Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
moderné zariadenie v detskej izbe

Detská izba je miestom, ktoré sa časom mení. Bábätko nepotrebuje to, čo škôlkar, a teenager má tiež na izbu iné nároky. Zariadenie detskej izby vyberajte s rozmyslom. Myslite na to, že stačí minimum nábytku a viac úložného priestoru tak, aby ostalo dostatok priestoru aj na hranie, alebo pri starších deťoch a teenageroch, na učenie. Pozrite sa s nami na trendy pre budúci rok a aká je naša detská izba inšpirácia. Budete mať návod ako zariadiť detskú izbu. Tak smelo do toho!

Detská izba inšpirácia: tipy a triky ako efektívne zariadiť detskú izbu

Trendy v bývaní v roku 2023 priamo ovplyvňujú aj detské izby, no ešte predtým, ako sa nimi necháte uniesť, by ste mali vedieť o základných pravidlách pri zariaďovaní týchto miestností. A to platí dvojnásobne v prípade, že je detská izbička malá a priestor musíte využiť čo najefektívnejšie.

 1. Využite všetok priestor

  Priestoru je v malej izbe málo, preto sa ho snažte využiť čo najlepšie. Vyberte postele s úložným priestorom alebo vyvýšené modely so zásuvkami. Následne myslite aj na priestor do výšky, ktorý vyplníte veľkými šatníkovými skriňami, policami alebo regálmi.
 2. Využívajte bledé odtiene

  Steny v detskej izbe namaľujte do bledých odtieňov, aby opticky celý interiér zväčšili.
 3. Vyberte správne umiestnenie

  Nábytok do interiéru umiestnite tak, aby nezasahoval do priestoru, no dal sa dobre využívať. Napríklad, sledujte, či sa dvierka skriniek môžu úplne otvoriť, či na stôl dopadá dostatok prirodzeného svetla alebo či niečo nebráni v otváraní úložného priestoru postele.
 4. Využívajte aj menšie úložiská

  Každá vec musí mať svoje miesto, preto využívajte menšie boxy alebo nádoby, s ktorými sa dobre pracuje.
 5. S dekoráciami striedmo

  Dekorácie do detskej izby sú síce dôležité, no na dlhý čas túto úlohu prevezmú hračky. Neskôr, keď bude dieťa väčšie, si samé vyberie, čo potrebuje a ako to do miestnosti zakomponuje.

Farby a udržateľné materiály: len to najlepšie pre naše ratolesti

Každý štýl bývania dnes dáva do popredia udržateľnosť. Interiérový dizajn preferuje prírodné materiály a recykláciu každým rokom viac. Moderná detská izba kladie požiadavky na kvalitu, funkčnosť a jednoduchosť. Farby do detskej izby voľte svetlé, alebo pastelové. Berte ohľad aj na vkus dieťaťa, ak už vie vyjadriť svoju vôľu. Rozmyslite si, ako vymaľovať detskú izbu a či použiť kombinácie so živými farbami, alebo použiť aj tapetu a nálepky. Zvoľte bezpečné a zdravotne nezávadné farby. Umývateľné farby nie sú na škodu, hlavne pri menších deťoch.

Farba roka 2023 je v zásade univerzálna. Ak ostatné interiérové farby a zariadenie interiéru vhodne farebne doladíte, vznikne pekná izba pre chlapca aj dievča. Stačí modrú zladiť s bielou, sivou, ružovou, prípadne levanduľovou, alebo purpurovou. Dizajnéri odporúčajú použiť aj zelenú, žltú a oranžovú. Výhodné sú rodovo neutrálne kombinácie farieb.

Ktoré sú najvhodnejšie farby do detskej izby?

 • Studené tóny – dokážu upokojiť, no vyhnite sa im, ak je v miestnosti menej prirodzeného svetla, pretože znižujú teplotu v interiéri. Perfektnou voľbou sú bledé odtiene modrej, zelenej a fialovej.
 • Teplé tóny – vedia podporiť aktivitu a zvyšujú vnútornú teplotu, preto sa ich nemusíte báť ani v chladnejších interiéroch. Skvelé sú farby ako červená farba, oranžová farba a žltá farba.
 • Bledé odtiene dokážu spojiť interiér s exteriérom a vytvoriť pútavú a presvetlenú detskú izbu, ktorá láka každé jedno dieťa.

Akým farbám sa rozhodne vyhnúť?

Tieto farby tlmia energiu a zhoršujú náladu, čo spôsobuje, že deti sú neustále unavené a len veľmi ťažko hľadajú radosť.

Trendy pre detské izby: čo bude kraľovať v roku 2023

Ako má vyzerať detská izba inšpirácia podľa veku? Poďte sa s nami na to pozrieť!

Detská izba pre bábätko

Bábätká sú nenáročné, väčšinu novorodencov majú rodičia v spálni, a to najmä z praktických dôvodov. Ak sa predsa len rozhodnete zariadiť takúto izbu od jeho narodenia, postačí vám:

 • detská postieľka
 • ohrádka
 • tlmené farby stien
 • prebaľovací pult so skrinkou na plienky
 • kreslo pre rodiča na sedenie, keď potrebuje dieťa upokojiť
 • nočná lampička s tlmeným svetlom
 • skrinka na oblečenie

Trendy na rok 2023 udávajú v bábätkovských izbičkách neutrálne interiérové farby, alebo farebné vrstvenie pomocou odtieňa jednej farby, ktorú si vyberiete. V roku 2023 očakávajte modrú, zelenú, žltú, bielu, hnedú, sivú a čiernu. Zaujímavým trendom sú takisto vzdelávacie doplnky, ako napríklad obliečky s abecedou alebo vankúše s číslami. Deti sa aj pri oddychu môžu vzdelávať, rozširovať si svoju slovnú zásobu a učiť sa stále niečo nové.  

Aby sme vám uľahčili prácu, pripravili sme pre vás jednoduchý zoznam vecí pre bábätko do rôznych miestností v domácnosti, ale aj na cesty. Tieto zoznamy si jednoducho môžete stiahnuť a vytlačiť!

Pre väčšie bábätká dokúpte koberec a úložné boxy na hračky, upevnite nábytok o steny, odstráňte veci, ktoré by mohli prehltnúť, aby bola izba úplne bezpečná, pretože deti sú tvory skúmavé a veľmi zvedavé. V rámci bezpečnosti ešte nezabudnite na niekoľko pravidiel:

 • V dosahu dieťaťa nesmú byť žiadne nebezpečné a ťažké predmety
 • Na elektrické zásuvky umiestnite chrániče
 • Pod okno neumiestňujte žiadny nábytok, aby naň dieťa nemohlo vyliezť
 • Dlhé záclony vymeňte za kratšie alebo ich dajte úplne preč
 • Staršie horúce vykurovacie telesá zakryte uterákom alebo vymeňte za novšie

Detská izba pre dievčatá

Ak hovoríme o deťoch starších ako dva roky, berte ohľad na to, ako rýchlo sa vyvíjajú a učia. Potrebujú veľa podnetov a stimulácie, ale aj ukľudnenia. Zariaďte im izbičku, kde sa budú cítiť dobre. Okrem hračiek a knižiek, ktoré rozvíjajú ich schopnosti, je pre dievčatá dôležitá aj výzdoba a farby. Prirodzene tiahnu k ružovej, červenej alebo fialovej. A práve tieto farby sa krásne kombinujú s farbami roku 2023. Inou alternatívou sú jemné tapety, ktoré sa po rokoch dajú ľahko dole a vymenia za iné.

Čo sa týka nábytku, novú posteľ je treba zväčša po treťom roku života. Vyberte kľudne dospelácky rozmer 90×200 cm v detskom vzhľade, s bočnicami, tie časom postupne odstránite. Kvalitný matrac je pri deťoch samozrejmosťou. 

Dievčence rady vystavujú svoje výtvory, bábiky, plyšáky a korálky. Kľudne im zaveste poličky na stenu. Nevyhnutný je úložný priestor na hračky a stôl so stoličkou. Úložné priestory sa dajú riešiť policami a krabicami, ktoré naplníte hračkami. Pod posteľou, ak je priestor, sa tiež výborne skladujú veci. Takisto v rôznych úložných košoch. 

V detskej izbe by nemal chýbať mäkký koberec, aby deťom na zemi nebolo chladno. A, samozrejme, moderné osvetlenie, ktoré prinesie potrebné svetlo a pritom strop krásne rozžiari. Výborne vyzerajú napríklad lampáše alebo lustre v tvare obláčika. Top trendom v roku 2023 budú svietidlá využívajúce materiály z prírody, ako napríklad drevo alebo ratan.

Detská izba pre chlapca

Pri chlapčenských izbách sa spravidla riadime tými istými princípmi ako pri dievčatách, čo sa týka nábytku a úložných priestorov. Farby voľte neutrálne, dajú sa kombinovať s akcentovými farbami. Nezabudnite na osvetlenie priestoru, záleži aj od veku, či máte školáka alebo bábätko, ktoré potrebuje tlmenejšie svetlá. 

Chlapci sú energickejší a neposednejší. Zriaďte im aj detský kútik v byte, nech zmenia trošku prostredie kde sa môžu hrať. Pri plánovaní detských izieb nezabudnite na oddychovú zónu, dajte deťom priestor na postavenie bunkra, alebo im postavte stan, do ktorého sa môžu schovať a relaxovať. To je detská izba inšpirácia! 

Medzi dobré nápady do detskej izby patrí detská izba na mieru. Na mieru je možné vyrobiť nábytok neštandardného rozmeru či tvaru, alebo do izby umiestniť hracie prvky. Či pre chlapcov alebo dievčatá, všetci sa radi hrajú, hojdajú sa, preliezajú, schovávajú. 

Kreatívni rodičia, ktorí vidia v detskej izbe priestor na hracie prvky, vymýšľajú napríklad:

 • hojdačky upevnené zo stropu
 • rôzne siete na lezenie
 • šmykľavky z jedného poschodia na druhé
 • tabule na stenu, kde deti môžu kresliť kriedami alebo rolka papiera, ktorá sa dá posúvať a odtrhnúť, keď je pokreslená

Izby pre tínedžerov

Tínedžeri sú už takmer dospeláci. Sú komplikovaní, rebelujú, už vás veľmi nepotrebujú, ale k dospievaniu to patrí. Vydržte, prejde to. Každý vek má svoje čaro. 

Vzhľad izby si vie tínedžer naplánovať aj sám – podľa vlastných potrieb. Plyšáky, cukríkové farby, hračky ani hracie kútiky tu už pravdepodobne nenájdete. Čo teda tínedžer potrebuje? 

 • posteľ s kvalitným matracom
 • stôl s dobrou ergonomickou stoličkou
 • úložný priestor
 • svoj priestor na oddych a relax

Interiérové farby sú striedmejšie a tlmenejšie, ale vždy záleží na preferencii obyvateľa izby. Bytový dizajn tu už vstupuje do popredia. 

V tínedžerskej izbe môžete vyskúšať futurizmus. Teda, niektoré jeho prvky. Tento excentrický štýl bývania sa objavil na začiatku 20-ho storočia v Taliansku. Bolo to umenie aj sociálne hnutie, odmietajúce všetko čo nebolo nové. Hnutie postupne preniklo do všetkých druhov umenia. Futuristický dizajn čerpá inšpiráciu zo sci-fi filmov a tém ako paralelné vesmíry, new age, cestovanie v čase, aj z dystopie. V izbách pre tínedžerov by malo byť osvetlenie vždy po ruke, preto okrem hlavného lustra nezabudnite ani na stojaciu alebo stolovú lampu. Dôležitý je následne úložný priestor, ktorého musí byť veľa. Dieťaťu vyberte veľkú šatníkovú skriňu na oblečenie, kozmetiku, elektroniku a ďalšie potreby. Materiály v interiéri, farby, dekorácie do bytu či výzdoba sa už budú odvíjať od samotného tínedžera a od toho, k čomu inklinuje. V tomto mu nechajte voľnú ruku.

TIP: Ak hľadáte nábytok do detskej izby, Westwing má pre vás krásny výber. Kliknite si na: nábytok do detskej izby teraz!

Ako vytvoriť multifunkčný priestor pre detskú izbu

Moderná detská izba musí kombinovať nielen štýlové, ale aj praktické prvky, ktoré do nej prinesú funkciu. Ako vytvoriť multifunkčný priestor, ktorý bude dieťa s radosťou využívať?

 • Praktické úložné priestory – do detskej izby zvoľte masívne šatníkové skrine, veľké komody, zásuvky pod posteľou a police vo výške. Využite všetko voľné miesto a nebojte sa použiť ani praktické boxy, ktoré výborne vyplnia prázdny roh.
 • Koberce na hry a zútulnenie izby – deti sa milujú hrať na zemi, preto im zaobstarajte väčší mäkký koberec, ktorý okrem toho, že poskytne teplo, vytvorí aj útulnú atmosféru. Zamerajte sa na hravé detské dizajny s hviezdičkami, zvieratkami či autíčkami.
 • Kútik pre domáce úlohy – písací stôl umiestnite do pokojnej časti izby, najlepšie do kúta, kde nebude dieťa nič vyrušovať. Nezabudnite na ergonomickú stoličku, stolovú lampu a praktické regály alebo poličky.
 • Doplnky podporujúce kreativitu – v detskej izbe preberú úlohu doplnkov hračky a kreatívne doplnky. Vyberte veľké tabule na kreslenie a písanie, nástenky alebo edukačné nálepky a tapety. Možností je nespočetne veľa, nechajte pracovať svoju fantáziu.
 • Hojdacie kreslá pre relax – po tom, ako dieťa spraví všetky úlohy, si môže oddýchnuť buď na posteli alebo v hojdacom kresle. Vytvorte mu oázu pokoja a relaxačný kútik v jednej časti izby, kde bude kreslo, koberec, vankúše a mäkké prehozy.

Jednotlivé priestory môžete od seba oddeliť využitím kobercov alebo odlišných farieb. Prípadne nechajte, aby sa prelínali a pekne sa do seba vlievali, čím vytvoria zaujímavý výsledok. Využite naše inšpirácie a vytvorte dieťaťu bezpečný prístav vo forme detskej izby! Uvidíte, zamiluje si ho.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!