu, hnedú, sivú a čiernu. Pre väčšie bábätká dokúpite koberec a úložné boxy na hračky, upevníte nábytok o steny, odstránite veci, ktoré by mohli prehltnúť, aby bola izba úplne bezpečná, pretože deti sú tvory skúmavé a veľmi zvedavé. A to je dobre.

Detská izba inšpirácia: detská izba pre dievčatá

Ak hovoríme o deťoch starších ako dva roky, berte ohľad na to, ako rýchlo sa vyvíjajú a učia. Potrebujú veľa podnetov a stimulácie, ale aj ukľudnenia. Zariaďte im izbičku, kde sa budú cítiť dobre. Okrem hračiek a knižiek, ktoré rozvíjajú ich schopnosti, je pre dievčatá dôležitá aj výzdoba a farby. Prirodzene tiahnu k ružovej, červenej alebo fialovej. A práve tieto farby sa krásne kombinujú s farbami roku 2022.

Čo sa týka nábytku, novú posteľ je treba zväčša po treťom roku života. Vyberte kľudne dospelácky rozmer 90×200 cm v detskom vzhľade, s bočnicami, tie časom postupne odstránite. Kvalitný matrac je pri deťoch samozrejmosťou.

Dievčence rady vystavujú svoje výtvory, bábiky, plyšáky a korálky. Kľudne im zaveste poličky na stenu. Nevyhnutný je úložný priestor na hračky a stôl so stoličkou. Úložné priestory sa dajú riešiť policami a krabicami, ktoré naplníte hračkami. Pod posteľou, ak je priestor, sa tiež výborne skladujú veci. Takisto v rôznych úložných košoch. V detskej izbe by nemal chýbať mäkký koberec, aby deťom na zemi nebolo chladno.

Detská izba inšpirácia: detská izba pre chlapca

Pri chlapčenských izbách sa spravidla riadime tými istými princípmi ako pri dievčatách, čo sa týka nábytku a úložných priestorov. Farby voľte neutrálne, dajú sa kombinovať s akcentovými farbami. Nezabudnite na osvetlenie priestoru, záleži aj od veku, či máte školáka alebo bábätko, ktoré potrebuje tlmenejšie svetlá.

Chlapci sú energickejší a neposednejší. Zriaďte im aj detský kútik v byte, nech zmenia trošku prostredie kde sa môžu hrať. Pri plánovaní detských izieb nezabudnite na oddychovú zónu, dajte deťom priestor na postavenie bunkra, alebo im postavte stan, do ktorého sa môžu schovať a relaxovať. To je detská izba inšpirácia!

Medzi dobré nápady do detskej izby patrí detská izba na mieru. Na mieru je možné vyrobiť nábytok neštandardného rozmeru či tvaru, alebo do izby umiestniť hracie prvky. Či pre chlapcov alebo dievčatá, všetci sa radi hrajú, hojdajú sa, preliezajú, schovávajú. 

Kreatívni rodičia, ktorí vidia v detskej izbe priestor na hracie prvky, vymýšľajú napríklad hojdačky upevnené zo stropu, rôzne siete na lezenie alebo šmykľavky z jedného poschodia na druhé. Tabule na stenu, kde môžu kresliť kriedami alebo rolka papiera, ktorá sa dá posúvať a odtrhnúť, keď je pokreslená.

Izby pre tínedžerov

Tínedžer je už takmer dospelák. Sú komplikovaní, rebelujú, už vás veľmi nepotrebujú, ale k dospievaniu to patrí. Vydržte, prejde to. Každý vek má svoje čaro. 

Vzhľad izby si už vie naplánovať aj sám – podľa vlastných potrieb. Plyšáky, cukríkové farby, hračky ani hracie kútiky tu už pravdepodobne nenájdete. Čo tínedžer potrebuje, je posteľ s kvalitným matracom, stôl s dobrou ergonomickou stoličkou, úložný priestor a svoj priestor na oddych a relax. Interiérové farby sú striedmejšie a tlmenejšie, ale vždy záleží na preferencii obyvateľa izby. Bytový dizajn tu už vstupuje do popredia.

V tínedžerskej izbe môžete vyskúšať futurizmus. Teda, niektoré jeho prvky. Tento excentrický štýl bývania sa objavil na začiatku 20-ho storočia v Taliansku. Bolo to umenie aj sociálne hnutie, odmietajúce všetko čo nebolo nové. Hnutie postupne preniklo do všetkých druhov umenia. Futuristický dizajn čerpá inšpiráciu zo sci-fi filmov a tém ako paralelné vesmíry, new age, cestovanie v čase, aj z dystopie.

Charakteristické sú asymetrické línie, dynamika priestoru, chromatickosť, vlnité vodorovné línie, ktoré sa objavujú na zemi a vytvárajú nejakú ilúziu. Tiež sa tu vyskytujú okrúhle otvory, podsvietené výrezy v stenách a v rohoch, materiály ako kov, plast, ekokoža a sklo. Z farieb dominujú sivá, čierna farba a biela farba na stenu. Je možné, že by prvky futurizmu vedeli ozvláštniť napríklad dizajn kúpeľne, minimálne osvetlením.

Veríme, že ste našli užitočné tipy, vhodné do detskej izby ako detská izba inšpirácia a zariaďte svojim ratolestiam izbu snov.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!